Päť storočí. Mýty a legendy starovekého Grécka

VTEDY A TERAZ
(Materiál je určený na 2 - 3 tréningové hodiny)

Hlavná humanistická myšlienka sekcie:
- ľudstvo prirodzene smerovalo k potrebe vytvárať pravidlá, ktoré by organizovali spolužitie rôznych jedincov. Rešpektovanie pravidiel, vrátane tých, ktoré by obmedzovali prejavy násilia v konfliktoch medzi ľuďmi, je nevyhnutnou podmienkou pre zachovanie ľudstva.

Etický účel sekcie:

Viesť žiakov k pochopeniu významu pravidiel upravujúcich správanie ľudí vo všeobecnosti a obmedzujúcich násilie v ich mocenskom súperení zvlášť.

Texty na čítanie, po ktorom nasleduje analýza alebo diskusia
mýtus "Päť storočí"(prerozprávanie fragmentu Hesiodovej básne historikom N. A. Kunom "Práce a dni"), ktorý odráža myšlienku starogréckeho básnika o trende vo vývoji ľudskej spoločnosti smerom k nerešpektovaniu zavedených pravidiel;
rozprávka R. Kiplinga "Mačka, ktorá kráčala sama" , ktorý nám umožňuje diskutovať o možnosti rozumného spolužitia rôznych jednotlivcov schopných rešpektovať práva a povinnosti jeden druhého.

Slovník pojmov:

Vlastné- všeobecne uznávaný poriadok, ktorý tradične stanovuje pravidlá spoločenského správania.

pravidlo- poloha, inštalácia, princíp, slúžiaci ako návod na niečo; spôsob myslenia alebo konania.

zmluvy- písomná alebo ústna dohoda, podmienka vzájomných záväzkov.

Ak učiteľ považuje za možné začať pracovať na asimilácii pojmov „humánny“, „humanistický“, „humanitárny“ už na prvých hodinách tejto EMC, môže sa obrátiť na definície týchto pojmov na strane 70 metodické odporúčania.

K LEKCIU MÝTU „PÄŤ STOROČÍ“

Ciele:

sú bežné- oboznámiť žiakov s myšlienkami starogréckeho básnika Hesiodosa o logike vývoja ľudskej spoločnosti; diskutovať o probléme, ktorý sa odráža v mýte: „Ktorým smerom sa ľudstvo uberá: cestou rešpektovania všeobecne uznávaných pravidiel alebo ich zanedbávaním“;

súkromné- predstaviť nový druh mytologického rozprávania; pokračovať vo formovaní zručností lexikálnej práce; obohatiť predstavy žiakov o takých umeleckých prostriedkoch, akými sú epiteton, alegória, metonymia.

Možný priebeh lekcie

"Skutky zašlých čias..."

Učiteľ vopred pripraví na tabuľu záznam o podmienenom názve hodiny.

Veci z minulých čias
Tradície staroveku hlboké ...

Tieto Puškinove riadky nám umožnia začať hovoriť o skutočne vzdialenom čase, o veciach tak starých, že sa nám teraz zdajú mýtické ...

O niečo neskôr vás však poprosím, aby ste sa znova obrátili na tieto riadky a odpovedali na otázku: „Tie otázky, ktoré si rozoberieme po oboznámení sa s dielami vytvorenými dávno predtým, sú naozaj“ veci zašlých čias, „ktoré boli dôležité a zaujímavé POTOM "Alebo sa stále týkajú nás, ktorí žijeme TERAZ?"

Príprava na vnímanie textu

Na tabuľu učiteľ napíše slová „striebro, železo, zlato, meď“. Potom požiada študentov, aby usporiadali tieto slová do logickej postupnosti a vysvetlili, prečo navrhujú takéto usporiadanie slov. Možné sú tieto reťazce: zlato-striebro-meď-železo, alebo naopak - v tomto prípade sú slová usporiadané tak, ako sa miera hodnoty prírodných materiálov znižuje alebo zvyšuje.

Potom môže učiteľ osloviť študentov slovami:
- Dnes sa musíme zoznámiť so starogréckym mýtom - tzv "Päť storočí". Prerozprával nám ju historik N.A. Kuhn po básni Hesioda "Práce a dni".

(Môžete si spomenúť na obsah pojmu „mýtus“: mal by byť prezentovaný ako „predlogické“, a nie „alogické“ uvedomenie si sveta. V mýtoch je viac emócií ako logiky. Odrážajú počiatočné predstavy o ľudí o vesmíre a súvislostiach v ňom, založených na správaní bohovia s ľudskými vlastnosťami - emóciami predovšetkým. Celý príbeh o Hesiodovi, s ktorým sa deti zoznámia o niečo neskôr, je založený na emocionálnom chápaní sveta a jeho zmeny.Tento typ rozprávania je blízky rozprávke tým, že neexistuje presné datovanie v podaní udalostí (čas v mýte neurčitý) a dôkazov.Od rozprávky sa však líši zameraním sa na najdôležitejšie udalosti, problémy v živote ľudí.)

V tomto mýte sú slová, z ktorých ste postavili logické reťazce, zvláštnym spôsobom usporiadané, „ohrané“. Uhádnete z názvu mýtu, ako presne sa v ňom budú hrať slová zlato, striebro, meď, železo? (Žiaci majú možnosť vyjadriť svoj odhad, učiteľ môže ich odhady krátko zaznamenať na tabuľu.) Prečítajte si text, uistite sa, že váš odhad je správny alebo nesprávny.

Hesiodos(koniec VIII-VII storočia pred naším letopočtom) - zakladateľ didaktického eposu v starovekej gréckej literatúre. Základné informácie o Hesiodovi sú prevzaté z jeho básne "Práce a dni". Napriek trpkosti, ktorá prestupuje básňou, jej nálada nie je beznádejná. Básnik sa vo svojom veku snaží nájsť črty dobra, poukázať na zdroj nádeje. Predovšetkým verí v bohov a ľudskú prácu. S ďalšou básňou, "teogónia" Hesiodos potvrdzuje myšlienku moci a slávy Zeusa, nielen najmocnejšieho, ale aj najmúdrejšieho vládcu sveta. Poriadok vesmíru pomáhajú udržiavať Zeus jeho manželia: bohyňa plodnosti Demeter a zosobňujúci prirodzený poriadok vecí Themis, ktorá zase rodí tri bohyne Or - meniacich sa ročných období: Eunomia, Dika, Irina. (Legalita, Justice, Peace), označujúci základy etických spoločenských noriem. Tieto mená sú významné: označujú presne tie javy, ktorých dodržiavanie bolo podľa Hesioda ohrozené.

