"Евгений Онегин" романы хоёрдугаар бүлгийн дүн шинжилгээ. "Евгений Онегин" Пушкины бүтээлийн тестийн дүн шинжилгээ

"Татьянагийн сайхан идеал ..." сэдэвт уран зохиолын нээлттэй хичээлийн хураангуй.

(Татьяна, Ольга хоёрын харьцуулсан шинж чанарууд)

(2014/12/18)

Хичээлийн зорилго:

Боловсролын:

Боловсролын:

Боловсролын:

Арга, техник:

    аналитик яриа;

    соёлын тайлбар;

    танилцуулга;

    эвристик яриа;

    аман (багшийн үг).

    нөхөн үржихүй (түүх дээр үндэслэсэн яриа).

    харааны болон дүрслэл (компьютерийн танилцуулга слайд).

    хэсэгчлэн - хайх (текст дэх түлхүүр үгсийг олох).

    практик (текстийг цэгээр унших)

Тоног төхөөрөмж: танилцуулга, романы чимэглэл, гол дүрүүдийн хөрөг зураг.

Татьяна бол онцгой амьтан,

Гүнзгий, хайраар дүүрэн, хүсэл тэмүүлэлтэй байгаль...

В.Г. Белинский

Хичээлийн үеэр

I. Зохион байгуулах цаг.

Залуус аа, өнөөдөр бид А.С. Пушкин "Евгений Онегин". Бидний даалгавар бол Татьяна, Ольга нарын дүр төрхийг илчлэх явдал юм. Хичээлийн эпиграфыг яагаад В.Г.-аас авсан гэж та бодож байна. Белинский "Татьяна бол онцгой амьтан, гүн гүнзгий, хайраар дүүрэн, хүсэл тэмүүлэлтэй мөн чанар юм"? Үнэн, учир нь Татьяна бол А.С. Пушкин бол хамгийн тохиромжтой эмэгтэйн тухай Пушкины санааны илэрхийлэл юм. Чи бид хоёр үүнд итгэлтэй байх ёстой.

II. 1. Багшийн танилцуулах үг.

Татьянагийн дүр төрх нь уг бүтээлийн үзэл суртлын утгыг илчлэхэд чухал ач холбогдолтой юм. Ольгагийн дүр төрхийн хувьд энэ нь төв биш боловч түүний зан чанар нь зөвхөн Татьянагийн дүр төрхийг бүрдүүлдэг төдийгүй бас сонирхолтой юм.

Баатруудын нэрсэд анхаарлаа хандуулцгаая.

2. Соёлын мэдээлэл.

    Татьяна бол эртний Грекийн нэр, "үүсгэн байгуулагч" юм. Бага наснаасаа эхлэн тэрээр сэтгэлийн хөдөлгөөнтэй, гэрийн эзэгтэй, тайван зан чанартайгаараа онцлог байв. Нас ахих тусам хүлцэл нэмэгддэг.

    Ольга бол эртний Оросын нэр бөгөөд "ариун, ариун". Хүчтэй хүсэл эрмэлзэлтэй, идэвхтэй, зөрүүд, үргэлж асуудалтай байдаг. Ноцтой, бодолтой, гэхдээ маш эмзэг, эмзэг.

Хичээлийн төгсгөлд бид баатруудын дүрүүд нэрнийх нь утгатай төстэй эсэхийг тодорхойлох шаардлагатай болно.

3. “Евгений Онегин”-ийн хоёрдугаар бүлгийн дүн шинжилгээ.

Хоёр дахь бүлэг хаанаас эхэлдэг вэ? (текстээс ишлэлээр дэмжих). (би)

(Евгений уйдсан тосгоны тайлбараас эхэлдэг. Тосгоны тайлбар:

Евгений уйдсан тосгон,

Сайхан булан байсан;

Гэмгүй таашаалын найз байдаг

Би тэнгэрийг ерөөж чадна.

Эзний байшин тусгаарлагдсан,

Уулаар салхинаас хамгаалагдсан,

Тэр голын дээгүүр зогсож байв. Зайд

Түүний өмнө тэд гялалзаж, цэцэглэж байв

Алтан нуга, талбайнууд,

Тосгонууд гялалзаж байв; энд тэнд

Мал сүрэг нугад тэнүүчилж,

Мөн халхавч нь зузаан өргөжсөн

Асар том, орхигдсон цэцэрлэг,

Үргэлжлүүлэн үржүүлдэг хуурай газар.)

Онегин тосгонд юу хийдэг вэ? (IV)

Өөрийн эзэмшлийн дунд ганцаараа,

Зөвхөн цагийг өнгөрөөхийн тулд,

Манай Евгений анх жирэмсэлсэн

Шинэ захиалга бий болгох.

Цөлийн мэргэн цөлд нь,

Тэр бол эртний корвэйгийн буулга юм

Би үүнийг хялбар quitrent-ээр сольсон;

"Тэр эртний корвэйг буулгагаар хөнгөн квитрентээр сольсон" гэсэн мөрүүд юу гэсэн үг вэ? (соёлын тайлбар )( Корви бол газар эзэмшигчийн талд үйлчилдэг боолууд болон түр зуурын үүрэг хүлээсэн тариаланчдын үүрэг бөгөөд голчлон газрын зарим хэсгийг тэдний хэрэгцээнд өгөх үүрэгтэй. Quirk бол ихэвчлэн хөдөө аж ахуйтай холбоогүй хог хаягдлын худалдаа юм. Тариачид түрээсээс мөнгө авчирсан. Квитрент нь боолчлолын хөнгөн хэлбэр төдийгүй тариачдыг чөлөөлөх зам гэж үздэг байв).

