Događaji posvećeni godini pozorišta u biblioteci. Scenario praznika posvećenog Danu Seoskog pozorišta bajke

"Dan pozorišta"

takmičarski program

za Međunarodni dan pozorišta

Razvoj vrši:

Nastavnik u GPD

Mašenceva Tatjana Petrovna

23. marta 2016

Ciljevi i zadaci takmičenja:

promocija pozorišne umjetnosti;

razvoj sposobnosti učenika u zajedničkim kreativnim aktivnostima;

prepoznavanje najdarovitije i najtalentovanije djece;

razvoj komunikacijskih vještina.

Starost učesnika : 7-9 godina.

Oprema:

Štand „Razvoj pozorišne umjetnosti u Saratovskoj regiji“;

Multimedijska oprema;

Dodatak br. 1 Prezentacija “Pozorište antičke Grčke”

Prilog br. 3 Pozivnice za predstavu „U polju je kula“.

rabljene knjige:

V. Barmin. Na školskoj sceni u Volgogradu. Izdavačka kuća "Učitelj", 2009 - 144s.

I.A. Agapova, M.A Davidova. Pozorišne produkcije u srednjoj školi. Volgograd. Izdavačka kuća "Učitelj", 2009 - 412 s.

Christy G.V. Osnove glume, Sovjetska Rusija, 1970.

Pozorište u kojem djeca igraju: Obrazovno-metodički priručnik za direktore dječjih pozorišnih grupa / Ur. A.B.Nikitina.-M.: Humanitarno-izdavački centar VLADOS, 2001. - 288 str.: ilustr.

Internet resursi:

[email protected] ;

http://www.myshared.ru/user/4776/ ;

http://ppt4web.ru/.

Napredak događaja

Uvodni dio.

Učitelj:

Kakvo je čudo biti u bajci

Sa junacima legendi koji su iznenada oživjeli!

Iznenađeni smo njihovim kostimima, maskama,

Snima radnju trenutka.

Pevaju, tuguju, razmišljaju...

Intenzitet strasti se prenosi na nas.

Svojom igrom obasjavaju nam dušu.

Njihova umjetnost je teatar, a ne farsa.

Danas hvalimo umijeće glumaca,

Požurimo da im čestitamo Dan pozorišta,

Šminkeri, kostimografi i sufleri -

Zahvaljujemo se svima na čaroliji!

Alyona: Dobar dan momci. Prije nego počnemo naš odmor, želim da vam postavim zagonetku:

Postoji bina i bekstejdž,

I glumci i glumice,

Postoji poster i pauza,

Pejzaž, rasprodano.

I, naravno, premijera!

Verovatno ste pogodili... (POZORIŠTE)

Dodatak br. 1. Prezentacija “Starogrčko pozorište”

Aleksandra: Da, danas ćemo pričati o pozorištu. Želim da vam ispričam nešto o istoriji pozorišta.

Riječ "pozorište" je grčka. To znači i mjesto gdje se spektakl odvija i sam spektakl. Pozorišna umjetnost nastala je davno, prije više od dvije i po hiljade godina.

Anna: U staroj Grčkoj predstave su ponekad trajale i po nekoliko dana. Dolazili su im gledaoci, pravili zalihe hrane. Ogromne gomile ljudi sjedile su na podignutim platformama, a sama akcija se odvijala u areni koja se nalazila direktno na travi. 27. marta održana je Velika Dionizija u staroj Grčkoj - praznici u čast boga vina Dioniza. Pratile su ih povorke i zabava, bilo je mnogo kukala. A od 1961. godine, ovaj dan, 27. mart, počeo se obilježavati širom svijeta kao Međunarodni dan pozorišta.

Alyona:

Tako je dobro da postoji pozorište!

Bio je i biće sa nama zauvijek.

Uvijek spreman reći:

Sve na svijetu je ljudsko.

Ovde je sve u redu -

Gestovi, maske, kostimi, muzika, igre.

Naše bajke ovdje oživljavaju

A s njima svijetli svijet dobrote.

Aleksandra: Danas ćemo vam dokazati da ste talentovani prijatelji,

Danas ćemo vam otkriti sve tajne majstorstva.

Učitelj: Došli su nam u goste raznovrsni, tragični, zabavni i jednostavno nestašni umjetnici. Pozdravite ih glasnim aplauzom. Ali sada ste, momci, sami sebi aplaudirali. Uostalom, danas ćete biti naši umjetnici!

Jeste li znali da pljeskanjem rukama izvodite jedan od najstarijih rituala komunikacije sa višim svijetom. I u naše vrijeme naučnici tvrde da pljeskanje rukama blagotvorno djeluje na cijelo tijelo. Dakle, tapšajte češće - korisno je i uvek vas oraspoloži! Hajde da ponovo pljesnemo!

Anna: U svijetu postoji mnogo pozorišta, i naravno, umjetnika

A mi rastemo da ih zamijenimo, odrastamo vrlo brzo.

A danas imamo praznik. Zavesa se tiho otvorila

A na sceni su prvaci naši školski umjetnici.

Glavni dio.

Alyona: Naš odmor se nastavlja i pred nama su brojni kreativni izazovi, a kako bismo se izborili s njima, predlažemo da napravite zagrijavanje za pravog glumca!

1. Takmičenje “Zagrijavanje glumca”.

učiteljica objašnjava pravila, djevojčice-Vodice su raspoređene po sobi

Učitelj: Pljeskanje su naše posebno glumačko zagrijavanje, jer pravi glumac svaku akciju može pretvoriti u kreativnost. Danas ćemo ti i ja pljeskati ne jednostavno, već kreativno. Da bismo to učinili, lijevim dlanom ćemo udariti desni dlan. Volim ovo. U isto vrijeme, dlanovi kao da klize jedan preko drugog. Istovremeno, desna ruka je vodič, ide naprijed, a lijeva se vraća nazad. Ovo je "pucanje". Pokusajmo. Hajdemo sada da promenimo ruke.

- Odlično! Sad vidim da ste se svi zagrejali. Kako god! Na sceni, svaki postupak mora biti opravdan od strane glumca. Opravdano - to jest, postati istinito. Samo će tako gledalac povjerovati šta se dešava na sceni. (Ako sam glumac ne veruje u ono što se dešava na sceni, gledalac će to definitivno osetiti kao čin ili laž). Sada ćemo ponovo imati raspucavanje, ali sada ćemo sigurno ubaciti neku emociju u naš udarac. Na primjer, ako je to ljutnja, vidjet ćete to u mom izrazu lica, položaju tijela, snazi ​​mog pljeskanja. Mogu pucati na tebe ovako (bijesno), ili mogu pucati na tebe ovako (radosno).

Dakle, sada će vaši voditelji pucati na vas sa različitim emocijama, vi pucate na njih sa istom emocijom, ali... nemojte kopirati voditelje, već samo uzvratite istim osjećajem. Neki ljudi imaju ovu vrstu radosti, a neki ljudi ovu vrstu radosti.

Pa, hajde da probamo, vaši domaćini će vam pomoći. Naša prva emocija jeLjutnja !

- Strah! -Tuga! -Radost !

