«Եվգենի Օնեգին» վեպի երկրորդ գլխի վերլուծություն. «Եվգենի Օնեգին» Պուշկինի թեստի վերլուծություն աշխատանքի վրա

Գրականության բաց դասի ամփոփում «Տատյանայի քաղցր իդեալը…» թեմայով:

(Տատյանայի և Օլգայի համեմատական ​​բնութագրերը)

(18.12.2014)

Դասի նպատակները.

Ուսումնական:

Ուսումնական:

Ուսումնական:

Մեթոդներ և տեխնիկա.

    վերլուծական զրույց;

    մշակութային մեկնաբանություն;

    ներկայացում;

    էվրիստիկ խոսակցություն;

    բանավոր (ուսուցչի խոսք).

    վերարտադրողական (պատմվածքի հիման վրա զրույց).

    տեսողական և պատկերազարդ (համակարգչային ներկայացման սլայդներ):

    մասամբ - որոնում (տեքստում հիմնաբառեր գտնելը):

    գործնական (կարդում է տեքստը կանգառներով)

Սարքավորումներ՝ շնորհանդես, վեպի նկարազարդումներ, գլխավոր հերոսների դիմանկարներ։

Տատյանան բացառիկ արարած է,

Խորը, սիրող, կրքոտ բնություն...

Վ.Գ. Բելինսկին

Դասերի ժամանակ

Ի. Կազմակերպման ժամանակ.

Տղաներ, այսօր մենք կշարունակենք աշխատել Ա.Ս. Պուշկին «Եվգենի Օնեգին». Մեր խնդիրն է բացահայտել Տատյանայի և Օլգայի պատկերները։ Ինչու՞ եք կարծում, որ դասի էպիգրաֆը վերցված է Վ.Գ. Բելինսկի «Տատյանան բացառիկ էակ է, խորը, սիրող, կրքոտ բնություն»: Ճիշտ է, քանի որ Տատյանան Ա.Ս. Պուշկինը՝ իդեալական կնոջ մասին Պուշկինի պատկերացումների մարմնավորում։ Եվ ես և դու պետք է համոզվենք այս հարցում:

II. 1. Ուսուցչի ներածական խոսք.

Տատյանայի կերպարը կարևոր է ստեղծագործության գաղափարական իմաստը բացահայտելու համար։ Ինչ վերաբերում է Օլգայի կերպարին, ապա այն կենտրոնական չէ, բայց նրա կերպարը ոչ միայն ֆոն է ծառայում Տատյանայի կերպարի համար, այլև ինքնին հետաքրքիր է։

Ուշադրություն դարձնենք հերոսուհիների անուններին.

2. Մշակութային տեղեկատվություն.

    Տատյանան հին հունական անուն է, «հիմնադիր»: Մանկուց նրան բնորոշ է հուզականությունը, տնային տնտեսությունը, հանգստությունը։ Տարիքի հետ ավելի շատ հանդուրժողականություն է առաջանում:

    Օլգան հին ռուսերեն անուն է, «սուրբ, սուրբ»: Ուժեղ կամային, ակտիվ, համառ, միշտ դժվարությունների մեջ: Լուրջ, մտածված, բայց շատ խոցելի ու հուզիչ։

Դասի ավարտին մենք պետք է պարզենք, թե արդյոք հերոսուհիների կերպարները նման են իրենց անունների իմաստին:

3. «Եվգենի Օնեգին»-ի երկրորդ գլխի վերլուծություն:

Որտեղի՞ց է սկսվում երկրորդ գլուխը: (աջակցեք տեքստից մեջբերումներով): (ես)

(Սկսվում է այն գյուղի նկարագրությամբ, որտեղ Եվգենին ձանձրանում էր: Գյուղի նկարագրությունը.

Գյուղը, որտեղ Եվգենին ձանձրանում էր,

Կար մի գեղեցիկ անկյուն;

Անմեղ հաճույքների ընկեր կա

Ես կարող էի օրհնել երկինքը:

Վարպետի տունը մեկուսի է,

Քամիներից պաշտպանված լեռով,

Նա կանգնեց գետի վրա։ Հեռվում

Նրա առաջ նրանք շլացան ու ծաղկեցին

Ոսկե մարգագետիններ և դաշտեր,

Գյուղեր, որոնք բռնկվել են. այստեղ, եւ այնտեղ

Նախիրները շրջում էին մարգագետիններով,

Եվ հովանոցը հաստ ընդլայնվեց

Հսկայական, անտեսված այգի,

Ծնողների կացարան:

Ի՞նչ է անում Օնեգինը գյուղում. (IV)

Մենակ իր ունեցվածքի մեջ,

Պարզապես ժամանակն անցնելու համար,

Մեր Եվգենին առաջին անգամ հղիացավ

Նոր կարգ սահմանել.

Իր անապատում անապատի իմաստունը,

Նա հինավուրց կորվեի լուծն է

Ես այն փոխարինեցի հեշտ քվիտրենտով;

Ի՞նչ են նշանակում տողերը. «Նա հինավուրց կորվեյը փոխարինեց թեթև լծակով լծով»: (մշակութային մեկնաբանություն )( Corvee-ն պարտականություն է, որը կատարում են ճորտերը և ժամանակավորապես պարտավորված ֆերմերները՝ հօգուտ հողատիրոջ՝ հիմնականում հողի մի մասի տրամադրման համար նրանց օգտագործման համար։ Quirk-ը թափոնների առևտուր է, որը սովորաբար կապված չէ գյուղատնտեսության հետ: Գյուղացիները վարձից գումար են բերել։ Քվիտրենտը համարվում էր ոչ միայն ճորտատիրության ավելի թեթև ձև, այլև գյուղացիների ազատագրման ճանապարհ):

Ինչպիսի՞ն է Օնեգինի հարաբերությունները հարեւանների հետ: (V) (Սկզբում բոլորը գալիս էին նրա մոտ, բայց Օնեգինը չէր ցանկանում շփվել նրանց հետ, նրանք նրան ձանձրալի էին թվում):

Ինչպե՞ս եք ծանոթանում Վլադիմիր Լենսկու հետ: (VI) (Գեղեցիկ, ծաղկած, Կանտի երկրպագու և բանաստեղծ Վլադիմիրը հոգով մաքուր էր, անմեղ, միամիտ: Նրա հոգին ու միտքը ձգտում էին դեպի վեհն ու գեղեցիկը):

Ինչպե՞ս ընդունեցին Լենսկին գյուղում։ (XII) (Որպես փեսա, քանի որ հարուստ էր ու գեղեցիկ):

Ի՞նչ է մտածում Լենսկին այս մասին: Ուզու՞մ է ամուսնանալ։ («Լենսկին, իհարկե, ամուսնանալու ցանկություն չունենալով, ցանկանում էր կարճատև ծանոթություն հաստատել Օնեգինի հետ»):

Նրանք յոլա գնացին... Գտեք այն տողերը, որոնք նկարագրում են Օնեգինի հարաբերությունները Լենսկու հետ: (XIII) (Լենսկին և Օնեգինը կյանքի ընկալմամբ հակադիր են դրա հետ կապված. մի կողմից՝ կյանքը իդեալականացնող ռոմանտիկ, մյուս կողմից՝ ամեն ինչից հիասթափված մարդ)։

Ի՞նչն է միավորում Օնեգինին և Լենսկին: (XVI) (Դրանք ի մի են բերվում հասարակական-քաղաքական և փիլիսոփայական հարցերի շրջանակով, որոնք ընդհանուր էին բոլոր առաջադեմ ազնվական երիտասարդության համար):

Ե՞րբ եք ծանոթանում Օլգայի հետ: Գտեք դրա նկարագրությունը: (XXI և XXIII)

Մի փոքրիկ տղա՝ գերված Օլգայով,

Դեռ չիմանալով սրտի ցավը,

Նա հուզված վկա էր

Նրա մանկական զվարճանքները;

Պահապան կաղնու պուրակի ստվերում

Նա կիսվեց նրա զվարճությամբ

Իսկ երեխաների համար թագեր էին կանխատեսվում

Ընկերներն ու հարևանները, նրանց հայրերը:

Անապատում, խոնարհ հովանի տակ,

Անմեղ հմայքով լի

Իր ծնողների աչքում նա

Ծաղկել է հովտի գաղտնի շուշանի պես,

Անհայտ խոտերի մեջ, խուլ

Ոչ ցեց, ոչ մեղու:

Միշտ համեստ, միշտ հնազանդ,

Միշտ զվարթ, ինչպես առավոտ,

Ինչքան պարզամիտ է բանաստեղծի կյանքը,

Որքան քաղցր է սիրո համբույրը.