Онегин хөршүүдтэйгээ ямар харилцаатай байдаг вэ? (V) (Эхлээд бүгд түүн дээр ирсэн боловч Онегин тэдэнтэй харилцахыг хүсээгүй, тэд түүнд уйтгартай мэт санагдсан).

Владимир Ленскийтэй яаж танилцсан бэ? (VI) (Царайлаг, цэцэглэсэн, Кантыг шүтэн бишрэгч, яруу найрагч Владимир бол сэтгэлээрээ цэвэр ариун, гэнэн, гэнэн байсан. Түүний сэтгэл, оюун ухаан нь өндөр, үзэсгэлэнтэй хүмүүсийн төлөө тэмүүлсэн).

Ленскийг тосгонд хэрхэн хүлээж авсан бэ? (XII) (Хүргэн хүний ​​хувьд баян, царайлаг байсан болохоор).

Ленский энэ талаар юу гэж бодож байна вэ? Тэр гэрлэхийг хүсч байна уу? (Мэдээж Ленский гэрлэх хүсэлгүй байсан тул Онегинтэй богино хугацаанд танилцахыг хүссэн.")

Тэд эвлэрсэн... Онегин Ленскийтэй харилцах харилцааг дүрсэлсэн мөрүүдийг олоорой? (XIII) (Ленский, Онегин хоёр амьдралын талаархи ойлголтын хувьд эсрэгээрээ байдаг: нэг талаас амьдралыг идеал болгодог романтик, нөгөө талаас бүх зүйлд сэтгэл дундуур байдаг хүн).

Онегин, Ленский хоёрыг юу нэгтгэдэг вэ? (XVI) (Тэднийг бүх дэвшилтэт язгууртан залуучуудад нийтлэг байсан нийгэм-улс төр, гүн ухааны олон төрлийн асуудлууд нэгтгэдэг).

Ольгатай хэзээ уулзах вэ? Түүний тайлбарыг ол. (XXI ба XXIII)

Ольгагийн сэтгэлийг татсан бяцхан хүү,

Зүрхний өвдөлтийг хараахан мэдээгүй,

Тэр сэтгэл хөдөлсөн гэрч байсан

Түүний нялх хүүхдийн зугаа цэнгэл;

Хамгаалагч царс ойн сүүдэрт

Тэр түүний хөгжилтэй хуваалцсан

Мөн хүүхдүүдэд титэм урьдчилан таамаглаж байсан

Найзууд, хөршүүд, тэдний аавууд.

Цөлд, даруухан халхавч дор,

Гэмгүй сэтгэл татам сэтгэлээр дүүрэн

Эцэг эхийнхээ нүдээр тэр

Нууц хөндийн сараана цэцэг шиг цэцэглэж,

Өвсөн дунд үл мэдэгдэх, дүлий

Эрвээхэй ч биш, зөгий ч биш.

Үргэлж даруухан, үргэлж дуулгавартай,

Өглөө шиг үргэлж хөгжилтэй,

Яруу найрагчийн амьдрал ямар энгийн байдаг вэ?

Хайрын үнсэлт ямар амттай вэ;

Тэнгэр шиг нүд цэнхэр,

Инээмсэглэл, маалингын буржгар,

Ольга дахь бүх зүйл ... гэхдээ ямар ч романтик

Үүнийг аваад зөв олоорой

Түүний хөрөг: Тэр их хөөрхөн,

Би өөрөө түүнд хайртай байсан,

Гэхдээ тэр намайг маш их залхсан.

Надад зөвшөөрөөч, уншигч минь

Том эгчдээ анхаарал тавь.

Яруу найрагч баатрын цэвэр ариун байдал, сэтгэл татам байдлыг биширдэг бололтой. Пушкин өөгүй гоо үзэсгэлэнгийн гайхамшигт хөргийг зурсан боловч түүнийг төгс төгөлдөр байдлын загвар, биширдэг объект гэж үздэггүй. Яруу найрагчийг юу андуурдаг вэ? Энэхүү гоо сайхны стандартад бид ямар алдаа дутагдлыг олж харж байна вэ? (XXIII)

гэхдээ ямар ч роман

Үүнийг аваад зөв олоорой

Түүний хөрөг: Тэр их хөөрхөн,

Би өөрөө түүнд хайртай байсан,

Гэхдээ тэр намайг маш их залхсан.

Надад зөвшөөрөөч, уншигч минь

Том эгчдээ анхаарал тавь.

Тиймээс түүнийг Татьяна гэдэг байв.

Таны эгчийн гоо үзэсгэлэн биш,

Мөн түүний улаан өнгөтэй шинэлэг байдал

Тэр хэний ч анхаарлыг татахгүй.

Дик, гунигтай, чимээгүй,

Ойн буга аймхай байдаг шиг,

Тэр өөрийн гэр бүлд байдаг

Охин танихгүй хүн шиг санагдав.

Тэр яаж энхрийлэхээ мэддэггүй байв

Аавдаа ч, ээждээ ч;

Хүүхэд өөрөө, олон хүүхдийн дунд

Би тоглох эсвэл үсрэхийг хүсээгүй

Тэгээд ихэнхдээ өдөржин ганцаараа байдаг

Тэр цонхны дэргэд чимээгүйхэн суулаа.

Пушкин Ларины гэр бүлийг хэрхэн дүрсэлсэн бэ? (XXIX) (Татьянагийн аав номыг хоосон тоглоом гэж үздэг байсан ч өөрөө хэзээ ч уншдаггүй, охиндоо онцгой анхаарал хандуулдаггүй, эхнэр нь Ричардсонд хайртай байсан. Тэр үргэлж загварлаг хувцасладаг, түүнээс зөвлөгөө авалгүйгээр титэм рүү хөтөлдөг байсан, тэр уйлсан. эхлээд нөхрөөсөө жаахан салаагүй, харин дараа нь дасаж, гэрийн ажил хийж, нөхрөө хэрхэн зохицуулах нууцыг олж мэдсэн).

