Zhrnutie lekcie „Obdobie stredoveku – medzi starovekom a modernou“ (4. ročník)
Cieľ: naučiť deti porovnávať jeden historický čas s druhým.
Vzdelávacie - naučiť deti porovnávať jeden historický čas s druhým;
Rozvojové - rozvíjať myslenie, logické myslenie, predstavivosť; pestovať lásku k minulosti a úctu.
Plán lekcie:
1.Org. moment
2. Aktualizácia vedomostí
3. Učenie sa nového materiálu
4. Zapínanie
5. Zhrnutie lekcie. Domáce úlohy.
Vybavenie: tabuľky, schémy, kartičky, krížovka, názorné pomôcky.
Priebeh lekcie:
Org. Moment.
My školáci sme usilovní
Poslušný a priateľský
Vieme, že leniví ľudia
Netreba od života
Veľmi sa nám páči lekcia
Chceme vedieť viac
Takže budeme rásť a rásť
Pomôžte všetkým starším!
Ahojte chalani! Moje meno je.... Dnes vám dám lekciu o okolitom svete.
Chlapci, najprv splňte úlohu pomocou kariet a určte tému našej dnešnej hodiny.
1-Na organizovanie a ochranu životov všetkých týchto rôznych ľudí bolo potrebné mať zákony, udržiavať armádu a vyberať dane. Takto sa objavilo...(uvádza).
2-Aby spočítali daňových poplatníkov a odovzdali objednávky do vzdialených miest, ľudia vymysleli... (píšem)
3-Éra starovekého sveta sa začala v čase, keď v niekoľkých krajinách ľudia vyšli z primitívneho stavu a postúpili do ďalšieho, vyššieho štádia vývoja, ktorý sa nazýva ... (civilizácia)
4-Na počesť ktorého boha sa konali slávnostné športové súťaže, kto žil na hore Olymp. (Zeus)
5- Uveďte vodcu vzbury otrokov v starom Ríme v roku 74 pred Kristom....(Spartacus)
Takže, chlapci, aké je hlavné slovo? (stredovek)
Výborne chlapci.
Témou dnešnej hodiny je teda vek stredoveku – medzi starovekom a novovekom.
Chlapci, spomeňme si najskôr, ako ľudia uchovávali a odovzdávali vedomosti a skúsenosti v ére primitívneho a starovekého sveta?
Primitívny svet Staroveký svet Stredovek
Výborne chlapci. A aby ste sa dozvedeli, ako ľudia v stredoveku uchovávali a odovzdávali vedomosti, otvorte si učebnice na strane 60. A prečítajte si celý rozhovor medzi Anyutou a Iľjušou.
Aký rozpor ste si všimli v rozhovore medzi Anyutom a Iľjušou? aká je otázka?
Anyuta porovnala „stredovek“ s „priemernými schopnosťami“ a povedala, že je nezaujímavá, pretože je „priemerná“.
Iľjuša bol prekvapený a povedal: „Napokon, počas tejto éry sa vystriedali stovky generácií, neurobila žiadna z nich skutočne nič výnimočné?
Aké výnimočné udalosti sa odohrali v stredoveku?
Výborne chlapci. Čo znamená názov „stredovek“ Pozrime sa na nasledujúcu tabuľku a určme miesto a čas „stredoveku“?
Moderná doba
Nový čas
stredovek
Staroveký svet
Praveký svet
Chlapci, kde je "stredovek?"
Medzi starovekým svetom a novým časom.
Takže, chlapci, stredovek je teplota medzi starovekým svetom a novým časom.
Chlapci, kto má podľa vás pravdu - Anyuta alebo Ilyusha? a prečo?
Iľjuša. Odkedy hovorí, že počas tejto éry sa vystriedali stovky generácií
Výborne, chlapci! Vypočujte si, aké zmeny sa v tom čase udiali (príbeh učiteľa, učebnica s. 61)
Chlapci, teraz si oddýchneme.