Bilo je sjajno, momci! Sada poručujem svima da pošalju našu posljednju emociju pravo u svemir! Volim ovo! Naša emocija jeHappiness! Svi smo ispunjeni najvećom radošću, srećom što smo se danas ovde okupili, što su pred nama još mnogo zanimljivih izazova, što se praznik nastavlja, što nas je Njegovo Veličanstvo Pozorište sve ujedinilo ovde. Dakle, emocija je sreća. Spremiti se! Ruke podignute, pucamo glasno na tri. Jednom! Dva! Tri!( pamuk)

Dobro urađeno! Odlično! Svemir je primio naš signal. Bole li vas još dlanovi? Onda opet pljesnite za sebe! Hvala vam, a sada ću zamoliti sve da zauzmu svoja mjesta( djeca sjede).

Anna: Kako je divno! Kakav si ti sjajan momak! Kako talentovan i umetnički!

Učitelj: Ljudi, ko je od vas nastupao na praznicima? sta si uradio (pjevali, čitali poeziju), ili su možda neki od vas plesali? Ko je učestvovao u skečevima? Koliko umetnika imamo!

Alyona: Predlažem da krenemo na fascinantno putovanje u magični svijet pozorišta, jer svako ko uđe u ovaj svijet postaje malo drugačiji, samo trebate koristiti svoju maštu i maštu. Hajdemo iza kulisa da saznamo tajnu rođenja predstave i postanemo aktivni učesnici ovog kreativnog procesa.

Dodatak br. 2 Prezentacija “Imidž pozorišnog heroja”

Nastavnik izgovara prezentaciju.

Aleksandra:

samo danas,

Samo ovdje

Otvara se pozorište

Čarobna zavjesa za vas!

Dođite u naše pozorište.

Na binu je pozvano 10-15 djece.

Učitelj: Da biste postali pravi umjetnik, morate biti sposobni učiniti mnogo: savladati izraze lica, geste, jasno izgovarati tekst, plastično se kretati.

Dakle, pozivamo vas da na neko vrijeme postanete umjetnici. Stanite u krug i pažljivo pratite šta govorim i uradite to sa mnom.

2. Takmičenje “Glumačke vještine”.

Vidi, ispred nas je lokva,

Moramo to zaobići.

Ali ovdje leži ogroman balvan,

Veoma nam je teško da se popnemo preko njega.

Sada je put postao tako uzak,

Što je pomalo balansiranje.

Ali evo dubokog i širokog jarka,

I iz njega možemo čuti huk vode.

Kako ćemo preći jarak?

Pa, jeste li pogodili? Naravno, skakanjem.

I odjednom smo se našli u bajci.

Gledajući okolo, bili smo veoma iznenađeni.

Nestašni mali zečić trči.

Čekaj, mala kukavice, ne beži, čekaj!

Mi skačemo kao i vi

Ako mi ne verujete, pa pogledajte!

Znamo da se šunjamo kao lukava lisica,

Čisti cestu repom: ne biste ostavili traga!

Znamo da šuljamo kao ljuti vuk,

Što se zove "škljocaji zubi".

Moći ćemo da prođemo kao medved,

Brisanje svega što stane na put.

Anna : Svi momci ovde su rođeni glumci!

Alyona: E, sad smo spremni za osvajanje pozorišnih visina! Pa, idemo?

Zajedno: Krenimo na put!

3. Takmičenje „Konkurs spikera“. Svaki glumac mora imati dobar scenski govor i dikciju.

Voditelj traži od djece da ponove vrtalice.

Dali su Klaši kašu sa jogurtom, Klaša je jeo kašu sa jogurtom.

Tkalje su tkale tkanine za Klavine i Tanjine haljine.

Trava u dvorištu, ogrev na travi.

Mali brbljivac je čavrljao i brbljao mlijekom, ali ga nije izgovorio.

Od zveketa kopita prašina leti po polju.

Trideset tri automobila u nizu čavrljaju i zveckaju. Trideset tri automobila u nizu čavrljaju i zveckaju.

Sasha je hodala autoputem i sisala sušilicu.

4. Takmičenje „Scenska plastičnost“.

Svaki umjetnik mora imati odličnu plastičnost, osjećaj za tempo i ritam, a uz to biti sposoban da mijenja vrijeme, situaciju, izgled uz pomoć akcije, jer je akcija glavni materijal u umjetnosti glume.Sada ćete morati pokazati ne samo svoje glumačke sposobnosti, već i maštu!

Pokušajte imitirati nečiji hod:

koji je upravo dobro ručao;

čije su cipele preuske;

koji je bezuspješno šutirao ciglu;

koji je pretrpio akutni napad radikulitisa;

koji se noću našao u šumi;

hodanje uz rub nebodera.

5. Takmičenje “Sporedne uloge ili statisti”.

Ljudi, znate da glavne uloge nisu date svakom glumcu. Neki umjetnici ih redovno igraju, dok drugi čekaju cijelu svoju glumačku karijeru. Međutim, bez sporednih uloga i statista, ne bi bilo predstava i filmova. Postoje glumci koji cijeli život igraju samo sporedne uloge, ali gledatelj se te uloge sjeća čak i više od izvođenja glavnog lika. A sada ćemo se okušati u ovoj ulozi.

Nakon 2 minute, svaki član tima pokušava prikazati svog heroja pomoću zvukova, izraza lica i hoda.

Timovi dobijaju zadatak da prikažu scenu; na primjer, prva ekipa prikazuje jutro u selu - blejanje ovaca, mukanje krava, škripa kapije, kreketanje žaba, kukurikanje pijetla, kvocanje pataka, zveket bunara lanac, a drugi tim mora pogoditi o čemu se radi.

Zatim drugi tim pokazuje svoj skeč; na primjer, cirkuska trupa. Voditelji daju zadatke članovima tima da predstave: vođu trupe, trenera, klauna, akrobata, majmuna, medvjeda, zmiju, dresiranog psa, itd. Prva ekipa pogađa o čemu se radi. Možete postavljati sugestivna pitanja.

Učitelj: A sada ćemo provjeriti koliko ste danas bili pažljivi i sabrani, jer pravi umjetnici moraju imati odlično pamćenje.

On je pozorišni radnik -

Produkcija "dirigent"

Menadžer performansi -

Ovo je vjerovatno istina...(REDITELJ!)

Reditelj je glavna osoba u pozorištu, on bira umjetnike, pomaže im da pravilno predstave junaka, tada bajka postaje posebna, za razliku jedna od druge.

Šta će scenarista napisati?
To će nam pokazati... (UMJETNIK)

Anna: U bioskopu je široko platno,

U cirkusu se nalazi manež ili arena.

Pa u pozorištu, običnom pozorištu,

Mjesto održavanja je posebno - …(FINA!)

Alyona: Šta je "kontramark"? -

Rječnik će vam dati odgovor:

Znajte da je ona besplatna karta.

Ili jednostavno -...(KARTA!)

Aleksandra:

Sve što vidite na sceni:

Šta leži, visi, stoji,

Svi predstavljeni artikli -

Ovo, znate,...(PROPS!)

Anna: Da emisija bude zanimljivija,

Čuo se aplauz u znak zahvalnosti,

Potreban dizajn scene je:

Kuća, drveće i ostalo...(SCENERATION!)

Alyona: Za odlaganje odeće posetilaca,

Posjetioci pozorišta ili kina,

Da im bude udobno, a ne vruće -

Tu je i garderoba. Ili jednostavnije -...(SVLAČIONICA!)