Эхнэр нь нөхрийнхөө ард юу хийснийг дүрсэлсэн мөрүүдийг ол. (ххх) (Тэр зардлаа зохицуулж, тариачдаа цэрэг болгож, шивэгчиндээ уурлаж зоддог байсан - энэ бүгдийг нөхрөөсөө асуулгүйгээр).

Нөхөр нь түүнд хэрхэн хандсан бэ? (XXXIV) (Тэр түүнд хайртай, түүнд итгэж, халаадтайгаа идэж уусан).

Тэд Оросын уламжлалыг хэрхэн хүлээж авсан бэ? (XXXV) (Тэд Масленицад зориулж хуушуур хийж, жилд хоёр удаа мацаг барьдаг, Гурвалын баяраар "гурван нулимс асгаруулдаг", ширээн дээрээ зочдод зэрэглэлийн дагуу аяга таваг авчирдаг байсан).

Татьянагийн аав нас барж, Владимир Ленский түүний хөшөөнд зочилжээ. Тэр энэ мөчид юу санаж байна вэ? (XXXVII) (Тэр Дмитрий түүнийг гартаа хэрхэн барьж байсан, медалиа хэрхэн тоглож байсныг санаж байна, Дмитрий түүний төлөө Ольга өгөхийг хүсч байсныг санаж байна).

4. “Евгений Онегин”-ийн гуравдугаар бүлгийн дүн шинжилгээ.

- Гуравдугаар бүлгийн эхэнд бид Ленский бүх оройгоо Ларинтай хамт өнгөрөөдөг болохыг олж мэдсэн. Онегин энэ талаар юу гэж хэлсэн бэ? (би) (Найз нь "бороо, маалингын тухай, амбаарын тухай" цорын ганц яриа байсан энэ гэр бүлээс сонирхолтой зүйл олж мэдсэнийг тэр ойлгохгүй байна).

Ленский үүнд хэрхэн хариулах вэ? (II) ("Би таны загварлаг ертөнцийг үзэн яддаг; би гэрийн тойргийг илүүд үздэг").Гайхсан Онегин энэ гэр бүлтэй танилцуулахыг хүсэв.

Онегин Ленскийн гэр бүлтэй хэрхэн танилцсан бэ? (III) (Онегин Ленскид ирэхэд тэд амттан бэлдэж эхлэв).

Онегин Ларинаас буцах замдаа Ленскийтэй сэтгэгдлээ хуваалцав (V)

Надад хэлээч: аль нь Татьяна вэ?

- Тийм ээ, гунигтай хүн

Светлана шиг чимээгүй,

Тэр орж ирээд цонхны дэргэд суув. -

"Чи үнэхээр жижгэвтэрт нь хайртай юу?"

- Тэгээд юу гэж? - "Би өөрийг сонгох байсан,

Би чам шиг яруу найрагч байсан бол.

Онегин Ольгагийн талаар юу гэж хэлдэг вэ? (V) (Ольгад ямар ч амьдрал байхгүй, тэр тэнэг сар шиг дугуй, улаан царайтай).

Онегин дүр төрх Ленскийнүүдэд ямар сэтгэгдэл төрүүлсэн бэ? (VI) (Татьяна сүйт залуутай болсон гэж шийдсэн; тэр ч байтугай энэ асуудлыг аль хэдийн зохион байгуулж, хуримаа товлох гэж байна гэж шуугиж байсан).

Гэхдээ Татьяна энэ үед өөр зүйлийн талаар бодож байна. Татьяна Онегинд хайртайг баталгаажуулсан мөрүүдийг олоорой. (VII ба IX) (Цаг нь ирж, тэр дурласан. Одоо тэр амтат романыг уншсандаа Жулиягийн амраг Волмар, Малек-Адель, Вертер нар нэг Онегинд нэгдэж, нэг дүр төрхийг авчээ).

Энэ мөчид Татьяна ямар мэдрэмжийг мэдэрч байна вэ? (XVI) (Хүсэл тэмүүлэл, гунигтай мэдрэмж).

Татьяна асрагчтайгаа юу ярьж байна вэ? (ХVII) (Эмээ хэрхэн гэрлэсэн тухайгаа ярьж байна.

-Тэгэхээр бурхан тушаасан бололтой. Миний Ваня

Надаас залуу байсан, миний гэрэл,

Тэгээд би арван гурван настай байсан.

Тоглогч хоёр долоо хоног тойрч явлаа

Миний гэр бүлд, эцэст нь

Аав минь намайг адисалсан.

Би айсандаа гашуун уйлсан,

Тэд уйлж байхдаа миний сүлжсэн үсийг тайлав

Тийм ээ, тэд намайг дуу дуулах сүмд аваачсан.

Дараа нь сувилагч Татьяна түүнийг сонсохгүй байгааг анзаарав. Татьяна үүнд юу гэж хариулдаг вэ? (XIX, XX) ("Би өвчтэй биш: би... чи мэдэж байгаа, сувилагч ... хайртай").

Татьянагийн захидал нь франц хэлнээс орчуулагдсан гэдгийг анхаарах хэрэгтэй. Франц хэлээр бичих, гадаад хэлээр сэтгэх нь тухайн үеийн Оросын язгууртнуудын хувьд өндөр боловсролын үзүүлэлт юм.

Татьяна захидал бичсэний дараа юу болох вэ? (Захиаг битүүмжилсэн Татьяна үнэнч асрагчаасаа ач хүүгээ Онегин рүү захидал илгээхийг гуйв. Нэг өдөр өнгөрч, дараа нь өөр нэг өдөр өнгөрсөн боловч хариу ирээгүй. Ленский ирдэг, гэхдээ ганцаараа).

