Kūrinio idėja – išmintingas menkniekis. Saltykovo-Ščedrino „Išmintingojo Minou“ analizė

Skyriai: Literatūra

Pamokos tikslai:

1. Švietimas:

a) Žinios:

    • Anksčiau įgytų žinių apie rašytojo kūrybą kartojimas ir sisteminimas; kūrinio kompozicija; naudojant įvairias menines medijas.
    • Gilinti žinias apie sarkazmą kaip ironijos rūšį;
    • Įvadas į grotesko sąvoką.

b) Įgūdžiai:

  • Tiriamo tako radimas.
  • Gebėjimo analizuoti meno kūrinį formos ir turinio vienovėje įtvirtinimas.

2. Vystymasis:

A). Atminties ugdymas (nustatymas atgaminti medžiagą pamokos pabaigoje);

b). Mąstymo ugdymas (loginis, perkeltinis dirbant su tekstu);

V). Mokinių žodinės kalbos raida (monologinė, dialoginė kalba).

3. Pedagogai:

A). Aktyvios gyvenimo pozicijos puoselėjimas.

b) domėjimosi literatūra ugdymas.

c) pagarbaus požiūrio į kultūrą ir meną ugdymas.

Pamokos eiga

I. Mokytojo žodis. Biografinė informacija (1 priedo skaidrė Nr. 1)

M.E. Saltykovas-Ščedrinas gimė 1826 m. sausį Spas-Ugol kaime, Tverės provincijoje. Pasak tėvo, jis priklausė senai ir turtingai bajorų giminei, o pagal motiną – pirklių klasei. Sėkmingai baigęs Carskoje Selo licėjų, Saltykovas tampa karinio skyriaus pareigūnu, tačiau tarnyba jo mažai domisi.

1847 metais Pirmieji jo literatūros kūriniai „Prieštarimai“ ir „Supainioti dalykai“ pasirodė spausdinti. Tačiau rimtai apie Saltykovą kaip rašytoją jie pradėjo kalbėti tik 1856 m., kai jis pradėjo leisti „Provincijos eskizus“.

Savo literatūrinį talentą jis nukreipė atverti akis, parodyti tiems, kurie dar nemato šalyje vykstančio neteisėtumo, klestinčio neišmanymo ir kvailumo, biurokratijos triumfo. M.E. Saltykovas-Ščedrinas yra puikus rusų satyrikas, demokratinis revoliucionierius, Černyševskio ir Nekrasovo sąjungininkas. Satyrą jis pasirinko kaip ginklą prieš socialinį blogį ir socialinę neteisybę, tęsdamas ir plėtodamas Fonvizino ir Gogolio tradicijas naujomis istorinėmis sąlygomis. Černyševskis tvirtino: „Nė vienas iš rašytojų, buvusių prieš Ščedriną, mūsų gyvenimo paveikslų nenupiešė tamsesnėmis spalvomis, mūsų pačių opos nenubaudė didesniu negailestingumu. (1 priedo skaidrė Nr. 2)

II. Mokytojo žodis. Istorinis fonas

Tačiau šiandien norėčiau trumpai pažvelgti į rašytojo pasakų ciklą, prasidėjusį 1869 m. Pasakos buvo savotiškas rezultatas, idėjinio ir kūrybinio satyriko ieškojimo sintezė. Tuo metu dėl griežtos cenzūros egzistavimo autorius negalėjo iki galo atskleisti visuomenės ydų, parodyti viso Rusijos administracinio aparato nenuoseklumo. Ir vis dėlto, pasitelkęs pasakas „dažaus amžiaus vaikams“, Ščedrinas sugebėjo perteikti žmonėms aštrią esamos tvarkos kritiką.

Rašydamas pasakas autorius naudojo groteską, hiperbolę ir antitezę. Autoriui buvo svarbi ir ezopinė kalba. Bandant paslėpti tikrąją to, kas parašyta, prasmę nuo cenzūros, teko panaudoti šią techniką. Pasaka dėl savo formos paprastumo yra prieinama kiekvienam, net nepatyrusiam skaitytojui, todėl yra ypač pavojinga „viršūnėms“. Nenuostabu, kad cenzorius Lebedevas pranešė: „Ponas S. kai kurias savo pasakas išleisti atskirose brošiūrose yra daugiau nei keistas, ką p yra ta pati satyra, o satyra yra kaustinė, tendencinga, daugiau ar mažiau nukreipta prieš mūsų socialinę ir politinę struktūrą“.

