Епоха Середніх віків – між Стародавністю та Новим часом. Епоха Середніх віків – між Стародавністю та Новим часом Що таке Середньовіччя

Конспект уроку «Епоха середньовіччя - між давністю і новим часом». (4 клас)

Мета: навчити дітей порівнювати один історичний час від іншого.

Освітня- навчити дітей порівнювати один історичний час від іншого;

Розвиваюча - розвивати мислення, логічне роздуми, уяву; виховувати любов до минулого та повагу.

План уроку:

1.Орг. момент

2.Актуалізація знань

3.Вивчення нового матеріалу

4.Закріплення

5.Підсумок уроку. Домашнє завдання.

Обладнання: таблиці, схеми, картки, кросворд, наочність.

Хід уроку:

    Орг. Момент.

Ми школярі старанні

Слухняні та дружні

Ми знаємо що ледарі

Від життя не потрібні

Урок ми дуже любимо

Хочемо ми більше знати

Ось варимо і будемо

Усім старшим допомагати!

Здрастуйте, хлопці! Мене звуть ... Сьогодні урок навколишнього світу проведу у вас я.

Хлопці, давайте спершу виконаємо завдання за картками та визначимо тему сьогоднішнього нашого уроку.

1-Щоб організувати та захистити життя всіх цих різних людей, необхідно було мати закони, утримувати військо, збирати податки. Так з'являлися ... (Держави)

2-Для того щоб підраховувати платників податків, передавати розпорядження у віддалені міста, люди винайшли…(письменность)

3-Епоха Стародавнього світу почалася в той час, коли в декількох країнах люди вийшли з первісного стану і піднялися в наступний, більш високий рівень розвитку, який називається ... (цивілізацією)

4-На честь якого бога проводилися урочисті спортивні змагання, що жив на горі Олімп. (Зевс)

5- Назвіть ватажка повстання рабів у Стародавньому Римі в 74 року е.…(Спартак)

Отже, хлопці, яке головне слово виходить? (Середньовіччя)

Молодці, хлопці.

Отже, тема сьогоднішнього уроку-Епоха середньовіччя - між давністю та новим часом.

Хлопці, давайте ми з вами спершу згадаємо як люди зберігали та передавали знання, досвід у епоху Первісного та Стародавнього світу?

Первісний світ Стародавній світ Середньовіччі

Молодці, хлопці. А щоб дізнатися як люди в середні віки зберігали і передавали знання відкриємо підручники на сторінці 60. І прочитайте про себе розмову Анюти та Іллюші.

Яке ви помітили суперечність у розмові Анюти та Іллюші? Яке виникає запитання?

Анюта «середні віки» порівняла із «середніми здібностями» і сказала, що вона нецікава, оскільки «середня».

Іллюша здивувався і сказав -«Адже за цю епоху сотні поколінь змінилися, невже ніхто з них нічого видатного не зробив?

Які визначні події відбулися в середні віки?

Молодці, хлопці. А що ж означає назву «Середні віки?».

Новий час

Новий час

Середньовіччя

Стародавній світ

Первісний світ

Хлопці, де знаходиться «Середньовіччі?»

Між Стародавнім світом та Новим часом.

Отже, хлопці, Середньовіччі - це температура між Стародавнім світом і Новим часом.

Хлопці, а як ви думаєте, хто правий-Анюта чи Ілюша? І чому?

Іллюша. Так як він каже, що за цю епоху сотні поколінь змінилися

Молодці, хлопці! А які зміни відбулися в цей час, послухайте (розповідь вчителя підручник

Хлопці, давайте зараз відпочинемо.

У небі плаває місяць.

До хмар зайшла вона

Можемо ми місяць дістати

І нижче переважити

Нехай місяць сяє

Молодці, хлопці! А тепер відкрийте сторінку 64, прочитайте завдання:

Перерахуй технічні досягнення середніх віків. Порівняй технічні можливості людей у ​​середні віки та в попередні епохи всесвітньої історії (робота по картинках)

Технічні досягнення епохи середньовіччя

Порох Папір

Стремена Хомут

Як ви вважаєте, що змінилося в житті людей з появою цих винаходів?