Երկնքի պես աչքերը կապույտ են,

Ժպտա, կտավատի գանգուրներ,

Ամեն ինչ Օլգայում... բայց ցանկացած սիրավեպ

Վերցրեք այն և ճիշտ գտեք

Նրա դիմանկարը. նա շատ սրամիտ է,

Ես ինքս սիրում էի նրան,

Բայց նա ինձ անչափ ձանձրացրեց։

Թույլ տուր ինձ, իմ ընթերցող,

Հոգ տանել ձեր ավագ քրոջ մասին:

Կարծես բանաստեղծը հիացած է հերոսուհու մաքրությամբ և հմայքով։ Պուշկինը նկարել է անբասիր գեղեցկուհու հիասքանչ դիմանկարը, բայց դեռ չի համարում նրան կատարելության մոդել և հիացմունքի առարկա։ Ի՞նչն է շփոթեցնում բանաստեղծին։ Ի՞նչ թերություններ ենք մենք տեսնում գեղեցկության այս չափանիշում: (XXIII)

բայց ցանկացած վեպ

Վերցրեք այն և ճիշտ գտեք

Նրա դիմանկարը. նա շատ սրամիտ է,

Ես ինքս սիրում էի նրան,

Բայց նա ինձ անչափ ձանձրացրեց։

Թույլ տուր ինձ, իմ ընթերցող,

Հոգ տանել ձեր ավագ քրոջ մասին:

Այսպիսով, նա կոչվում էր Տատյանա:

Ոչ քո քրոջ գեղեցկությունը,

Ոչ էլ նրա կարմրագույնի թարմությունը

Նա ոչ մեկի ուշադրությունը չէր գրավի։

Դիկ, տխուր, լուռ,

Ինչպես անտառի եղնիկը երկչոտ է,

Նա իր ընտանիքում է

Աղջիկը կարծես օտար լիներ։

Նա չգիտեր ինչպես շոյել

ոչ քո հորը, ոչ էլ քո մորը.

Ինքը՝ երեխան՝ երեխաների ամբոխի մեջ

Ես չէի ուզում խաղալ կամ ցատկել

Եվ հաճախ միայնակ ամբողջ օրը

Նա լուռ նստեց պատուհանի մոտ։

Ինչպե՞ս է Պուշկինը ներկայացնում Լարինի ընտանիքը: (XXIX) (Տատյանայի հայրը գրքերը համարում էր դատարկ խաղալիք, չնայած նա ինքը երբեք չէր կարդում դրանք, առանձնապես չէր մտածում իր դստեր մասին, նրա կինը սիրում էր Ռիչարդսոնին: Նա միշտ հագնված էր նորաձևությամբ, նրան տանում էին դեպի թագը, առանց նրա խորհուրդը հարցնելու, նա լաց էր լինում: նախ, նրա ամուսնու հետ ես մի փոքր չամուսնալուծվեցի, բայց հետո ընտելացա դրան, սկսեցի զբաղվել տնային տնտեսությամբ և բացահայտեցի ամուսնուս կառավարելու գաղտնիքը):

Գտեք տողեր, որոնք նկարագրում են, թե ինչ է արել կինը ամուսնու թիկունքում: (xxxii) (Նա տնօրինում էր ծախսերը, իր գյուղացիներին զինվոր էր տալիս, զայրույթից ծեծում էր աղախիններին. այս ամենը առանց ամուսնուն հարցնելու):

Ինչպե՞ս էր ամուսինը վերաբերվում նրան: (XXXIV) (Նա սիրում էր նրան, հավատում էր նրան և ուտում ու խմում էր իր խալաթով):

Ինչպե՞ս էին նրանք վերաբերվում ռուսական ավանդույթներին: (XXXV) (Նրանք բլիթներ ունեին Մասլենիցայի համար, ծոմ էին պահում տարին երկու անգամ, Երրորդության վրա «երեք արցունք էին թափում», իրենց սեղանի մոտ ճաշատեսակներ էին բերում հյուրերին ըստ աստիճանի):

Տատյանայի հայրը մահանում է, Վլադիմիր Լենսկին այցելում է նրա հուշարձանը։ Ի՞նչ է նա հիշում այս պահին։ (XXXVII) (Նա հիշում է, թե ինչպես էր Դմիտրին բռնել նրան իր գրկում, ինչպես էր նա խաղում իր մեդալով, հիշում է, որ Դմիտրին ուզում էր իր համար տալ Օլգային):

4. «Եվգենի Օնեգին»-ի երրորդ գլխի վերլուծություն:

- Երրորդ գլխի սկզբում մենք իմանում ենք, որ Լենսկին իր բոլոր երեկոներն անցկացնում է լարինների հետ։ Ի՞նչ է ասում Օնեգինը այս մասին. (ես) (Նա չի հասկանում, որ իր ընկերը հետաքրքիր բան է գտել այս ընտանիքի ընկերակցությամբ, որտեղ միակ խոսակցությունը եղել է «անձրևի, կտավատի, գոմի մասին»):

Ինչպե՞ս է Լենսկին արձագանքում դրան: (II) («Ես ատում եմ ձեր նորաձև աշխարհը, ես նախընտրում եմ տան շրջանակը»):Զարմացած Օնեգինը խնդրում է իրեն ծանոթացնել այս ընտանիքի հետ։

Ինչպե՞ս է Օնեգինը հանդիպում Լենսկիների ընտանիքին: (III) (Երբ Օնեգինը հասավ Լենսկիների մոտ, նրանք սկսեցին հյուրասիրություններ պատրաստել):

Լարիններից վերադառնալու ճանապարհին Օնեգինը Լենսկու հետ կիսվում է իր տպավորություններով (V)

Ասա ինձ, ո՞րն է Տատյանան:

-Այո, նա, ով տխուր է

Եվ լուռ, ինչպես Սվետլանան,

Նա ներս մտավ և նստեց պատուհանի մոտ։ -

«Իսկապե՞ս սիրահարված ես փոքրին»:

- Եւ ինչ? - «Ես կընտրեի մեկ ուրիշը,

Եթե ​​միայն քեզ պես բանաստեղծ լինեի։

Ի՞նչ է ասում Օնեգինը Օլգայի մասին. (V) (Օլգան իր դիմագծերով կյանք չունի, նա կլոր է ու կարմրած, ինչպես այդ հիմար լուսինը):

Ի՞նչ տպավորություն թողեց Օնեգինի տեսքը Լենսկիների վրա: (VI) (Որոշվեց, որ Տատյանան փեսացու ունի, նույնիսկ խոսվում էր, որ գործն արդեն կազմակերպված է, և հարսանիքը պատրաստվում է):

Բայց Տատյանան այս պահին այլ բանի մասին է մտածում։ Գտեք տողերը, որոնք հաստատում են Տատյանայի սերը Օնեգինի նկատմամբ։ (VII և IX) (Եկել է ժամանակը, նա սիրահարվել է։ Հիմա ինչ ուշադրությամբ է նա կարդում քաղցր վեպը, Ջուլիայի սիրեկանը՝ Վոլմարը, Մալեկ-Ադելը և Վերթերը վերցրել են մեկ կերպար՝ միաձուլված մեկ Օնեգինում)։

Ի՞նչ զգացողություններ է ապրում Տատյանան այս պահին: (XVI) (Կարոտի և տխրության զգացումներ):

Ինչի՞ մասին է Տատյանան խոսում դայակի հետ. (ХVII) (Դայակը պատմում է, թե ինչպես է ամուսնացել.

-Ուրեմն, ըստ երեւույթին, Աստված է պատվիրել։ Իմ Վանյա

Ինձնից փոքր էի, իմ լույս,

Իսկ ես տասներեք տարեկան էի։

Խնամակալը երկու շաբաթ շրջեց

Իմ ընտանիքին և վերջապես

Հայրս օրհնեց ինձ։

Ես վախից դառնորեն լաց եղա,

Հյուսս լացի ժամանակ բացեցին

Այո, նրանք ինձ տարան եկեղեցի երգելով։

Հետո դայակը նկատում է, որ Տատյանան իրեն չի լսում։ Ի՞նչ է պատասխանում սրան Տատյանան. (XIX, XX) («Ես հիվանդ չեմ. ես... գիտե՞ս, դայակը... սիրահարված է»):

Պետք է հաշվի առնել, որ Տատյանայի նամակը թարգմանված է ֆրանսերենից։ Ֆրանսերեն գրելը, օտար լեզվով մտածելը բարձրագույն կրթության ցուցանիշ է, որը բնորոշ է այն ժամանակվա ցանկացած ռուս ազնվականի։

Ի՞նչ է տեղի ունենում Տատյանայի նամակը գրելուց հետո: (Նամակը կնքելուց հետո Տատյանան խնդրում է իր հավատարիմ դայակին, որ թոռանը նամակով ուղարկի Օնեգինին: Անցավ մեկ օր, հետո ևս մեկ, բայց դեռ պատասխան չկար: Լենսկին գալիս է, բայց մենակ):

Ինչպե՞ս է Տատյանան զգում այս պահին: (XXXVIII) («Հոգին ցավում էր նրա մեջ, և նրա տխուր հայացքը լի էր արցունքներով»):

Հանկարծ նա լսում է ձիու կռկռոցը... Նա վազում է այգի և տեսնում Յուջինին։

Բայց անսպասելի հանդիպման հետեւանքները

Այսօր, սիրելի ընկերներ,

Ես չեմ կարողանում դա վերապատմել.