Pasakose rašytojo išsakomos mintys tebėra šiuolaikinės. Ščedrino satyra yra patikrinta laiko ir skamba ypač aštriai socialinių neramumų laikais, pavyzdžiui, tokių, kuriuos šiandien išgyvena Rusija. Štai kodėl Saltykovo-Ščedrino darbai mūsų laikais buvo daug kartų perspausdinti. (1 priedo skaidrė Nr. 3)

III. Darbas su literatūriniais terminais

Prieš pradėdami analizuoti pasaką „Išmintingasis Minnow“, apsvarstysime reikiamus terminus: sarkazmas, ironija, groteskas, hiperbolė. (1 priedo skaidrė Nr. 4)

SARKASMAS yra kaustinis, kaustinis pasityčiojimas su atvirai kaltinančia, satyrine prasme. Sarkazmas yra ironijos rūšis.

IRONIJA – neigiamas daikto ar reiškinio įvertinimas per pašaipą. Komiškas efektas pasiekiamas tuo, kad užmaskuojama tikroji įvykio prasmė.

GROTESKAS – tikrovės vaizdavimas perdėta, bjauriai komiška forma, tikrojo ir fantastiško susipynimas.

HIPERBOLE – tyčinis perdėjimas.

IV. Darbas su pasakos tekstu.

Pasaka „Išmintingasis Mino“ (1883) tapo vadovėliu.

1). Darbas su pagrindinio veikėjo įvaizdžiu (1 priedo skaidrė Nr. 5)

Kaip gyveno minnow tėvai? Ką prieš mirtį jam paliko tėvas?

Kaip išmintingasis mažylis nusprendė gyventi?

Kokia buvo menkniekio padėtis gyvenime? Kaip vadinti žmogų, užimantį tokią gyvenimo poziciją? (skaidr. Nr. 8 in 1 priedas)

Taigi, matome, kad iš pradžių gurkšnis niekuo nesiskyrė nuo savo rūšies. Tačiau, būdamas bailys iš prigimties, jis nusprendė visą gyvenimą gyventi nesikišdamas, savo duobėje, blyksdamas nuo kiekvieno ošimo, nuo kiekvieno šešėlio, kuris blykstelėjo šalia jo skylės. Taigi gyvenimas prabėgo pro mane – nei šeimos, nei vaikų. Taip ir dingo – arba pats, arba kokia lydeka jį prarijo. Tik prieš mirtį menkniekis susimąsto apie savo gyvenimą: „Kam jis padėjo? Dėl ko gailėjotės, ką gero jis padarė gyvenime? „Jis gyveno – drebėjo ir mirė – drebėjo“. Tik prieš mirtį eilinis žmogus suvokia, kad jo niekam nereikia, niekas jo nepažįsta ir neprisimins.

Bet tai yra siužetas, išorinė pasakos pusė, kas yra paviršiuje. O Ščedrino karikatūros potekstę šioje šiuolaikinės buržuazinės Rusijos moralės pasakoje puikiai išaiškino dailininkas A. Kanevskis, padaręs iliustracijas pasakai „Išmintingasis Minnukas“: „...visi supranta, kad Ščedrinas nekalba. apie žuvis. Gudriukas yra bailus žmogus gatvėje, dreba už savo kailį. Jis yra žmogus, bet ir menkniekis, rašytojas įdėjo jį į tokią formą, o aš, menininkas, privalau tai išsaugoti. Mano užduotis – sujungti išsigandusio žmogaus gatvėje ir menkniekio įvaizdį, sujungti žuvį ir žmogaus savybes...“

Rašytojas parodo siaubingą filistrišką susvetimėjimą ir saviizoliaciją „Išmintingojoje Minnow“. M.E.Saltykovas-Ščedrinas yra kartėlis ir skausmingas Rusijos žmonėms.

2) Darbas su kūrinio kompozicija, meninėmis priemonėmis.

Kokia kūrinio kompozicija? (Kompozicija nuosekli ir griežta. Nedideliame kūrinyje autorius atseka pagrindinio veikėjo gyvenimą nuo gimimo iki negarbingos mirties. Personažų ratas itin siauras: pats gubernatorius ir jo tėvas, kurio įsakymus jis vykdo.)

