Encyklopédia rozprávkových hrdinov: "Slávik". Téma lekcie: H.K. Andersen „Slávik“ Aké príslovia sa hodia do rozprávky „Slávik“

Hodina literatúry v 5. ročníku

H.K. Andersen. „Slávik“: poučný význam rozprávky

Ciele lekcie: v procese textovej analýzy Andersenovej rozprávky; identifikovať hlavnú myšlienku rozprávky - myšlienku nesmrteľnosti skutočného umenia a nemožnosť nahradiť ju „mechanizmom“; určiť umelecké črty diela;

rozvíjať zručnosť expresívneho, premysleného, ​​„pomalého“ čítania, selektívneho rozprávania, literárne a tvorivé schopnosti;

pomôcť žiakom na príklade diela osvojiť si kultúrnu normu-model (vzťah umenia a reality, účel umenia).

Vybavenie: portrét H.K. Andersena, ilustrácie k rozprávke E. Narbut.

Epigraf k lekcii:

Žiadna vonkajšia krása nemôže byť úplná,

Ak ju neoživí krása vo vnútri.

Viktor Hugo

Pokrok v lekcii

  1. Organizačná fáza.
  2. Motivačná fáza.

Úvodný prejav učiteľa.

Dnes sa v triede porozprávame o zaujímavej a náročnej rozprávke veľkého rozprávkara Hansa Christiana Andersena „Slávik“. Počas hodiny sa pokúsime pochopiť význam tejto rozprávky, čo nás môže naučiť.

– Páčila sa vám táto rozprávka?

– O čom si myslíš, že hovorí?

(Študenti zatiaľ nevedia na otázku presne odpovedať, preto je potrebné sa k nej vrátiť na konci diskusie)

III. Analýza rozprávky "Slávik".Hlavnou technikou používanou v lekcii je „čítanie so zastávkami“: opakovaný pomalý pohyb v texte sprevádzaný konverzáciou pri riešení problémov a komentovaním jednotlivých detailov.

1. Prečítajte si popis paláca čínskeho cisára. Myslíte si, že je to pohodlné, je dobré žiť v paláci z toho najvzácnejšieho porcelánu, ktorý je taký krehký, „že bolo strašidelné sa ho dotknúť“?

- Prečo boli zvony priviazané k „najúžasnejším kvetom“ v cisárovej záhrade?

(Znovu obdivovať krásu kvetov, cinkot striebra, lesk porcelánu, jedným slovom vonkajšiu nádheru a nádheru cisárskeho domu)

– Prečo cisár o slávikovi nič nevedel? Prečo o ňom dvorania nič nepočuli?

2. Pozorne si prečítajte fragment, v ktorom autor hovorí o mieste, kde žil slávik.

Prečo žije „v hustom lese, ktorý začína za záhradou“?

Nezdá sa vám, že slávik a obyvatelia paláca žijú v trochu odlišných svetoch? Opíšte tieto svety: čo počuje a vidí slávik každý deň a čo vidia dvorania a cisár?

Čo je vtipné na scéne dvoranov hľadajúcich slávika? Nie je vám ich ani trochu ľúto?

4. K čomu sa snaží prvý minister prirovnať spev slávika? Prečo je jeho prirovnanie smiešne?

5. Prečo slávik stále súhlasil s letom do cisárskeho paláca, napriek tomu, že jeho piesne „sa oveľa lepšie počúvajú v zelenom lese“?

6. Ako vnímal cisár slávikov spev? Znova si prečítajte túto scénu.

Prečo slávica odmietla odmenu - zlatú papučku na krku? Odpoveď nájdite v texte rozprávky.

7. Nájdite v texte odpoveď na otázku: ako sa dvorania snažili napodobniť slávika? V čom je podľa vás absurdita slávikovej slávy v meste?

Povedzte nám, čo sa stalo počas súťaže dvoch slávikov. Kam sa podel skutočný slávik?

8. Nájdite v texte odpoveď na otázku: v čom vidí „dvorný dodávateľ slávikov“ výhody umelého slávika? Prečo ho spisovateľ vykresľuje tak podrobne a prečo je portrét prírodného slávika taký krátky?

9. Prečítajte si, čo povedali úbohí rybári o umelom slávikovi. Prečo si dvorania obľúbili najmä umelého slávika?

10. Prerozprávajte epizódu „The Emperor’s Illness“ (práca s ilustráciou umelca E. Narbuta).

Prečo zostal cisár počas choroby sám? Prečo sa cisár tak bál?

(Hrozná nebola smrť, ale život, zjavený v deň súdu ako zvitok dobrých a zlých skutkov)

Ako sa slávikovi podarilo zachrániť cisára? O čom slávik spieval? Čo žiada od cisára, čo mu sľubuje?