Od M. Nikola

Čítanie textu

Pri príprave na lekciu môže učiteľ považovať za užitočné ďalšie informácie o Hesiodovi.

V knihe pre študenta nie sú vysvetlené všetky slová, ktoré pomenúvajú starogrécke reálie, keďže niektoré z nich už študenti poznajú z dejepisu. Okrem tých, ktoré sú uvedené v detskej knihe, môžu byť potrebné vysvetliť aj tieto slová:

Cadmus- hrdina starých gréckych bájí, zakladateľ Théb. Po únose Európy Zeusom boli jej bratia, vrátane Cadmusa, poslaní otcom hľadať ich sestru. Delfské orákulum nariadilo K., aby prestala hľadať, nasledovala kravu, ktorú stretne, a postavila mesto, kde sa zastaví. Splniac tento príkaz, K. prišiel do Boiótie (spolu s Attikou, najvýznamnejšou oblasťou starovekého Grécka), kde založil Cadmeu - citadelu, okolo ktorej neskôr vyrástli Théby - najväčšie mesto Boiótie, pri Homérovi - "sedembrána" Théby.

Oidipus- syn thébskeho kráľa Laia. Delfská veštba predpovedala, že Oidipus sa v budúcnosti stane vrahom jeho otca a manželkou jeho matky, takže na príkaz svojho otca bol ako dieťa hodený, aby ho zjedli zvieratá. Oidipa, ktorého našli pastieri, odovzdali bezdetnému korintskému kráľovi Politovi, ktorý ho vychoval ako vlastného syna. Dospelý Oidipus stretol svojho otca Laia na križovatke a zabil ho, nevediac, že ​​je to jeho otec. Oidipus oslobodil Théby od Sfingy, vyriešil jej hádanku, stal sa tam kráľom a nič netušiac sa oženil so svojou matkou. Keď sa dozvedel pravdu, oslepil sa.

Kronos(Kron) - jeden z najstarších predolympijských bohov, syn Urána (Neba) a Gaie (Zem), najmladší z titánov, ktorý zvrhol a zmrzačil svojho otca. Kronosova matka predpovedala, že ho rovnako ako jeho otca zvrhne jedno z jeho detí. Preto Kronos prehltol všetky svoje novonarodené deti. Tomuto osudu unikol iba najmladší syn Kronos Zeus, namiesto ktorého prehltol kameň zabalený do plienok. Následne Zeus zvrhol svojho otca a prinútil ho vyzvracať všetky deti, ktoré prehltol. Deti Kronosu pod vedením Zeusa vyhlásili titánom vojnu, ktorá trvala desať rokov. Spolu s ďalšími porazenými titánmi bol Kronos uvrhnutý do Tartarusu.

Spočiatku bol Kronos zjavne bohom poľnohospodárstva, úrody (v niektorých mýtoch bol kosák považovaný za zbraň a atribút Kronos). Kronos je spojený s legendou o zlatom veku, počas ktorého Kronos vládol svetu.

Ľudová etymológia priblížila meno Kronos ku gréckemu označeniu času – chronos a Kronos sa začal považovať za boha času.

oceán. 1. Podľa Hesioda, syna Urána a Gaie, titána, brata Kronosa, manžela Tethys, ktorý mu splodil tri tisícky synov – riečnych božstiev a tri tisícky dcér – oceanidy. Oceán žije v ústraní v podvodnom paláci a neobjavuje sa na stretnutí bohov. V neskorších mýtoch ho nahrádza Poseidon. 2. Mýtická rieka obklopujúca zem. V oceáne podľa predstáv starých ľudí pramenia všetky morské prúdy, rieky a pramene. Z oceánu vychádzajú a padajú do neho slnko, mesiac a hviezdy (okrem súhvezdia Veľká medvedica).

1. Pomenujte päť storočí v poradí, v akom sú uvedené v mýte. (Zlatý, strieborný, medený, vek hrdinov, železný.) Ako sa volá vek, s ktorým sme sa stretli po prvý raz (Vek hrdinov.) Poznáte mýty, ktoré by rozprávali o živote ľudí a bohov v dobe? hrdinov? (Niektoré mýty o Achilles, Hercules, Argonauts.)
Napíšte mená všetkých piatich storočí. Vyberte si slovo pre priestrannú, zovšeobecňujúcu charakteristiku každého storočia. (Šťastný, krutý, hrdinský, tragický, vznešený, radostný, ťažký atď.)

2. Čo si myslíte, čo v charakterizácii storočí priťahuje našu pozornosť objavením sa v logickom reťazci názvu veku hrdinov? Nájdite v popise každého storočia slová a výrazy, ktoré charakterizujú život ľudí každého storočia. Vypíšte ich.
(Zlato: bezbolestný a šťastný život, ľudia žili pokojne.
Strieborná: "nerozumní" ľudia...
Meď: hrozní a mocní ľudia; miloval vojnu, hojné stony; zničili jeden druhého.
Age of Heroes: ľudská rasa je ušľachtilejšia, spravodlivejšia, však aj oni zomreli vo vojnách a krvavých bitkách.
Železo: vyčerpávajúca práca, ťažké starosti; ľudia sa navzájom nectia, hosť nenachádza pohostinnosť, nedodržiavajú túto prísahu, nevážia si pravdu a láskavosť; mestá toho druhého sú zničené, všade vládne násilie; nemajú obranu proti zlu...).

Ako sa podľa Hesioda zmenil život ľudí na Zemi so zmenou storočí? prečo? Aká technika pomáha vyvodiť takýto záver? Ako sa podľa vás mení emocionálne zafarbenie slov, ktoré charakterizujú život ľudí rôznych storočí? (Názvy storočí sú uvedené analogicky s kovmi, ktorých porovnávacia hodnota je iná: zlato je drahšie ako striebro, striebro je drahšie ako meď, meď je železo.)