Kokius tradicinius pasakų motyvus naudoja autorė? (Vartota tradicinė pasaka, prasidedanti „vieną kartą buvo menka“, paplitę posakiai „nepasakyta pasakoje, neaprašyta tušinuku“, „pradėjo gyventi ir gyventi“, populiarūs posakiai „proto kambarys“ “, „iš niekur“, šnekamoji kalba „bjaurus gyvenimas“, „sunaikinti“.)

Kas leidžia kūrinyje kalbėti apie fantazijos ir tikrovės mišinį? (Pasakoje kartu su tautosaka yra ir autoriaus bei jo amžininkų vartojamų posakių: „daryk mankštą“, „pasirekomenduok“.)

Raskite tekste grotesko ir hiperbolės vartojimo pavyzdžių.

Saltykovo-Ščedrino satyros politinė orientacija reikalavo naujų meninių formų. Norėdamas apeiti cenzūros kliūtis, satyrikas turėjo kreiptis į alegorijas, aliuzijas ir „ezopinę kalbą“. Fantazijos ir tikrovės derinys, grotesko ir hiperbolės panaudojimas leido rašytojui sukurti naują originalų politinės pasakos žanrą. Ši pasakojimo forma padeda perstumti meninio vaizdavimo ribas. Satyra apie mažą žmogų gatvėje įgauna milžinišką mastą ir sukuriamas bailaus žmogaus simbolis. Visa jo biografija susiveda į formulę: „Jis gyveno - drebėjo ir mirė - drebėjo“.

„Išmintingajame Minnow“ vaizduojamas mažos, apgailėtinos, bejėgiškos ir bailios žuvytės vaizdas. Ščedrinas žuvims priskiria žmogaus savybes ir tuo pačiu parodo, kad žmonės gali turėti ir „žuvies“ bruožų. Šios alegorijos prasmė atsiskleidžia autoriaus žodžiais: „Tie, kurie mano, kad vertais piliečiais gali būti laikomi tik tie menkniekiai, kurie, išprotėję iš baimės, sėdi duobėje ir dreba, neteisingai tiki Ne, tai ne piliečiai, bet bent jau nenaudingi menkniekiai.

3) Darbas pagal darbo pavadinimą ir idėją (1 priede skaidrė Nr. 10)

Kaip suprantate kūrinio pavadinimą? Kokią techniką naudoja autorius pavadinime? (Sveikas laikė save išmintingu. Ir taip autorius pasaką vadina. Tačiau už šio pavadinimo slypi ironija, atskleidžianti paprasto žmogaus, drebančio už savo gyvybę, nevertingumą ir nenaudingumą.)

Kokius retorinius klausimus užduoda menkė prieš mirtį? Kodėl jie įtraukti į kūrinio tekstą? („Kokių džiaugsmų jis turėjo? Ką jis guodė? Kam davė gerų patarimų? Kam pasakė gerą žodį? Kam jis priglaudė, sušildė, saugojo?“ Į visus šiuos klausimus yra vienas atsakymas – ne vienas, niekas, nė vienas Klausimai pateikiami į pasaką skaitytojui, kad jis pats juos užduotų ir galvotų apie savo gyvenimo prasmę.)

Kokia kūrinio idėja? (Negalima gyventi tik tam, kad išsaugotum savo gyvybę. Turi išsikelti sau aukštus tikslus ir eiti jų link. Reikia prisiminti žmogaus orumą, drąsą ir garbę.)

V. Baigiamasis mokytojo žodis.

Matėme, kad pasakoje autorius atskleidžia paprasto žmogaus bailumą, psichikos ribotumą ir nesėkmes gyvenime. Rašytojas kelia svarbias filosofines problemas: kokia yra gyvenimo prasmė ir žmogaus tikslas. Su šiomis problemomis visada susidurs asmenys ir visa visuomenė. Rašytojas nesiekia linksminti skaitytojo, duoda jam moralės pamoką. Visada Saltykovo-Ščedrino pasakos bus aktualios, o veikėjai bus atpažįstami.

VI. Įvertinimas.

VII. Namų darbai.

Miniatiūrinė esė „Kas geriau – gyventi šimtą metų nedarant jokios žalos ar naudos, ar gyventi darant klaidas ir iš jų mokytis?

Pastaba

Pristatyme panaudoti kadrai iš animacinio filmo „Išmintingasis Minnow“, kurį režisavo Valentinas Karatajevas.