Aleksandra:

Kada se nastup završi -

Možete čuti “Bravo!”, komplimente;

Svim glumcima, u znak zahvalnosti,

Dajemo...(APLAUZ!)

Učitelj: Dobro urađeno!Danas smo posjetili čarobnu zemlju koja se zovePOZORIŠTE. Volim pozorište. On će vas učiniti ljubaznijim, poštenijim, pravednijim. Recite nam ko ste danas bili u našem pozorištu i šta ste radili?

Pozorište je uvek čudo. Biti glumac, osoba koja stvara ovo čudo, čak i na maloj, skromnoj sceni - šta može biti uzbudljivije? A bajka na pozorišnoj sceni je dvostruko čudo. "Čudo na kvadrat!"

Ceo naš život je pozorište!

Epigraf, akcija, pauza

I opet je akcija na sceni.

Ceo naš život je samo predstava,

Ponekad komedija i drama,

Nekad je to roman, nekad priča.

Ponekad se glumci mijenjaju

Scenario se piše za nas

Bogovi iznad

Tako da ljudi svaki igraju svoju ulogu.

A život je pozorište, pozorište ništa više,

Pozorište, a mi smo glumci u njemu.

Alyona: Hvala vam momci na gostoprimstvu.

Anna: A sada vas pozivamo da posjetite.

Aleksandra: Naši mladi umjetnici pripremili su za vas poklon Šumska priča

“U polju je kula.”

Alyona: Ne zaboravite bajke

Čitajte ih sa interesovanjem.

Čekamo vas u posjetu prijatelji,

Uvek će nam biti drago da vas vidimo.

Zvuči pjesma „Pozorište je radost i ljubav“.

Učenici dječijeg udruženja Sintez dijele ulaznice

za predstavu „U polju je kula“.

Besplatna karta

Dragi prijatelju!

Pozivamo vas na nastup

“U polju je kula”

u Domu dječijeg stvaralaštva

Besplatna karta

Dragi prijatelju!

Pozivamo vas na nastup

dječije udruženje pozorište "Sintez"

“U polju je kula”

u Domu dječijeg stvaralaštva

Besplatna karta

Dragi prijatelju!

Pozivamo vas na nastup

dječije udruženje pozorište "Sintez"

“U polju je kula”

u Domu dječijeg stvaralaštva

Besplatna karta

Dragi prijatelju!

Pozivamo vas na nastup

dječije udruženje pozorište "Sintez"

“U polju je kula”

u Domu dječijeg stvaralaštva

Zvaničnici su podržali ideju da se u Rusiji održi godina pozorišta 2018. Pokretač ove ideje krajem prošle godine bio je čelnik Unije pozorišnih radnika Aleksandar Kaljagin. Čelniku Ministarstva kulture ova ideja se dopala, pa je to prijavio predsjedniku. Nakon odobrenja šefa države, donesena je konačna odluka o održavanju tematske godine.

Zvaničnici su istakli da, uprkos teškoj ekonomskoj situaciji, kulturi, posebno pozorištu, treba posvetiti dovoljnu pažnju. Činjenica je da pozorišna aktivnost igra važnu ulogu u životu društva - oblikuje poglede na život, pomaže u donošenju odluka i jednostavno ispunjava čovjekovu potrebu za ljepotom.

Pozorišta u glavnom gradu i Sankt Peterburgu su gotovo uvijek potpuno popunjena, ali u drugim regijama i gradovima situacija je potpuno drugačija. Zbog nedostatka sredstava nema turneja, broj predstava je smanjen, a prodaja ulaznica značajno opada. Šef Ministarstva kulture je napomenuo da je finansiranje pozorišnih aktivnosti nedovoljno i da ostaje na nivou iz 2014. godine. Zabilježen je oštar skok, značajan iskorak u pozorišnom poslu, a prihod od prodaje ulaznica prošle godine porastao je na 5,3 milijarde rubalja. Ali to još uvijek nije dovoljno za puni razvoj.

Održavanje Godine pozorišta 2018. u Rusiji rešiće nekoliko važnih problema:

  1. Popularizirati pravu umjetnost među širokim spektrom ljudi, uključujući mlade i mlađe generacije.
  2. Povećati broj gostovanja i predstava u regionalnim pozorištima.
  3. Da mladim glumcima pruži priliku da iskažu svoj talenat.
  4. Učinite pozorište dijelom života svake osobe.

Pozorišni godišnji program

I iako je odluka da će 2018. biti godina pozorišta već konačno donesena, program još nije razrađen. Aleksandar Kaljagin se obratio svojim kolegama na zvaničnom sajtu STD-a i zamolio ih da održe sastanke organizacija i razmisle kako da provedu godinu pozorišta. Čelnik Sindikata pozorišnih radnika napomenuo je da ne treba računati na povećano finansiranje, ali to ne smije postati prepreka za održavanje svijetlih i sadržajnih događaja koji će pomoći ljudima da bolje upoznaju pravu umjetnost i urone u svijet pozorišne magije. Kaljagin je pozvao na učešće u formiranju aktivnih ljudi.

I iako još nema programa za proslavu godine pozorišta, očigledno, u okviru odluke zvaničnika biće održani sledeći događaji:

  1. Razni festivali na federalnom, regionalnom i lokalnom nivou.
  2. Takmičenja mladih talenata.
  3. Obilasci poznatih pozorišnih grupa.
  4. Projekcije novih predstava u pozorištima.

Svaka regija će imati svoj program događaja. Aleksandar Kaljagin je napomenuo da ove godine pozorišni radnici ne bi trebali izgledati kao prosjaci i tražiti novac za održavanje određenih događaja.

Šef Sindikata pozorišnih radnika planira da do 5. septembra prikupi sve ideje i razmišljanja u vezi sa godinom pozorišta. Očigledno je da će ubrzo nakon ovog datuma program biti sastavljen i usaglašen.

Stvarnost i izgledi pozorišta u Rusiji u 2018

Na Sveruskom pozorišnom forumu, koji je održan u maju u gradu Sočiju, Aleksandar Kaljagin je izjavio da je pozorište bilo i ostaje najvažniji deo društva. Napomenuo je da će održavanje tematske godine biti odlična prilika da se svi na to podsjetimo. Na Forumu su se okupile pozorišne ličnosti iz svih regiona Rusije, a Soči se na nekoliko dana pretvorio u pravu kulturnu prestonicu.

Gotovo svi govornici govorili su o najhitnijim pitanjima, odnosno sljedećim ozbiljnim problemima:

  1. Nedostatak finansiranja. Nedostatak sredstava dovodi do potrebe za smanjenjem performansi. U mnogim regijama nema gostovanja, jer lokalne vlasti ni na koji način ne učestvuju u životu pozorišta, odnosno ne izdvajaju sredstva iz budžeta.
  2. Niske plate i njihova kašnjenja. Ovaj problem je dugo ostao relevantan u mnogim regionima, posebno u udaljenim. S tim u vezi, mladi talentovani umjetnici ne žele da se bave umjetnošću.
  3. Nema popravki. Mnogi kulturni objekti su u užasnom stanju, jer se decenijama ne izdvajaju sredstva za popravku.