Երկար ելույթից հետո ես պարտական ​​եմ

Եվ քայլեք և հանգստացեք.

Որոշ ժամանակ անց կավարտեմ:

III. Ամփոփելով.

Այսօր մենք վերլուծեցինք Տատյանայի և Օլգայի կերպարները և որոշեցինք, թե ինչպես են նրանք տարբեր: Եկեք վերադառնանք Օլգա և Տատյանա անունների իմաստներին և պատասխանենք այն հարցին, թե արդյոք հերոսուհիների կերպարները համընկնում են իրենց անունների իմաստին:

IV. Տնային աշխատանք։

Վ. Վարկանիշներ.

Լեզվի ուսուցիչ՝ ________________________________

Մեթոդիստ՝ _______________________________________

Գրականության դասի վերլուծություն «Տատյանայի քաղցր իդեալը…»

Գրականության դաս «Տատյանայի քաղցր իդեալը…» թեմայով: Թեման համապատասխանում է թեմատիկ պլանին։ Այս դասը երրորդն է Ա.Ս. Պուշկին «Եվգենի Օնեգին».

Ես դրել եմ հետևյալ նպատակները.

Ուսումնական:

    կատարել Տատյանայի և Օլգայի պատկերների համեմատական ​​վերլուծություն.

Ուսումնական:

    շարունակել պատկերավոր և վերլուծական մտածողության զարգացումը, վերլուծելու, համեմատելու, ընդհանրացնելու, համակարգելու կարողությունը.

    շարունակեք զարգացնել տեքստի հետ աշխատելու և դրանով արագ նավարկելու ունակությունը:

Ուսումնական:

    զարգացնել սերը արվեստի հանդեպ;

    շարունակել բարոյական արժեքների ձևավորումը.

Ուսանողների առջեւ դրված նպատակները նպաստում են դրական մոտիվացիայի ձևավորմանը և ուսումնական գործունեության նկատմամբ հետաքրքրության աճին: Դասը մշակելիս հաշվի են առնվել սովորողների տարիքային առանձնահատկությունները, յուրաքանչյուրի անհատական ​​կարողությունները։

Դասի տեսակը՝ համակցված (ուսուցչի պատմություն վեպի մասին, 2-րդ և 3-րդ գլուխների վերլուծություն, հատվածների արտահայտիչ ընթերցում):

Դասի ընթացքում կիրառվել են ուսուցման հետևյալ մեթոդները.

1. Բանավոր (ուսուցչի խոսք).

2. Վերարտադրողական (պատմվածքի հիման վրա զրույց):

3. Տեսողական և պատկերազարդ (համակարգչային ներկայացման սլայդներ):

4. Մասամբ – որոնում (տեքստում հիմնաբառեր գտնելը):

5. Գործնական (կարդում է տեքստը կանգառներով)

Դասը անցկացվել է աշակերտների առողջության պահպանման տեսակետից հաշվի առնելով պահանջները։ Նախ տեսական նյութի գերծանրաբեռնվածություն չկար. երկրորդ, ուսումնական գործունեության տեսակները բազմազան էին. լսել, գրել, կարդալ, պատասխանել հարցերին; երրորդ՝ կիրառվել են տարբեր մեթոդներ՝ տեսողական, բանավոր, մեկնաբանված ընթերցանության մեթոդ:

Դասասենյակը պատրաստվել էր դասին։ Ժամանակ խնայելու համար գրատախտակին գրվել են անհրաժեշտ տվյալները։

Դասը ներառում էր հետևյալ քայլերը.

1. Կազմակերպչական պահ (2 րոպե);

2. Տատյանային և Օլգային նվիրված գլուխների վերլուծություն (30 րոպե);

3. Տեքստի մեկնաբանված ընթերցում (10 րոպե);

4. Տնային աշխատանքների ամփոփում և սահմանում (3 րոպե):

Դասը սկսվեց կազմակերպչական պահով. Ուսուցչի և աշակերտների փոխադարձ ողջույններից բացի հաստատվեց սովորողների պատրաստակամությունը դասին և հայտարարվեց թեմայի վերաբերյալ։ Ուսանողները նոթատետրում գրեցին «Տատյանայի քաղցր իդեալը...» դասի ամսաթիվը և թեման։

Դասի երկրորդ փուլը «Եվգենի Օնեգին» վեպի 2-րդ և 3-րդ գլուխների վերլուծությունն էր: Աշակերտները պատասխանեցին հարցերին և կարդացին հատվածներ տեքստից՝ ապացուցելու իրենց խոսքերը:

Հասկանալու համար, թե որքանով են սովորողները սովորել ուսումնասիրված նյութը, ամփոփվեցին դասի արդյունքները։

Դասի վերջում տրվեցին գնահատականներ, որոշ աշակերտների տրվեցին առաջարկություններ, տրվեցին տնային առաջադրանքներ:

Դասին սովորողների կատարողականությունն ապահովվել է հաղորդակցման նորարարական տեխնոլոգիաների կիրառմամբ, դրական հուզական տրամադրություն և բարենպաստ հոգեբանական մթնոլորտ ստեղծելով, ընտրելով տեսական, գործնական և ճանաչողական նշանակություն ունեցող հետաքրքիր, հարուստ նյութ:

Կենտրոնանալով ուսանողների պատրաստվածության մակարդակի և խոսքի կարողությունների վրա՝ ես կիրառեցի տարբերակված մոտեցում։

Դասի կատարումը լավ է:

Հաշվի առնելով դասարանի մեծությունը՝ փորձել եմ բոլոր ուսանողներին ներգրավել տարբեր տեսակի աշխատանքների մեջ՝ հաշվի առնելով նրանց հաղորդակցական ակտիվության մակարդակը։

Երեխաների գերծանրաբեռնվածություն չի եղել.

Դասի նպատակները լուծված են. Դրան օգնեցին դասի կառուցվածքի հստակ պլանավորումը, ուսուցման տարբեր ձևերի կիրառումը, ուսումնական նյութի ներկայացման մանրակրկիտ մտածված մեթոդներն ու տեխնիկան:

Իմ կարծիքով դասի բոլոր փուլերը հաջողությամբ իրականացվեցին։

Դասի ընթացքում ես փորձում էի գրագետ, արտահայտիչ և քաղաքավարի ձևավորել իմ խոսքը։ Դասը մեթոդապես ճիշտ էր կառուցված՝ հստակ կառուցվածքի առկայություն, յուրաքանչյուր փուլի իրականացում համապատասխան մեթոդների կիրառմամբ:

Դասարանում երեխաների հետ հարաբերությունները բնութագրում էին պահանջկոտությունն ու նրբանկատությունը։ Ես փորձում էի նրանց հետ բարյացակամ վերաբերվել և պատասխանել նրանց յուրաքանչյուր հարցին: Աշակերտներն իրենց հերթին ակտիվորեն աշխատեցին դասին և պատասխանեցին հարցերին։

Կարծում եմ, որ իմ տված դասը արդյունավետ էր. նպատակները ձեռք բերվեցին, բոլոր փուլերն իրականացվեցին, և ժամանակային շրջանակը կատարվեց:

Հիմնական դժվարությունները, որոնց հանդիպեցի դասին, նյութը միաժամանակ ներկայացնելու և կարգապահությունը վերահսկելու խնդիրն էր։ Ես փորձեցի ստիպել այն երեխաներին, ովքեր դասի ժամանակ իրենց լավագույն ձևով չէին դրսևորում, որպեսզի նրանց աշխատեն և լրացուցիչ հարցեր տվեցի:

Եթե ​​հնարավորություն ունենայի նորից դասավանդել այս դասը, ապա թեմայի վերաբերյալ խորացված առաջադրանքներ կտայի՝ ուսանողներին հնարավորինս ներգրավելու իրենց աշխատանքին։