Michailo Saltykovo-Ščedrino pasakos „Išmintingasis Minnow“ problemos

Sudėtinga Ščedrino pasakų prasme, mažos apimties ir didelės savo ideologiniu turiniu, galima išskirti tokias temas: satyra apie autokratinę valdžią ir išnaudotojų klases, carinės Rusijos žmonių gyvenimo vaizdavimas, atskleidimas pasaulietiškai mąstančių inteligentijos sluoksnių elgesys ir psichologija, individualios moralės atskleidimas ir socialistinio idealo bei naujosios moralės propaganda.
Pasakoje „Išmintingasis Minnow“ Ščedrinas smerkimui atskleidė tos inteligentijos dalies bailumą, kuri politinės reakcijos metais pasidavė gėdingos panikos nuotaikai. Vaizduodamas apgailėtiną herojaus, kuris išprotėjo iš baimės ir visam likusiam gyvenimui įsitaisė tamsioje duobėje, likimą, satyrikas parodė savo įspėjimą ir panieką visiems, kurie, paklusdami savisaugos instinktui, pasineria į siauras jų pačių poreikių pasaulis, o ne aktyvi socialinė kova.
Gudžo tėvai gyveno tyliai ir ramiai, nesikišo į visuomenės gyvenimą, todėl mirė natūralia mirtimi. Ir jie liepė sūnui žiūrėti su abiem, saugodami save. Jų sūnus buvo protingas ir tėvų žodžius suprato pažodžiui. Jis saugojo save ne tik nuo didelių žuvų, bet ir nuo vėžių bei vandens blusų. Nors jie buvo mažesni už jį, jie, jo nuomone, galėjo padaryti daugiau žalos. Jis buvo visiškai pamišęs iš baimės ir net bijojo turėti žmoną ir vaikų.
Ščedrinas taip pat išjuokė menkniekio mintis apie žmogų, tai yra apie valdžią. Kiek įvairių priemonių jis sugalvojo sunaikinti menkniekius, tai yra žmones, bet jie, žinodami visas šias kvailas priemones, vis tiek jas praryja. „Nors tai pats kvailiausias įrankis, pas mus, niekšeliai, kuo kvailesni, tuo tikslesni“, – taip apie gyvenimą žmonių, kurie nenori mokytis net iš savo klaidų, galvoja senasis menininkas.
Tas guolis negyveno, bet nieko nedarė, tik drebėjo ir džiaugėsi, kad gyvas. Net lydekos pradėjo jį girti, tikėdamos, kad jis išlįs iš duobės. Bet jis to nedaro. Sėdėjau daugiau nei šimtą metų ir maniau, kad esu protingiausia. Tačiau Saltykovas-Ščedrinas kalba apie neteisingą menkniekio samprotavimo kryptį, kad neteisingi menkai tampa dar blogesniais piliečiais, kurie sėdi duobėse, dreba ir todėl veltui valgo. Kokia nauda visuomenei iš jų egzistavimo? Nr. Todėl ji nelaikė gudruolio protingu, o tik pavadino jį kvailiu.
Ščedrino meninio meistriškumo originalumas pasirodė esąs didžioji jo juoko galia, menas panaudoti humorą, hiperbolizmą, groteską ir fantaziją realistiškam tikrovės vaizdavimui ir vertinant ją iš progresyvios socialinės pozicijos. Jo pasakose miršta tie, kurie bandė pasislėpti nuo priešo, vengė socialinės kovos ir gyvena pagal savo poreikius. Stengėsi įskiepyti skaitytojui socialinės pareigos jausmą, išmokyti gyventi socialinį gyvenimą, socialinius poreikius. Tik tokiomis sąlygomis žmogus gali būti vadinamas protingu ir išmintingu.

Rašinį parengė Leonidas Zusmanovas

M.E. Saltykovas-Ščedrinas gimė 1826 m. sausį Spas-Ugol kaime, Tverės provincijoje. Pasak tėvo, jis priklausė senai ir turtingai bajorų giminei, o pagal motiną – pirklių klasei. Sėkmingai baigęs Carskoje Selo licėjų, Saltykovas tampa karinio skyriaus pareigūnu, tačiau tarnyba jo mažai domisi.

1847 metais Pirmieji jo literatūros kūriniai „Prieštarimai“ ir „Sudėtingi reikalai“ pasirodė spausdinti. Tačiau rimtai apie Saltykovą kaip rašytoją jie pradėjo kalbėti tik 1856 m., kai jis pradėjo leisti „Provincijos eskizus“.