Mesiac sa vznáša na oblohe.
Odišla do oblakov
Môžeme dosiahnuť Mesiac?
A zvážte to nižšie
Nechajte mesiac žiariť
Výborne, chlapci! Teraz otvorte stranu 64, prečítajte si úlohu:
Uveďte technické výdobytky stredoveku Porovnajte technické možnosti ľudí v stredoveku a v predchádzajúcich obdobiach svetových dejín (práca z obrázkov)
Technické výdobytky stredoveku
Papier na strelný prach
Strmene Svorka
Čo sa podľa vás zmenilo v živote ľudí príchodom týchto vynálezov?
Ako štát ovládal spoločnosť
Počas stredoveku väčšina ľudí žila na dedinách, orali pôdu a chovali dobytok. Mestá boli väčšinou malé, ich počet obyvateľov nevýznamný.
V akomkoľvek stredovekom štáte boli obyvatelia rozdelení do skupín
Roľníci, remeselníci, obchodníci, bojovníci, kňazi. Jeho osud, postavenie v spoločnosti, práva a povinnosti úplne záviseli od rodiny, do ktorej sa človek narodil.
Chlapci, otvorte si učebnice na strane 65 a prečítajte si úlohu.
Uvažujme o schéme vlády v stredoveku. Vyberte si titulky k rámom: bojovníci-vlastníci pôdy, kňazi, mešťania, farmári.
Vysvetlite, ako boli vládne povinnosti rozdelené medzi rôzne skupiny v stredovekej spoločnosti.
Od koho závisela moc v stredovekých štátoch?
Výborne, chlapci!
Upevnenie toho, čo sa naučilo.
Korelácia ilustrácií s názvami civilizácií, ktoré vytvorili tieto umelecké diela
Dokončime úlohu 1 na strane 67 učebnice.
Zhrnutie lekcie.
Kým by ste chceli byť, keby ste sa ocitli v stredoveku? prečo?
S akým problémom sme sa stretli na začiatku hodiny?
Bola tá éra naozaj priemerná a nezaujímavá?
Čo ste si zapamätali a čo sa vám páčilo na štúdiu tejto éry?
Domáce úlohy.
str. 60 - 67, odpovede na otázky na str
Metodický vývoj lekcie o okolitom svete
pre 4. ročník (2. časť „Človek a ľudstvo“) na tému: „Obdobie stredoveku - medzi antikou a novovekom.
Vzdelávací program "Škola 2100"
Učiteľka Šerbaková E.S.
Forma lekcie: lekcia - výskum.
Téma lekcie: Obdobie stredoveku - medzi starovekom a novovekom.
Cieľ: Zoznámenie sa s dobou stredoveku, úspechy, črty doby, morálne normy.
Ciele: 1. Vytvoriť predstavu o premene epoch v histórii ľudstva ao tom, že každá epocha svojím vlastným spôsobom prispieva k rozvoju vedy, techniky, umenia a človeka.
2. Podporovať starostlivý prístup a záujem o kultúrne dedičstvo minulých generácií.
3. Učiť deti rešpektovať náboženské cítenie a tradície predstaviteľov rôznych náboženských vierovyznaní.
4. Rozvíjať zručnosti detí: pracovať s rôznymi zdrojmi informácií, vyberať potrebné informácie, prezentovať ich v rôznych formách, vyjednávať, analyzovať, zovšeobecňovať, vyvodzovať závery.
ja. Aktualizácia vedomostí a motivácie.
Ktoré obdobia ľudskej histórie poznáme? (S érou primitívneho sveta a staroveku).
V ktorej dobe sa objavili prvé civilizácie? (Počas starovekého sveta)
S akými starovekými civilizáciami ste sa zoznámili v minulej lekcii? (Starý Rím, staroveký Egypt, staroveké Grécko, civilizácie západnej a strednej Ázie, staroveká Čína, staroveká India).