«Ամպը շալվարով» (ի սկզբանե վերնագրված «Տասներեքերորդ առաքյալը») պոեմի գաղափարը ծագել է Մայակովսկուց 1914 թվականին։ Բանաստեղծը սիրահարվել է ոմն Մարիա Ալեքսանդրովնային՝ տասնյոթամյա գեղեցկուհու, ով գերել է նրան ոչ միայն իր արտաքինով, այլև ինտելեկտուալ ձգտումով դեպի ամեն նոր, հեղափոխական։ Բայց սերը դժբախտ է ստացվել։ Մայակովսկին պոեզիայում մարմնավորում էր իր փորձառությունների դառնությունը։ Բանաստեղծությունն ամբողջությամբ ավարտվել է 1915 թվականի ամռանը։ Պոետը ոչ միայն հեղինակն էր, այլեւ նրա քնարական հերոսը։ Աշխատանքը բաղկացած էր ներածությունից և չորս մասից։ Նրանցից յուրաքանչյուրն ուներ որոշակի, այսպես ասած, մասնավոր գաղափար։
«Կա՛ր քո սերը», «Կա՛ր արվեստը», «Կա՛ր, քո համակարգը», «Վա՛ր քո կրոնը»՝ «չորս մասից բաղկացած չորս ճիչ». ահա թե ինչպես է այս գաղափարների էությունը շատ ճիշտ և ճշգրիտ ձևակերպված. հեղինակի կողմից երկրորդ հրատարակության բանաստեղծությունների նախաբանում։
Երկրորդ գլխի սկզբում հեղինակը սահմանում է իր դիրքորոշումները.
Գովի՛ր ինձ։
Հետևյալ տողերում մենք հայտնաբերում ենք որոշակի «նիհիլիզմ».
Ես վեր եմ այն ​​ամենից, ինչ արվել է
Գրազ եմ գալիս՝ «nihil» (ոչինչ):
Ամեն ինչ հերքվում ու ավերվում է, ամեն ինչ վերակառուցվում ու նորոգվում է նորովի։ Հերքումը շարունակվում է.
Ես երբեք չեմ ուզում որևէ բան կարդալ:
Եվ հետո՝ կյանքի գիտելիք.
Բայց պարզվում է -
Մինչ կսկսի երգել,
Երկար քայլում են խմորումից կոշտացած...
Հաջորդը, հեղինակը ամբոխի մեջ է.
Փողոցը լուռ ալյուր էր լցնում...
Եվ կրկին՝ վերադառնալով անձնական թեմային, բանաստեղծը շարադրում է իր կյանքի սկզբունքները.
Երկրորդ գլխում Մայակովսկին իր բողոքն արտահայտում է բաց, բարձր ու համարձակ։ Բացառիկ պարզությամբ և ոգեշնչմամբ այն արտահայտում է հերոսի վճռականությունը, երբ, դիմելով «հազարավոր փողոցային մարդկանց», ովքեր հետևում են բանաստեղծներին՝ «լացի մեջ թաթախված ու լաց լինելով», նա ասում է.
Պարոնայք.
Կանգ առեք
Դուք մուրացկան չեք
Դուք չեք համարձակվում թերթիկներ խնդրել:

Մեզ՝ առողջներիս,
Հստակ քայլով,
Դուք չպետք է լսեք, այլ պատռեք դրանք,
նրանց,
Ծծվել է անվճար հավելվածից
Յուրաքանչյուր երկտեղանոց մահճակալի համար:
Բանաստեղծը հանդիսավոր քարոզով դիմեց աշխատավոր ժողովրդին՝ խոսելով նրանց մեծության ու զորության մասին.
Մենք
Քնած սավանի պես դեմքով,
Ջահի պես կախված շուրթերով
Մենք,
Բորոտների գաղութ քաղաքի դատապարտյալները,
Ուր ոսկին ու կեղտը բորոտություն էին ցույց տալիս, -
Մենք ավելի մաքուր ենք, քան վենետիկյան կապույտ երկինքը,
Միանգամից լվացված ծովերով և արևներով:

Ես գիտեմ,
Արևը կխավարեր, եթե տեսներ
Մեր հոգիները ոսկի են ցրված:
Ուշադիր լսելով կյանքի զարկերակը, իմանալով, որ իր արտահայտած զգացմունքները այսօր կամ վաղը չեն դառնա միլիոնների ինքնագիտակցությունը, բանաստեղծն իր քնարական հերոսի շուրթերով հայտարարեց.
ես,
Ծիծաղեց այսօրվա ցեղը,
Ինչքան երկար
Կեղտոտ կատակ
Ես տեսնում եմ ժամանակն անցնում է լեռներով,
Որը ոչ ոք չի տեսնում:

Հեղափոխությունների փշե պսակում
Տասնվեցերորդ տարին է գալիս։
Իսկ ես քո նախահայրն եմ...
Մայակովսկին իրեն ճանաչում է որպես մարդկության երգիչ՝ ճնշված գործող համակարգով, որը վեր է կենում պայքարի։ Նա իրեն անվանում է «ճչացող Զրադաշտ»։ Բանաստեղծը մարգարեի պես խոսում է քաղաքի և հիմար, անիմաստ աշխատանքի առևտրի կողմից ճնշված մարդկանց անունից։ Նա ծաղրում է քաղցր, ծլվլացող բանաստեղծներին, որոնք «եռում են», «հնչում», հանգավորվում, մինչդեռ ճկուն փողոցը «գոռալու կամ խոսելու բան չունի»։ Թեժ գծերի սուր եզրերով, ինչպես սվիններ, նա փոթորկում է կյանքի ողջ հին կարգը։
Մայակովսկին բարձրաձայն և հոգևոր է խոսում նրանց անունից, ովքեր իրենց հնգյակում են պահում «աշխարհի բնական գոտիները»: Երկրորդ գլխի յուրաքանչյուր տողում մեծ սեր է մարդու հանդեպ։ Ոչ մի հանգիստ ասված, ոչ մի անտարբեր արտահայտություն։ Մայակովսկու ոտանավորը բավական հզոր էր աշխարհների շարժումը փոխանցելու, սրտի ամենանուրբ շարժումներն ու Տիեզերքի ձանձրալի լռությունը ֆիքսելու համար։
Երկրորդ գլուխը լի է մտքով, կրակով, արհամարհանքով, ցավով և ապագայի ակնկալիքով:
Բանաստեղծի այս հեռատեսությունը մեկ տարով կրճատում է սպասման շրջանը։ Նրան թվում է, թե հեղափոխություն կսկսվի արդեն 1916թ.
Ինչ վերաբերում է «Ամպը շալվարով» պոեմի երկրորդ գլխի գեղարվեստական ​​առանձնահատկություններին, ապա դրանք այստեղ շատ լայնորեն ներկայացված են։ Մայակովսկու պոեզիայի անսովոր բանն այն է, որ այն շատ ակտիվ է, և ուղղակի անհնար է այն որևէ կերպ չընկալել։ Կարելի է ասել, որ նրա բանաստեղծությունները հանրահավաքների ու կարգախոսների բանաստեղծություններ են։ Եվ երկրորդ գլխում մենք գտնում ենք դրա օրինակները. «Փառավորիր ինձ», «Տե՛ր: Կանգ առեք Դուք մուրացկան չեք, դուք չեք համարձակվում բաժանումներ խնդրել»:
Մայակովսկու նորամուծությունները բազմազան են. Նա ամբողջությամբ փոխում է հաստատված կարծրատիպերը բառերի և խոսքի կաղապարների վրա աշխատելիս։ Օրինակ՝ հեղինակը վերցնում է բառը և «թարմացնում» դրա հիմնական իմաստը՝ դրա հիման վրա ստեղծելով վառ, մանրամասն փոխաբերություն։ Սրա արդյունքը այնպիսի պատկերներ էին, ինչպիսիք են «ոսկրոտ տաքսիները», «պարարտ տաքսիները»:
Փոխաբերությունների աշխարհն ուղղակի ապշեցնում է իր երևակայությամբ ու բազմազանությամբ՝ «հոգիների ցրում», «աչքը կտրված է», «Հոգին կքաշեմ, տրորեմ», «հոգիները այրեցի...»։ Համեմատությունները տպավորիչ են իրենց պատկերացումներով՝ «լվացված սավանի պես դեմք», «ջահի պես կախ շրթունքներով», իսկ բանաստեղծն իրեն համեմատում է «անպարկեշտ անեկդոտի հետ»։
Նեոլոգիզմներ ներմուծելով Մայակովսկին հասնում է երևույթների և իրադարձությունների հիշարժան փոխաբերական բնութագրմանը.
Բանաստեղծը բառապաշարի հետ առնչվում է անսովոր ստեղծագործական ձևով. նա «մաղում է», «խառնում» բառերը՝ դրանք համադրելով ամենահակադրական համադրություններում։ Բանաստեղծության մեջ կգտնենք «բարձր» և «ցածր» ոճերի համակցություններ։ «Հրեշտակապետաց երգչախմբի երգչախմբերում», «գնանք ուտելու», «Ֆաուստ», «մեխ», «Վենետիկյան կապույտ երկինք», «քաղցած հորդաներ»: Եվ երբեմն դիտավորյալ կոպիտ, «նվազեցված» պատկերներ են լինում՝ «հազած», «բաստարդ»...
Բանաստեղծության երկրորդ գլխում մենք կգտնենք արտահայտություններ-պատկերներ, երբ բառացիորեն մեկ տողի հետևում մի ամբողջ աշխարհ է՝ վերարտադրված զարմանալի ճշգրտությամբ և բազմակողմանիությամբ։ Օրինակ, սա քաղաքի պատկերն է.
Փքվելով, կոկորդով խրված,
Հագեցած տաքսիներ և ոսկրային տաքսիներ..
Երկրորդ գլխի ռիթմիկ օրինաչափությունը յուրահատուկ է և շատ դինամիկ: Մայակովսկին փոխակերպում և ազատորեն համատեղում է ավանդական բանաստեղծական մետրերը (իամբ, տրոխե, անապեստ և այլն) ժողովրդական պոեզիային բնորոշ տոնիկ ոտանավորի հետ՝ ստեղծելով չափածոյի ճկուն, շարժուն կառուցվածք։
Եւ երբ -
Դեռևս!
հազալով հրմշտոց մտավ հրապարակ,
Մի կողմ հրելով պատշգամբը, որը ոտք դրել էր կոկորդիս...
Չափածոյի ռիթմիկ բազմազանությունն ու տատանումները ինքնանպատակ չեն, այլ բանաստեղծության բազմակողմանի բովանդակությունն արտահայտելու միջոց։
Մայակովսկու չափածոյի ռիթմիկ կառուցվածքի առանձնահատկությունները ներառում են ռիթմի բարդ շարժումը, բանաստեղծական գծի քայքայումը և նրա հայտնի «սանդուղքը».
Լսի՛ր։
Քարոզում է
Հառաչանք և հառաչանք,
Այսօրվա ճչացող Զարաստուստրան:
Հայտնի է Մայակովսկու ընկեր Վ. Կամենսկու մեկ հիշողություն. Նա գրել է. «Ամպը շալվարով» պոեմի հաջողությունն այնքան ահռելի էր, որ այդ պահից նա անմիջապես բարձրացավ փայլուն վարպետության բարձունքներին։ Նույնիսկ թշնամիներն էին ակնածանքով ու զարմանքով նայում այս բարձունքին»։ Կարծում եմ, որ այս հայտարարությունը լիովին արտացոլում է այս աշխատանքի էությունը, քանի որ Մայակովսկին, տոգորված գալիք հեղափոխության կանխազգացումով, խոսեց ստրկացած մարդկության անունից։