Jis nukreipė savo nepaprastą talentą atverti akis tiems, kurie dar nemato šalyje vykstančių įstatymų, klestinčio neišmanymo ir kvailumo, biurokratijos triumfo.

Tačiau šiandien norėčiau trumpai pažvelgti į rašytojo pasakų ciklą, prasidėjusį 1869 m. Pasakos buvo savotiškas rezultatas, idėjinio ir kūrybinio satyriko ieškojimo sintezė. Tuo metu dėl griežtos cenzūros egzistavimo autorius negalėjo iki galo atskleisti visuomenės ydų, parodyti viso Rusijos administracinio aparato nenuoseklumo. Ir vis dėlto, pasitelkęs pasakas „dažaus amžiaus vaikams“, Ščedrinas sugebėjo perteikti žmonėms aštrią esamos tvarkos kritiką.

1883 m. pasirodė garsioji „Išmintingasis Minnow“, kuri per pastaruosius šimtą ir daugiau metų tapo vadovėline Ščedrino pasaka. Šios pasakos siužetas žinomas visiems: kažkada gyveno guolis, kuris iš pradžių niekuo nesiskyrė nuo savo rūšies. Tačiau, būdamas bailys iš prigimties, jis nusprendė visą gyvenimą gyventi nesikišdamas, savo duobėje, blyksdamas nuo kiekvieno ošimo, nuo kiekvieno šešėlio, kuris blykstelėjo šalia jo skylės. Taigi gyvenimas prabėgo pro mane – nei šeimos, nei vaikų. Taip ir dingo – arba pats, arba kokia lydeka jį prarijo. Tik prieš mirtį menkniekis susimąsto apie savo gyvenimą: „Kam jis padėjo? Dėl ko gailėjotės, ką gero jis padarė gyvenime? „Jis gyveno – drebėjo ir mirė – drebėjo“. Tik prieš mirtį eilinis žmogus suvokia, kad jo niekam nereikia, niekas jo nepažįsta ir neprisimins.

Bet tai yra siužetas, išorinė pasakos pusė, kas yra paviršiuje. O Ščedrino karikatūros potekstę šioje šiuolaikinės buržuazinės Rusijos moralės pasakoje puikiai išaiškino dailininkas A. Kanevskis, padaręs iliustracijas pasakai „Išmintingasis Minnukas“: „...visi supranta, kad Ščedrinas nekalba. apie žuvis. Gudriukas yra bailus žmogus gatvėje, dreba už savo kailį. Jis yra žmogus, bet ir menkniekis, rašytojas įdėjo jį į tokią formą, o aš, menininkas, privalau tai išsaugoti. Mano užduotis – sujungti išsigandusio žmogaus gatvėje ir menkniekio įvaizdį, derinti žuvį ir žmogaus savybes. Labai sunku „suvokti“ žuvį, suteikti jai pozą, judesį, gestą. Kaip parodyti amžinai sustingusią baimę ant žuvies „veido“? Mažosios pareigūnės figūrėlė man pridarė daug rūpesčių...“

Rašytojas parodo siaubingą filistrišką susvetimėjimą ir saviizoliaciją „Išmintingojoje Minnow“. M.E.Saltykovas-Ščedrinas yra kartėlis ir skausmingas Rusijos žmonėms. Skaityti Saltykovą-Ščedriną gana sunku. Todėl galbūt daugelis nesuprato jo pasakų prasmės. Tačiau didžioji satyriko kūrybą didžioji satyriko kūryba įvertino taip, kaip nusipelnė.

Baigdamas noriu pridurti, kad rašytojo pasakose išsakytos mintys tebėra šiuolaikinės. Ščedrino satyra yra patikrinta laiko ir skamba ypač aštriai socialinių neramumų laikais, pavyzdžiui, tokių, kuriuos šiandien išgyvena Rusija.

Saltykovas-Ščedrinas yra rašytojas, kuris labai dažnai griebėsi tokio žanro kaip pasaka, nes jo pagalba alegorine forma visada buvo galima atskleisti žmonijos ydas, o jo kūrybinę veiklą supo nepalankios sąlygos. Šio žanro pagalba jis sugebėjo rašyti sunkiais reakcijos ir cenzūros metais. Pasakų dėka Saltykovas-Ščedrinas ir toliau rašė, nepaisydamas liberalių redaktorių baimės. Nepaisant cenzūros, jis gauna galimybę sukelti reakciją. O su viena jo pasaka „Išmintingasis Minnukas“ susipažinome klasėje ir dabar pagal planą kursime trumpą.