Энэ мөчид Татьяна ямар санагдаж байна вэ? (XXXVIII) ("Сэтгэл нь өвдөж, уйтгартай харц нь нулимсаар дүүрсэн").

Гэнэт тэр морины гишгэхийг сонсов ... Тэр цэцэрлэгт гүйж очоод Евгенийг харав.

Гэвч санаанд оромгүй уулзалтын үр дагавар

Өнөөдөр, эрхэм найзууд аа,

Би үүнийг дахин хэлэх боломжгүй;

Удаан ярьсны эцэст би өртэй

Тэгээд алхаж, тайвшир:

Хэсэг хугацааны дараа би үүнийг дуусгах болно.

III. Дүгнэж байна.

Өнөөдөр бид Татьяна, Ольга хоёрын дүрд дүн шинжилгээ хийж, тэд юугаараа ялгаатай болохыг тодорхойлсон. Ольга, Татьяна нарын нэрсийн утга руу буцаж очоод баатруудын дүрүүд нэрнийх нь утгатай тохирч байгаа эсэх асуултад хариулъя.

IV. Гэрийн даалгавар.

В. Үнэлгээ.

Хэлний багш: ________________________________

Арга зүйч: ______________________________________

"Татьянагийн сайхан идеал ..." уран зохиолын хичээлийн дүн шинжилгээ.

"Татьянагийн сайхан идеал ..." сэдвээр уран зохиолын хичээл. Энэ сэдэв нь сэдэвчилсэн төлөвлөгөөтэй тохирч байна. Энэ хичээл нь А.С. Пушкин "Евгений Онегин".

Би дараах зорилтуудыг тавьсан.

Боловсролын:

    Татьяна, Ольга нарын зургуудад харьцуулсан дүн шинжилгээ хийх;

Боловсролын:

    дүрслэлийн болон аналитик сэтгэлгээг хөгжүүлэх, дүн шинжилгээ хийх, харьцуулах, нэгтгэх, системчлэх чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх;

    Тексттэй ажиллах, түүнийг хурдан удирдах чадварыг үргэлжлүүлэн хөгжүүлэх.

Боловсролын:

    урлагт дурлах сэтгэлийг төлөвшүүлэх;

    ёс суртахууны үнэт зүйлсийг төлөвшүүлэх ажлыг үргэлжлүүлэх.

Оюутнуудад тавьсан зорилго нь эерэг урам зоригийг бий болгож, суралцах үйл ажиллагааны сонирхлыг нэмэгдүүлэхэд хувь нэмэр оруулдаг. Хичээлийг боловсруулахдаа сурагчдын насны онцлог, тус бүрийн хувийн чадварыг харгалзан үзсэн.

Хичээлийн төрөл: хосолсон (тухайн зохиолын тухай багшийн түүх, 2, 3-р бүлгийн дүн шинжилгээ, ишлэлүүдийг илэрхийлэх).

Хичээлийн явцад дараахь заах аргыг ашигласан.

1. Үг хэллэг (багшийн үг).

2. Нөхөн үржихүй (түүхээс сэдэвлэсэн яриа).

3. Үзүүлэн болон дүрслэх (компьютерийн танилцуулга слайд).

4. Хэсэгчилсэн – хайх (текстээс түлхүүр үг хайх).

5. Практик (цэгтэй текстийг унших)

Хичээлийг сурагчдын эрүүл мэндийг хамгаалах үүднээс тавигдах шаардлагыг харгалзан явуулсан. Нэгдүгээрт, онолын материалын хэт ачаалал байхгүй; хоёрдугаарт, сургалтын үйл ажиллагааны төрлүүд янз бүр байв: сонсох, бичих, унших, асуултанд хариулах; гуравдугаарт, янз бүрийн аргыг ашигласан: харааны, аман, тайлбартай унших арга.

Ангиа хичээлдээ бэлдсэн. Цаг хэмнэхийн тулд шаардлагатай өгөгдлийг самбар дээр бичсэн.

Хичээл нь дараах алхмуудыг агуулна.

1. Зохион байгуулалтын үе (2 минут);

2. Татьяна, Ольга нарт зориулсан бүлгүүдийн дүн шинжилгээ (30 минут);

3. Текстийг тайлбартайгаар унших (10 минут);

4. Гэрийн даалгаврыг нэгтгэн дүгнэх, тодорхойлох (3 минут).

Хичээл зохион байгуулалтын мөчөөс эхэлсэн. Багш, сурагчдын харилцан мэндчилгээнээс гадна сурагчдын хичээлд бэлэн байдлыг тогтоож, сэдвийг зарлав. Оюутнууд дэвтэр дээрээ "Татьянагийн сайхан идеал ..." хичээлийн огноо, сэдвийг тэмдэглэв.

Хичээлийн хоёр дахь шат бол "Евгений Онегин" романы 2, 3-р бүлгүүдэд дүн шинжилгээ хийх явдал байв. Оюутнууд асуултад хариулж, үгээ батлахын тулд текстээс ишлэлүүдийг уншсан.

Сурагчид судалсан материалыг хэр сайн сурсаныг ойлгохын тулд хичээлийн үр дүнг нэгтгэн дүгнэв.

Хичээлийн төгсгөлд үнэлгээ өгч, зарим сурагчдад зөвлөмж өгч, гэрийн даалгавар өгсөн.

Хичээл дэх оюутнуудын гүйцэтгэлийг харилцааны шинэлэг технологийг ашиглах, эерэг сэтгэл хөдлөл, сэтгэлзүйн таатай уур амьсгалыг бий болгох, онол, практик, танин мэдэхүйн ач холбогдолтой сонирхолтой, баялаг материалыг сонгох замаар баталгаажуулсан.