Iako je, prema statistikama, u proteklih nekoliko godina broj turneja porastao za 20%. Medinski je rekao da je 2015. broj turneja na saveznom nivou dostigao skoro hiljadu. Zemlja je u teškoj finansijskoj situaciji, ali ljudi i dalje idu u pozorište. U protekle tri godine iznos sredstava dobijenih prodajom karata porastao je za 70%. Ove brojke daju nadu pozorišnim radnicima da nije sve izgubljeno.

Aleksandar Kaljagin je više puta primetio da održavanje godine pozorišta pruža šansu za razvoj pozorišnog posla. To ne znači da će tražiti novac, ali će i dalje moći privući pažnju zvaničnika i običnih ljudi na postojeće probleme. U isto vrijeme, ovo je odličan razlog da se prava umjetnost prenese u mase.

vidi takođe video o godini kulture u Teatru Studija filmskog glumca:

Tematska tema je posvećena Godini kulture izložba knjiga “Pozorište je već puno...” V Biblioteka-ogranak br. M.E. Saltykova-Shchedrin. Izložba je posvećena Međunarodnom danu pozorišta, ustanovljenom 1961. godine na IX kongresu Međunarodnog pozorišnog instituta (MIT). Međunarodni dan pozorišta obilježava se svake godine 27. mart.

Kao što znate, u prijevodu sa starogrčkog riječ "pozorište" znači "mjesto gdje ljudi gledaju". Prva pozorišna predstava spominje se 2500. godine prije Krista. e. Smatra se da je razvoj pozorišnog zanata u Rusiji započeo dvorskim pozorištem 17.

Sada Međunarodni dan pozorišta nije samo profesionalni praznik za majstore scene, on je praznik za milione gledalaca.

Epigraf izložbe „Pozorište je već puno...“ bile su riječi N.V. Gogolj: „Pozorište je propovjedaonica sa koje možete puno reći svijetu. Ovdje su predstavljene knjige o historiji stranog i ruskog pozorišta, ruskim glumcima i dramskim piscima.

Ekaterina Yurchenko
Scenario praznika posvećenog Danu Seoskog pozorišta bajke.

Target: proširiti znanje djece o međunarodnom odmor"Dan pozorište» .

Zadaci:

Ujedinite djecu u kreativnom procesu, otkrijte im zanimljiv svijet pozorišne umjetnosti;

Intenzivirati aktivnost svakog djeteta u traženju i prenošenju pozornici slike koje koriste različita izražajna sredstva;

Podsticati spremnost za kreativnost;

Promovirati razvoj kreativnih sposobnosti.

Materijali i oprema: muzička pratnja, šareni plakat, kostimi, pozorišnih parafernalija.

Oblik ponašanja: kostim svečani događaj.

Preliminarni rad: učenje poezije, trening uloga teatralizacija.

Napredak događaja

Djeca ulaze u salu uz muziku u kostimima i zauzimaju svoja mjesta.

Kakvo je čudo biti unutra bajka

Sa junacima legendi koji su iznenada oživjeli!

Iznenađeni smo njihovim kostimima, maskama,

Snima radnju trenutka.

Pevaju, tuguju, razmišljaju...

Intenzitet strasti se prenose na nas.

Svojom igrom osvetljavaju nam dušu.

Njihova umjetnost - pozorište, nije farsa.

Danas hvalimo umijeće glumaca,

Čestitam na Danu žurimo u pozorište,

Šminkeri, kostimografi i sufleri -

Zahvaljujemo se svima na čaroliji!

Vodeći. Dobar dan, dragi gledaoci! Pre nego što počnemo sa našim odmor, želim da ti poželim želju zagonetka:

Tu je pozornici i bekstejdžu,

I glumci i glumice,

Postoji poster i pauza,

Pejzaž, rasprodano.

I, naravno, premijera!

Verovatno ste pogodili.

(pozorište)

27. mart se širom svijeta obilježava kao Međunarodni dan pozorište. Za ovo smo se također pripremili odmor i veoma nam je drago da Vam poželimo dobrodošlicu kod nas svečani takmičarski program « Dreamland» . Na programu su pjesme, pjesme, vicevi, skečevi i pozorište kviz za gledaoce. Na kraju programa žiri će sumirati rezultate i proglasiti najbolje učesnike.

Prezentacija žirija.

Pozorište! Koliko jedna riječ znači?

Za sve koji su bili tamo mnogo puta!

Kako važno i ponekad novo

Za nas je akcija!

Umiremo na nastupima,

Zajedno sa herojem lijemo suze.

Iako ponekad znamo vrlo dobro

Da su sve tuge ni za šta!

Zaboravljanje na godine, neuspjehe,

Mi težimo u tuđem životu

I plačemo od tuđe tuge,

Uz tuđi uspjeh, jurimo gore!

U predstavama, život je na vidiku,

I sve će se otkriti na kraju:

Ko je bio zlikovac, ko je bio heroj

Sa strašnom maskom na licu.

Pozorište! Pozorište! Koliko znače

Ponekad su vaše riječi za nas!

A kako bi drugačije?

IN pozorišni život je uvek u pravu!

Milioni ljudi širom svijeta poštuju pozorišne umjetnosti, ali poseban odnos prema pozorište za decu: zato što je uključeno njihovi omiljeni likovi iz bajki oživljavaju na sceni.

Song about pozorište koje izvode djeca.

Vodeći:

Hoću malo pričati o istoriji pozorišta.

Riječ « pozorište» grčki To znači i mjesto gdje se spektakl odvija i sam spektakl. Pozorište umjetnost je nastala davno, prije više od dvije i po hiljade godina.

U staroj Grčkoj predstave su ponekad trajale i po nekoliko dana. Dolazili su im gledaoci, pravili zalihe hrane. Ogromne gomile ljudi sjedile su na podignutim platformama, a sama akcija se odvijala u areni koja se nalazila direktno na travi. 27. marta dogodila se Velika Dionizija u staroj Grčkoj - praznici u čast boga vina Dionisa. Pratile su ih povorke i zabava, bilo je mnogo kukala.

A od 1961. godine, ovaj dan, 27. mart, počeo se obilježavati širom svijeta kao Međunarodni dan pozorište. U Rusiji, pojava nacionalnog pozorište povezane sa narodnim igrama i obredima. U 11. veku u Rusiji su se pojavili lutalice - glumci lutalice. Sredinom 18. vijeka, prvi pozorište u Jaroslavlju. Nakon 100 godina pojavljuje se dijete pozorište(1779) u Tulskoj guberniji, na imanju grofova Bobrinskih, od strane upravnika, poznatog enciklopediste Andreja Timofejeviča Bolotova (1738 - 1833) .

Najpopularniji lik lutke je Peršin.

Sada u Rusiji ima oko 200 djece pozorišta.

Svaki dan naš pozorišta otvaraju svoja vrata stotinama mladih gledalaca. IN pozorište svi ljudi dolaze obučeni, pametni, i iako žele da pričaju, suzdržavaju se, pokušavaju da govore tiše i smeju se tiho. Došli su k sebi pozorište.

Pogledaj izbliza: već u foajeu vlada ona svečano vesela atmosfera koja kao da vas upozorava na predstojeći susret sa čudom. Jer čim predstava počne, bićete prebačeni u drugo vreme, na drugo mesto.

Poem (čitaju djeca mlađe grupe).

IN pozorište za decu

Za narod! Za narod!

Gde god da pogledaš -

Svaki prolaz

Dolazi val momaka.