(Cintorín v speve slávika nevyvoláva strach, ale pocit pokory; je plný krásy - zvláštny, ale nie chladný ako cisársky palác. Záchranou je, že slávik prebúdzal „dobré city“ v smrti aj v cisár, ktorý mal dobré obchody, pretože plakal, keď prvýkrát počúval slávika)

11. O čom spieva a vždy bude spievať slávik? Znova si prečítajte tento fragment.

IV. Ako by ste teraz odpovedali, o čom je táto rozprávka?

(Žiaci dospeli k záveru, že svet slávika (príroda) a svet cisárskeho paláca sú dva úplne odlišné svety. „Mechanizmus“ (stvorenie ľudských rúk) je v Andersenovej rozprávke do kontrastu s prírodou, jej živým hlasom – hlasom slávika by hlas prírody nikdy nedosiahol hranice paláca (iného sveta), nebyť slávika a jeho piesní.

Ktorých hrdinov Andersenovej rozprávky môžeme priradiť k svetu prírody a svetu paláca? Poďme si ich vymenovať.

V. Závery. Slávik spieval a bude spievať cisárovi o tom skutočnom, živom živote, ktorý nevidno z múrov paláca a ktorý nenahradia žiadne kvety s krištáľovými zvonmi a nádherné záhrady.

Slávik je obrazom slobodného speváka, alegorickým obrazom umenia, ktorý hovorí rečou samotnej prírody o všetkom na svete; len ona je schopná poraziť smrť a dokonca aj tie zlé sily, ktoré žijú v duši samotného človeka; umenie robí človeka lepším, čistejším, krajším.

Odôvodnenie a klasifikácia.

VI. Domáce úlohy.

Napíšte list od čínskeho cisára Japoncom po uzdravení alebo list Andersenovi o rozprávke, ktorú čítate (voliteľné).


"Budem vám spievať o dobre a zle..." -

pravdivé a falošné hodnoty v rozprávke G.Kh. Andersen "Slávik"

Učiteľ: Grigorieva A.D.

trieda: 5.

Cieľ – rozvoj analytických schopností žiakov 5. ročníka na hodine literatúry:

1) vzdelávacie:učiť analýzu umeleckého diela na príklade rozprávky od G.Kh. Andersenov „Slávik“;

2) vývoj: rozvíjať zručnosti v analýze textu, samostatnej práci s textom, zostavovaní porovnávacej tabuľky;

3) zvýšenie:formovať mravné a estetické predstavy žiakov: zmysel pre krásu, videnie skutočnej krásy v prírode, láska k umeniu, zmysel pre láskavosť, schopnosť odpúšťať a súcit.

Formy, metódy: ústna a písomná kolektívna práca, samostatná práca (vypracovanie porovnávacej tabuľky, klišé esej).

Typ lekcie: osvojenie si nových poznatkov.

technológie: vzdelávacie, informačné.

Vybavenie: plátno, notebook, multimediálny projektor.

Pokrok v lekcii

Leonid Suchorukov

Viktor Hugo

I. Citová nálada

Dnes sa v lekcii obraciame k dielu veľkého rozprávkara Hansa Christiana Andersena, ktorého rozprávky poznáte už od detstva. Ktoré Andersenove rozprávky viete pomenovať? („Palec“, „Stály cínový vojačik“, „Snehová kráľovná“, „Kráľove nové šaty“, „Ole Lukoye“, „Pastierka a kominár“, „Princezná a hrášok“, „Škaredá Káčatko“, „Divoké labute“, „Malá morská víla“ atď.). Andersen k vám prichádza rôznymi spôsobmi. Potom sa potichu vkradne do izby a prinesie vám nádherné sny, ako dobrý čarodejník Ole-Lukoje. Potom sa rozprávka vznáša spolu s Palčekom na liste lekna. Navždy vás uchváti príbeh o nezlomnom cínovom vojakovi. Andersenova rozprávka však častejšie vtrhne do sveta vášho detstva ako snehová kráľovná. A dnes nám na lekciu priletí rozprávka na krídlach malého vtáčika, slávika. "Bolo to, samozrejme, dávno, ale práve preto stojí za to počúvať tento príbeh, kým sa naň úplne nezabudne!" - napísal Andersen.

Musíme zistiť, prečo je pre autora také dôležité, aby sa na tento príbeh nezabudlo, o akých večných hodnotách hovorí Andersen v rozprávke Slávik, porovnávajúc skutočného a umelého slávika. Nechajme sa preniesť do sveta tejto úžasnej rozprávky.

II. Dátum záznamu, téma

III. Odhalenie vnímania čitateľa

Páčila sa vám rozprávka od G.H. Andersenov "Slávik"? Ako chápete epigraf dnešnej lekcie?

Čo vás na rozprávke obzvlášť nadchlo? Čo ťa prekvapilo? Čo spôsobilo zmätok?