Trumpa pasakos „Išmintingasis Minnow“ analizė

Analizuodami Saltykovo-Ščedrino pasaką „Išmintingasis Minnow“, matome, kad pagrindinis veikėjas yra alegorinis vaizdas. Pasaka, kaip įprasta, prasideda žodžiais Kartą. Toliau matome menkutės tėvų patarimą, po kurio pateikiamas šios mažos žuvelės gyvenimo ir jos mirties aprašymas.

Skaitydami Ščedrino kūrybą ir ją analizuodami atsekame paralelę tarp gyvenimo realiame pasaulyje ir pasakos siužeto. Susitinkame su pagrindiniu veikėju menkučiu, kuris iš pradžių gyveno kaip įprasta. Mirus tėvams, kurie paliko jam atsisveikinimo žodžius ir prašė pasirūpinti savimi bei atmerkti akis, jis pasidarė apgailėtinas ir bailus, tačiau laikė save išmintingu.

Iš pradžių žuvyje matome mąstančią būtybę, apsišvietusią, saikingai liberalių pažiūrų, o jo tėvai visai nebuvo kvaili ir sugebėjo nugyventi iki natūralios mirties. Tačiau po tėvų mirties jis pasislėpė savo mažoje skylėje. Jis visą laiką drebėjo, kai tik kas nors praplaukė pro jo skylę. Iš ten išplaukdavo tik naktį, kartais dieną užkąsti, bet tuoj pat pasislėpdavo. Nebaigiau valgyti ir nepakankamai miegojau. Visas jo gyvenimas buvo praleistas baimėje, todėl Peskaras gyveno iki šimto metų. Nei atlyginimo, nei tarnų, nei lošimo kortomis, nei linksmybių. Be šeimos, be gimdymo. Kažkaip kilo minčių išplaukti iš prieglaudos, gyventi visavertį gyvenimą, bet tada baimė nugalėjo jo ketinimus ir jis šios minties atsisakė. Taip jis gyveno nieko nematydamas ir nieko nežinodamas. Greičiausiai išmintingasis Minovas mirė natūralia mirtimi, nes sergančio menuko net lydeka negeistų.

Visą gyvenimą gubernatorius laikė save išmintingu ir tik arčiau mirties matė beprasmišką gyvenimą. Autorius sugebėjo mums parodyti, koks nuobodus ir apgailėtinas tampa gyvenimas, jei gyveni pagal bailio išmintį.

Išvada

Saltykovas-Ščedrinas pasakoje „Išmintingasis Minnow“, kurią ką tik padarėme trumpai, vaizduoja politinį šalies gyvenimą praėjusiais metais. Mažuko įvaizdyje matome reakcijos epochos gyventojų liberalus, kurie tik gelbėjo savo kailį sėdėdami duobėse ir rūpindamiesi tik savo gerove. Jie nesistengia nieko keisti, nenori nukreipti savo jėgų tinkama linkme. Jie galvojo tik apie savo išsigelbėjimą, ir nė vienas iš jų nesiruošė kovoti už teisingą tikslą. O anuomet tokių menkniekių tarp inteligentijos buvo labai daug, tad skaitydamas Ščedrino pasaką vienu metu skaitytojas galėjo daryti analogiją su biure dirbusiais valdininkais, su liberalių laikraščių redaktoriais, su bankų darbuotojais, biurai ir kiti žmonės, kurie nieko nedarė, bijodami visų, kurie yra aukštesni ir galingesni.