Ali odjednom su se svetla ugasila,

Tišina je

I naprijed iza rampe

Zid se razdvojio.

I djeca su vidjela

Oblaci iznad mora

Protegnute mreže

Ribarska koliba.

Sve ovo znao bajku -

O zlatnoj ribici, -

Ali u sali je bilo tiho,

Kao da je prazan.

Probudio se, pljeskao,

Kada je vatra zapaljena.

Udaraju nogama o pod,

Dlan na dlan.

I zavesa se vijori

I sijalice se tresu -

Tako glasno aplaudira

Pet hiljada momaka.

S. Ya. Marshak

Ali od vas zavisi da li će poseta doneti pozorište radosti ili će vas ostaviti ravnodušnim, izazvati osjećaj ljutnje ili tuge.

Kako se ne složiti sa pravilima ponašanja koja to navode kada se ide u pozorište, na koncert, u biblioteku, u bioskop, potrebno je da se posebno pomno pregledate i pažljivo dovedete u red odeću, obuću i kosu. Ovo je jedno od najvažnijih pravila koje svako ko ide pozorište.

Postoji još jedno pravilo koje se mora poštovati Sve: V pozorište, film treba da stigne 15-20 minuta prije. prije početka nastupa, tako da imate vremena da se skinete i mirno nađete svoje mjesto u sali. A ponekad se desi da je predstava već počela, a publika još luta hodnicima, tražeći svoje mjesto i ometajući one koji sjede pozornici, trebali biste hodati okrenuti prema ljudima koji su već zauzeli svoja mjesta. Oni zauzvrat mogu ustati da vas puste da prođete.

Dolazak u pozorište, vidjet ćeš pozornici, zavjesa. Zavjesa ne samo da se razdvaja pozornica iz gledališta. Odvaja vrevu, razgovore, sitnice svakodnevnih briga od razloga zašto smo došli pozorište. Zavjesa se podiže. Tiho! Počinje susret sa umetnošću. Ali imamo i momke kojima na bilo kom nastupu dosadi. Ne pleni ih glumačka veština, ravnodušni su prema umetnosti umetnika, ne dira ih divna muzika. Dešava se, momci, Dakle:

READER:

Svaki put pozorišnu predstavu za decu

Moram da gledam budala.

Sedeo je, mlatarao ušima,

Pogledao je, pojeo bombone,

A u pauzama, kažu,

Pio sam gaziranu limunadu.

Neko iz radoznalosti

Dan kasnije pitao sam budala:

Jeste li unutra postojalo je pozorište, nije li?

Šta vam se svidjelo u nastupu?

I rekao je glupan u odgovoru:

Svideo mi se bife!

Je li predstava bila dobra?

Nema smisla pitati budala,

Šta ćeš naučiti od njega?:

Nije razumeo ni jednu stvar.

Ovo ništa ne znači!

J. KOZLOVSKY. "NEMA belmesa".

Dostupno u pozorišni U jeziku je riječ pauza. Dolazi od dvije francuske riječi koje znače između i akcije. Da li ste pogodili šta znači "pauza"? Tako je, pauza između radnji predstave, dijelova koncerta. Namijenjen je odmoru izvođača i promjeni scenografije.

Predstava još nije završena, a neki već žure da napuste dvoranu, zaglušujući posljednje glumčeve riječi migoljenjem nogu. Da li je pristojno otići ranije, a da se čak i ne zahvali glumcima na zadovoljstvu koje su dobili?

Znate li kako kažu u pozorištu"hvala" glumcima? Nakon nastupa (Odgovori djece.)

Ako vam se svidjela glumčeva izvedba, dajte joj aplauz. Aplauz je oblik iskazivanja zahvalnosti umjetnicima i autorima.Ne zaboravite zahvaliti umjetniku na prekrasnom krajoliku, orkestru i dirigentu na muzici.

Darivanje cveća glumcima, pevačima, muzičarima je jedno od najstarijih i najlepših pozorišnih običaja. Cveće se umetniku može pokloniti odlaskom na pozornici, ili transfer sa zaposlenikom pozorište.

Reci mi koje postoje pozorišta? (lutkarstvo, drama, opereta, opera i balet.)

Tako je, bravo! Jeste li bili u pozorišne predstave(odgovori djece)

U svemu pozorišta mnogo ljudi radi. Ko radi u pozorište(odgovori djeca: umjetnici, reditelji, muzičari, sufleri, itd.)

Vodeći:

Da biste postali umjetnik, morate mnogo naučiti, biti u stanju učiniti mnogo.

Šta umetnik treba da bude u stanju da uradi?

(Govorite dobro, jasno, jasno; pravilno dišite; lijepo se kretajte, itd.)

Pozivam vas danas da pokušate postati umjetnici.

Prisjetimo se vrtalica jezika.

Djeca stanu u krug i izgovaraju zvrcavice.

Od zveketa kopita prašina leti po polju.

Na glavi je pop, na popu kapa, ispod popa glava, ispod kape pop.

Trava u dvorištu, ogrev na travi. Nemojte seći drva na travi u svom dvorištu.

Karl je ukrao korale od Clare, Clara je ukrala klarinet od Karla. Clara je oštro kaznila Karla zbog krađe korala.

Došao Prokop – kopar je vrio, Prokop otišao – kopar je vrio. I kod Prokopa kopar vri, a bez Prokopa kopar vri.

Čaplja je nestala, čaplja je bila uvena, čaplja je bila mrtva.

Tkalja tka tkaninu na Tanjinoj haljini.

Vodeći:

I djeca mogu bez odijela,

Pretvori se u, recimo, vetar,

Ili po kiši, ili po grmljavini,

Ili u leptira ili osu?

Šta će tu pomoći, prijatelji? (Gestovi i naravno izrazi lica).

Šta je izraz lica? (Ovo su pokreti tijela, bez riječi)

Voditelj vodi igru ​​sa djecom (djeca ponavljaju pokrete za voditeljem)

Čim smo ušli u šumu, pojavili su se komarci.

- Odjednom vidimo: blizu grma pile je ispalo iz gnijezda.

Tiho uzimamo pile i vraćamo ga u gnijezdo.

Ulazimo na čistinu i nalazimo puno bobica.

Jagode su toliko mirisne da ne možete biti previše lijeni da se sagnete.

Crvena lisica gleda ispred jednog grma.

Nadmudrićemo lisicu i trčati na prstima.

U močvari dvije djevojke, dvije zelene žabe

Ujutro smo se umivali rano, istrljali se peškirom,

Pljuskali su šapama, pljeskali šapama.

Šape spojene, šape razdvojene, šape ravne, šape pod uglom,

Šape ovamo i šape tamo, kakva buka i kakva galama!

Sjajno kviz „Koliko dobro znaš bajke?”

(za djecu srednje grupe)

1 Takmičenje.

Ima pijavice

Prodao sam Karabasa,

Ceo miris močvarnog blata,

Njegovo ime je bilo. (Ne Buratino, već Duremar.)

Živeo je u Prostokvašinu

I bio je prijatelj sa Matroskinom.

Bio je malo prostodušan

Pas se zvao. (Ne Totoška, ​​već Šarik.)

Hodao je kroz šumu smelo,

Ali lisica je pojela heroja.

Jadnica je otpjevala zbogom.