IV. Analýza rozprávky

a) Rozhovor a overenie zdravotnej dokumentácie.

Prečo sa rozprávka volá „Slávik“ a nie „Slávik“? Veď v diele sú dvaja.

Čo viete o tomto vtákovi?(Slávik je spevavec z čeľade drozdovitých, so sivým operením, štíhlej postavy, vyniká nezvyčajne krásnym spevom).

Započúvajme sa do spevu slávika (zvukový záznam). No nie je to nádhera?

- Pozrime sa, ako naši umelci zobrazili slávika z Andersenovej rozprávky. správne?

Kde sa rozprávka odohráva?(V Číne).

Aká bola najdôležitejšia atrakcia krajiny opísaná v rozprávke? (Hrad).

Poďme na prehliadku paláca. Dnes sú našimi hosťami cestujúci, ktorí boli v Číne, jeden z nich porozpráva o svojich dojmoch z návštevy paláca (kontrola údajov).(„Na celom svete by nebolo lepšieho paláca ako cisárskeho; celý bol vyrobený zo vzácneho porcelánu, no bol taký krehký, že bolo strašidelné sa ho dotknúť...“).

Aký je kontrast medzi cisárskym palácom a záhradou v rozprávke? (Les, kde žije slávik). Cestovateľ 2 vám porozpráva o živote slávika v lese (skontrolujte si domácu úlohu).

Vedel cisár o existencii slávika? ako to vedel? Nájdite cenovú ponuku(„Slávik? Ale ja to ani neviem! Ako? V mojom štáte a dokonca aj v mojej vlastnej záhrade žije taký úžasný vták a nikdy som o ňom nepočul! Musel som si ho prečítať z kníh!“ ).

Kto v paláci o tom vedel?(Chúďa dievča-kuchárka: „Pane! Ako môžeš nepoznať slávika! Spieva! ... zakaždým počujem spievať slávika. Z očí mi budú tiecť slzy a moja duša bude taká radostná, ako keby moja matka bozkával ma!").

Chlapi, ako sa to stalo, že celý svet vedel o slávikovi, dokonca o ňom písali v knihách, ale cisár to nevedel? Nezdá sa vám, že slávik a obyvatelia paláca žijú v trochu odlišných svetoch? Dokážme to vytvorením tabuľky.

b) Zostavenie tabuľky

(Deťom je ponúknutá tabuľka, ktorú budú musieť vyplniť pomocou textu rozprávky)

Poďme si to zhrnúť. Ako sa svet okolo slávika líši od sveta cisára? (Pred nami je skutočný a neskutočný svet. Vo svete cisára je všetko vymyslené tak, aby sa žilo neskutočne a videlo neskutočné. Prečo vedci opísali palác a záhradu a básnici písali básne na počesť slávika ? Toto je život mysle a srdca V paláci sa všetko riadilo pravidlami („šikovne vymyslené“, „urobené“) Spev slávika je životom srdca, je živý, príroda sama, prirodzená a prirodzená. preto krásna Preto všetci hovorili: „Ale slávik je najlepší,“ „Pane, aký dobrý!“).
(Chlapci vyplňte ďalší riadok v tabuľke)

Záver

Prirodzená krása živej prírody

Umelá krása paláca

Ako sa v literatúre nazýva opozícia? (protiklad)

Spomeňme si, aké pocity vzbudzoval v cisárovi spev živého slávika.

c) Expresívne čítanie úryvku – s. 168

Chlapi, aká je odmena pre slávika?

(Najväčšou odmenou pre slávika sú slzy cisára).

Môžu byť slzy odmenou? Aký je význam tejto frázy?

(Toto je alegória - alegória. Pre umelca môžu byť slzy diváka indikátorom uznania a pochopenia jeho diela).

Andersen sa vytrvalo obracia k obrazu sĺz. Slzy sú iné, v rozprávke „Slávik“ sú slzy symbolom čoho? (Symbol očisty duše).

d) Samostatná práca vo dvojiciach - zostavenie tabuľky

Jedného dňa bol cisárovi doručený veľký balík s nápisom „Slávik“. V rozprávke sa teda objaví ďalší slávik. Vyzeralo to ako skutočné, a tak súd rozhodol, že vtáčiky majú spievať duet. Ale veci nedopadli dobre. Živý slávik odletel, cisár a jeho dvorania začali obdivovať spev umelého vtáka. Autor sa opäť uchyľuje k antitéze. Porovnajme skutočného a umelého slávika.

Skutočný slávik

Umelý slávik

Vzhľad

Ako spieva?

Aký je váš dojem zo spevu?

Kto počúval spev?

Aký úžitok to prinieslo?

Na vašich stoloch sú karty s charakteristikami vtákov, rozdeľte ich do stĺpcov.