3. V živote ľudí takmer každej doby, o ktorej hovoril Hesiodos, boli ich svetlé aj temné stránky: radosť a smútok. Ktoré zo storočí Hésiodos odhaduje ako najbezoblačné, najšťastnejšie pre ľudí v ňom žijúcich? prečo? Prečítajte si popis ich života. Aké synonymá by ste na základe tohto popisu mohli vybrať pre slovo „šťastný“? (Pokojný, pokojný, tichý.) Nájdite v texte metonymá, prirovnania, ktoré pomáhajú ľuďom v zlatom veku vytvárať pocit šťastného, ​​pokojného života. („Ich bezbolestný a šťastný život bol večným sviatkom“; „smrť ... pokojný, tichý spánok“; „Sami bohovia sa prišli s nimi poradiť.“)

4. Dá sa život nasledujúcich ľudských narodenín nazvať pokojným, vyrovnaným? V ktorých storočiach, vytvorených podľa svetonázoru starých Grékov bohmi Olympu, mali ľudia možnosť zvoliť si jednu alebo druhú líniu správania? Akú voľbu urobili? Aké boli dôsledky tejto voľby?

5. Ako sa končí príbeh o živote ľudí doby železnej? Kto alebo čo môže zmeniť ich životy? (V dobe železnej vládne na zemi násilie, pretože samotní ľudia sa nesprávajú tak, ako by mali. Zem opustili svedomie a spravodlivosť. Pozitívne zmeny preto závisia predovšetkým od ľudí samotných: ak budú rešpektovať zavedené, všeobecne uznávané pravidlá , Svedomie a spravodlivosť sa budú môcť vrátiť.)

7. Predstavte si, že by ste boli požiadaní, aby ste charakterizovali minulé storočia a dobu, v ktorej teraz žijete. Vymyslite si, ak chcete, vlastné názvy storočí a ich časové limity. Opíšte životy ľudí žijúcich v týchto storočiach. Skúste opísať „svoj vek“ (teda dobu, v ktorej žijete) z rôznych uhlov pohľadu, bez toho, aby vám unikli jeho svetlé stránky alebo problémy, ktoré sa vás týkajú.

Závery lekcie samotní študenti, ktorí odpovedajú na otázky učiteľa:
Dnes bol rozhovor o organizovaní života ľudí podľa pravidiel. Dá sa táto téma zaradiť medzi „večné“ témy? prečo?

Vysvetlenie domácej úlohy

Prečítajte si tento mýtus svojim príbuzným alebo priateľom, ktorí sú starší ako vy. Opýtajte sa ich na „vek“, teda na dobu, v ktorej žili, keď boli vo vašom veku. Ako to s nimi vyzerá teraz? A ako charakterizujú dobu, v ktorej teraz žijú? Zapíšte si definície, epitetá, ktoré budú používať na charakterizáciu minulosti a súčasnosti. Pripravte si príbeh o konverzácii.

NA LEKCIU ROZPRÁVKY R. KIPLIGA „MAČKA, KTORÁ SAMA CHODÍ“
(Materiál je určený na 1-2 tréningové hodiny)

Ciele:

všeobecný- povzbudiť žiakov, aby premýšľali o význame pravidiel a zákonov, ktoré umožňujú koexistenciu rôznych jednotlivcov;

súkromné- prehĺbiť porozumenie u školákov o žánri literárnej rozprávky; pokračovať v práci na formovaní zručností v lexikálnej analýze textu; upozorniť školákov na úlohu lexikálnych a kompozičných opakovaní.

Možný priebeh lekcie

Príprava na diskusiu o hlavnom probléme práce (2 min.)

Prenesme sa zo Starovekého Grécka do inej doby – prelomu 19. a 20. storočia. Práve v tomto období vytvoril svoje diela anglický spisovateľ Rudyard Kipling. Spolu s rôznymi problémami ho zaoberala aj otázka možnosti rozumného spolužitia rôznych jednotlivcov schopných rešpektovať práva a povinnosti jeden druhého. Úvahy o tejto téme sa odrážajú v jeho rozprávke " Mačka, ktorá chodí sama.

Pri príprave na hodinu môže učiteľ potrebovať ďalšie informácie o autorovi.

Rudyard Kipling- anglický spisovateľ (1865-1936). Narodil sa a svoje rané detstvo prežil v Indii. India bola v tom čase závislá od Veľkej Británie, bola jej kolóniou. V starodávnej krásnej krajine mali na starosti anglickí úradníci. Otec Rudyarda Kiplinga tiež slúžil v Indii. Bol riaditeľom múzea umenia v Bombaji. V tomto veľkom indickom meste prešli detské roky budúceho spisovateľa. A keď Rudyard Kipling vyrástol a bol čas ísť do školy, poslali ho do Anglicka...

V Anglicku Kipling nežil s príbuznými, ale s cudzími ľuďmi, ktorých našli cez inzerát. Čoskoro sa chlapcov život stal neznesiteľným: pani domu ho úplne prenasledovala: zbila ho, zavrela do tmavej miestnosti, ponižovala ho všetkými možnými spôsobmi... Veľmi neskoro a s veľkými problémami sa naučil čítať a začal sa zhoršovať. známky, snažil sa ich skryť. Hosteska našla, ako sa jej zdalo, spôsob, ako sa s tým vysporiadať. Raz, keď Kipling zahodil svoj denník so známkami za mesiac, prilepila chlapcovi na chrbát papierik s nápisom „klamár“ a v tejto podobe ho poslala do školy. Ale ani to nepomohlo...

Jediné, v čom po čase našiel spásu, bolo čítanie. Rudyard netrpezlivo čítal všetko, každú vytlačenú stránku, ktorá mu napadla. No jeho mučiteľ mu začal brať knihy.

Chlapec začal byť nervovo vyčerpaný, rýchlo stratil zrak.

Keď sa jeho matka dozvedela, čo sa deje, prišla do Anglicka, a keď vošla do izby svojho syna a naklonila sa, aby ho pobozkala na dobrú noc, inštinktívne sa zablokoval pred úderom. Tým sa záležitosť vyriešila. Chlapca poslali do inej školy, po ktorej sa vrátil do Indie.

Podľa N.P. Mikhalskaja a Yu.I. Kagarlitsky


Po ukončení vysokej školy sa Kipling stal novinárom v Indii a preslávil sa ako spisovateľ a básnik. V našej krajine sa mu dostalo zvláštnej slávy "Knihy džungle" A "Rozprávky presne také" . "Rozprávky" skladaný v kruhu rodiny, doslova doma. Zrejme preto majú toľko domáceho tepla. Kiplingove deti boli ich prvými poslucháčmi. Pre nich a v istom zmysle aj o nich boli napísané rozprávky. „Rozprávky“ sú preniknuté domácim duchom, alebo skôr myšlienkou domu.