Njegovo ime je bilo. (Ne Čeburaška, već Kolobok.)

Jadne lutke bivaju tučene i mučene,

On traži magični ključ.

Izgleda užasno

Ovo je doktor. (Ne Aibolit, već Karabas.)

Bio je na putu mnogo dana,

da nađeš svoju ženu,

I lopta mu je pomogla,

Njegovo ime je bilo. (Ne Kolobok, već Ivan Tsarevich.)

Sve će saznati, zavirite,

Svima smeta i šteti.

Njoj je samo stalo do pacova,

I njeno ime je. (Ne Yaga, već Shapoklyak.)

I lijepa i slatka,

Samo vrlo mali!

vitka figura,

I ime je. (Ne Snjeguljica, već Palčica.)

Živeo u boci stotinama godina

Konačno je ugledao svjetlo

pustio je bradu,

Ovaj je ljubazan. (Ne Deda Mraz, već starac Hottabych.)

Sa plavom kosom

I sa ogromnim očima,

Ova lutka je glumica

I zovu je. (Ne Alice, već Malvina.)

Nekako je izgubio rep,

Ali gosti su ga vratili.

Mrzovoljan je kao starac

Ovaj je tužan. (Ne Prasić, već Eeyore.)

On je veliki nevaljalac i komičar,

Ima kuću na krovu.

Hvalisavo i arogantno,

I zove se. (Ne Dunno, već Carlson.)

Za prolaznike na stazi

Svira harmoniku.

Svi znaju harmonikašu

Njegovo ime (Ne Shapoklyak, već Gena.)

Tretira životinje u Africi

Good Doctor (Ne Barmaley, već Aibolit.)

Imam lepinje za tebe

Doleti do mene barem jednom.

Gospodar svih vrsta nestašluka,

Najbolji na svijetu (Ne Karabas, već Carlson.)

Gdje ti je balska haljina?

Gdje je staklena papuča?

Izvinite, žurila sam

Moje ime je (Ne Strašilo i Pepeljuga.)

2 Takmičenje.

Nastavljamo takmičenje za najbolje znanje bajke.

Koju je pesmu otpevao Kolobok?

Šta je Koza pjevala svojim sedmoro jarića?

Ko može nazvati Sivku-Burku?

Ko može nazvati Ivanuškinu sestru Aljonuškom?

Emelyino vozilo?

3 takmičenje "Ko je ovo?"

A) Heroina iz bajke, vlasnik prvog aviona? (baba jaga)

b) vilinsko stvorenje, stanovnik šume, takozvani duh šume? (Leshy)

4 takmičenje “Ko to kaže?”

a) „Je li ti toplo, curo, jesi li toplo, crvena? (Morozko)

b) „Čim iskočim, čim iskočim, komadi će letjeti po zadnim ulicama.” (lisica)

5 takmičenje "Ko je poslao telegrame?"

“Ostavila sam djeda, ostavila sam baku. Uskoro ću biti s tobom.”

“Sačuvaj! Pojeo nas je Sivi vuk."

“Jednostavno jaje je već sneseno.”

“Dođite i posjetite nas, ima dovoljno mjesta za sve.”

6 takmičenje (za bebe)

Imaš vosak na vratu,

Tacno pod nosom... (mrlja; "Moidodyr")

Muva je otišla na pijacu

I kupio sam... (Samovar; "Fly - Tsokotukha")

I opet medvjed: - O, spasite morža!

Jučer je progutao more... (jež; "Telefon")

Pogledaj u kadu

I videćete tamo -... (žaba; "Fedorinova tuga")

Sa slonovima u pokretu

Igrali smo (preskok; "Barmaley")

more gori,

Istrčao iz mora... (kit; "Zabuna")

Sramota je za starca da plače

Ti nisi zec, ali... (medvjed; "Ukradeno sunce")

Ali kao crna gvozdena noga

Trčala je, galopirala... (poker; "Fedorinova tuga")

Ovdje je sapun skočio,

I zgrabio me za kosu,

I uzburkalo se i uzburkalo,

I pomalo je kao... (osa; "Moidodyr")

Buhe su došle do Mukhe

Doveli su je... (čizme; "Fly - Tinkling")

Dotrčale su male žabe,

Zalijevano od... (ushata; "Zabuna")

Ali zbog Nila dolazi gorila,

gorila dolazi... (vodi krokodila!; "Barmaley")

Zeko je pogledao kroz prozor

Počelo je da se oseća čudno... (tamno; "Ukradeno sunce")

Hej ti glupi tanjiri

kako skaces... (vjeverice; "Fedorinova tuga")

Da, živio mirisni sapun

I pahuljasti peškir,

I prah za zube

I gusta... (češalj; "Moidodyr")

I došao u Aibolit lisica:

Ups, ugrizen sam... (osa; "Aibolit")

Tužni smo bez sunca

U polju žita... (nije vidljivo; "Ukradeno sunce")

Ribe šetaju poljem,

Krastače na nebu... (muha; "Zabuna")

Ajkula se uplašila

I sa strah...(utopljen; "Barmaley")

Kviz o pozorište(za srednjoškolce).

Koji zemlja se smatra rodnim mestom pozorišta(stara Grčka).

Gdje počinje? pozorište? (vješalica).

Kako unutra pozorište se zove pauza? (pauza).

Nevidljivi pozorišni asistent? (sufler).

Koje vrste pozorišta znate(Opera, balet, opereta, lutke itd.)

Kako se zove lutkarsko pozorište(Lutka).

Prvo pozorišna lutka u Rusiji(peršun).

Kako publika izražava svoju zahvalnost umjetnicima (aplauz).

Kako se zvao tekst iz kojeg glumci uče svoje replike? (uloga)

Tekst produkcije. (Scenario)

Kako se zove onaj za koji je instaliran pozorišni radna situacija (dekoracija).

Zagrevanje je privedeno kraju...

Sada si pokušao.

A sada iznenađenje, momci!

IN pozivamo vas u bajku.

Scena"Emelja i princeza"(dostupno na internetu)

Scena"Šta se desilo?"(dostupno na internetu)

Scena"Koza i četiri vučića"(Aneks 1)

Igre sa dvoranom (dok se djeca pripremaju za predstavu)

« Pozorište»

Sala je podeljena na četiri dela. Prvi služi kao desno krilo (desnom rukom kao da povlače zavesu sa riječi: "Udarac." patent zatvarač". Drugo - lijevo krilo (isto, samo lijevom rukom). Treća grupa će biti orkestar. Svaki od njih prikazuje neku vrstu instrumenta. Zvuci fanfara. Četvrta grupa je publika. Buran aplauz. Dakle, jesu li svi spremni? Počni. Desno krilo se otvorilo. Otvorilo se lijevo krilo. Orkestar - fanfare. Aplauz publike. Predstava počinje!

Zabavna igra pažnje "nisam svoj".

(Djeca i odrasli se igraju, sjede stolice:

on "ja"- ustani, ruke gore; "ne ja"- sjedni) .

Ko voli čokoladu?

Ko voli marmeladu?

Ko ne pere uši?

Ko voli šipak?

Ko voli grožđe?

Ko voli kajsije?

Ko ne pere ruke?

Ko voli sladoled?

Ko voli torte?

Ko voli karamelu?

Ko lapsa iz činije?

Ko voli paradajz?

Ko prži muharice?