Malý šedý vtáčik

2) Nemôžete vopred vedieť, čo presne bude spievať

Spieval ako brúska na organy

Nedá sa prinútiť

3) Jeho spev sa dotkol srdca a v očiach sa mu objavili slzy

4) Rybár ho počúval, zabudol na svoje starosti

5) Bolo o ňom napísaných 25 zväzkov najsofistikovanejších čínskych slov

Zachránil cisára pred smrťou

Chlapi, teraz si porovnajme, kto je krajší? Kto spieva lepšie? Kto svojim spevom vyvoláva v ľuďoch skutočné pocity? Aký je teda rozdiel medzi živým slávikom a umelým?

(Chlapci napíšte záver)

e) Fyzické cvičenie

g) Závery z tabuľky

Pamätáte si, v ktorej rozprávke a u ktorého autora sme už dospeli k podobnému záveru? (A.S. Pushkin „Príbeh mŕtvej princeznej a siedmich rytierov“).

Pamätajte na epigraf. Aké príslovie by ste pridali? (Nie je všetko zlato, čo sa blyští).

To znamená, že Andersen pomocou antitézy uvažuje o večnom, o probléme pravdy a nepravdy, o vzťahu k pravému a umelému.

Prirodzené a vymyslené. Môžeme hovoriť o priateľstve? Dokáž to.

Prečo sa umelému slávikovi dostalo veľkej pocty? Prečo celé mesto poznalo každý tón jeho piesne naspamäť? (Bol to umelý spev. Nebol v ňom život, čiže nebolo spestrenie. Nebolo ťažké to zopakovať).

Prečo sa vám tento spev páčil?(„Oni sami teraz mohli spievať spolu s vtákom“).

h) Záverečný rozhovor

Tým sa však rozprávka nekončí. Pre autora bolo tiež dôležité ukázať cisárovu chorobu. prečo myslíš? (Ukážte, čoho je schopné pravé umenie, pretože mechanický slávik sa pokazil a cisár ochorel. A živý slávik ho svojou piesňou zachránil pred smrťou).

Mohol by toto urobiť umelý slávik? (Nie, pretože len skutočný spev živého slávika dokáže poraziť smrť a dokonca aj tie zlé sily, ktoré žijú v duši človeka. Skutočné umenie robí človeka lepším, čistejším, krajším).

Prečo sa slávik vrátil?

Ako sa zmenil cisár? (Dovolil slávikovi bývať v lese, dovolil mu priletieť a spievať piesne, len keď to sám slávik chcel).

Ako chápete koniec rozprávky? Aký význam vložil autor do cisárových slov „Ahoj! Dobré ráno!"? (Posledné slová rozprávky sú návratom do sveta pravých ľudských citov a vzťahov).

V. Výsledky - klišé esej

Takže rozprávka končí. Slávik zachránil cisára pred smrťou, sľúbil, že za ním priletí a povie mu o tom skutočnom živom živote, ktorý nevidno zo stien paláca a ktorý žiadne kvety s krištáľovými zvončekmi nenahradia. Aby sme to zhrnuli, zamyslime sa ešte raz nad tým, prečo nás Andersen požiadal, aby sme na túto rozprávku nezabudli?

(Veľmi zaujímavá je rozprávka H.H. Andersena „Slávik“. poučný . Cez opozíciuživý slávik a umelá krása ľudská zver, láskavá duša, nezištná pomoc a empatia sú dôležitejšie ako vonkajšie krása. Len prítomnosť je nesmrteľná,skutočné, prirodzené).

VI. Domáce úlohy

2) Nakreslite obal na rozprávku „Slávik“.

Podporný list

Šestnásteho mája

_____________________________________________________________________________

Vrcholom každého umenia je jeho prirodzenosť.

L. Suchorukov

Žiadna vonkajšia krása nemôže byť úplná,

Ak ju neoživí krása vo vnútri.

V. Hugo

č. 1. Vyplňte tabuľku

č. 2. Rozdeľte kartičky s charakteristikami vtákov do stĺpcov (ústne)

č. 3. Pri porovnaní 2 vtákov zapíšte záver

č. 4. Napíšte, ako rozumiete prísloviu „Nie je všetko zlato, čo sa blyští“

č. 5. Vložte vhodné slová (klišé esej)

Rozprávka od G.H. Andersenov „Slávik“ je veľmi zaujímavý a ____________ . Cez opozíciu _________ slávik a _________________ autor to dokazuje v živote __________ živá príroda, ________ duša, _____________ pomoc a _____________ dôležitejšie __________ krása. prítomný, __________ _, ____________ vždy nesmrteľný.

č. 6. D.z.

2) Nakreslite obal na rozprávku „Slávik“ (voliteľné).