Як держава керувала суспільством

Протягом середньовіччя більшість людей жили в селах, орали землю, вирощували худобу. Міста переважно були маленькими, їх населення незначним.

У будь-якій середньовічній державі жителі ділилися на групи

Селян, ремісників, купців, воїнів, священиків. Від того, в якій сім'ї народжувався чоловік, повністю залежала його доля, становище у суспільстві, права та обов'язки.

Діти, відкрийте підручники на сторінці 65 та прочитайте завдання.

Розглянемо схему управління державою у середні віки. Підбери підписи до рамок: воїни-землевласники, священики, городяни, землероби.

Поясніть, як розподілилися державні обов'язки між різними групами середньовічного суспільства.

Від кого залежала влада у середньовічних державах?

Молодці, хлопці!

Закріплення вивченого.

Співвідношення ілюстрацій із назвами цивілізацій, які створили ці витвори мистецтва

Виконаємо завдання 1 на стор. 67 підручника.

Підсумок уроку.

Ким би ви хотіли бути, опинившись у епоху Середньовіччя? Чому?

Яка проблема перед нами постала на початку уроку?

Чи справді епоха була середньою та нецікавою?

Що запам'яталося і сподобалося щодо цієї епохи?

Домашнє завдання.

С. 60 - 67, відповіді на запитання на стор.

Методична розробка уроку з навколишнього світу

для 4 класу (частина 2 «Людина і людство») на тему: «Епоха середніх віків – між Давністю та Новим часом.

Освітня програма «Школа 2100»

Вчитель Шербакова Є.С.

Форма уроку: урок – дослідження.

Тема урока:Епоха Середніх віків – між Стародавністю та Новим часом.

Ціль:Знайомство з епохою середньовіччя, досягненнями, особливостями епохи, нормами моралі.

Завдання: 1. Формувати уявлення про зміну епох історія людства і у тому, кожна епоха робить свій внесок у розвиток науки, техніки, мистецтва, людини.

2. Виховувати дбайливе ставлення та інтерес до культурної спадщини минулих поколінь.

3. Вчити дітей поважати релігійні почуття та традиції представників різних релігійних конфесій.

4.Развівать вміння дітей: працювати з різними джерелами інформації, вибирати потрібну інформацію, представляти її у різному вигляді, домовлятися, аналізувати, узагальнювати, робити висновки.

I. Актуалізація знань та мотивація.

    З якими епохами історії людства ми познайомились? (З епохою Первісного світу та Стародавнього світу).

    У яку епоху виникли перші цивілізації? (В епоху Стародавнього світу)

    З якими Стародавніми цивілізаціями ви знайомилися на минулому уроці? (Древній Рим, Стародавній Єгипет, Стародавня Греція, цивілізація Західної та Середньої Азії, Стародавній Китай, Стародавня Індія).

    Про які досягнення, пам'ятки культури цих цивілізацій ви дізналися? Назвіть деякі з них.

    Яка моральчи була в епоху Первісного світу? В епоху Стародавнього світу? (Вішиваю таблички).

II. Формулювання теми уроку:

    Як ви думаєте, з якою епохою ми знайомитимемося сьогодні? (З епохою Середньовіччя).

    Що означає слово «СЕРЕДНІЙ»? (Відповіді дітей)

1-е значення: Зазвичай словом «середній» називають щось посереднє, нічим не примітне Наприклад, середні успіхи у роботі, навчанні.

2-ге значення: Те, що знаходиться в середині чогось, як середа в середині робочого тижня

    Яке з цих значень найбільше підходить для визначення епохи? Чому? (Підходить 2-е значення, т. до. Середньовіччі - це період між Стародавнім світом і Новим часом)

    Це буде темою нашого уроку.

Слайд №1.

Тема уроку: Епоха Середніх віків – між Стародавністю та Новим часом. ( V XV століття)

Ш. Висунення гіпотези:

Ви сказали, що більш давні епохи, Первісного та Стародавнього світу залишили майбутнім поколінням свій досвід і свої досягнення, зробили свій внесок у розвиток всього людства.

Як ви вважаєте, чи можна те саме сказати і про епоху Середніх віків? (Так можна).