Ko voli filmove?

Ko je razbio prozor?

Ko voli kolačiće?

Ko voli džem?

Ko voli med?

Ko laže sve vreme?

Ko želi knedle?

Ko želi bananu?

Ko je tvrdoglav kao ovca?

Ko zeli "Koka kola"?

Ko će oprati cijelu školu?

Motor

Sala je podeljena na dve polovine. Uz mahanje rukom vođe, jedna polovina pljesne rukama kao i obično. Drugi dio djece plješće rukama, savijajući ih u čamac. Voditelj naizmenično maše lijevom pa desnom rukom - kao odgovor na mahanje rukom, publika plješće jedan po jedan, imitirajući zvuk točkova vlaka, postepeno ubrzavajući tempo. Ako vođa podigne obje ruke iznad glave - djeca vičući: “Previše!”

U zaključku, kažu djeca riječi:

Držite se za ruke prijatelji i duboko udahnite,

I ono što mi uvek kažemo, sada si svima glasan Reci:

Kunem se sada i zauvijek njegujte pozorište sveto,

Biti poštena, ljubazna osoba i gledalac dostojan biti.

Rezimirajući.

Dodjela nagrada najboljim umjetnicima i stručnjacima pozorište.

DODATAK 1

"Koza i sedam vučića" (bajka je suprotna) .

Presenter: Slušajte me ljudi bajka - siromah, bajka obrnuta, na prvi pogled isto bajka, ali kod nje je sve obrnuto. A šta tu fali - uvjerite se sami! Da li je to istina ili ne, na vama je da odlučite.

Bila jednom vučica i imala je četiri vučići: (izlaze jedan po jedan)

1. - pahuljasto, pahuljasto,

2. - - okretan, - okretan,

3. - okretan, - okretan,

Svi vučići su pametni, a 4. je najpametnija od djevojaka, pa samo pametna.

Vukovi su živjeli zajedno kao vukovi, sretno i srećno, i jako su se voljeli. (ples)

Presenter: Kako se zove majka vučića?

Vukovi mladunci: Vučica.

Presenter: I evo je. (vučica bježi na ples).

Vučica: Vau, dolazim!

Vučica: Ići ću na vašar, kao na pijacu

Vukovi mladunci: Uh-uh (ples se nastavlja).

Presenter: Vukica se okupila na pijaci i rekla vučići:

Vučica: Vučići, čekajte me kod kuće i ne otvarajte nikome, kažu da po našim krajevima luta ogromna koza po imenu "Boxthorn".

Presenter: Njuška joj je dugačka, rogovi su joj veliki i oštri, hoda okolo i svakoga se guzi, ali koga ne može da izbode, omamljuje. Evo (koza ponestane).

Presenter: Dereza koza, crne oči, kriva noga, oštri rogovi, šta si jeo, šta si pio?

Koza: Nisam jeo, nisam pio, brinuo sam se o sebi. Gaziću, gaziću nogama, gaziću te rogovima, a pometu te repom...

Sve: Kozo, izlazi...

Vukovi mladunci: Uh-uh (V beži u strahu) .

Vučica: Vukovi, čekajte me kod kuće, ne idite nigdje i nikome ne otvarajte vrata, vidjeli ste kolika je koza. Po nadimku "Boxthorn"?

Vukovi mladunci: Da.

(vučica bježi)

Vukovi mladunci: Dok mama.

Presenter: Samo vučica je izašla iz kuće, a koza je bila tu, tiho se prikradala, blejala je strašno glas:

Koza: Meeeee, ej, vučići, ja sam, došla ti mama otvori vrata, zavali se...

Vukovi mladunci: Ti nisi majka...

1st: Naša majka zavija ko pesmu peva!

2nd: Vi "koza-dereza"- to si ti!

3rd: Nikada vam nećemo otvoriti vrata!

Zajedno: Odlazi, glupa kozo!

Presenter: I vučići iz urlao kao vuk od straha.

Vukovi mladunci: Uh-uh...

Presenter: Onda se koza upalila i ubacila u nju ideju glava: Odlučila je da jede med da bi joj glas bio kao med.

Koza: Ha ha ha (bježi)

(vučići izlaze iza kulisa)

Presenter: Koza je pojela med, vratila se u vučiju jazbinu i zablejala glasom slatkim kao med.

Koza: Vukovi, ja sam, došla ti mama, otvori, otvori.

Presenter: Svi vučići su joj vjerovali i rekao joj:

Vukovi mladunci: Mama mama!

Presenter: Ali vuko mladunče- "pametnjaković" nisam vjerovao i rekao je kroz vrata"koza-derese":

Teen Wolf: Pokaži nam svoju šapu!

Koza: Eto kako je moja šapa nežna.

Presenter: I kad su vučići ugledali ogromno kopito, zaurlali su u glas.

Vukovi mladunci: Odlazi, glupa kozo! Naša majka ima sivu šapu sa kandžama. I imaš šapu kao slon. (i urlao) uh-uh...

Presenter: Koza nije shvatila da slon nema kopita, ali se sjetila da zaista ima ogromna kopita, pritrčala je i svom kozjom snagom udarila u vrata.

Koza: Boeeee idem da naoštrim rogove...beeeee

Presenter: I vučići iz strah pobjegao i sakrio se na sve strane, i sakrio se, pssst...

Ali koza nije nepoznata, razapeta je svoje vještičarske mreže i otišla da traži po svim kutovima. Čim pronađe vučića, počinje koristiti svoje čarobnjačke čari i hipnotizirati djecu.

Koza: Koza rogata prati male vučiće, ko ne jede kašu i ne pije mlijeko. - Jedem. jedem...

Napravi rogove, nakloni se, prati me (3 puta)

Sada me svi prate (odvodi vučiće).

Obraća se publici:

Koza: Prvo ću probiti vučiće, a onda ću doći da te udarim i bacim čini.

Presenter: Koza je opčinila sve vučiće, ali nije našla ni jednog pametnog. Zato je pametan, da ne nasjeda na trikove.

Koza: Ne mogu da nađem jednog pametnjaka, on je negdje vješto sakriven (gleda okolo). Ali u redu je i naći ćemo ga.

Presenter: I dok se pametnjaković krio, smislio je čaroliju da vrati vučiće i učini kozu dobrom.

Sjećam se, ponovite da ne zaboravite!

pametnjaković: Čok-čok, prase,

Ja sam pametan, nisam budala,

Ja sam taj mali sivi vuk

Šta će zgrabiti bure.

Vrtiš se kao vrh,

I postanite ljubazniji...

Presenter: Došao sam na ideju i potrčao da spasim svoju braću i sestre. trči...

A onda se vučica vratila sa pijace.

Vučica: Vukovi, ja sam, mama ti je došla, otvori vrata, otključaj.

Presenter: Ušla je vučica u kuću, i tamo...

Koza: A sad ću te, vučice, udariti i baciti čini će: dolazi jarac rogat...

Vukovi mladunci (zajedno):

Čok-čok, prase,

Ja sam pametan, nisam budala,

Koza-dereza, ne bulji u oci,

Ja sam taj mali sivi vuk

Šta će zgrabiti bure.

Ti, kozo, vrti se kao vrh,

I postanite ljubazniji...

Koza: Nešto nije u redu sa mnom, mislim da sam ozdravio beee...