Aplikácia

Najjednoduchší vzhľad

Všetko posypané diamantmi, rubínmi a zafírmi

Malý šedý vtáčik

Jeho chvost sa trblietal zlatom a striebrom

Nemôžete dopredu vedieť, čo presne bude spievať

Spieval ako brúska na organy

Nedá sa prinútiť

Spieval som to isté 33-krát a nebol som unavený

Jeho spev sa dotkol srdca a v očiach sa mu objavili slzy

Nie je to zlé, ale stále nie rovnaké, niečo mu v speve chýba

Rybár ho poslúchol, zabudol na starosti

Ľudia ho počúvali a tešili sa, akoby vypili veľa čaju

Bolo o ňom napísaných 25 zväzkov najsofistikovanejších čínskych slov.

Zachránil cisára pred smrťou

Použitá literatúra

Poznámky k lekcii literatúry (5. ročník) „The Nightingale“ od Hansa Christiana Andersena. Skutočné a vymyslené hodnoty.“ Lekcia osvojovania si nového materiálu (analýza diela). [Elektronický zdroj] /- Režim prístupu:http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:GBJli0z197IJ:obrazbase.ru/attachments/article/1224/%25D0%259A%25D0%25BE%25D0%25BD%25D1%2581%25D0%25 %25B5%25D0%25BA%25D1%2582%2520%25D1%2583%25D1%2580%25D0%25BE%25D0%25BA%25D0%25B0.doc+&cd=1&hl=ru&ct=clnk&gl= .


Andersenova rozprávka "Slávik"

Žáner: rozprávka-legenda

Hlavné postavy rozprávky "Slávik" a ich charakteristika

  1. Slávik je malý, slobodu milujúci vták s magicky krásnym hlasom. Vážil som si len úprimnosť.
  2. Cisár miloval všetko krásne, no nechápal, že živý slávik je lepší ako umelý
  3. Smrť, na prvý pohľad krutá, no po vypočutí slávika sa ukázala ako sentimentálna
Plán na prerozprávanie rozprávky "Slávik"
  1. Krásna záhrada v blízkosti paláca
  2. Knihy o slávikovi
  3. Hľadanie slávika v paláci
  4. Dievčatko v kuchyni
  5. Dvorania v lese
  6. Slávik koncertuje v paláci
  7. V paláci býva slávik
  8. Umelý slávik z Japonska
  9. Útek slávika
  10. Rozbitie umelého slávika
  11. Cisárova choroba
  12. Smrť a zlé skutky
  13. Návrat slávika
  14. Cisársky prísľub
Najkratšie zhrnutie rozprávky "Slávik" do čitateľského denníka v 6 vetách
  1. V lese za cisárskou záhradou žil slávik, ktorého spev obdivovali všetci zahraniční hostia a písali o ňom vo svojich knihách.
  2. Cisár číta knihu a nariaďuje, aby slávika dopravili do paláca
  3. Dievčatko pomáha pri hľadaní slávika a dvorania sú ohromení hlasom slávika
  4. Slávik koncertuje pred cisárom a cisár plače
  5. Umelý slávik nahrádza toho pravého, no čoskoro sa pokazí
  6. Cisár je chorý, no slávik sa vracia a zaháňa smrť.
Hlavná myšlienka rozprávky "Slávik"
Falošný obdiv nestojí za nič, ale skutočné emócie sú cennejšie ako čokoľvek iné.

Čo učí rozprávka "Slávik"?
Táto rozprávka nás učí milovať a oceňovať krásu prírody, učí nás chápať krásu, učí nás, že žiadny dokonalý stroj vyrobený ľudskou rukou nikdy nenahradí dielo prírody. Táto rozprávka učí aj vďačnosti.

Recenzia rozprávky "Slávik"
Veľmi sa mi páči táto rozprávka. Rozpráva o triumfe skutočného slávika, ktorého spev bol vždy iný, nad mechanickou hračkou, ktorá dokázala zaspievať len jednu melódiu a ktorá sa dokázala rozbiť. Čínsky cisár si uvedomil svoju chybu, mohol zažiť úprimné city, a preto mu slávik odpustil a pomohol, keď ochorel. Toto je veľmi krásna rozprávka.

Príslovia pre rozprávku "Slávik"
Slávik je malý, ale hlas je skvelý.
Cievka je malá, ale drahá
Domáce teľa je lepšie ako zámorská krava.