M.E. Saltykovas-Ščedrinas gimė 1826 m. sausį Spas-Ugol kaime, Tverės provincijoje. Pasak tėvo, jis priklausė senai ir turtingai bajorų giminei, o pagal motiną – pirklių klasei. Sėkmingai baigęs Carskoje Selo licėjų, Saltykovas tampa karinio skyriaus pareigūnu, tačiau tarnyba jo mažai domisi.
1847 metais Pirmieji jo literatūros kūriniai pasirodė spaudoje - „Prieštarimai“ ir „Paini dalykai“. Tačiau rimtai apie Saltykovą kaip rašytoją jie pradėjo kalbėti tik 1856 m., kai jis pradėjo leisti „Provincijos eskizus“.
Jis nukreipė savo nepaprastą talentą atverti akis, parodyti tiems, kurie vis dar mato šalyje vykstančius neteisėtus veiksmus, klestintį neišmanymą ir kvailumą, biurokratijos triumfą.
Tačiau šiandien norėčiau trumpai pažvelgti į rašytojo pasakų ciklą, prasidėjusį 1869 m. Pasakos buvo savotiškas rezultatas, idėjinio ir kūrybinio satyriko ieškojimo sintezė. Tuo metu dėl griežtos cenzūros egzistavimo ʜᴇ autorius galėjo visiškai atskleisti visuomenės ydas, parodyti visą Rusijos administracinio aparato nenuoseklumą. Ir vis dėlto, pasitelkęs pasakas „dažaus amžiaus vaikams“, Ščedrinas sugebėjo perteikti žmonėms aštrią esamos tvarkos kritiką.
Rašydamas pasakas autorius naudojo groteską, hiperbolę ir antitezę. Autoriui buvo svarbi ir ezopinė kalba. Bandant paslėpti tikrąją to, kas buvo parašyta, prasmę nuo cenzūros, reikėjo naudoti šią techniką.
1883 m. pasirodė garsioji „Išmintingasis Minnow“, kuri per pastaruosius šimtą ir daugiau metų tapo vadovėline Ščedrino pasaka. Šios pasakos siužetas yra žinomas visiems: kažkada gyveno gurmanas, kuris iš pradžių niekuo nesiskyrė nuo savo rūšies. Tačiau, būdamas bailys iš prigimties, jis nusprendė nugyventi visą gyvenimą pasilenkęs savo duobėje, blyksdamas nuo kiekvieno ošimo, nuo kiekvieno šešėlio, kuris blykstelėjo šalia jo skylės. Taigi gyvenimas prabėgo pro mane – nei šeimos, nei vaikų. Taip ir dingo – arba jis pats, arba ją prarijusi lydeka. Tik prieš mirtį menkniekis susimąsto apie savo gyvenimą: „Kam jis padėjo? Dėl ko gailėjotės, ką gero jis padarė gyvenime? "Jis gyveno ir drebėjo, ir mirė - jis drebėjo". Tik prieš mirtį eilinis žmogus suvokia, kad jo niekam nereikia, niekas jo nepažįsta ir neprisimins.
Tačiau ϶ᴛο yra siužetas, išorinė pasakos pusė, tai, kas yra paviršiuje. O Ščedrino karikatūros potekstę šioje šiuolaikinės buržuazinės Rusijos moralės pasakoje puikiai paaiškino dailininkas A. Kanevskis, padaręs iliustracijas pasakai „Išmintingasis Minnukas“: „...visi supranta, kad Ščedrinas kalba. apie žuvis. Gudriukas yra bailus žmogus gatvėje, dreba už savo kailį. Jis yra žmogus, bet ir menkniekis, rašytojas įdėjo jį į tokią formą, o aš, menininkas, privalau tai išsaugoti. Mano užduotis – sujungti išsigandusio žmogaus gatvėje ir menkniekio įvaizdį, derinti žuvį ir žmogaus savybes. Labai sunku „suvokti“ žuvį, suteikti jai pozą, judesį, gestą. Kaip parodyti amžinai sustingusią baimę ant žuvies „veido“? Mažosios pareigūnės figūrėlė man pridarė daug rūpesčių...“
Rašytojas parodo siaubingą filistrišką susvetimėjimą ir saviizoliaciją „Išmintingojoje Minnow“. M.E.Saltykovas-Ščedrinas yra kartėlis ir skausmingas Rusijos žmonėms. Skaityti Saltykovą-Ščedriną gana sunku. Todėl galbūt daugelis nesuprato jo pasakų prasmės. Tačiau didžioji satyriko kūrybą didžioji satyriko kūryba įvertino taip, kaip nusipelnė.
Baigdamas noriu pridurti, kad rašytojo pasakose išsakytos mintys tebėra šiuolaikinės. Ščedrino satyra yra patikrinta laiko ir skamba ypač aštriai socialinių neramumų laikais, pavyzdžiui, tokių, kuriuos šiandien išgyvena Rusija.

Paskaita, abstrakcija. M. E. Saltykovo-Ščedrino pasakos „Išmintingasis Minnow“ analizė. - koncepcija ir rūšys. Klasifikacija, esmė ir savybės. 2018-2019 m.