V priebehu rokov sa zmenil postoj k osobnosti a dielu Kiplinga v jeho domovine i u nás. Najlepším kritikom je však čas. Britské impérium padlo, ale to najlepšie z Kiplingových diel žije ďalej. Nie je to len tak " Knihy džunglí A "Rozprávky sú presne také." T.S. Eliot, ktorý sa Kiplingovi vysmieval v predvečer prvej svetovej vojny, počas druhej publikoval svoje vybrané básne spolu s veľkým predhovorom, v ktorom ho uznal za veľkého Majstra slova. S. Maugham vydáva antológiu poviedok R. Kiplinga v polovici storočia a svoju esej o ňom končí kategorickým výrokom: "Rudyard Kipling je u nás jediný autor, ktorého možno postaviť vedľa Maupassanta a Čechova. je náš najväčší majster rozprávania.“ Takto vstúpi do 21. storočia.

Podľa G. Ionicy


Čítanie textu podľa roly

V texte rozprávky je pokračovanie - báseň v preklade S. Marshaka, s ktorou sa môžu školáci sami zoznámiť kontaktovaním knižnice.

Analytická práca na texte:

Po prečítaní rozprávky sú žiaci vyzvaní, aby odpovedali na otázky, ktoré pomáhajú odhaliť ich vnímanie, napr.: "Páčila sa vám rozprávka? Ktorá z epizód, postáv sa vám zapamätala najživšie?" a tak ďalej.

1. Prečo sa v texte rozprávky tak často opakuje slovo „divoký“? Vyberte synonymá pre toto slovo.

2. Pre každé z novo prichádzajúcich zvieratiek si Žena stanoví podmienku, ktorej dodržanie mu zaručuje isté výhody. Prečo zvieratá súhlasia s dodržiavaním týchto podmienok? Ako to žena dosiahne – pokojne alebo nasilu? (Každé zviera má dôvod ochotne prijať ponuku Ženy, každé zviera dostane za splnenie podmienok odmenu. Ak to čas dovolí, možno si položiť otázku: „Prečo práve autor núti Ženu, aby zmenila život tohto sveta a uzavrieť zmluvu?" Diskusia o tejto otázke súvisí s porovnaním mužských a ženských princípov (matriarchálnych a patriarchálnych) v organizácii života ľudskej spoločnosti.)

3. V rozprávke je viacero dohôd: Mačka uzatvára dohody so Ženou, Mužom a Psom; Žena uzatvára zmluvy so zvieratami. Aké sú ustanovenia týchto zmlúv? V čom sú si podobné a v čom sa líšia? (Je dôležité identifikovať typologickú podobnosť všetkých zmlúv: pozostávajú z formulácie práv a povinností každej zo zmluvných strán.)

4. Pozorovali sme už „premeny“ troch postáv – Pes, Kôň. Kravy. Aká je úloha Mačky v rozprávke?
Mačka sa "potuluje, kde sa jej páči, a chodí sama." Ako chápete výraz „sám od seba“? Myslíte si, že byť „sám“ je vždy dobré, vždy zlé alebo niečo iné?

5. Prečo sa Mačka, ktorá si tak váži slobodu, snaží preniknúť do jaskyne? Ako sa Mačka podarí získať právo sedieť pri ohni a piť mlieko? Zmenila sa Mačka po uzavretí zmluvy so Ženou?

6. Pomocou akých výtvarných prostriedkov autor zdôrazňuje na začiatku rozprávky existenciu zvierat a ľudí podľa princípu „každý za seba“?

Môžete pracovať na doske alebo v zošitoch:
Ako?
- slovo "divoký"

Môžete študentom predstaviť význam tohto slova:

" Divoký: 1. Byť v primitívnom stave (o ľuďoch), nekultivovaný (o rastlinách), neskrotný, nedomestikovaný (o zvieratách). 2. prekl. Drsný, nespútaný. 3. prekl. Absurdné. 4. Nie je spojený so žiadnymi organizáciami, koná nezávisle (hovorovo).“.

Je však lepšie si najprv vypočuť vyjadrenia študentov a spoľahnúť sa na ne v analytickej práci. Oboznámenie sa so slovníkovým heslom sumarizuje, ale v žiadnom prípade nenahrádza výroky školákov. Je dôležité zdôrazniť, že „divoký“ je chaotický, neusporiadaný;

Opakovanie slova „divoký“: „Pes bol divý, kôň bol divý a krava bola divá a ovca bola divoká a prasa bolo divé ...“ (lexikálne opakovanie);

Opakovanie slova „divoký“ s epitetami, ktoré posilňujú emocionálne negatívne hodnotenie: „Ten človek bol, samozrejme, tiež divoký, strašne divoký, strašne divoký“; "divoký-preddivoký, najdivokejší";

Kontrastné „krotký – divoký“ (antitéza).

Aby písmo na tabuli vyzeralo úplne, musia študenti odpovedať na nasledujúcu otázku:

Je možné nájsť literárny výraz, ktorý je spoločný pre všetky vyššie uvedené metódy? (Žiaci pomenujú epiteton.)

7. Akými umeleckými prostriedkami autor zdôrazňuje prechod z jednej roviny vzťahov medzi ľuďmi a zvieratami do inej roviny?

V dôsledku práce sa na tabuli objaví poznámka:
Divoká domáca
Môj nepriateľ Môj priateľ
Manželka môjho nepriateľa Žena môjho priateľa
Divoký pes prvý priateľ
Divoký kôň prvý sluha
Divoká krava, ktorá dáva dobré jedlo

8. Nájdite v texte a zapíšte si všetky slová, ktoré pomenúvajú všetkých účastníkov prebiehajúcich udalostí.

Učiteľ napíše slová na tabuľu po žiakoch tak, aby výsledkom bol nasledujúci zápis:

Jaskyňa
Žena Pes Opona Oheň
Mužské čarodejníctvo s mliekom a mliekom
Pieseň o detskom koni
krava
Bat

Zmenilo by sa niečo na rozprávke, keby sa tie isté slová písali nie s veľkým, ale s malým písmenom? (Použitie veľkého písmena zvyšuje symbolický význam príbehu.)