Zhrnutie, krátke prerozprávanie rozprávky "Slávik"
V ďalekej Číne pri cisárskom paláci bola nádherná záhrada, v ktorej rástli čarovné zvony. Záhrada bola veľmi veľká a ani záhradník nevedel, kde je jej koniec. A za záhradou v lese žil slávik. A všetci cudzinci, ktorí prišli do záhrady, boli ohromení krásou hlasu slávika.
Vrátili sa domov a napísali knihy o Číne, v ktorých hovorili, že najlepší je slávik.
Jedného dňa cisár čítal knihu a bol prekvapený, pretože o slávikovi nikdy nepočul. Prikázal ministrovi, aby mu priniesol slávika, aby mohol počúvať jeho spev.
Minister a dvorania pobehovali po celom paláci, no o slávikovi nikto nepočul. A len dievčatko v kuchyni povedalo, že vie, kde býva slávik.
Zaviedla dvoranov do lesa a tí si pomýlili bučanie kráv a kvákanie žiab so slávičím spevom. Potom však počuli slávika spievať a žasli. Pozvali slávika do paláca, aby cisárovi zaspieval, a slávik súhlasil.
Spieval cisárovi a ten sa čudoval, dokonca sa rozplakal a slávik povedal, že tieto slzy sú pre neho tou najlepšou odmenou.
Slávik začal bývať v paláci a dvorania sa postarali, aby neodletel. A všetci ľudia sa do slávika zamilovali.
Jedného dňa však z Japonska priviezli umelého slávika, ktorý spieval iba jednu pieseň. Skutočný slávik odletel, no nikto z toho nebol smutný. Všetci v paláci si umelého slávika zamilovali.
Ale čoskoro sa umelý slávik pokazil, hodinár ho opravil, no teraz smeli slávika navíjať len raz do roka.
Prešlo 5 rokov a cisár ochorel. Všetci si mysleli, že je mŕtvy, ale on len ležal studený a chorý na posteli.
Cisár videl smrť a jeho činy – zlé i dobré. Prosil umelého slávika, aby mu zaspieval, no museli ho namotať. A vtedy priletel skutočný slávik. Zaspieval svoju pieseň a smrť sa stiahla. Slávik sľúbil, že priletí k cisárovi a bude mu spievať jeho piesne, pretože videl slzy v cisárových očiach.
A cisár sa prebral a pozdravil ohromených dvoranov.

Kresby a ilustrácie k rozprávke "Slávik"

Sekcie: Literatúra

ciele:

  • identifikovať ideový obsah rozprávky H.K. Andersenov „Slávik“;
  • rozvíjať zručnosti pri analýze literárneho diela;
  • pestovať zmysel pre krásu, víziu skutočnej krásy v prírode, lásku k umeniu.

Pokrok v lekcii

učiteľ:

Dobrý deň, milí chlapci! Dnes sa v lekcii obraciame k dielu veľkého rozprávkara Hansa Christiana Andersena, ktorého rozprávky poznáte už od detstva.
Pred viac ako sto rokmi sa v malom mestečku v Dánsku - Odense na ostrove Funen odohrali mimoriadne udalosti. Tiché, trochu ospalé ulice Odense sa zrazu naplnili zvukmi hudby. Sprievod remeselníkov s fakľami a transparentmi pochodoval okolo jasne osvetlenej starobylej radnice a vítal vysokého modrookého muža stojaceho pri okne. Na počesť koho zapálili obyvatelia Odense svoje ohne v septembri 1869?
Bol to Hans Christian Andersen, zvolený za čestného občana svojho rodného mesta. Na počesť Andersena krajania ocenili najlepšieho rozprávača na svete. Keď spisovateľ 4. augusta 1875 zomrel, v Dánsku vyhlásili štátny smútok. Uplynuli roky a v Kráľovskej záhrade v Kodani postavili Andersenovi pamätník s nápisom: „Postavili ho Dáni.
Od jeho smrti uplynulo viac ako sto rokov a rozprávky a príbehy dánskeho spisovateľa naďalej vychádzajú vo všetkých krajinách sveta.
Andersen k vám prichádza rôznymi spôsobmi. Potom sa potichu vkradne do izby a prinesie vám nádherné sny ako dobrý čarodejník Ole-Lukoje. Potom sa rozprávka vznáša spolu s Palčekom na liste lekna. Navždy vás uchváti láska odvážnej a nežnej Malej morskej víly. Ale častejšie sa do sveta vášho detstva odvážne a veselo vtrhne Andersenova rozprávka: „Po ceste kráčal vojak: raz-dva! raz-dva!"
A dnes nám na lekciu priletí rozprávka na krídlach malého vtáčika, slávika.
"Bolo to, samozrejme, dávno, ale práve preto stojí za to počúvať tento príbeh, kým sa naň úplne nezabudne!" - napísal Andersen.

Kde sa rozprávka odohráva?
(V starovekej Číne, v nádhernom paláci cisára)

A čo bolo najúžasnejšie, zázrak zázrakov v jeho panstve?
(slávik)

Vedel cisár, že na jeho panstve žije slávik?
(nie)

Kto v paláci o tom vedel?
(Chudák kuchárka)

Chlapi, ako sa to stalo, že celý svet vedel o slávikovi, dokonca o ňom písali v knihách, ale cisár to nevedel? Nezdá sa vám, že slávik a obyvatelia paláca žijú v trochu odlišných svetoch? Rozdeľme sa do skupín. Skupina 1 nám povie, kde býva slávik, a skupina 2 nám povie o cisárovi a jeho dvoranoch.