O akých úspechoch a kultúrnych pamiatkach týchto civilizácií ste sa dozvedeli? Vymenujte niektoré z nich.
Ktoré morálky Bolo to v ére primitívneho sveta? V ére starovekého sveta? (Uverejňujem značky).
II. Formulácia témy lekcie:
Čo myslíte, do akej doby sa dnes zoznámime? (S érou stredoveku).
Čo znamená slovo PRIEMER? (Odpovede detí)
1. hodnota: Zvyčajne sa slovo „priemerný“ používa na označenie niečoho priemerného a nevýrazného. Napríklad priemerný úspech v práci a škole.
2. hodnota: Niečo, čo je uprostred niečoho, napríklad streda uprostred pracovného týždňa.
Ktorá z týchto hodnôt je vhodnejšia na určenie éry? prečo? (2. význam je vhodný, pretože stredovek je obdobie medzi starovekom a novým časom)
Toto bude téma našej lekcie.
Snímka č.1.
Téma hodiny: Obdobie stredoveku - medzi antikou a novovekom. ( V – XV storočie)
Sh.
Povedali ste, že starodávnejšie éry Prvotného a Starovekého sveta zanechali svoje skúsenosti a úspechy budúcim generáciám a prispeli k rozvoju celého ľudstva.
Dá sa to podľa vás povedať aj o stredoveku? (Áno, môžete).
Je to dokázaný fakt alebo je to len hypotéza? (Hypotéza)
Skúste sformulovať našu hypotézu.
hypotéza:
Obdobie stredoveku zanechalo svoje skúsenosti a úspechy budúcim generáciám a prispelo k rozvoju celého ľudstva.(Tanierka na doske).
Ako skontrolovať, či je naša hypotéza správna? (Treba urobiť nejaký prieskum)
IV. Navrhujem uskutočniť výskum v skupinách.
Každá skupina bude študovať vlastnosti a úspechy jednej stredovekej civilizácie:
Snímka č.2
1. Katolícka Európa
2. Ortodoxný svet
3. Islamský svet
4. Indická civilizácia a jej blízke krajiny
5. Čínska civilizácia a jej blízke krajiny
6. Civilizácia amerických Indiánov
Snímka č.3
Plán výskumu stredovekej civilizácie
1. Geografická poloha
2. Úspechy
3. Náboženstvo
4. Pojem dobra a zla (morálka)
Na skupinovú prácu budete potrebovať učebnice, zošity a farebné ceruzky.
Každá skupina má vo svojom súbore pracovné listy, doplnkové texty a hodnotiace hárky.
Skupinová práca 10-12 minút
V. Medziskupinová práca. Výmena informácií.
Dajte deťom možnosť prezentovať informácie o výdobytkoch rôznych civilizácií stredoveku (úlohy 1-5 v pracovnom liste každej skupiny).
Príbehy detí jednotlivých skupín sú doplnené diapozitívmi zobrazujúcimi architektonické pamiatky stredoveku. ( Snímky č. 4 – 9)
VI.vyhodnocovanie informácií,záver:
Myslíte si, že fakty, ktoré sme zozbierali, vyvracajú alebo potvrdzujú hypotézu, ktorú sme sformulovali na začiatku hodiny?
Historické obdobia a obdobia
Primitívna spoločnosť
do cca. 3000 pred Kr uh. (zjednotenie Horného a Dolného Egypta)
paleolit a mezolit
neolit
doba bronzová
Doba železná
Staroveký svet
3000 pred Kr e. - 476 n.l e.(pád Rímskej ríše)
helenizmus
Staroveký Rím
stredovek
476 - koniec 15. storočia(začiatok veku objavov)
Raný stredovek (koniec 5. – polovica 11. storočia)
Vrcholný (klasický) stredovek (polovica 11. – koniec 15. storočia)
Raný novovek (alebo neskorý stredovek)
konca 15. storočia - 1789(začiatok francúzskej revolúcie)
renesancia (renesancia)
Za začiatok renesancie sa považuje začiatok 14. storočia v Taliansku, 15.-16. storočie v iných európskych krajinách.