Prečo sa Divoká mačka začala volať jednoducho Mačka a po uzavretí zmluvy so Ženou nedostala nové meno, ako iné divé zvieratá?

9. Podobá sa táto rozprávka na ľudové rozprávky, ktoré poznáte? Ako? Aký efekt dosahuje Kipling opakovaným využívaním trojitého kompozičného opakovania príznačného pre žáner rozprávky?

Vysvetlenie domácej úlohy

1. Je tento príbeh známy vašej rodine? Ak nie, stručne prerozprávajte jeho obsah (nezabudnite sprostredkovať jeho hlavnú myšlienku). Aké epizódy určite zaradíte do svojho prerozprávania? Zistite postoj vašich poslucháčov k potrebe dodržiavať všeobecne uznávané pravidlá vo vzťahoch medzi ľuďmi, aj keď sa navzájom veľmi líšia. Opýtajte sa, čo je pre vašich partnerov ťažšie: uplatniť svoje právo alebo splniť svoje povinnosti.

2. Pripravte si odpoveď na otázku: "Môže byť život ľudskej spoločnosti organizovaný podľa princípu "každý sám za seba"?"

Záverečné práce na sekcii

1. Mali ste možnosť zoznámiť sa s úvahami Hesioda a R. Kiplinga. Títo ľudia žili veľmi dávno, „vtedy“.
Sami ste si mysleli, počuli názory spolužiakov. Stalo sa to práve teraz, "teraz".
Čo sa vám na starých, „vtedy“ úvahách o Hésiodovi a Kiplingovi zdá dôležité, aktuálne v dnešnej „terajšej“ dobe?

2. Diskutujte písomne ​​o jednej z nasledujúcich tém:
Moja hypotéza o dôvodoch výskytu pravidiel v živote ľudí. Prečo ľudia potrebujú pravidlá?
Popíšte situácie, v ktorých sa pravidlá musia dodržiavať, a situácie, v ktorých nie sú potrebné.

V nasledujúcich lekciách sa zoznámite s tými prácami (alebo fragmentmi z nich), v ktorých sa bude diskutovať o rôznych problémoch, najmä ako:

Úloha pravidiel v živote ľudí;

Zraniteľné, bezbranné postavenie ľudí, ktorí sú vydaní na milosť a nemilosť prírodným silám alebo svojvoľným činom iných ľudí (aj počas ozbrojených konfliktov) a potreba chrániť obete takýchto okolností;

Dôsledky spáchaných činov a zodpovednosť za ne a mnohé iné.

Pripravte sa na začatie takéhoto rozhovoru a prečítajte si úryvky z románu W. Scotta "Ivanhoe", z románu A. Dumasa " Traja mušketieri", ktoré nájdete v sekcii "Večný spor: Kto je lepší? Kto je silnejší?".

Boh Kron vtedy vládol na oblohe. Ľudia žili v tých časoch ako požehnaní bohovia a nepoznali ani starostlivosť, ani prácu, ani smútok. Nepoznali ani slabú starobu; ich nohy a ruky boli vždy silné a silné.


Ich bezbolestný a šťastný život bol večným sviatkom. Smrť, ktorá prišla po ich dlhom živote, bola ako pokojný, tichý sen. Počas života mali všetkého dostatok. Samotná pôda im dávala bohaté ovocie a nemuseli vynakladať prácu na obrábanie polí a záhrad.

Ich stáda boli početné a pokojne sa pásli na bohatých pastvinách. Ľudia zlatého veku žili pokojne. Prišli sa s nimi poradiť aj samotní bohovia. Ale zlatý vek na zemi sa skončil a nikto z ľudí tejto generácie nezostal. Po smrti sa ľudia zlatého veku stali duchmi, patrónmi ľudí nových generácií. Zahalení v hmle sa ponáhľajú po celej zemi, bránia pravdu a trestajú zlo. Zeus ich teda po smrti odmenil.

strieborný vek

Druhá ľudská rasa a druhý vek už neboli také šťastné ako tie prvé. Bol to strieborný vek. Ľudia Strieborného veku neboli rovnakí ani silou, ani intelektom ako ľudia Zlatého veku.


Sto rokov vyrastali ako blázni v domoch svojich matiek, až keď vyrástli, opustili ich. Ich život bol v dospelosti krátky a keďže boli nerozumní, videli v živote veľa nešťastí a smútku. Ľudia v striebornom veku boli vzbúrení.


Neposlúchali nesmrteľných bohov a nechceli páliť svoje obete na oltároch. Veľký syn Cronus Zeus zničil ich rodinu na zemi. Hneval sa na nich, pretože neposlúchali bohov žijúcich na jasnom Olympe. Zeus ich usadil v podzemnom ponurom kráľovstve. Tam žijú a nepoznajú ani radosť, ani smútok; aj oni sú ctení ľuďmi.

medená doba

Otec Zeus vytvoril tretiu generáciu a tretie storočie - vek medi. Nevyzerá ako striebro. Zeus stvoril z oštepu ľudí - hrozných a mocných.


Ľudia medeného veku milovali pýchu a vojnu, prekypujúcu stonaním. Nepoznali poľnohospodárstvo a nejedli plody zeme, ktoré dávajú záhrady a ornú pôdu. Zeus im dal obrovský rast a nezničiteľnú silu. Neskrotné, odvážne bolo ich srdce a neodolateľné ruky.


Ich zbrane boli kované z medi, domy boli z medi, pracovali s medenými nástrojmi. Nepoznali ani v tých časoch tmavého železa. Vlastnými rukami sa ľudia doby medenej navzájom ničili. Rýchlo zostúpili do pochmúrnej ríše strašného Háda. Bez ohľadu na to, akí boli silní, čierna smrť ich ukradla a opustili jasné svetlo slnka.

Vek polobohov

Len čo táto rasa zostúpila do kráľovstva tieňov, okamžite veľký Zeus vytvoril štvrté storočie na zemi, ktoré živí všetkých a novú rasu ľudí, vznešenejšiu, spravodlivejšiu, rovnú bohom rase polobohov-hrdinov.

A všetci zomreli v zlých vojnách a strašných krvavých bitkách. Niektorí zomreli pri siedmich bránach Théb, v krajine Kadmus, v boji za dedičstvo Oidipa. Iné padli pri Tróji, kam si prišli po nádherne kučeravej Helenku, plaviacej sa po šírom mori na lodiach.