Vučica: Šta je sa mojim vučićima, gdje su?

Koza: I naučio sam ih da plešu.

Vučica: Kako?

Koza: I ovako!

(vučići istrčavaju, plešu s lopticama).

Vučica: Vukovi, zar vas ne boli?

Vukovi mladunci: Ne, mama, baš nam je zabavno!

Vučica: Pa ako se vi zabavljate, neka se i svi zabavljaju. Prati me!

Koza: I ja?

Vučica: A ti... gde bismo mi bez tebe...

Presenter: Tako su se sprijateljili. Išli su svi zajedno na pijacu da plešu i zabavljaju ljude, a vjerovatno i sada tamo plešu. Ne vjerujete mi? Idi pogledaj pa mi reci, Ali ljudi kažu da su od tada sve koze ljubazne. Bar ove godine...

U Dječijoj biblioteci već 14 godina djeluje Pozorište knjige. Pozorište ima važnu obrazovnu vrijednost i predstavlja široko polje za kreativnu aktivnost djece.

U posljednje vrijeme postoji zabrinutost zbog pada prestiža čitanja među djecom.

U ovom uzrastu se smanjuje intenzitet čitanja i menja odnos prema knjigama: sve se više čuje mišljenje da je čitanje dosadna i beskorisna aktivnost. Knjigu zamjenjuju kompjuter i video.

Kako privući djecu u biblioteku, probuditi i razviti interesovanje za čitanje, a susret sa knjigom pretvoriti u praznik?

Pažnja! Novi uzorci su dostupni za preuzimanje: ,

Kako bismo probudili interesovanje čitalaca za dječiju knjigu i proširili prostor za čitanje, pokušavamo djecu iznenaditi samim procesom čitanja – otkrivati ​​nepoznato u poznatom, koristeći različite metode i oblike rada.

Kako bi promovirali uspjeh knjige, odlučili su stvoriti novi imidž knjige i čitanja knjiga - tako se rodila ideja projekta.

Projekat čitanja knjiga

Ideja projekta je kompleks pozorišnih oblika rada koji imaju za cilj proširenje čitalačkih horizonata, interesovanja i angažovanje dece uz pomoć knjiga.

Književno djelo dobija novi kvalitet - likovi i sukobi oličavaju se u živim osobama i postupcima.

Ovaj umjetnički spektakl odvija se neposredno pred čitaocima – gledaocima, ostavlja neizbrisive utiske do kraja života i na kraju doprinosi aktiviranju procesa čitanja beletristike.

Pozorišni elementi su uvijek povoljniji, stvaraju određenu atmosferu, divno raspoloženje i dugo ostaju u sjećanju čitatelja.

Djetinjstvo je najvažnija faza u životu čovjeka. Trebalo bi biti ispunjeno radošću otkrivanja svijeta. Želim da budem kao moji omiljeni heroji, da govorim njihove reči, izvodim njihove podvige, da bar malo proživim njihove živote i, naravno, da sanjam njihovu maštu.

U Dječijoj biblioteci već 14 godina djeluje Pozorište knjige. Iz našeg iskustva, uvjereni smo da teatar knjige „Priča na točkovima“ ima važan vaspitni značaj i predstavlja široko polje za dječiju kreativnu aktivnost.

S tim u vezi nastao je veliki problem sa kostimima i scenografijom. Morate iznajmiti kostime, što je dodatni trošak. Zamolite roditelje da pronađu kostime i neke ukrase.

Osim toga, cijena karata je skromna. Imajući svijetao i lijep dizajn, možemo povećati cijenu karata. Time ćemo povećati plaćene usluge. Želio bih da pozorišnu predstavu učinim svjetlijom i ljepšom.

Opis problema

Pozorišne predstave su odlična prilika da se književni lik oživi, ​​a samim tim i knjiga oživi i poželi da je čitaju djeca.

Uz pomoć teatralizacije možete emotivnije, jasnije, razumljivije reći o piscu i njegovom djelu.

Dramatizacija književnih djela pomaže da grupne aktivnosti i proces čitanja pretvore u živopisno i svečano iskustvo. Uz pomoć pozorišnih predstava uspostavljamo vezu između malog gledaoca i knjige i biblioteke.

Svrha Teatra knjige je, prije svega, duhovna rehabilitacija čovjeka. Da biste to učinili, uzmite knjigu i napravite performans. I knjiga ide do gledaoca.

Tako se prevod književnog teksta na poseban scenski jezik vrši tako da dijete iz gledališta dođe u čitaonicu.

Obično pozorišna adaptacija zasnovana na knjizi nije potpuno ponavljanje originala. Ovaj pristup nije slučajan. Njegova suština je u tome što ostaje neka vrsta neizrečenog, što tjera publiku da pročita knjigu.

Rezultat projekta

Pozorište knjige „Bajka na točkovima“ nastavilo je sa radom u Dečjoj biblioteci u okviru kreativnog projekta.

Ovo je klupsko udruženje čija je osnovna djelatnost priprema i izvođenje pozorišnih predstava, uključujući i one na otvorenom.

Kreativni tim pozorišta trenutno predstavljaju učenici škole koji žele da se okušaju u glumi.

Ovaj projekat je potvrdio da je kompleks pozorišnih oblika rada pokretačka snaga za širenje čitalačkih horizonata, interesovanja i strasti djece kroz knjigu.

Raznolikost oblika omogućila je pokrivanje različitih vrsta umjetnosti: književnosti, slikarstva, muzike, plesa, umjetničkog izražavanja i glume.

Tokom godine projekta realizovano je:

„Ogroman i veliki svijet magijskih knjiga je književna i pozorišna predstava; “Zemlja bajki, čuda i magije” je književno-pozorišna predstava posvećena Sedmici dečije knjige.

I u pozorišnoj formi održana je revija - dodjela nagrada pobjednicima projekta „Kulturni dnevnik učenika prvog razreda“ „Uvijek nam je drago što imamo prijatelje! Pozivamo Vas da nas posetite“, koja se održala na bini RDK „Junost“

Učestvovali smo u akciji - "Mendeljejevsk - čitaj!" , posvećen Sveruskom danu biblioteka. Gdje su mladi umjetnici prikazali dramatizaciju djela G. Tukaya; u akciji „Bibliotečki slijed“ za učenike vrtića i skloništa Kama zore.

Tokom godine održani su pozorišni i igrani programi: „Pametnici i pametnice“ - pozorišni i igrani program, „Sećam se jednog divnog trenutka“, pozorišni i igrani program posvećen Valentinovu, „Preko Lukomorija“ - književni i pozorišno putovanje posvećeno Puškinovom danu, „Šetnja parkom" - vanredni pozorišni izlet; "Otvori, pogodi" - književna minijatura; "Proplanak bajki" - fantastičan likovni kviz posvećen Godini Književnost.

Projekat „Bajka na točkovima“ koji sprovodi Dečja biblioteka omogućio nam je da potvrdimo legitimnost naših pristupa procesu privlačenja dece čitanju bajki. Čitaoci su porasli za 3%, promet i izlaz za 5%.

Od Ministarstva kulture Republike Tatarstan dodijeljen je grant u iznosu od 75 hiljada rubalja za realizaciju projekta pozorišta knjiga „Bajka na točkovima“.

Priloženi fajlovi

  • Prilozi: Plan implementacije projekta.docx