Մայակովսկու «Ամպ շալվարով» բանաստեղծության 2-րդ գլխի վերլուծություն թեմայի շուրջ.

Այլ գրություններ.

  1. Վ.Վ. Մայակովսկու «Ամպը շալվարով» բանաստեղծության վերլուծություն: Մայակովսկին քսաներորդ դարասկզբի լավագույն բանաստեղծներից մեկն է՝ սոցիալական խորը փոփոխությունների դար։ «Ամպը շալվարով» պոեմն ավարտվել է 1915 թվականի հուլիսին։ Դրանում բանաստեղծ կա Կարդալ ավելին......
  2. Վլադիմիր Մայակովսկին բացեց մի ամբողջ դարաշրջան ռուսական և համաշխարհային պոեզիայի պատմության մեջ։ Նրա աշխատանքը գրավեց նոր աշխարհի առաջացումը, որը ծնվել էր դասակարգային ամենադաժան մարտերում: Բանաստեղծը հանդես եկավ որպես նորարար արվեստագետ, ով բարեփոխեց ռուսերեն բանաստեղծությունը և թարմացրեց բանաստեղծական լեզվի միջոցները։ Մայակովսկու բանաստեղծական նվաճումները որոշեցին հիմնական ուղղությունը Կարդալ ավելին......
  3. Երիտասարդ Վլադիմիր Մայակովսկին ռուսական պոեզիայի մոտ եկավ տառապանքով և միայնակ։ Եվ տպագիր ու բեմ դուրս գալուց առաջին իսկ օրվանից նրան պարտադրվեց գրական խուլիգանի դերը, և որպեսզի չսուզվի անհայտության մեջ, երեկոները համարձակ չարախոսություններով աջակցում էր այդ համբավին։ Քննադատություն Կարդալ ավելին......
  4. «Ամպը շալվարով» պոեմն ավարտվել է 1915 թվականի հուլիսին։ Միևնույն ժամանակ Մայակովսկին հանդիպեց Լիլյա Բրիկին, որին կարդաց բանաստեղծությունն ամբողջությամբ, և անմիջապես թույլտվություն խնդրեց՝ իր ստեղծագործությունը նվիրելու նրան։ Այսպես է հայտնվել բանաստեղծության վերնագրի վրա անունը («Քեզ, Լիլիա»):
  5. Այն ամենի մեջ, ինչ ստեղծել է Մայակովսկին իր նախահոկտեմբերյան բանաստեղծական կարիերայի հինգ տարիների ընթացքում, առանձնահատուկ տեղ է գրավում 1914-1915 թվականներին գրված «Ամպ շալվարով» բանաստեղծությունը։ Ստեղծագործության յուրաքանչյուր բառ համարձակ մարտահրավեր է իրականությանը, բուրժուական համակարգի սոցիալական, բարոյական և գեղագիտական ​​հիմքերի տապալում և կոչ Կարդալ ավելին ......
  6. Մայակովսկու պոեզիան ակտիվ է՝ «Փառավորե՛ք ինձ», «Պարոնայք. Կանգ առեք Դուք մուրացկան չեք, դուք չեք համարձակվում բաժանումներ խնդրել»: Նա հիմնովին փոխում է բառի վրա աշխատելու ձևավորված կարծրատիպերը՝ թարմացնելով բառի հաստատված իմաստը՝ «ոսկրոտ տաքսիներ», «փոքր տաքսիներ»։ Բանաստեղծը ստեղծագործաբար է մշակում բառապաշարը. նա «մաղում է», Կարդալ ավելին ......
  7. Բանաստեղծության մեջ սիրային հակամարտությունն անսովոր է. Քնարական հերոսը Մարիային սպասում է մի քանի ժամ, դա նրան բերում է այնպիսի վիճակի, որ նա իրեն զգում է որպես «կեղտոտ ծովագնացություն», որի «սիրտը սառը երկաթի կտոր է», բայց ով ցանկանում է ունենալ «սիրելի»: Նյարդերը սահմանի. Տողերը հնչում են ողբերգական. Կարդալ ավելին......
  8. Կարդալով այս բանաստեղծությունը՝ կարելի է վառ պատկերացնել, թե ինչպես է Մայակովսկին քայլում ծովածոցի ափով և իր հզոր քայլերի ռիթմով Կուոկկալայի ավազոտ լողափում դրոշմում է «Ամպեր շալվարով» տողերը: Հսկայական երկարաճիտ կոշիկների հետքերը մնում են թաց ավազի վրա, իսկ բանաստեղծի մտքում ծնվում են անմահ բանաստեղծություններ։ Կարդալ ավելին......
Վ.Վ.Մայակովսկու «Ամպ շալվարով» բանաստեղծության 2-րդ գլխի վերլուծություն

Ալեքսանդր Սերգեևիչ Պուշկինի «Եվգենի Օնեգին» աշխատությունը լույս է տեսել 1833 թվականին, բայց այն դեռ հուզում է մարդկանց սրտերը։ Ավագ դպրոցի յուրաքանչյուր աշակերտ անգիր գիտի վեպից հատվածներ և նրա բոլոր գլխավոր հերոսներին: Աշխատանքի հաջողության գաղտնիքը հասկանալու համար այս հոդվածում մենք հակիրճ վերլուծություն կկատարենք Պուշկինի «Եվգենի Օնեգին» վեպի մասին։

Վեպի ընդհանուր բնութագրերը

  • Ռեժիսուրա և ժանր. «Եվգենի Օնեգինը» սոցիալ-հոգեբանական ուղղվածության ռուսական առաջին ռեալիստական ​​վեպերից է։ Ընդ որում, այս վեպը գրված է ոչ թե արձակ, այլ չափածո։ Նրա ստեղծման պատմությունն ընդգրկում է բանաստեղծի ստեղծագործության մի քանի շրջան։
  • Գաղափարներ և մտքեր. Վեպը կոչվում է նույնը, ինչ գլխավոր հերոսի անունը մի պատճառով. Սրանով Պուշկինն ընդգծել է կերպարի առանձնահատուկ նշանակությունը. Եվգենի Օնեգինի կերպարով նա ցանկանում էր ցույց տալ ժամանակների հերոսի կերպարը։ Ըստ Պուշկինի, 19-րդ դարի երիտասարդության տարբերակիչ առանձնահատկությունն անտարբերությունն էր կյանքի և նրա հաճույքների նկատմամբ.
  • Մեկ այլ կարևոր գաղափար է ցույց տալ ռուս հերոսուհու ազգային կերպարը։ Տատյանան ոչ միայն «ռուսական հոգու» հերոսուհի է, այլև իդեալական կին։
  • Այս վեպում հեղինակը ցույց է տվել նաև այն ազնվականությունը, որը ձևավորել է գլխավոր հերոսներին։ Սա մի կողմից Սանկտ Պետերբուրգի և Մոսկվայի բարձր հասարակությունն է՝ ներծծված «դատարկ» ու «սառը» ոգով, մյուս կողմից՝ գավառի ազնվականությունը։ Բանաստեղծի վերաբերմունքը նրանց նկատմամբ տարբեր էր, ինչը նա ցույց տվեց վեպում։
  • Առարկա։ Վեպն ընդգրկում է կյանքի լայնածավալ նյութ։ Հետեւաբար, աշխատանքի խնդիրներն ու թեմաներն այնքան բազմազան են ու բազմակողմանի։ Այն բոլոր մանրամասներով պատկերում է 19-րդ դարասկզբի ողջ ռուսական հասարակության սոցիալական, կենցաղային և մշակութային կենսակերպը։
  • Հարցեր. Ստեղծագործության պրոբլեմատիկան հիմնված է այն ժամանակվա հասարակության հիմնական խնդրի վրա. Սա հակադրություն է ռուսական հասարակության հիմնական մասի, որը հարգում է ազգային ավանդույթները, և եվրոպական լուսավոր ռուս ազնվականության միջև:
  • Գլխավոր հերոսներ. Վեպում միշտ հակադրություն կա՝ քաղաք – գյուղ, ազգային – ոչ ազգային։ Նույն կերպ հակադրվում են վեպի հերոսները. «Ժամանակի հերոսը» ընթերցողի առաջ հայտնվում է Եվգենի Օնեգինի կերպարով։ Նա հանդես է գալիս որպես «ռուսական բայրոնիզմի» ներկայացուցիչ։ Տատյանա Լարինան «քաղցր իդեալ» է. Վլադիմիր Լենսկին նույնպես ռուսական ազնվականության ներկայացուցիչ է, բայց այլ տեսակի՝ նա երիտասարդ ռոմանտիկ է, երազող, ի տարբերություն բայրոն Օնեգինի։