(Deťom je ponúknutá tabuľka, ktorú budú musieť vyplniť pomocou textu rozprávky)

Poďme si to zhrnúť. Ako sa svet okolo slávika líši od sveta cisára?

Prirodzená krása živej prírody

Umelá krása paláca

Takže, chlapci, nie je ťažké uhádnuť, prečo len chudobné dievča vedelo, kde žije slávik. Prečítajme si epizódu hľadania slávika podľa roly (Od slov „A tak všetci šli do lesa...“ po slová „Na súde bude mať obrovský úspech“).

Ako cisár vnímal spev slávika? Nájdite odpoveď na otázku v texte rozprávky.
(Cisár bol veľmi potešený, do očí sa mu tlačili slzy)

Prečo slávik odmietol odmenu? Svoju odpoveď podporte textom rozprávky.
("Videl som slzy v cisárových očiach - akú inú odmenu by som si mohol priať!")

Prečo sú slzy v očiach cisára cennejšie ako akýkoľvek dar? Kto ešte plakal od slávičieho spevu?
(Úbohé dievča: „Slzy mi tečú z očí, ale moja duša je taká radostná, akoby ma moja matka bozkávala.“)

Chlapi, prečo slávičí spev vháňa slzy k slzám? čo je spev?
(Skutočný, krásny spev je umenie, pôsobí na človeka a vyvoláva v ňom rôzne pocity. „Slzy sú najvzácnejšia odmena pre srdce speváka,“ hovorí slávik)

Spomeňte si, ako dvorné dámy spievali, napodobňovali slávika (naberali si vodu do úst, až im zurčala v hrdle). Môže takýto spev vyvolať slzy?

Jedného dňa bol cisárovi doručený veľký balík s nápisom „Slávik“. V rozprávke sa teda objaví ďalší slávik. Čo to bolo za vtáka? Charakterizujme každý obrázok a potom ich porovnajme.
(Učiteľ si môže vopred pripraviť kartičky s vlastnosťami vtákov, ktoré deti rozložia do stĺpcov a vyvodia záver. Dá sa to urobiť pri tabuli)

Skutočný slávik

Umelý slávik

Žil vo vetvách stromov visiacich nad vodou

Všetko posypané diamantmi, rubínmi a zafírmi

Rybár ho poslúchol, zabudol na starosti

Jeho chvost sa trblietal zlatom a striebrom

Básnici napísali na jeho počesť najkrajšie básne.

Na krku mal stuhu s nápisom

Malý šedý vtáčik

Spieval ako brúska na organy

Jeho spev sa dotkol srdca a v očiach sa mu objavili slzy

Všetko sa to lesklo drahokamami

Spieval po svojom

Spieval som to isté 33-krát a nebol som unavený

Nikdy dopredu neviete, čo presne bude spievať

Môžete si dať úplný prehľad o jeho umení - všetko je známe vopred

Môžete ho rozobrať a ukázať jeho vnútornú štruktúru

Ľudia ho počúvali a tešili sa, akoby vypili veľa čaju

Nie je to zlé, ale stále nie rovnaké, niečo mu v speve chýba

Bolo o ňom napísaných 25 zväzkov najsofistikovanejších čínskych slov.

Chlapi, teraz si porovnajme, kto je krajší? Kto spieva lepšie? Aké pocity v ľuďoch vyvoláva váš spev? Aký je teda rozdiel medzi živým slávikom a umelým?
(Chlapci pridajte ďalší riadok do tabuľky)

Zistili sme, čo je skutočné umenie? Teraz sa zamyslime nad tým, v čom je jeho sila? Čoho je schopné skutočné umenie?
(Pokazil sa mechanický slávik a cisár ochorel. A živý slávik ho svojou piesňou zachránil pred smrťou)

Mohol by toto urobiť umelý slávik?
(Nie, pretože len skutočný spev živého slávika dokáže poraziť smrť a dokonca aj tie zlé sily, ktoré žijú v duši človeka. Skutočné umenie robí človeka lepším, čistejším, krajším)

Ako sa zmenil cisár?
(Dovolil slávikovi žiť v lese, dovolil mu priletieť a spievať piesne len vtedy, keď to sám slávik chcel)

Takže rozprávka končí. Slávik zachránil cisára pred smrťou, sľúbil, že za ním priletí a povie mu o tom skutočnom živom živote, ktorý nevidno zo stien paláca a ktorý žiadne kvety s krištáľovými zvončekmi nenahradia. A doma vás požiadam, aby ste sa zamysleli nad témou lekcie a napísali esej na tému „Aká je úžasná sila umenia? Aby sme to zhrnuli, zamyslime sa ešte raz nad tým, prečo nás Andersen požiadal, aby sme na túto rozprávku nezabudli?