Za koniec éry považujú historici poslednú štvrtinu 16. storočia a v niektorých prípadoch aj prvé desaťročia 17. storočia.
Oživenie je rozdelené do 4 etáp:
protorenesancia (2. polovica 13. stor. - 14. stor.)
raná renesancia (začiatok 15. - koniec 15. storočia)
Vrcholná renesancia (koniec 15. - prvých 20 rokov 16. storočia)
Neskorá renesancia (polovica 16. – 90. roky 16. storočia)
Vek veľkých geografických objavov (XV storočie - XVII storočie)
reformácia ja (XVI. storočie - začiatok XVII storočia)
Časť veku osvietenstva
Nový čas
1789 - 1918 (koniec prvej svetovej vojny)
Časť veku osvietenstva
Pokiaľ ide o datovanie tejto ideologickej éry, neexistuje konsenzus. Niektorí historici pripisujú jej začiatok koncom 17. storočia, iní polovici 18. storočia.
V 17. storočí položil základy racionalizmu Descartes vo svojom diele „Rozprava o metóde“ (1637). Koniec osvietenstva sa často spája so smrťou Voltaira (1778) alebo so začiatkom napoleonských vojen (1800-1815).
Zároveň existuje názor na prepojenie hraníc éry osvietenstva s dvoma revolúciami: „Slávna revolúcia“ v Anglicku (1688) a Veľká francúzska revolúcia (1789).
Priemyselná revolúcia (druhá polovica 18. storočia - 19. storočie)
19. storočia
Nedávna história
1918 - súčasnosť
Historické éry v umení
Približné označenie období v chronologickom poradí
Obdobie (éra) | Časové obdobie |
Staroveké obdobie | od objavenia sa prvých skalných malieb do 8. storočia pred Kristom. e. |
Antika | z 8. storočia pred Kristom e. až do 6. storočia nášho letopočtu e. |
stredovek | |
románsky štýl | 6.-10. storočie |
gotický | 10.-14. storočie |
renesancie | slávne 14.-16. storočie |
barokový | 16.-18. storočie |
rokoko | 18. storočia |
klasicizmus | formované na pozadí iných trendov od 16. do 19. storočia |
Romantizmus | prvej polovice 19. storočia |
Eklekticizmus | druhej polovice 19. storočia |
modernizmus | začiatkom 20. storočia |
M moderna je dosť všeobecný názov pre túto kreatívnu éru. V rôznych krajinách a v rôznych oblastiach umenia sa formovali ich vlastné hnutia. |
Výpočet a chronológia
Všeobecne akceptovaná chronológia vo väčšine krajín vychádza z kresťanskej éry („naša éra“ – od doby údajného narodenia Ježiša Krista).
Naša éra, AD e. (nazývaná aj "nová éra") - súčasné časové obdobie, počnúc 1 rokom juliánskeho a gregoriánskeho kalendára. Obdobie, ktoré mu predchádza (končiace sa pred začiatkom prvého roku) je obdobie pred Kr., pred Kr. e.
Názov sa často používa v náboženskej forme „od narodenia Krista“, skrátené heslo je „od R. Kh.“ a teda „pred Narodením Krista“, „pred R. Kh“.
Nultý rok sa nepoužíva ani v svetských, ani v náboženských zápisoch – to zaviedol ctihodný Bede na začiatku 8. storočia (nula v tom čase nebola v kultúre rozšírená). Rok nula sa však používa v číslovaní astronomických rokov a v norme ISO 8601.
Podľa väčšiny vedcov pri výpočte roku narodenia Krista v 6. storočí rímskym opátom Dionýzom Malým došlo k niekoľkoročnej chybe.