Գլուխների համառոտ վերլուծություն

  • «Եվգենի Օնեգին»-ի 1-ին գլխի վերլուծություն. Առաջին գլխում Օնեգինի՝ նման անսովոր հերոսի տեսքը բացատրելու համար Պուշկինը մանրամասն նկարագրում է իր հետ կատարվածը։ Գլխի արդյունքում պարզ է դառնում, որ հակասություն կա. Այն բոլոր հնարավորություններով, որ տալիս է մետրոպոլիայի փայլուն կյանքը հերոսին, նա չի տարվում դրանով։ Իսկ ընթերցողի մոտ հարց է առաջանում, թե ինչու է նա կորցրել հետաքրքրությունը կյանքի նկատմամբ։
  • «Եվգենի Օնեգին»-ի 2-րդ գլխի վերլուծություն. Երկրորդ գլուխը նկարագրում է գլխավոր հերոսներին, տալիս է նրանց դիմանկարային առանձնահատկությունները և ուրվագծում որոշ բնավորության գծեր: Եվ նորից հարց՝ ինչո՞ւ է Օնեգինը խուսափում իր հարեւաններից, բայց լեզու գտնում Լենսկու հետ։ Ի վերջո, նրանք այնքան տարբեր են, այնքան տարբեր, ինչպես սառույցն ու կրակը:
  • «Եվգենի Օնեգին»-ի 3-րդ գլխի վերլուծություն. Ենթադրվում է, որ այս գլուխը սկսում է հակամարտությունը: Բայց մի՞թե Պուշկինն իր բանաստեղծական էներգիայով կձգեր էքսպոզիցիան երկու գլխի։ Նա վճռականորեն սկսեց վեպը. Վեպի սյուժեն կայանում է հերոսին տանջող հակասությունների, նրա մելամաղձության տարօրինակության մեջ՝ չնայած նրա կենսապայմանների ողջ շքեղությանը։ Երկրորդ գլուխը տանում է դեպի կենսամիջավայրի փոփոխության, վայրերի փոփոխության։ Բայց այստեղ՝ կալվածքում, Օնեգինը գրեթե նույնքան է ձգտում, որքան մայրաքաղաքում։ Գլուխ 3-ը պարզապես այս սյուժեի հաջորդ քայլն է: Հերոսը ստիպված կլինի դիմակայել ոչ թե գյուղի, այլ տարերքը հիշեցնող զգացմունքի՝ սիրո: Տատյանայի մեջ բռնկված զգացումը և նրա գործողությունը՝ սիրո նամակը, կենտրոնական են այս գլխում: Եվ կրկին հարցեր. Ինչու՞ Սերն այդքան անսպասելիորեն արթնացավ Տատյանայում: Իսկ ի՞նչը դրդեց նրան նամակ գրել Օնեգինին։
  • «Եվգենի Օնեգին»-ի 4-րդ գլխի վերլուծություն. Գլուխը ընթերցողին ցույց է տալիս գլխավոր հերոսի արձագանքը սիրո հանդեպ: Ինչպե՞ս են վեպի հեղինակն ու Տատյանան գնահատում այգում նրա բացատրությունը։ Արդյո՞ք դա նույնն է: Ինչո՞ւ էր պետք հեղինակին այս գլխում ցուցադրել Օնեգինի սրբությունը և Լենսկու և Օլգայի երջանիկ սերը:
  • «Եվգենի Օնեգին»-ի 5-րդ գլխի վերլուծություն. Այստեղ հերոսին նոր փորձություն է սպասվում, և նա կանգնած է հարցի առաջ. ի՞նչը կհաղթի՝ սեփական խաղաղության ցանկությունը, որն աջակցում է այլ մարդկանց նկատմամբ գերազանցության գիտակցմանը, թե՞ ուրիշի սիրո հանդեպ համակրանքը, բարեկամության մեջ խոնարհումը: Գլուխը պատասխանում է հարցերին. ինչպե՞ս է Տատյանային հաջողվել կանխատեսել Լենսկու և Օնեգինի բախումը, ինչպե՞ս է Տատյանայի երազանքը նման անվանման օրերին:
  • «Եվգենի Օնեգին»-ի 6-րդ գլխի վերլուծություն. Այն բացահայտում է Օնեգինին բնորոշ գերազանցության ողջ երևակայական զգացումը։ Սա հասարակության հետ մենամարտի հանգուցալուծումն է, որը ուրվագծվեց Օնեգինի մոպինգով և ավարտվեց նրա ընկերոջ՝ երիտասարդ բանաստեղծի սպանությամբ։ Կենդանի է մնում միայն գլխավոր հերոսի ֆիզիկական պատյանը, նա բարոյապես կոտրված է. Շրջապատի դատապարտումը, որը նա արհամարհում է, ավելի ուժեղ է ստացվել, քան նրա թաքնված զգացմունքներն ու անկեղծ ցանկությունները։ Հարցեր, որոնց արժեր պատասխանել՝ ի՞նչ եղավ, ինչպե՞ս ընկերները հանկարծ թշնամացան ու մենամարտում բախվեցին, ո՞վ է մեղավոր մենամարտի, դրա տխուր ավարտի համար։
  • «Եվգենի Օնեգին»-ի 7-րդ գլխի վերլուծություն. Այն կառուցված է 2 իրադարձության հիման վրա՝ Տատյանայի այցը տուն, որտեղ ապրում են Օնեգինները, և Տատյանայի ժամանումը Մոսկվա։ Հերոսը Մոսկվայում չէ. Ընթերցողի երկմտանքը Օնեգինի գնահատականի վերաբերյալ սրվում է. Նրա կերպարում էլ ավելի մեծ անորոշություն ու առեղծված կա։ Բարոյական ֆիասկո կրելով՝ թվում էր, թե նա պետք է դատապարտվի մեր կողմից։ Կասկածները, որոնք հաղթահարում են Տատյանային և ընկղմում նրան անտարբերության մեջ, կարծես թե ավելի են նպաստում Օնեգինին մեր դատապարտմանը: Բայց ութերորդ գլխում Պուշկինը մեզ դուրս է հանում սխալ պատկերացումներից և թույլ չի տալիս անխոհեմ դատել հերոսին։ Հերոս, ով վեպի վերջում պարզվում է, որ ընդունակ է անկեղծ զգացմունքների և խորը տառապանքների։ Եվ այստեղ մենք հարցեր կտանք. փոխվե՞լ է Տատյանայի վերաբերմունքը Օնեգինի նկատմամբ կատարված բոլոր իրադարձությունների հետ կապված:
  • «Եվգենի Օնեգին»-ի 8-րդ գլխի վերլուծություն. Այս գլխում Օնեգինը բացահայտում է հնարավորություններ, որոնք նախկինում չուներ։ Հերոսը համբարձվեց, նրա մեջ բացահայտվեց անմիջական, անձնուրաց ու քնարական մի զգացում. Բայց, այնուամենայնիվ, նա հայտնվում է ողբերգական փակուղում։ Պուշկինի կարծիքով՝ սիրո մեջ մտնելը, հասարակության հանդեպ սառը արհամարհանքն արտահայտելը փրկություն չէ. Սա վեպի ներքին իմաստի վերացումն է։ Եվ մենք պետք է պատասխանենք հարցին՝ Օնեգինը սիրում է Տատյանային, բայց ինչո՞ւ է նա հիմա մերժում նրան։