Оюутнуудын бэлтгэлийн түвшин, ярианы чадварт анхаарлаа хандуулж, би ялгаатай арга барилыг ашигласан.

Хичээлийн гүйцэтгэл сайн байна.

Анги дүүргэлт их байгаа тул би бүх оюутнуудыг харилцааны үйл ажиллагааны түвшинг харгалзан янз бүрийн ажилд татан оролцуулахыг хичээсэн.

Хүүхдүүдийн ачаалал хэтэрсэнгүй.

Хичээлийн зорилтууд шийдэгдсэн. Хичээлийн бүтцийг тодорхой төлөвлөх, сургалтын янз бүрийн хэлбэрийг ашиглах, боловсролын материалыг танилцуулах сайтар бодож боловсруулсан арга, арга барил нь үүнд тусалсан.

Миний бодлоор хичээлийн бүх үе шат амжилттай хэрэгжсэн.

Хичээлийн явцад би яриагаа чадварлаг, илэрхийлэлтэй, эелдэг байдлаар зохион байгуулахыг хичээсэн. Хичээлийг арга зүйн хувьд зөв зохион байгуулсан: тодорхой бүтэцтэй байх, үе шат бүрийг зохих аргыг ашиглан хэрэгжүүлэх.

Шаардлага, эелдэг байдал нь ангид хүүхдүүдтэй харилцах харилцааг тодорхойлдог. Би тэдэнтэй эелдэг харьцахыг хичээж, асуулт бүрт нь хариулсан. Оюутнууд ээлжлэн хичээлдээ идэвхтэй ажиллаж, асуултад хариулав.

Миний заасан хичээл үр дүнтэй байсан: зорилгодоо хүрч, бүх үе шатууд хэрэгжиж, цаг хугацаа нь биелсэн гэдэгт би итгэдэг.

Хичээл дээр надад тулгарсан гол бэрхшээл бол материалыг нэгэн зэрэг танилцуулах, сахилга батыг хянах асуудал байв. Би ангидаа биеэ авч явах чадваргүй хүүхдүүдийг ажилд нь оруулахыг хичээж, нэмэлт асуулт асуусан.

Хэрэв надад энэ хичээлийг дахин заах боломж олдвол оюутнуудыг ажилдаа аль болох татан оролцуулах үүднээс сэдвийн хүрээнд ахисан түвшний даалгавар өгөх байсан.

"Өмдтэй үүл" шүлгийн санааг 1914 онд Маяковский гаргасан. Яруу найрагч арван долоон настай гоо үзэсгэлэнт Мария Александровнад дурлаж, түүнийг зөвхөн гадаад төрхөөрөө төдийгүй шинэ, хувьсгалт бүх зүйлд оюуны тэмүүллээр нь татав. Гэвч хайр нь аз жаргалгүй болж хувирав. Маяковский өөрийн туршлагын гашуун байдлыг яруу найрагт тусгасан байв. Шүлэг 1915 оны зун бүрэн дуусчээ. Поэт бол зохиолч төдийгүй түүний уянгын баатар байв. Уг ажил нь танилцуулга, дөрвөн хэсгээс бүрдсэн. Тэд тус бүр нь тодорхой, өөрөөр хэлбэл хувийн санаатай байсан.
“Хайрын өөдөөс”, “Уран бүтээлээ огцруулж”, “Чиний тогтолцоог өөд нь тат”, “Шашин чинь өөдөөс” - “Дөрвөн хэсэг дөрвөн хашгираан” - энэ л санааны мөн чанарыг маш зөв, оновчтой тодорхойлсон байдаг. Хоёр дахь хэвлэлт шүлгийн өмнөх үгэнд зохиогч өөрөө бичсэн.
Хоёрдахь бүлгийн эхэнд зохиолч өөрийн байр суурийг тодорхойлсон:
Намайг магт!
Дараах мөрүүдэд бид тодорхой "нигилизм" -ийг илрүүлж байна.
Би хийсэн бүхнээс дээгүүр байна
Би мөрийцсөн: "нихил" (юу ч биш).
Бүх зүйлийг үгүйсгэж, устгаж, бүх зүйлийг шинэ аргаар сэргээж, сэргээдэг. Татгалзах нь:
Би хэзээ ч юу ч уншихыг хүсдэггүй.
Тэгээд дараа нь - амьдралын тухай мэдлэг:
Гэхдээ энэ нь болж байна -
Дуулж эхлэхээс өмнө
Тэд исгэхээс шалтгаалж удаан алхаж...
Дараа нь зохиолч олны дунд байна:
Гудамжинд чимээгүйхэн гурил асгав...
Дахин хэлэхэд, хувийн сэдэв рүүгээ буцаж ирээд яруу найрагч амьдралынхаа зарчмыг тодорхойлсон.
Хоёрдугаар бүлэгт Маяковский эсэргүүцлээ илэн далангүй, чанга, зоригтойгоор илэрхийлдэг. Энэ нь яруу найрагчдыг дагасан "уйлж, мэгшин уйлсан" олон мянган гудамжны хүмүүст хандан баатар эрс шийдэмгий байдгийг онцгой тод, урам зоригтойгоор илэрхийлэв.
Ноёд оо!
Зогс!
Та нар гуйлгачин биш
Та тараах материал гуйж зүрхлэхгүй!

Бидэнд, эрүүл хүмүүст,
Алхам алхмаар,
Бид сонсох ёсгүй, харин тэднийг салгах ёстой -
Тэдний,
Үнэгүй хэрэглүүрээр соруулсан
Хоёр ор бүрийн хувьд!
Яруу найрагч хөдөлмөрч ард түмэнд хандан сүр жавхлан, хүч чадлынхаа тухай:
Бид
Нойрмог даавуу шиг царайтай,
лааны суурь шиг унжсан уруултай
Бид,
уяман өвчтэй хүмүүсийн колони хотын ялтнууд,
Алт, шороо уяман өвчнийг харуулсан газар, -
Бид Венецийн хөх тэнгэрээс илүү цэвэрхэн.
Далайн туяа, наранд нэгэн зэрэг угаана.