(Pretože táto rozprávka je veľmi zaujímavá a poučná. Slávik, zbavený lesku, sa ukazuje byť silnejší a slobodnejší ako samotný cisár. A hlavnou myšlienkou rozprávky je nesmrteľnosť skutočného umenia a nemožnosť nahradiť ho mechanizmom.

Referencie

1. Andersen H.K. Rozprávky. Príbehy: Per. od dátumu/vstupu čl. K. Paustovský. Komp., komentár. L.Yu. Braude. – M.: Školstvo, 1988. – 271 s.: chor.
2. Kutuzov A.G. Ako vstúpiť do sveta literatúry. 5. ročník: Metodická príručka / A.G. Kutuzov, A.G. Gutov, L.V. Kolos; Ed. A.G. Kutuzovej. – 6. vyd., stereotyp. – M.: Drop, 2002. – 112 s.
3. Moiseev M.V. sprievodca svetom literatúry. 5. ročník: Metóda. úžitok. – M.: Drop, 2004. – 96 s.

Čo učí Andersenov „Slávik“? a dostal najlepšiu odpoveď

Odpoveď od L a I [guru]
V rozprávke „Slávik“ ľudia komunikujú za rovnakých podmienok s malým opereným spevákom. Pozývajú ho do paláca a chcú sa mu za jeho nádherné umenie poďakovať peniazmi a šperkami. No práve slávikovi sa podarilo presvedčiť cisára, že zlato nie je najväčším bohatstvom tohto sveta. V rozprávke to nie sú ľudia, ale vtáčik, ktorý chápe, že v skutočnom živote sú najcennejšie láska a priateľstvo, rozkoš a skutočná vďačnosť, pretože tie sa nedajú kúpiť za žiadne peniaze. A tiež vďaka spisovateľovi dostane cisár, ktorého vynašiel, príležitosť porozprávať sa so svojou Smrťou, a teda zhodnotiť život, ktorý prežil, a činy, ktoré spáchal počas dlhých rokov svojej vlády – „niektoré škaredé, iné milé. “ Nezištná pomoc slávika a jeho úžasný spev pomohli veľkému vládcovi zahnať Smrť a zmeniť jeho postoj ku všetkému, čo sa stalo v jeho živote.

Odpoveď od Kate ********[nováčik]


Odpoveď od Daria Ershova[nováčik]
V rozprávke „Slávik“ ľudia komunikujú za rovnakých podmienok s malým opereným spevákom. Pozývajú ho do paláca a chcú sa mu za jeho nádherné umenie poďakovať peniazmi a šperkami. No práve slávikovi sa podarilo presvedčiť cisára, že zlato nie je najväčším bohatstvom tohto sveta. V rozprávke to nie sú ľudia, ale vtáčik, ktorý chápe, že v skutočnom živote sú najcennejšie láska a priateľstvo, rozkoš a skutočná vďačnosť, pretože tie sa nedajú kúpiť za žiadne peniaze. A tiež vďaka spisovateľovi dostane cisár, ktorého vynašiel, príležitosť porozprávať sa so svojou Smrťou, a teda zhodnotiť život, ktorý prežil, a činy, ktoré spáchal počas dlhých rokov svojej vlády – „niektoré škaredé, iné milé. “ Nezištná pomoc slávika a jeho úžasný spev pomohli veľkému vládcovi zahnať Smrť a zmeniť jeho postoj ku všetkému, čo sa stalo v jeho živote.


Odpoveď od Irina Irina[aktívny]
V rozprávke „Slávik“ ľudia komunikujú za rovnakých podmienok s malým opereným spevákom. Pozývajú ho do paláca a chcú sa mu za jeho nádherné umenie poďakovať peniazmi a šperkami. No práve slávikovi sa podarilo presvedčiť cisára, že zlato nie je najväčším bohatstvom tohto sveta. V rozprávke to nie sú ľudia, ale vtáčik, ktorý chápe, že v skutočnom živote sú najcennejšie láska a priateľstvo, rozkoš a skutočná vďačnosť, pretože tie sa nedajú kúpiť za žiadne peniaze. A tiež vďaka spisovateľovi dostane cisár, ktorého vynašiel, príležitosť porozprávať sa so svojou Smrťou, a teda zhodnotiť život, ktorý prežil, a činy, ktoré spáchal počas dlhých rokov svojej vlády – „niektoré škaredé, iné milé. “ Nezištná pomoc slávika a jeho úžasný spev pomohli veľkému vládcovi zahnať Smrť a zmeniť jeho postoj ku všetkému, čo sa stalo v jeho živote.