Ձեզ ենք ներկայացրել «Եվգենի Օնեգին» վեպի կարճ վերլուծությունը, հուսով ենք, որ այն կօգնի ձեզ ավելի լավ հասկանալ այս ստեղծագործությունը։

Պուշկինի «Եվգենի Օնեգին» վեպի հսկայական և մաքուր հայելու մեջ ընթերցողները ճանաչեցին արդիականությունը, ճանաչեցին իրենց և իրենց ընկերներին, ողջ միջավայրը: Նրանք լսեցին իր ժամանակակիցներից լավագույնների աշխույժ, խոսակցական, ընդհատվող, անկեղծ և, հետևաբար, կրկնակի գայթակղիչ խոսքը: Պատկերների բոլոր բնութագրերը պատահական չէին, վերցված չէին ոչ մի տեղից, պարզապես երևակայությունից: Նրանք ներկայացնում էին մի դարաշրջանի մի հատված:

Ուստի հետաքրքիր է դիտարկել ոչ միայն վեպի գլխավոր հերոսների կերպարները, այլև երկրորդականները, որոնք նկարագրված են ոչ պակաս ճշմարտացի ու պատկերավոր։

Այսպիսով, բանաստեղծը երկրորդ գլխի մի մասը (6-ից 12-ը) նվիրում է Լենսկու կերպարը բնութագրելուն։ Նա հերոսի մեջ տեղին է նկատում առանձնահատուկ, տարբերվող գծեր. Բայց մեզ հետաքրքրում են երեք տողեր՝ 10-12, որոնցում Լենսկու բնութագրումն ամենալակոնիկն ու կոնկրետն է։

Բայց մինչ այս տողերի վերլուծությանն անցնելը, հարկ է նշել, որ բանաստեղծության սկզբնական նախագծերում Լենսկին ներկայացված է որպես «բարձրախոս, ապստամբ և բանաստեղծ»։ Նա գերմանական համալսարանից բերեց ոչ միայն «ազատասիրական երազանքներ», այլ նաև «վրդովմունք, ափսոսանք» և նույնիսկ «վրեժի ծարավ»։

Այսպիսով, սկզբում Լենսկին Պուշկինին ավելի նշանակալից էր թվում, ինքն իրեն ավելի մոտ. նա ապագա դեկաբրիստ էր: Կերպարի վերջնական ձևավորման ժամանակ բանաստեղծը լքեց այս հատկանիշները, և արտասահմանից վերադարձած ռուս երիտասարդության ուղեբեռում պահպանվեցին միայն անորոշ «ազատասիրական երազանքներ» և «միշտ խանդավառ խոսք ու ուսեր հասնող սև գանգուրներ»։

Պուշկինն ավելի պարզ դարձրեց Լենսկին՝ ազնվական երիտասարդության սովորական ներկայացուցիչ։ Վլադիմիրն այնքան մեղմ է և անփորձ, և կարելի է ասել՝ մաքուր իր ձգտումներում, որ չի տեսնում տարբերությունը սեփական գեղարվեստականի և իրականության միջև.

Նա երգեց սեր, հնազանդ սիրուն,

Եվ նրա երգը պարզ էր,

Պարզամիտ աղջկա մտքերի պես,

Երեխայի երազանքի պես...

Ահա թե ինչ է ասում հեղինակն իր հերոսի մասին՝ նկատի ունենալով, որ Լենսկին բանաստեղծություն է գրել։ Այսպիսով, մենամարտի նախորդ գիշերը նա կգրի իր վերջին բանաստեղծությունները Օլգային, մինչդեռ Օնեգինը խորը քնած էր... Այս մանրուքը՝ պոեզիայով զբաղվելը, ըստ երևույթին շատ կարևոր է Պուշկինի համար։ Սա այն հատկանիշներից է, որ հերոսին պետք է կապեր հեղինակի հետ։ Նա ընդգծեց ոչ միայն Լենսկու ռոմանտիզմը, այլև խորը և անկեղծ զգալու կարողությունը (պատահական չէ, որ այստեղ օգտագործվում է «երեխայի քնի պես» փոխաբերական համեմատությունը):

Նա երգում էր բաժանումն ու տխրությունը,

Եվ ինչ-որ բան, և մառախլապատ հեռավորություն...

Նա երգեց կյանքի խունացած գույնը

Գրեթե տասնութ տարեկան:

Այս տողերը հեգնանք են հաղորդում հերոսի ստեղծագործության մասին: Պուշկինը, որպես խոսքի իսկական վարպետ, փորձում է ընդգծել Լենսկու զգացմունքների բնորոշությունը։ Չէ՞ որ բոլոր բանաստեղծները տասնութ տարեկանում գրում են կյանքի ու զգացմունքների թառամելու մասին։ Թեև նրանց կյանքը նոր է սկսվում, և ինչ է «մայրամուտը», նրանք դեռ իրականում չեն հասկանում:

Հարևան գյուղերի տերեր

Նա խնջույքներ չէր սիրում.

Նա փախավ նրանց աղմկոտ խոսակցությունից։

Նրանց խոսակցությունը ողջամիտ է...

Անապատում, որտեղ Յուջինը մենակ է

Ես կարող էի գնահատել նրա նվերները...

Հետևյալը հերոսի շատ խտացված դիմանկարն է, ինչպես նրան պատկերացրել են նրա հարևան-հողատերերը. ոչ թե հերոսի դիմանկարին, այլ կալվածատիրոջ դստեր համար փեսացու անելու նրա կարողությանը.

Բոլոր դուստրերը նախատեսված էին իրենց համար

Կիսառուս հարեւանի համար...

Ընդհանրապես, Լենսկու հայտնվելը վեպի էջերին և այն փաստը, որ նա դարձավ Եվգենիի ընկերը, կարևոր սարք է: Վլադիմիրի օգնությամբ, կյանքի նկատմամբ նրա բաց հայացքը, բոլոր պատկերները դառնում են ավելի պայծառ ու դրամատիկ: Նա նման է երեխայի, որի շուրթերով ճշմարտությունն է խոսում։

Ըստ Վ. Գ. Բելինսկու, Պուշկինի «Եվգենի Օնեգին» վեպը կարելի է ապահով անվանել «ռուսական կյանքի հանրագիտարան»: Այս աշխատանքից, որպես վստահելի աղբյուրից, դուք կարող եք գործնականում սովորել ամեն ինչ այդ դարաշրջանի մասին, ընդհուպ մինչև այն, ինչ նրանք ուտում էին և ինչպես էին հագնվում մարդիկ: Այն արտացոլում է ռուս ժողովրդի կյանքն ու ապրելակերպը, այն ժամանակվա մթնոլորտը։ Հրավիրում ենք ձեզ ծանոթանալ «Եվգենի Օնեգինի» պլանի համաձայն աշխատանքի համառոտ վերլուծությանը: Այս նյութը կարող է օգտագործվել 9-րդ դասարանում գրականության դասերին աշխատանքի, ինչպես նաև միասնական պետական ​​քննությանը նախապատրաստվելու համար:

Համառոտ վերլուծություն

Գրելու տարի– 1823 – 1830 թթ

Ստեղծման պատմություն– Վեպի վրա աշխատանքը տևել է ավելի քան յոթ տարի, ինչպես ինքն է ասել բանաստեղծը, այն ստեղծվել է իր մտորումների և հայրենի երկրում տեղի ունեցող իրադարձությունների գնահատականի հիման վրա։

Առարկա– «Եվգենի Օնեգինի» գլխավոր թեման անպատասխան սերն է։ Այստեղ ներգրավված են մարդկային կյանքին ուղեկցող բոլոր թեմաները՝ բարեկամություն, սեր, հավատարմություն և հիասթափություն։

Կազմը– Ութ գլուխներից բաղկացած բանաստեղծական վեպ։

ԺանրՊուշկինն ինքը սահմանեց «Եվգենի Օնեգինի» ժանրը որպես չափածո վեպ՝ ընդգծելով քնարական և էպիկական բովանդակությունը։

Ուղղություն– Ռեալիզմ, բայց սկզբնական գլուխներում դեռ կա ռոմանտիզմի ուղղություն։

Ստեղծման պատմություն

«Եվգենի Օնեգինի» ստեղծման պատմությունը սկսվել է 1823 թվականին, երբ բանաստեղծը գտնվում էր աքսորի մեջ։ Գրողն այս ժամանակ արդեն հրաժարվում էր ռոմանտիզմից՝ որպես իր ստեղծագործությունների իմաստը փոխանցելու առաջատար միջոց, և սկսեց աշխատել ռեալիստական ​​ուղղությամբ։

Վեպի իրադարձություններն ընդգրկում են Ալեքսանդր Առաջինի կառավարման շրջանը, ռուս հասարակության զարգացումը XIX դարի առաջին քառորդի ընթացքում։ Ստեղծագործության ստեղծումը նվիրված է ազնվական դասի դրամատիկ ճակատագրին։