Би мэднэ,
Харвал нар бүдгэрнэ
Бидний сэтгэл алтан тархсан байна!
Амьдралын лугшилтыг анхааралтай сонсож, илэрхийлсэн мэдрэмж нь өнөө маргаашгүй олон сая хүний ​​ухамсар болж хувирахгүйг мэдээд яруу найрагч уянгын баатрынхаа амаар:
би,
Өнөөдрийн омгийнхон инээж,
Хэр удаан
Бохир онигоо
Би цаг хугацаа уулсын дундуур өнгөрч байгааг харж байна,
Үүнийг хэн ч хардаггүй.

Хувьсгалын өргөстэй титэм дотор
Арван зургаа дахь жил ирж байна.
Тэгээд би чиний урьдал хүн...
Маяковский өөрийгөө хүн төрөлхтний дуучин гэдгээ хүлээн зөвшөөрч, одоо байгаа тогтолцоонд дарлагдаж, тэмцэлд автдаг. Тэр өөрийгөө "хашгирсан Заратустра" гэж нэрлэдэг. Яруу найрагч хотын дарангуйлал, тэнэг, утгагүй хөдөлмөрийн наймааны ард түмний өмнөөс зөнч шиг ярьдаг. Буцалж буй гудамжинд “хашилж, ярих ч юмгүй” байхад “буцалж”, “үнэрлэж”, шүлэглэсэн эгдүүтэй, жиргээч яруу найрагчдыг шоолж байна. Жад шиг хурц үзүүрээр тэрээр амьдралын хуучин хэв маягийг бүхэлд нь дайрдаг.
Маяковский "дэлхийн байгалийн бүс"-ийг таваараа атгасан хүмүүсийн өмнөөс чанга дуугаар, чин сэтгэлээсээ ярьдаг. Хүнийг хайрлах агуу хайр хоёрдугаар бүлгийн мөр бүрт байдаг. Нэг ч тайвнаар ярьдаггүй, нэг ч хайхрамжгүй хэллэг байдаггүй. Маяковскийн шүлэг нь ертөнцийн хөдөлгөөнийг илэрхийлэх, зүрхний хамгийн нарийн хөдөлгөөн, Орчлон ертөнцийн уйтгартай чимээгүй байдлыг илэрхийлэх хангалттай хүчтэй болсон.
Хоёр дахь бүлэг нь бодол санаа, гал түймэр, жигшил, шаналал, ирээдүйг хүлээлтээр дүүрэн байдаг.
Яруу найрагчийн энэ алсын хараа нь хүлээх хугацааг нэг жилээр богиносгодог. Түүнд 1916 онд аль хэдийн хувьсгал гарах бололтой.
“Өмдтэй үүл” шүлгийн хоёрдугаар бүлгийн уран сайхны онцлогийг энд маш өргөнөөр толилуулж байна. Маяковскийн яруу найргийн ер бусын зүйл бол энэ нь маш идэвхтэй бөгөөд үүнийг ямар ч байдлаар мэдрэхгүй байх боломжгүй юм. Түүний шүлгийг жагсаал цуглаан, уриа лоозонгийн шүлэг гэж хэлж болно. Хоёрдугаар бүлэгт бид үүний жишээг олно: "Намайг алдаршуулаач!", "Эзэн нар аа! Зогс! Та гуйлгачин биш, тараах материал гуйж зүрхлэхгүй байна!"
Маяковскийн шинэлэг зүйл нь олон янз байдаг. Тэрээр үг, ярианы хэв маяг дээр ажиллахдаа тогтсон хэвшмэл ойлголтыг бүрэн өөрчилдөг. Жишээлбэл, зохиолч нэг үгийг авч, үндсэн утгыг нь "сэргэдэг" бөгөөд түүн дээр үндэслэн тод, дэлгэрэнгүй зүйрлэл бүтээдэг. Үүний үр дүнд "ястай кабин", "махлаг такси" гэх мэт зургууд гарч ирэв.
"Сэтгэлийн тархалт", "нүд тасарсан", "Би сүнсийг сугалж, гишгэнэ", "Би сүнсийг шатааж ..." гэсэн төсөөлөл, олон талт байдлаараа зүйрлэлийн ертөнцийг гайхшруулдаг. “Угаасан даавуу шиг царай”, “лааны суурь шиг унжсан уруултай” харьцуулалтууд нь дүрслэлээрээ гайхалтай бөгөөд яруу найрагч өөрийгөө “садар самуун явдалтай” зүйрлэдэг.
Неологизмуудыг нэвтрүүлснээр Маяковский үзэгдэл, үйл явдлын мартагдашгүй дүрслэлийн шинж чанарыг олж авдаг: "хөлдөх", "буцалгах", "явган зорчигч".
Яруу найрагч үгсийн санг ер бусын бүтээлч байдлаар харьцдаг: тэр үгсийг "шүүж", "холиж", тэдгээрийг хамгийн ялгаатай хослолоор нэгтгэдэг. Шүлэгт бид "өндөр" ба "бага" хэв маягийн хослолыг олох болно. "Архангайн найрал дууны найрал дуунд", "явцгаая идэцгээе", "Фауст", "хадаас", "Венецийн хөх тэнгэр", "өлсгөлөн цэргүүд". Мөн заримдаа зориудаар бүдүүлэг, "багасгасан" дүрсүүд байдаг: "ханиалгасан", "новш"...
Шүлгийн хоёрдугаар бүлэгт бид нэг мөрний ард бүхэл бүтэн ертөнц байгаа бөгөөд гайхалтай нарийвчлал, олон талт байдлаар хуулбарласан хэллэг-дүрсийг олох болно. Жишээлбэл, энэ бол хотын дүр төрх юм:
Хөлөө хөөрч, хоолойд наалдсан,
Махлаг такси, ястай такси..
Хоёрдугаар бүлгийн хэмнэлийн хэв маяг нь өвөрмөц бөгөөд маш динамик юм. Маяковский уламжлалт яруу найргийн хэмжүүрийг (iamb, trochee, anapest гэх мэт) ардын яруу найргийн онцлог шинж чанартай тоник шүлэгтэй өөрчилж, чөлөөтэй хослуулж, шүлгийн уян хатан, хөдөлгөөнт бүтцийг бий болгодог.
Тэгээд хэзээ -
Одоо ч гэсэн!
талбай руу гацаж ханиалгаж,
Хоолойд минь гишгэсэн үүдний танхимыг хажуу тийш нь түлхэв...
Шүлгийн хэмнэлийн олон янз байдал, хувирал нь өөрөө зорилго биш, харин шүлгийн олон талт агуулгыг илэрхийлэх хэрэгсэл юм.
Маяковскийн шүлгийн хэмнэлийн бүтцийн онцлог нь хэмнэлийн нарийн хөдөлгөөн, яруу найргийн шугамын задрал, түүний алдартай "шат" юм.
Сонсооч!
Номлодог
Цохих, гинших,
Өнөөдрийн хашгирах уруултай Зарастустра.
Маяковскийн нөхөр В.Каменскийн тухай нэг дурсамж байдаг. Тэрээр: "Өмдтэй үүл" шүлгийн амжилт маш их байсан тул тэр мөчөөс эхлэн тэр даруй гайхалтай уран чадварын оргилд гарч ирэв. Дайснууд хүртэл энэ өндөрлөгийг гайхан биширсэн харцаар харж байв.” Маяковский ирэх хувьсгалын тухай зөгнөлтөөр шингэж, боолчлогдсон хүн төрөлхтний өмнөөс үг хэлсэн тул энэхүү мэдэгдэл нь энэ ажлын мөн чанарыг бүрэн тусгасан гэж би үзэж байна.