Storočia po tisícročia
Milénium |
storočia |
|||||||||
BC (BC) |
||||||||||
12. tisícročie pred Kristom e. |
||||||||||
11. tisícročie pred Kristom e. |
||||||||||
10. tisícročie pred Kristom e. |
||||||||||
9. tisícročie pred Kristom e. |
||||||||||
8. tisícročie pred Kristom e. |
||||||||||
7. tisícročie pred Kristom e. |
||||||||||
6. tisícročie pred Kristom e. |
||||||||||
5. tisícročie pred Kristom e. |
||||||||||
4. tisícročie pred Kristom e. |
||||||||||
3. tisícročie pred Kristom e. |
||||||||||
2. tisícročie pred Kristom e. |
||||||||||
1. tisícročie pred Kristom e. |
||||||||||
Common Era (AD) |
||||||||||
1. tisícročie nášho letopočtu |
||||||||||
2. tisícročie nášho letopočtu |
||||||||||
3. tisícročie nášho letopočtu |
Storočia a roky pred naším letopočtom
Ktoré roky patria ktorým storočiam
Storočie (storočia) pred naším letopočtom | rokov |
5. tisícročie pred Kristom | |
L (50) | 4901 - 5000 pred Kristom |
XLIX (49) | 4801 - 4900 pred Kristom |
XLVIII (48) | 4701 - 4800 pred Kristom |
XLVII (47) | 4601 - 4700 pred Kristom |
XLVI (46) | 4501 - 4600 pred Kristom |
XLV (45) | 4401 - 4500 pred Kristom |
XLIV (44) | 4301 - 4400 pred Kristom |
XLIII (43) | 4201 - 4300 pred Kristom |
XLII (42) | 4101 - 4200 pred Kristom |
XLI (41) | 4001 - 4100 pred Kristom |
4. tisícročie pred Kristom | |
XL (40) | 3901 - 4000 pred Kristom |
XXXIX (39) | 3801 - 3900 pred Kristom |
XXXVIII (38) | 3701 - 3800 pred Kristom |
XXXVII (37) | 3601 - 3700 pred Kristom |
XXXVI (36) | 3501 - 3600 pred Kristom |
XXXV (35) | 3401 - 3500 pred Kristom |
XXXIV (34) | 3301 - 3400 pred Kristom |
XXXIII (33) | 3201 - 3300 pred Kristom |
XXXII (32) | 3101 - 3200 pred Kristom |
XXXI (31) | 3001 - 3100 pred Kristom |
3. tisícročie pred Kristom | |
XXX (30) | 2901 - 3000 pred Kristom |
XXIX (29) | 2801 - 2900 pred Kristom |
XXVIII (28) | 2701 - 2800 pred Kristom |
XXVII (27) | 2601 - 2700 pred Kristom |
XXVI (26) | 2501 - 2600 pred Kristom |
XXV (25) | 2401 - 2500 pred Kristom |
XXIV (24) | 2301 - 2400 pred Kristom |
XXIII (23) | 2201 - 2300 pred Kristom |
XXII (22) | 2101 - 2200 pred Kristom |
XXI (21) | 2001 - 2100 pred Kristom |
2. tisícročie pred Kristom | |
XX (20) | 1901 - 2000 pred Kristom |
XIX (19) | 1801 - 1900 pred Kristom |
XVIII (18) | 1701 - 1800 pred Kristom |
XVII (17) | 1601 - 1700 pred Kristom |
XVI (16) | 1501 - 1600 pred Kristom |
XV (15) | 1401 - 1500 pred Kristom |
XIV (14) | 1301 - 1400 pred Kristom |
XIII (13) | 1201 - 1300 pred Kristom |
XII (12) | 1101 - 1200 pred Kristom |
XI (11) | 1001 - 1100 pred Kristom |
1. tisícročie pred Kristom | |
X (10) | 901 - 1000 pred Kristom |
IX (9) | 801 - 900 pred Kristom |
VIII (8) | 701 - 800 pred Kristom |
VII (7) | 601 - 700 pred Kristom |
VI (6) | 501 - 600 pred Kristom |
V (5) | 401 - 500 pred Kristom |
IV (4) | 301 - 400 pred Kristom |
III (3) | 201 - 300 pred Kristom |