Տեղի ունեցող բոլոր իրադարձությունների ֆոնին զարգանում է վեպի սիրային սյուժեն, գլխավոր հերոսների փորձառությունները, շրջապատի ազդեցությունը նրանց ճակատագրերի և աշխարհայացքի վրա։ Վեպի ավարտը ընկավ բանաստեղծի ստեղծագործական աշխատանքի «ոսկե» ժամանակաշրջանում, երբ խոլերայի համաճարակը նրան ձերբակալեց Բոլդինո կալվածքում։ Վեպում հստակ արտացոլված է նրա փայլուն վարպետությունն ու ստեղծագործական ոգեւորությունը, որոնք ստեղծագործությանը տվել են բովանդակային յուրահատուկ խորություն։

Առանձին գլուխների ստեղծումը համապատասխանում էր հեղինակի կյանքի որոշակի շրջանին, և դրանցից յուրաքանչյուրը կարող է ծառայել որպես ինքնուրույն ստեղծագործություն կամ լինել ամբողջ վեպի մաս: Գրելու երկար տարիներ են տեղի ունեցել 1823-1830 թվականներին, գիրքը տպագրվել է այնպես, ինչպես գրվել են մասեր, ամբողջ վեպը տպագրվել է արդեն 1837 թվականին։

Առարկա

Վեպի հիմնական գաղափարըՏատյանայի անպատասխան սերն է Օնեգինի հանդեպ։ Պուշկինի գիրքը լիովին և գունեղ պատկերում է այդ ժամանակաշրջանի ռուսական հասարակության կյանքի բոլոր ոլորտները։ Հեղինակը ցույց է տվել ռուսական գյուղի կյանքն ու առօրյան, աշխարհիկ մետրոպոլիայի հասարակությունը, հերոսների բնորոշ դիմանկարները, այն ժամանակվա մարդկանց նորաձևությունն ու ճաշակը:

Վեպի գլխավոր հերոսը, երիտասարդ ազնվական Եվգենի Օնեգինը, հիասթափված է կյանքից։ Հորեղբայրը նրան կալվածք է թողել։ Սոցիալական կյանքից կուշտ Եվգենին մեկնում է գյուղ։ Այստեղ նա հանդիպում է Լենսկիին, շատ են շփվում։ Լենսկին Եվգենիին ծանոթացրել է Լարինների ընտանիքի հետ։ Ինքը՝ Լենսկին, սիրահարված է Օլգային՝ երիտասարդ, թռչկոտ գեղեցկուհուն, որն ունի քույր՝ Տատյանան, նրա լրիվ հակառակը։ Սա կրթված երիտասարդ աղջիկ է, որը դաստիարակվել է վեպերով: Նրա մաքուր, ռոմանտիկ հոգին վառ սեր է տենչում, անկեղծ ու ճշմարիտ: Երիտասարդ աղջիկը որոշում է ձեռնարկել ուժեղ գործողություն՝ նա իր սերն է հայտնում իր երազանքների հերոսին՝ մարմնավորված Օնեգինի կերպարով։ Երիտասարդ ազնվականը մերժում է աղջկա սերը։ Դժվար է պատկերացնել, թե ինչ զգացմունքներ են հաղթահարում աղջկան Օնեգինի խոսքերից հետո։ Սա ցավ է, ամոթ, հիասթափություն։ Սա հսկայական սթրես է մի աղջկա համար, ով մեծացել է գրքի հերոսների իրական զգացմունքների նկատմամբ լիակատար վստահությամբ:

Լենսկին պատրաստ է պայքարել իր սիրո համար. Երիտասարդը մահանում է. Մի քանի տարի անց, հանդիպելով արդեն ամուսնացած Տատյանային, նա հասկանում է, որ կարոտել է իսկական սերը։ Նա բացատրում է իրեն Տատյանային, բայց այժմ նա մերժում է նրա սերը։ Աղջիկը բարձր բարոյականություն ունի, և նա երբեք դավաճանություն չի անի։ Վեպի հիմնական գաղափարը սիրային հարաբերությունների խնդիրները ցույց տալն է։ Հերոսների զգացմունքները, նրանց փորձառությունները արտացոլում էին այն ժամանակվա հասարակության էությունը։ Մարդու խնդիրն այն է, որ նա ենթարկվում է մարդկանց կարծիքին: Տատյանան մերժում է Եվգենիի սերը, քանի որ վախենում է բարձր հասարակության դատապարտումից, որի շրջանակներում այժմ նա շարժվում է։

Ամփոփելով «Եվգենի Օնեգինում» աշխատության վերլուծությունը, մենք կարող ենք առանձնացնել վեպի հիմնական էությունը– հոգեպես ավերված մարդն ընկնում է հասարակության ազդեցության տակ՝ չձգտելով ինքնահաստատման։ Հակամարտություն մարդու և հասարակության միջևստորադասվում է մի բանի, որ ընդհանուր ուժը ճնշում ու ոչնչացնում է մեկ անհատի, եթե նա չգնա համակարգի դեմ դիմադրության։

Այն, ինչ սովորեցնում է այս աշխատանքը, միշտ մնում է արդիական՝ սեփական ընտրությունը կատարելու և կյանքը լիարժեք ապրելու կարողությունը:

Կազմը

Պուշկինի ստեղծագործություն, որի կոմպոզիցիոն առանձնահատկություններն ընդգծում են բովանդակության խոր իմաստը։ Բանաստեղծական վեպը բաղկացած է ութ մասից.

Վեպի առաջին գլուխը ներկայացնում է գլխավոր հերոսին և լուսավորում նրա կյանքը մայրաքաղաքում։ Երկրորդ գլխում սկսվում է վեպի երկրորդ թեմայի սյուժետային գիծը՝ երիտասարդ, կենսունակ բանաստեղծ Լենսկու ծանոթությունը Օնեգինի հետ։ Երրորդ գլխում նշվում է ստեղծագործության հիմնական թեմայի սկիզբը, որտեղ Եվգենին հանդիպում է Տատյանային: Գործողությունը զարգանում է՝ աղջիկը նամակ է գրում, տեղի է ունենում նրա զրույցը Օնեգինի հետ։ Եվգենին սիրահարվում է իր ընկերոջ հարսնացուին, որը նրան մենամարտի է կանչում։ Տատյանան մարգարեական երազ է տեսնում.

Վեպի գագաթնակետն է՝ Վլադիմիրը մահանում է մենամարտում, Օլգան ամուսնանում է ուրիշի հետ, Տատյանան ամուսնանում է հարգարժան գեներալի հետ։

Վերջը Տատյանայի հանդիպումն է Օնեգինի հետ, նրանց բացատրությունը, որտեղ աղջիկը, ով շարունակում է սիրել Յուջինին, մերժում է նրան։ Ավարտն ինքնին բաց է, կոնկրետ որոշակիություն չկա։

Բանաստեղծության գլուխներում կան լիրիկական էքսկուրսիաներ, որոնք չեն հեռանում հիմնական սյուժեից, բայց, միևնույն ժամանակ, հեղինակի կոչն են ընթերցողին։ Ի սկզբանե բանաստեղծը մտահղացել է 9 գլուխ, սակայն գրաքննության խիստ սահմանները բանաստեղծին ստիպել են հանել գլուխներից մեկը և իր բոլոր մտքերն ու զգացմունքները եզրափակել տողերի միջև և օգտագործել քնարական շեղումներ։ Ուստի բոլոր գլուխներն ու բանաստեղծությունն ամբողջությամբ մի տեսակ անավարտ տեսք ունեն, ինչ-որ թերագնահատում։

Գլխավոր հերոսներ

Ժանր

Վեպի սյուժեի սիրային գիծը էպիկական սկիզբ է, որում զարգանում է գործողությունը։ Հեղինակի մտորումները և նրա շեղումները քնարական սկիզբ են, և բանաստեղծն իր ստեղծագործությունը սահմանում է այսպես «քնարական-էպիկական» վեպ չափածո.

Վեպի ստեղծման ընթացքում բանաստեղծն արդեն լքել էր ռոմանտիզմը՝ սկսելով ստեղծագործության նոր փուլ, և «Եվգենի Օնեգին» վեպը ռեալիստական ​​ուղղություն ստացավ։

Չնայած այն հանգամանքին, որ վեպի ավարտը այնքան էլ լավատեսական չէ, այն գրված է այնքան աշխույժ և հնչեղ լեզվով, որ ընթերցողը լավատեսորեն նայում է ապագային, անկեղծորեն հավատում է վեհ մղումներին և իրական զգացմունքներին: «Եվգենի Օնեգինը» իսկապես անգերազանցելի ռուս բանաստեղծ և գրող, մեծ հանճար Ալեքսանդր Սերգեևիչ Պուշկինի տաղանդի ուժի և ուժի արտահայտությունն է:

Աշխատանքային թեստ

Վարկանիշային վերլուծություն

Միջին գնահատականը: 4.3. Ստացված ընդհանուր գնահատականները՝ 4029։