Уран зохиолын сэдэвт эссэ: В.В.Маяковскийн "Өмдтэй үүл" шүлгийн 2-р бүлгийн дүн шинжилгээ.

Бусад бичвэрүүд:

  1. В.В.Маяковскийн "Өмдтэй үүл" шүлгийн эхний бүлгийн дүн шинжилгээ. "Чи үүнийг хумхаа өвчин гэж бодож байна уу?" В. Маяковский бол 20-р зууны эхэн үеийн, нийгмийн гүн гүнзгий өөрчлөлтийн зууны шилдэг яруу найрагчдын нэг юм. "Өмдтэй үүл" шүлгийг 1915 оны 7-р сар гэхэд дуусгасан. Дотор нь яруу найрагч бий.
  2. Владимир Маяковский Оросын болон дэлхийн яруу найргийн түүхэнд бүхэл бүтэн эрин үеийг нээсэн. Түүний бүтээл нь ангийн хамгийн харгис хэрцгий тулалдаанд төрсөн шинэ ертөнцийг бий болгосон. Яруу найрагч нь Оросын шүлгийг шинэчилж, яруу найргийн хэллэгийг шинэчилсэн шинэлэг зураачийн үүрэг гүйцэтгэсэн. Маяковскийн яруу найргийн байлдан дагуулалтууд гол чиглэлийг тодорхойлсон Цааш унших......
  3. Залуу Владимир Маяковский Оросын яруу найрагт зовж шаналж, ганцаараа ирсэн. Анх хэвлэл, тайзан дээр гарч ирсэн цагаасаа л уран зохиолын хулиганы дүрийг түүнд ногдуулж, харанхуйд автуулахгүйн тулд оройн цагаар зоригтой зэвүүцлээр энэ нэр хүндийг дэмжиж байв. Шүүмжлэл Цааш унших......
  4. "Өмдтэй үүл" шүлгийг 1915 оны 7-р сар гэхэд дуусгасан. Үүний зэрэгцээ Маяковский Лиля Бриктэй уулзаж, шүлгийг нь бүрэн эхээр нь уншиж, түүнд бүтээлээ зориулах зөвшөөрөл хүссэн юм. Шүлгийн гарчиг дээр ("Чамд, Лиля") нэр ингэж гарч ирэв. Цааш унших ......
  5. Маяковский аравдугаар сараас өмнөх яруу найргийн карьерынхаа таван жилийн хугацаанд бүтээсэн бүх зүйлийн дотор 1914-1915 онд бичсэн "Өмдтэй үүл" шүлэг онцгой байр суурь эзэлдэг. Бүтээлийн үг бүр нь бодит байдалд зоригтой сорилт, хөрөнгөтний тогтолцооны нийгэм, ёс суртахуун, гоо зүйн үндсийг нурааж, Цааш уншихыг уриалж байна ......
  6. Маяковскийн яруу найраг идэвхтэй байдаг: "Намайг алдаршуул!", "Ноёд оо! Зогс! Та гуйлгачин биш, тараах материал гуйж зүрхлэхгүй байна!" Тэрээр үгэн дээр ажиллахдаа тогтсон хэвшмэл ойлголтыг бүрмөсөн өөрчилж, үгийн тогтсон утгыг шинэчилдэг: "ястай кабин", "махлаг такси". Яруу найрагч үгсийн санг бүтээлчээр зохицуулдаг: тэр "шүүж", Цааш унших ......
  7. Шүлэг дэх хайрын зөрчил нь ер бусын юм. Уянгын баатар Марияг хэдэн цагийн турш хүлээж байгаа нь түүнийг ийм байдалд хүргэж, "зүрх нь хүйтэн төмрийн хэлтэрхий" мэт санагддаг, гэхдээ "хайртай" байхыг хүсдэг. Мэдрэл нь хязгаар хүртэл. Мөрүүд эмгэнэлтэй сонсогдож байна: Цааш унших......
  8. Энэхүү шүлгийг уншихад Маяковский булангийн эрэг дагуу алхаж, Куоккалагийн элсэрхэг эрэг дээр "Өмдтэй үүлс" гэсэн мөрүүдийг хүчтэй алхмынхаа хэмнэлээр дарж байгаа нь тод төсөөлөгддөг. Нойтон элсэн дээр асар том гутлын ул мөр үлдэж, яруу найрагчийн сэтгэлд үхэшгүй мөнхийн шүлгүүд төрдөг. Цааш унших......
В.В.Маяковскийн "Өмдтэй үүл" шүлгийн 2-р бүлгийн дүн шинжилгээ.