II (2) | 101 - 200 pred Kr |
ja (1) | 1 - 100 pred Kr |
Storočia a roky nášho letopočtu
Ktoré roky patria ktorým storočiam
Storočie (storočia) nášho letopočtu | rokov |
1. tisícročie nášho letopočtu | |
ja (prvé storočie) | 1 - 100 rokov |
II (druhé storočie) | 101-200 rokov |
III (tretie storočie) | 201 - 300 |
IV (štvrté storočie) | 301 – 400 |
V (piate storočie) | 401 – 500 |
VI (Šieste storočie) | 501 – 600 |
VII (siedme storočie) | 601 – 700 |
VIII (ôsme storočie) | 701 - 800 |
IX (Deviate storočie) | 801 – 900 |
X (desiate storočie) | 901 – 1000 |
XI (jedenáste storočie) | 1001 – 1100 |
XII (Dvanáste storočie) | 1101 - 1200 |
XIII (trináste storočie) | 1201 - 1300 |
XIV (štrnáste storočie) | 1301 - 1400 |
XV (pätnáste storočie) | 1401 - 1500 |
XVI (Šestnáste storočie) | 1501 - 1600 |
XVII (sedemnáste storočie) | 1601 - 1700 |
XVIII (osemnáste storočie) | 1701 - 1800 |
XIX (devätnáste storočie) | 1801 - 1900 |
XX (20. storočie) | 1901 - 2000 |
XXI (Dvadsiate prvé storočie) | 2001 - 2100 |
Pozri tiež
1. Označte správne tvrdenia znamienkom „+“.
- Stredovek je čas medzi primitívnym svetom a starovekom.
- Stredovek je čas medzi starovekým svetom a novým časom.
- Všetky civilizácie, ktoré vznikli v starovekom svete, pokračovali aj v stredoveku.
- Do 5. storočia nášho letopočtu Mnohé staroveké civilizácie zanikli a na ich mieste sa objavili nové.
Vyberte správnu odpoveď a zakrúžkujte ju.
Pomocou ďalšej literatúry napíšte do tabuľky alebo nakreslite, akými výdobytkami sa preslávili civilizácie stredoveku.
2. Vyriešte krížovku.
1. Hlavné zamestnanie obyvateľov stredoveku (poľnohospodárstvo).
2. Tak sa nazývajú západní kresťania (katolíci).
3. Takto sa nazývajú východní kresťania (pravoslávny)
.
Pridajte slovo „islam“ do krížovky na akékoľvek vhodné miesto a napíšte, kto vytvoril toto náboženstvo.
arabské kmene
3. Na označenie storočí stredoveku na „rieke času“ použite rímske číslice (strana 31). Napíšte do rámčeka rok dobytia Jeruzalema križiakmi.
1099 g- dobytie Jeruzalema križiakmi.
Označte dátum na „rieke času“.
Tieto vynálezy stredoveku ovplyvnili vývoj ľudstva. Pre každý vynález vymyslite symbol, ktorému rozumiete, nakreslite ho do rámčeka a potom „na rieke času“ na správne miesto.
Vynález strelných zbraní (XIV. storočie)
Vzhľad mechanických hodín v mestách (XIII. storočie)
4. Splňte úlohy na vrstevnicovej mape ().
- Napíšte názvy civilizácií stredoveku.
- Nakreslite hranicu civilizovaného sveta.
- Vyfarbite ho v rôznych farbách
Napíšte, v ktorých častiach sveta sa nachádzajú civilizácie stredoveku.
Európa, Ázia, Afrika, Amerika
Pokračujte vo vete.
Počas stredoveku existovali civilizácie vo všetkých častiach sveta okrem Austrália a Antarktída
Vymyslite symbolické obrazy architektonických pamiatok stredoveku (pozri s. 62-63 učebnice). Umiestnite ich na územia tých civilizácií, kde boli tieto stavby postavené.