Keď ich všetkých uniesla smrť, Zeus Hromovládca ich usadil na okraji zeme, ďaleko od živých ľudí. Polobohovia-hrdinovia žijú šťastný, bezstarostný život na ostrovoch požehnaných búrlivými vodami Oceánu. Tam im úrodná zem dáva trikrát do roka ovocie sladké ako med.

Doba železná

Posledné, piate storočie a ľudská rasa je železo. Na zemi to trvá dodnes. Noc a deň, bez prestania, smútok a vyčerpávajúca práca ničia ľudí.


Bohovia posielajú ľuďom ťažké starosti. Pravdaže, bohovia a dobro sa miešajú so zlom, ale zla je predsa len viac, všade vládne.


Deti si nectia svojich rodičov; priateľ nie je verný priateľovi; hosť nenájde pohostinnosť; medzi bratmi nie je láska. Ľudia túto prísahu nedodržiavajú, nevážia si pravdu a láskavosť.


Navzájom sa ničia ľudia v meste. Všade vládne násilie. Cení sa len hrdosť a sila. Bohyne Svedomie a Spravodlivosť opustili ľudí. V bielych šatách vyleteli na vysoký Olymp k nesmrteľným bohom a ľuďom zostali len vážne problémy a nemajú žiadnu ochranu pred zlom.

Legendy a mýty starovekého Grécka (il.) Kun Nikolaj Albertovič

PÄŤ STOROČÍ

PÄŤ STOROČÍ

Na základe Hesiodovej básne „Diela a dni“.

Nesmrteľní bohovia žijúci na jasnom Olympe stvorili prvú ľudskú rasu šťastnú; bol to zlatý vek. Boh Kron vtedy vládol na oblohe. Ľudia žili v tých časoch ako požehnaní bohovia a nepoznali ani starostlivosť, ani prácu, ani smútok. Nepoznali ani slabú starobu; ich nohy a ruky boli vždy silné a silné. Ich bezbolestný a šťastný život bol večným sviatkom. Smrť, ktorá prišla po ich dlhom živote, bola ako pokojný, tichý sen. Počas života mali všetkého dostatok. Samotná pôda im dávala bohaté ovocie a nemuseli vynakladať prácu na obrábanie polí a záhrad. Ich stáda boli početné a pokojne sa pásli na bohatých pastvinách. Ľudia zlatého veku žili pokojne. Prišli sa s nimi poradiť aj samotní bohovia. Ale zlatý vek na zemi sa skončil a nikto z ľudí tejto generácie nezostal. Po smrti sa ľudia zlatého veku stali duchmi, patrónmi ľudí nových generácií. Zahalení v hmle sa ponáhľajú po celej zemi, bránia pravdu a trestajú zlo. Zeus ich teda po smrti odmenil.

Druhá ľudská rasa a druhý vek už neboli také šťastné ako tie prvé. Bol to strieborný vek. Ľudia Strieborného veku neboli rovnakí ani silou, ani intelektom ako ľudia Zlatého veku. Sto rokov vyrastali ako blázni v domoch svojich matiek, až keď vyrástli, opustili ich. Ich život bol v dospelosti krátky a keďže boli nerozumní, videli v živote veľa nešťastia a smútku. Ľudia v striebornom veku boli vzbúrení. Neposlúchali nesmrteľných bohov a nechceli páliť svoje obete na oltároch. Veľký syn Cronus Zeus zničil ich rodinu na zemi. Hneval sa na nich, pretože neposlúchali bohov žijúcich na jasnom Olympe. Zeus ich usadil v podzemnom ponurom kráľovstve. Tam žijú, nepoznajú ani radosti, ani smútok; aj oni sú ctení ľuďmi.

Otec Zeus vytvoril tretiu generáciu a tretie storočie - vek medi. Nevyzerá ako striebro. Zeus stvoril z oštepu ľudí - hrozných a mocných. Ľudia medeného veku milovali pýchu a vojnu, prekypujúcu stonaním. Nepoznali poľnohospodárstvo a nejedli plody zeme, ktoré dávajú záhrady a ornú pôdu. Zeus im dal obrovský rast a nezničiteľnú silu. Neskrotné, odvážne bolo ich srdce a neodolateľné ruky. Ich zbrane boli kované z medi, domy boli z medi, pracovali s medenými nástrojmi. Nepoznali ani v tých časoch tmavého železa. Vlastnými rukami sa ľudia doby medenej navzájom ničili. Rýchlo zostúpili do pochmúrnej ríše strašného Háda. Bez ohľadu na to, akí boli silní, čierna smrť ich ukradla a opustili jasné svetlo slnka.

Len čo táto rasa zostúpila do kráľovstva tieňov, okamžite veľký Zeus vytvoril štvrté storočie na zemi, ktoré živí všetkých a novú rasu ľudí, vznešenejšiu, spravodlivejšiu, rovnú bohom rase polobohov-hrdinov. A všetci zomreli v zlých vojnách a strašných krvavých bitkách. Niektorí zomreli pri siedmich bránach Théb, v krajine Kadmus, v boji za dedičstvo Oidipa. Iné padli pri Tróji, kde si prišli po nádherne kučeravej Helene, plaviacej sa po šírom mori na lodiach. Keď ich všetkých uniesla smrť, Zeus Hromovládca ich usadil na okraji zeme, ďaleko od živých ľudí. Polobohovia-hrdinovia žijú šťastný, bezstarostný život na ostrovoch požehnaných búrlivými vodami Oceánu. Tam im úrodná zem dáva trikrát do roka ovocie sladké ako med.

Posledný, ľudský rod a piaty vek – železo. Na zemi to trvá dodnes. Noc a deň, bez prestania, smútok a vyčerpávajúca práca ničia ľudí. Bohovia posielajú ľuďom ťažké starosti. Pravdaže, bohovia a dobro sa miešajú so zlom, ale zla je predsa len viac, všade vládne. Deti si nectia svojich rodičov; priateľ nie je verný priateľovi; hosť nenájde pohostinnosť; medzi bratmi nie je láska. Ľudia túto prísahu nedodržiavajú, nevážia si pravdu a láskavosť. Navzájom sa ničia ľudia v meste. Všade vládne násilie. Cení sa len hrdosť a sila. Bohyne Svedomie a Spravodlivosť opustili ľudí. V bielych šatách vyleteli na vysoký Olymp k nesmrteľným bohom a ľuďom zostali len vážne problémy a nemajú žiadnu ochranu pred zlom.