Це доведений факт чи поки що лише гіпотеза? (Гіпотеза)

Спробуйте сформулювати гіпотезу.

Гіпотеза:

Епоха Середніх віків залишила майбутнім поколінням свій досвід і свої досягнення, зробила свій внесок у розвиток всього людства.(Табличка на дошці).

Як перевірити, чи вірна наша гіпотеза? (Треба провести дослідження)

IV. Дослідження пропоную провести у групах.

    Кожна група вивчатиме особливості та досягнення якоїсь однієї Середньовічної цивілізації:

Слайд №2

1. Католицька Європа

2. Православний світ

3. Ісламський світ

4. Індійська цивілізація та близькі їй країни

5. Китайська цивілізація та близькі їй країни

6. Цивілізація Американських індіанців

Слайд №3

План дослідження Середньовічної цивілізації

1. Географічне положення

2. Досягнення

3. Релігія

4. Поняття про добро і зло (мораль)

    Для групової роботи будуть потрібні підручники, зошити, кольорові олівці.

    У кожної групи у файлі - робочі листи, додаткові тексти та оціночні листи.

    Час групової роботи 10-12 хвилин

V. Міжгрупова робота. Обмін інформацією.

    Дати можливість дітям подати інформацію про досягнення різних цивілізацій епохи Середніх віків (завдання 1-5 у робочому аркуші кожної групи).

    Розповіді дітей кожної групи супроводжуватимуть слайдами із зображенням пам'яток архітектури епохи середньовіччя. ( Слайди №4 – 9)

VI.Оцінювання інформації,висновок:

Як ви вважаєте, зібрані нами факти спростовують чи доводять гіпотезу, яку ми сформулювали на початку уроку?

Історичні періоди та епохи

Первісне суспільство

до бл. 3000 до н. е. (Об'єднання Верхнього та Нижнього Єгипту)

Палеоліт та мезоліт

Неоліт

Бронзовий вік

Залізний вік

Стародавній світ

3000 до н. е. – 476 р. н. е.(падіння Римської імперії)

Еллінізм

Древній Рим

Середньовіччя

476 – кінець XV століття(початок епохи Великих географічних відкриттів)

Раннє Середньовіччя (Кінець V - середина XI століть)

Високе (класичне) Середньовіччя (середина XI – кінець XV століть)

Раннє Новий час (або пізніше Середньовіччя)

кінець XV ст. - 1789(початок Великої французької революції)

Епоха Відродження (Ренесанс)
Початком епохи Відродження вважається початок XIV століття Італії, XV-XVI століття-в інших країнах Європи.
Закінченням епохи історики вважають останню чверть XVI століття й у випадках - перші десятиліття XVII століття.

Відродження ділять на 4 етапи:
Проторенесанс (2-я половина XIII століття - XIV століття)
Раннє Відродження (початок XV – кінець XV століття)
Високе Відродження (кінець XV – перші 20 років XVI століття)
Пізніше Відродження (середина XVI – 1590-і роки)

Епоха великих географічних відкриттів (XV століття - XVII століття)

Реформаціїя (XVI століття-початок XVII століття)

Частина епохи Просвітництва

Новий час

1789 - 1918 (Закінчення Першої світової війни)

Частина епохи Просвітництва
Щодо датування цієї світоглядної доби єдиної думки не існує. Одні історики відносять її початок до кінця XVII ст., інші - до середини XVIII ст.
У XVII столітті основи раціоналізму закладав Декарт у своїй роботі «Міркування про метод» (1637). Кінець епохи Просвітництва нерідко пов'язують зі смертю Вольтера (1778) чи з початком Наполеонівських воєн (1800–1815).
У той же час є думка про прив'язку кордонів епохи Просвітництва до двох революцій: «Славної революції» в Англії (1688) та Великої французької революції (1789).