5. Prezri si obrázky znázorňujúce vzťahy medzi prívržencami rôznych náboženstiev v dávnej minulosti. Vysvetlite a napíšte, prečo sa k sebe správali nepriateľsky.
Títo ľudia to urobili preto Taká bola morálka stredoveku. „Konať podľa Boha“, to znamená dodržiavať všetky príkazy náboženstva, bolo potrebné iba vo vzťahu k ľuďom vlastnej viery. Napríklad katolíci verili, že moslimovia sú zlí, že veria v nesprávneho Boha, a preto by ich mali zabiť. Moslimovia zase nazývali kresťanov „neveriacimi“ a tiež ich pri prvej príležitosti popravovali a zabíjali. Sväté krížové výpravy boli vyhlásené v mene viery. Účasť na nich sa považovala za česť a všetky hriechy boli za to odpustené. Pohania boli tiež vystavení zvláštnemu prenasledovaniu - ľuďom, ktorí verili v „starých“ bohov, a nie v jediného boha. Najprv sa ich však pokúsili obrátiť na svoju vieru.
Pokračujte vo vete.
pozícia (názor) Nechcel by som, aby sa so mnou zaobchádzalo rovnako začal ma prenasledovať pre moju vieru
Argument(y) pretože musia byť k sebe tolerantní a rešpektovať vyznávačov rôznych náboženstiev.
Pozrite sa na obrázky zobrazujúce vzťahy medzi prívržencami rôznych náboženstiev v súčasnosti. Vysvetlite ich správanie.
Všetci ľudia veľmi pokojne vnímajú charakteristiky iných náboženstiev a často ich so záujmom študujú. Napríklad veľa ľudí cestuje špeciálne do Tibetu a Nepálu, aby študovali budhizmus. Ľudia chodia do Číny študovať konfucianizmus. Zblížili sa aj katolíci a pravoslávni kresťania. V roku 2016 dokonca došlo k osobnému stretnutiu pápeža s patriarchom Ruskej pravoslávnej cirkvi.
Urobte záver.
pozícia (názor) V podobnej situácii sa o to pokúsim ja, moderný človek nezasahovať do náboženských rituálov, ale potichu ich pozorovať z ústrania.
Argument(y) pretože ak chcem, aby moje náboženstvo bolo rešpektované, potom budem rešpektovať náboženstvo iných ľudí.
Za obdobie stredoveku sa považuje historické obdobie od 5. do 15. storočia. V tom čase sa mnohé kmene a národy, ktoré sa v ére starovekého sveta nazývali barbarmi, vymanili zo svojho primitívneho stavu a začali sa pripájať k civilizácii. Osvojili si výdobytky svojich civilizovanejších susedov – písmo, formy štátu, nové náboženstvá. Často to bolo dominantné náboženstvo v tej či onej časti sveta, ktoré určovalo osudy národov a štátov stredoveku. Začiatkom stredoveku sa Rímska ríša pod útokmi barbarských kmeňov rozpadla na kusy. Krátko predtým jeho obyvatelia prijali nové kresťanské náboženstvo. Nezhody medzi veriacimi však viedli k rozdeleniu kresťanstva na dve vetvy. Západní kresťania sa začali nazývať katolíkmi a východní kresťania - pravoslávnymi. Obaja verili v Ježiša Krista, no modlili sa k nemu rôznymi spôsobmi. Tak sa na mieste Rímskej ríše, v blízkosti jej bývalých hraníc, objavili civilizované krajiny katolíckej Európy a pravoslávnej Európy. Na juh a východ od kresťanských krajín sa v tomto období objavili krajiny islamského sveta. Za jeho tvorcov sa považujú arabské kmene, ktoré svoje náboženstvo – islam – odovzdali mnohým susedným národom. Treba tiež poznamenať existenciu indickej civilizácie, čínskej civilizácie a civilizácie amerických Indiánov.