Z knihy Empire - I [s ilustráciami] autora

4. Slovanské dobytie Európy VI-VII storočia nášho letopočtu. ako jeden z odrazov ruského „mongolského“ dobývania v storočiach XIV-XV.Výsledok je nasledovný.

Z knihy Kráľ Slovanov. autora Nosovský Gleb Vladimirovič

5. Cez aký refrakčný hranol sa dnes pozeráme na minulosť Ruska v XIV-XVI storočí? Boj v ruskej spoločnosti 17. – 18. storočia Takže z pohľadu skaligersko-rumunskej histórie sa ukazuje, že v starom moskovskom Kremli bolo veľa nezvyčajných vecí. Ale potom, v ére okupácie

Z knihy Rekonštrukcia svetových dejín [iba text] autora Nosovský Gleb Vladimirovič

1. RÍM-BYZANTIA 11.-XV. STOROČIA A VEĽKÁ = "MONGOLSKÁ" RÍŠA 14.-XVI. STOROČIA SÚ ORIGINÁLMI VŠETKÝCH storočí "STAROVEKÉHO KRÁĽOVSTVA". Zdá sa nám

Z knihy Tu bol Rím. Moderné prechádzky v starovekom meste autora Sonkin Viktor Valentinovič

Z knihy Rekonštrukcia skutočnej histórie autora Nosovský Gleb Vladimirovič

6. Kráľovstvo Car-Grad XI-XII storočia a Ríša Hordy XII-XVI storočia sú originálmi všetkých hlavných „starovekých kráľovstiev" Scaligerijskej histórie. Zistili sme, že „cisári Západorímskej ríše", to znamená, že Habsburgovci pred XVI. storočím sa ukázali byť iba fantómovými odrazmi

Z knihy Veľký Alias autora Pokhlebkin William Vasilievich

11. Všetkých päť odpovedí na päť predtým zmätených otázok Takže teraz vieme úplne všetko o pôvode hlavného pseudonymu I. V. Džugašviliho - veľkého pseudonymu 20. storočia - „Stalin“. A teraz máme jasné odpovede na všetkých päť otázok, ktorým sme čelili

Z knihy Vzostup a pád „Červeného Bonaparta“. Tragický osud maršala Tukhachevského autora Prudniková Elena Anatolievna

Päť rozkazov a päť útekov Už 1. augusta bol ich pluk na fronte. Hneď v prvej bitke pri panstve sa spoločnosť Vikmund, v ktorej slúžil, vyznamenala: pri prenasledovaní nepriateľa prerazili rieku pozdĺž horiaceho mosta. Obaja dôstojníci, ktorí boli na tomto moste, dostali vyznamenania: veliteľ

Z knihy Cesta od Varjagov ku Grékom. Tajomstvo tisícročia histórie autora Zvjagin Jurij Jurijevič

D. Päť metrov tam, päť metrov sem... Pravda, radi hovoria, že v minulosti boli rieky hlbšie. Ale na príklade Lovat sme videli, že ide s najväčšou pravdepodobnosťou o mýtus. Nedá sa to povedať presnejšie, pretože, pokiaľ som pochopil, problém ešte nebol preskúmaný. IN

Z knihy Dejiny Petrohradu naruby. Poznámky na margo mestských kroník autora Šerik Dmitrij Jurijevič

Z knihy Teoretická geografia autora Voťjakov Anatolij Alexandrovič

Päť, šesť, sedem, deväť storočí. „Zmienky o storočiach a katastrofách sa nachádzajú v Aveste (Zen Avesta), posvätných spisoch mazdaizmu, starovekého perzského náboženstva. "Bahman Yasht", jedna z kníh "Avesta", má sedem svetových storočí alebo tisícročí. Zarathustra (Zoroaster),

Z knihy Serpukhov. Posledná hranica. 49. armáda v boji o Moskvu. 1941 autora Micheenkov Sergej Egorovič

Kapitola 2 Bitky o Kalugu Päť dní, päť nocí Divízie 49. armády sa vykladajú na ceste. Idú do Kaluga UR. Do boja vstupuje 5. gardový a 194. strelecký pluk. Správy sovietskeho informačného úradu. Generál Žukov prevzal funkciu veliteľa západného frontu. Boj na domácej pôde.

Z knihy Kráľ Slovanov autora Nosovský Gleb Vladimirovič

5. PROSTREDNÍCTVOM AKÉHO refrakčného hranolu sa dnes pozeráme na minulosť Rusi 14.-XVI. storočia? BOJ V RUSKEJ SPOLOČNOSTI 17. – 18. STOROČIA Z pohľadu Scaligerian-Romanovskej histórie sa teda ukazuje, že v starom moskovskom Kremli bolo veľa nezvyčajných vecí. Ale potom, v ére okupácie

Z knihy Kniha 1. Ríša [Slovanské dobytie sveta. Európe. Čína. Japonsko. Rus ako stredoveká metropola Veľkej ríše] autora Nosovský Gleb Vladimirovič

4. Slovanské dobytie Európy údajne v 6. – 7. storočí nášho letopočtu. e. ako jeden z odrazov ruského „mongolského“ dobývania storočí XIV-XV.Výsledok je nasledovný. V nezaujatom a úprimnom škandinávskom príbehu o osídlení a dobytí Európy potomkami „MONGOLOV“, GOTOV, TURKOV, TATÁROV,

Z knihy Atlantída mora Tethys autora Kondratov Alexander Michajlovič

Prvá časť: Dvadsaťpäť storočí atlantológie "Historická atlantológia by mala byť predmetom špeciálnej štúdie, ktorá, ako sa zdá, bude autorovi čítať ako strhujúci román o omyloch ľudského myslenia." N. F. Žirov. „Atlantis. Hlavná

Z knihy Psychológia deň čo deň. Udalosti a lekcie autora Stepanov Sergej Sergejevič

Z knihy Ruská pravda [Pohanstvo je náš „zlatý vek“] autora Prozorov Lev Rudolfovič

Kapitola 3 Päť kást, päť svetových strán Šiva Životodarca, Pán síl, sediaci na prahu domu, stvoril živé bytosti a dal jedlo a karmu veľkým a malým, kniežatám a chudobným - každému, koho vytvoril Rudyard Kipling "Arthashastra". Telo Purushu a synov Manua. Spoty Írska a jej