Промисловий переворот (друга половина XVIII століття-XIX століття)

XIX століття

Новітня історія

1918 – наші дні

Історичні епохи у мистецтві

Зразкове позначення епох у хронологічному порядку

Період (епоха) Тимчасовий відрізок
Стародавній період з виникнення перших наскельних малюнків закінчуючи 8-м століттям до зв. е.
Античність з 8 століття до н. е. до 6 століття н. е.
Середньовіччя
романський стиль 6-10-го століття
готика 10-14-го століття
Відродження знамениті 14-16-го століття
Бароко 16-18-го століття
Рококо 18-е століття
Класицизм формувався на тлі інших напрямів з 16-го по 19-е століття
Романтизм перша половина 19 століття
Еклектизм друга половина 19 століття
Модернізм початок 20-го століття
М одерн-досить узагальнена назва для даної творчої епохи. У різних країнах та в різних напрямках мистецтва формувалися свої течії.

Літочислення та хронологія

Загальноприйнятою у більшості країн є хронологія на основі Християнської ери («наша ера» – з моменту передбачуваного народження Ісуса Христа).
Наша ера, н. е. (також називають "нова ера") - поточний період часу, починаючи з 1 року за юліанським та григоріанським календарям. Попередній йому (що закінчується на початок першого року) - період до нашої ери, до зв. е.
Назва часто використовується в релігійній формі "від Різдва Христового", скорочений запис - "від Р. Х.", і, відповідно, "до Різдва Христового", "до Р. Х.".

Нульовий рік не використовується ні в світській, ні в релігійній нотаціях - так було заведено Бідом Високоповажним на початку VIII століття (нуль тоді взагалі не був поширений у культурі). Однак нульовий рік застосовується в астрономічному записі (англ. Astronomical year numbering) та в стандарті ISO 8601.

На думку більшості вчених, при обчисленні в VI столітті римським ігуменом Діонісієм Малим року Різдва Христового, було зроблено помилку кілька років.

Століття за тисячоліть

Тисячоліття

Століття

До нашої ери (до н. Е..)

12-те тисячоліття до зв. е.

11-те тисячоліття до зв. е.

10-те тисячоліття до зв. е.

9-е тисячоліття до зв. е.

8-е тисячоліття до зв. е.

7-е тисячоліття до зв. е.

6-те тисячоліття до зв. е.

5-е тисячоліття до зв. е.

4-те тисячоліття до зв. е.

3-тє тисячоліття до н. е.

2-ге тисячоліття до зв. е.

1-е тисячоліття до зв. е.

Наша ера (н.е.)

1-е тисячоліття н.

2-ге тисячоліття н.е.

3-тє тисячоліття н.е.

Століття та роки до н.е.

Які роки відносяться до яких віків

Століття (століття) до н.е. Роки
5-е тисячоліття до н.
L (50) 4901 – 5000 рр. до н.е.
XLIX (49) 4801 – 4900 рр. до н.е.
XLVIII (48) 4701 – 4800 рр. до н.е.
XLVII (47) 4601 – 4700 рр. до н.е.
XLVI (46) 4501 – 4600 рр. до н.е.
XLV (45) 4401 – 4500 рр. до н.е.
XLIV (44) 4301 – 4400 рр. до н.е.
XLIII (43) 4201 – 4300 рр. до н.е.
XLII (42) 4101 – 4200 рр. до н.е.
XLI (41) 4001 – 4100 рр. до н.е.
4-те тисячоліття до нашої ери
XL (40) 3901 – 4000 рр. до н.е.
XXXIX (39) 3801 – 3900 рр. до н.е.
XXXVIII (38) 3701 – 3800 рр. до н.е.
XXXVII (37) 3601 – 3700 рр. до н.е.
XXXVI (36) 3501 – 3600 рр. до н.е.
XXXV (35) 3401 – 3500 рр. до н.е.
XXXIV (34) 3301 – 3400 рр. до н.е.
XXXIII (33) 3201 – 3300 рр. до н.е.
XXXII (32) 3101 – 3200 рр. до н.е.
XXXI (31) 3001 – 3100 рр. до н.е.
3-тє тисячоліття до нашої ери
XXX (30) 2901 – 3000 рр. до н.е.
XXIX (29) 2801 – 2900 рр. до н.е.
XXVIII (28) 2701 – 2800 рр. до н.е.
XXVII (27) 2601 – 2700 рр. до н.е.
XXVI (26) 2501 – 2600 рр. до н.е.
XXV (25) 2401 – 2500 рр. до н.е.
XXIV (24) 2301 – 2400 рр. до н.е.
XXIII (23) 2201 – 2300 рр. до н.е.
XXII (22) 2101 – 2200 рр. до н.е.
XXI (21) 2001 – 2100 рр. до н.е.
2-ге тисячоліття до нашої ери
XX (20) 1901 – 2000 рр. до н.е.
XIX (19) 1801 – 1900 рр. до н.е.
XVIII (18) 1701 – 1800 рр. до н.е.
XVII (17) 1601 – 1700 рр. до н.е.
XVI (16) 1501 – 1600 рр. до н.е.
XV (15) 1401 – 1500 рр. до н.е.
XIV (14) 1301 – 1400 рр. до н.е.
XIII (13) 1201 – 1300 рр. до н.е.
XII (12) 1101 – 1200 рр. до н.е.
XI (11) 1001 – 1100 рр. до н.е.
1-е тисячоліття до нашої ери
X (10) 901 – 1000 рр. до н.е.
IX (9) 801 – 900 рр. до н.е.
VIII (8) 701 – 800 рр. до н.е.
VII (7) 601 – 700 рр. до н.е.
VI (6) 501 – 600 рр. до н.е.
V (5) 401 – 500 рр. до н.е.
IV (4) 301 – 400 рр. до н.е.
III (3) 201 – 300 рр. до н.е.
II (2) 101 – 200 рр. до н.е.
I (1) 1 – 100 рр. до н.е.