Nesmrteľní bohovia žijúci na jasnom Olympe stvorili prvú ľudskú rasu šťastnú; bol to zlatý vek. Boh Kron vtedy vládol na oblohe. Ľudia žili v tých časoch ako požehnaní bohovia a nepoznali ani starostlivosť, ani prácu, ani smútok. Nepoznali ani slabú starobu; ich nohy a ruky boli vždy silné a silné. Ich bezbolestný šťastný život bol večným sviatkom. Smrť, ktorá prišla po ich dlhom živote, bola ako pokojný, tichý sen. Počas života mali všetkého dostatok. Samotná pôda im dávala bohaté ovocie a nemuseli vynakladať prácu na obrábanie polí a záhrad. Ich stáda boli početné a pokojne sa pásli na bohatých pastvinách. Ľudia zlatého veku žili pokojne. Prišli sa s nimi poradiť aj samotní bohovia. Ale zlatý vek na zemi sa skončil a nikto z ľudí tejto generácie nezostal. Po smrti sa ľudia zlatého veku stali duchmi, patrónmi ľudí nových generácií. Zahalení v hmle sa ponáhľajú po celej zemi, bránia pravdu a trestajú zlo. Zeus ich teda po smrti odmenil.

Druhá ľudská rasa a druhý vek už neboli také šťastné ako tie prvé. Bol to strieborný vek. Neboli si rovní

Ani silou, ani rozumom nie sú ľudia strieborného veku k ľuďom zlatého veku. Sto rokov vyrastali ako blázni v domoch svojich matiek, až keď vyrástli, opustili ich. Ich život bol v dospelosti krátky a keďže boli nerozumní, videli v živote veľa nešťastí a smútku. Ľudia v striebornom veku boli vzbúrení. Neposlúchli nesmrteľných bohov a nechceli páliť svoje obete na oltároch, Veľký syn Cronos Zeus zničil ich rodinu na zemi. Hneval sa na nich, pretože neposlúchali bohov žijúcich na jasnom Olympe. Zeus ich usadil v podzemnom ponurom kráľovstve. Tam žijú a nepoznajú ani radosť, ani smútok; aj oni sú ctení ľuďmi.

Otec Zeus vytvoril tretiu generáciu a tretí vek - vek medi. Nevyzerá ako striebro. Zeus stvoril z oštepu ľudí - hrozných a mocných. Ľudia medeného veku milovali pýchu a vojnu, prekypujúcu stonaním. Nepoznali poľnohospodárstvo a nejedli plody zeme, ktoré dávajú záhrady a ornú pôdu. Zeus im dal obrovský rast a nezničiteľnú silu. Neskrotné, odvážne bolo ich srdce a neodolateľné ruky. Ich zbrane boli kované z medi, domy boli z medi, pracovali s medenými nástrojmi. Nepoznali ani v tých časoch tmavého železa. Vlastnými rukami sa ľudia doby medenej navzájom ničili. Rýchlo zostúpili do pochmúrnej ríše strašného Háda. Bez ohľadu na to, akí boli silní, čierna smrť ich ukradla a opustili jasné svetlo slnka.

Len čo táto rasa zostúpila do kráľovstva tieňov, okamžite veľký Zeus vytvoril štvrté storočie na zemi, ktoré živí všetkých a novú rasu ľudí, vznešenejšiu, spravodlivejšiu, rovnú bohom rase polobohov-hrdinov. A všetci zomreli v zlých vojnách a strašných krvavých bitkách. Niektorí zomreli pri siedmich bránach Théb, v krajine Kadmus, v boji za dedičstvo Oidipa. Iné padli pri Tróji, kam si prišli po nádherne kučeravej Helenku, plaviacej sa po šírom mori na lodiach. Keď ich všetkých uniesla smrť, Zeus Hromovládca ich usadil na okraji zeme, ďaleko od živých ľudí. Polobohovia-hrdinovia žijú šťastný, bezstarostný život na ostrovoch požehnaných búrlivými vodami Oceánu. Tam im úrodná zem dáva trikrát do roka ovocie sladké ako med.

Posledné, piate storočie a ľudská rasa je železo. Na zemi to trvá dodnes. Noc a deň, bez prestania, smútok a vyčerpávajúca práca ničia ľudí. Bohovia posielajú ľuďom ťažké starosti. Pravdaže, bohovia a dobro sa miešajú so zlom, ale zla je predsa len viac, všade vládne. Deti si nectia svojich rodičov; priateľ nie je verný priateľovi; hosť nenájde pohostinnosť; medzi bratmi nie je láska. Ľudia túto prísahu nedodržiavajú, nevážia si pravdu a láskavosť. Navzájom sa ničia mestá. Všade vládne násilie. Cení sa len hrdosť a sila. Bohyne Svedomie a Spravodlivosť opustili ľudí. V bielych šatách vyleteli na vysoký Olymp k nesmrteľným bohom a ľuďom zostali len vážne problémy a nemajú žiadnu ochranu pred zlom.

päť storočí

Možno vás budú zaujímať aj nasledujúce príbehy:

  1. V dávnych primitívnych časoch podľa legiend starých Helénov bohyňa Zeme Gaia povstala z chaosu a svetu vtedy vládol jej syn, boh nebies...
  2. Mnoho zločinov spáchali ľudia z doby medi. Arogantní a bezbožní neposlúchali olympských bohov. Hromový Zeus sa na nich hneval; Kráľ Likosury obzvlášť rozhneval Dia v ...
  3. Dlho vládol vo svete veľký a mocný Kron, boh Času a ľudia jeho kráľovstvo nazývali zlatým vekom. Prví ľudia sa vtedy práve narodili na Zemi, ...
  4. Istý muž žil v krajine Chola na brehu rieky Kaveri. Od detstva mal rád hazardné hry – a v rodnej dedine ho prezývali „Hráč“ ....
  5. Žil raz jeden sirotský chlapec. Žil zle, ledva prežíval zo dňa na deň. Raz si povedal: "Niekam odídem, nechám sa zamestnať ako robotník. Možno začnem dobre žiť" ...
  6. Na vrchole hory Olymp, kde sa medzi nedobytným útesom rozprestierala chránená záhrada bohov, pod korunami vždyzelených stromov hodovali nebešťania. Zeus sa pozrel do diaľky, kde v ďalekej Boiótii, v ...
Koľko stojí strieborná lyžica.