Століття та роки н.е.

Які роки відносяться до яких віків

Повіки (століття) н.е. Роки
1-е тисячоліття нашої ери
I (Перше століття) 1 - 100 мм
II (Друге століття) 101 - 200 рр.
III (Третє століття) 201 - 300 рр.
IV (Четверте століття) 301 - 400 рр.
V (П'яте століття) 401 - 500 рр.
VI (Шосте століття) 501 - 600 рр.
VII (Сьоме століття) 601 - 700 рр.
VIII (Восьме століття) 701 - 800 рр.
IX (Дев'яте століття) 801 - 900 рр.
X (Десяте століття) 901 - 1000 рр.
XI (Одинадцяте століття) 1001 – 1100 рр.
XII (Дванадцяте століття) 1101 – 1200 рр.
XIII (Тринадцяте століття) 1201 – 1300 рр.
XIV (чотирнадцяте століття) 1301 – 1400 рр.
XV (П'ятнадцяте століття) 1401 – 1500 рр.
XVI (Шістнадцяте століття) 1501 – 1600 рр.
XVII (Сімнадцяте століття) 1601 – 1700 рр.
XVIII (Вісімнадцяте століття) 1701 – 1800 рр.
XIX (Дев'ятнадцяте століття) 1801 - 1900 рр.
XX (Двадцяте століття) 1901 - 2000 рр.
XXI (Двадцять перше століття) 2001 – 2100 рр.

Дивіться також

1. Відзнач знак «+» правильні твердження.

  • Середньовіччя - це час між Первісним світом та Стародавнім світом.
  • Середньовіччі - це час між Стародавнім світом та Новим часом.
  • Усі цивілізації, що виникли у Стародавньому світі, продовжували існувати і в епоху Середніх віків.
  • До V століття н.е. багато цивілізацій давнини зникли, на їхньому місці з'явилися нові.

Вибери правильну відповідь та обведи її.

Використовуючи додаткову літературу, впиши в таблицю або намалюй, якими здобутками прославилися цивілізації епохи Середньовіччя.

2. Виріши кросворд.

1. Основне заняття жителів епохи Середніх віків (землеробство).
2. Так називають себе західні християни (католики).
3. Так називають себе східні християни (православні) .

Додай у кросворд у будь-якому відповідному місці слово «іслам» і запиши, хто створив цю релігію.

Арабські племена

3. Римськими цифрами відзнач на «ріці часу» (стор. 31) століття епохи Середньовіччя. Впиши у рамку рік завоювання Єрусалима хрестоносцями.

1099 р- Завоювання Єрусалима хрестоносцями.

Відзнач дату на «річці часу».

Ці винаходи епохи Середніх віків вплинули в розвитку людства. Придумай для кожного винаходу зрозумілий для тебе символ і намалюй його в рамці, а потім на річці часу в потрібному місці.

Винахід вогнепальної зброї (XIV ст.)
Поява в містах механічного годинника (XIII ст.)

4. Виконай завдання на контурній карті ().

  • Підпиши назви цивілізацій Середньовіччя.
  • Обведи кордон цивілізованого світу.
  • Розфарбуй різними квітами


Напиши, у яких частинах світу розташовані цивілізації епохи Середньовіччя.

Європа, Азія, Африка, Америка

Продовж пропозицію.

У Середні віки цивілізації існували у всіх частинах світу, крім Австралії та Антарктиди

Придумай символічні зображення архітектурних пам'яток Середньовіччя (див. стор. 62-63 підручники). Нанеси їх на території тих цивілізацій, де були збудовані ці споруди.

5. Розглянь малюнки, що зображують взаємини прибічників різних релігій у минулому. Поясни та напиши, чому вони ставилися вороже один до одного.

Ці люди чинили так тому, що такою була мораль у Середньовіччі. “Поступати по-божому”, тобто дотримуючись усіх завітів релігії, треба було лише по відношенню до людей своєї віри. Наприклад, католики вважали, що мусульмани нечестивці, що вони вірять у неправильного бога і тому їх треба вбивати. У свою чергу мусульмани називали християн "невірними" і також стратили і вбивали їх за першої ж нагоди. В ім'я віри оголошувалися священні Хрестові походи. Участь у них вважалася почесною, за це прощалися всі гріхи. Також особливим гонінням піддавалися язичники - люди, які вірили у “старих” богів, а чи не в єдиного бога. Але їх спочатку намагалися навернути до своєї віри.

Продовж пропозицію.

Позиція (думка)Я не хотів(а) би, щоб зі мною вчинили так само, стали переслідувати за мою віру
Аргумент(и)тому що повинні терпимо ставитися один до одного і з повагою ставитися до послідовників різних релігій.

Розглянь малюнки, що зображують взаємини прихильників різних релігій у наші дні. Поясни їхню поведінку.

Всі люди спокійно сприймають особливості інших релігій і часто з цікавістю вивчають їх. Наприклад, багато людей спеціально їдуть до Тибету та Непалу, щоб вивчити буддизм. До Китаю їдуть вивчати конфуціанство. Католики і православні також стали ближчими один до одного. У 2016 році навіть відбулася особиста зустріч Папи Римського та Патріарха Російської православної церкви.

Зроби висновок.

Позиція (думка)У схожій ситуації я, сучасна людина, постараюся не завадити релігійним обрядам, а тихенько поспостерігаю за ними збоку.
Аргумент(и)тому що якщо я хочу, щоб шанували мою релігію, то я поважатиму релігію інших людей.

Епохою середньовіччя прийнято вважати історичний проміжок часу з 5 по 15 століття. У цей час багато племен і народів, яких в епоху Стародавнього світу називали варварами, виходили з первісного стану і почали долучатися до цивілізації. Вони переймали досягнення своїх цивілізованіших сусідів – писемність, форми держави, нові релігії. Часто саме релігія, що панує в тій чи іншій частині світу, визначала долю народів і держав Середньовіччя. На початку Середньовіччя під ударами варварських племен Римська імперія розпалася на частини. Незадовго перед тим її мешканці прийняли нову християнську релігію. Однак розбіжності між віруючими призвели до розподілу християнства на дві гілки. Західні християни почали називати себе католиками, а східні – православними. І ті, й інші вірили в Ісуса Христа, але по-різному підносили йому свої молитви. Так, на місці Римської імперії поруч із її колишніми кордонами з'явилися цивілізовані країни католицької Європи та православної Європи. На південь та схід від християнських країн у цей період з'явилися країни ісламського світу. Його творцями вважаються арабські племена, які передали свою релігію – іслам – багатьом сусіднім народам. Також треба відзначити існування Індійської цивілізації, Китайської цивілізації та цивілізації американських індіанців.