Александр Сергеевич Пушкиний "Евгений Онегин" бүтээл 1833 онд хэвлэгдсэн боловч хүмүүсийн зүрх сэтгэлийг догдлуулсан хэвээр байна. Ахлах сургуулийн сурагч бүр уг романаас ишлэл, түүний бүх гол дүрийг цээжээр мэддэг. Бүтээлийн амжилтын нууцыг ойлгохын тулд энэ нийтлэлд бид Пушкиний "Евгений Онегин" романд товч дүн шинжилгээ хийх болно.

Зохиолын ерөнхий шинж чанарууд

  • Чиглэл, төрөл. "Евгений Онегин" бол нийгэм-сэтгэл зүйн чиглэлийн Оросын анхны реалист романуудын нэг юм. Түүгээр ч барахгүй энэ романыг зохиолоор биш, шүлгээр бичсэн. Бүтээлийн түүх нь яруу найрагчийн бүтээлийн хэд хэдэн үеийг хамардаг.
  • Санаа, бодол. Зохиолыг гол дүрийн нэртэй ижил нэрлэсэн нь учир шалтгаантай. Үүгээр Пушкин дүрийн онцгой ач холбогдлыг онцлон тэмдэглэв. Евгений Онегинийн дүрд тэрээр цаг үеийн баатрын дүрийг харуулахыг хүссэн. Пушкиний хэлснээр 19-р зууны залуучуудын өвөрмөц шинж чанар нь амьдрал, түүний таашаалд хайхрамжгүй ханддаг байсан бөгөөд яруу найрагч үүнийг "сэтгэлийн дутуу хөгшрөлт" гэж нэрлэжээ.
  • Өөр нэг чухал санаа бол Оросын баатрын үндэсний зан чанарыг харуулах явдал юм. Татьяна бол "Оросын сүнс" баатар төдийгүй төгс эмэгтэй юм.
  • Зохиолч энэ романдаа гол дүрийн дүрийг бүрдүүлсэн язгууртнуудыг мөн харуулсан. Энэ нь нэг талаас "хоосон", "хүйтэн" сүнсээр шингэсэн Санкт-Петербург, Москвагийн өндөр нийгэм, нөгөө талаас мужийн язгууртнууд юм. Яруу найрагчийн тэдэнд хандах хандлага өөр байсан бөгөөд үүнийг романдаа харуулсан.
  • Сэдэв. Энэхүү роман нь амьдралын өргөн хүрээтэй материалыг хамардаг. Тиймээс уг бүтээлийн асуудал, сэдэв нь маш олон талт, олон талт байдаг. Энэ нь 19-р зууны эхэн үеийн Оросын нийгмийн бүхэл бүтэн нийгэм, өдөр тутмын болон соёлын амьдралын хэв маягийг нарийвчлан харуулсан болно.
  • Асуудал. Бүтээлийн тулгамдсан асуудлууд нь тухайн үеийн нийгмийн гол асуудалд тулгуурласан байдаг. Энэ бол үндэсний уламжлалаа дээдэлдэг Оросын нийгмийн гол хэсэг ба Европын гэгээрсэн Оросын язгууртны хоорондох ялгаа юм.
  • Гол дүр. Роман дээр үргэлж ялгаатай байдаг: хот - тосгон, үндэсний - үндэсний бус. Зохиолын баатрууд ч мөн адил ялгаатай. "Цагийн баатар" нь Евгений Онегинийн дүрээр уншигчдын өмнө гарч ирдэг. Тэрээр "Оросын Байронизм" -ын төлөөлөгчийн үүрэг гүйцэтгэдэг. Татьяна Ларина бол "амтат идеал" бөгөөд яруу найрагч Оросын дүрийн талаархи санаа бодлоо түүнд оруулсан. Владимир Ленский бол Оросын язгууртны төлөөлөгч боловч өөр төрлийн - Байроник Онегинээс ялгаатай нь залуу романтик, мөрөөдөгч юм.

Бүлгүүдийн товч дүн шинжилгээ

  • "Евгений Онегин" номын 1-р бүлгийн дүн шинжилгээ. Эхний бүлэгт ийм ер бусын баатар Онегинийн дүр төрхийг тайлбарлахын тулд Пушкин түүнд юу тохиолдсоныг нарийвчлан дүрсэлсэн байдаг. Бүлгийн үр дүнд зөрчилдөөн байгаа нь тодорхой болж байна. Гялалзсан нийслэлийн амьдрал баатарт өгч буй бүх боломжуудыг харгалзан түүнийг үүнд автдаггүй. Уншигч танд яагаад амьдралыг сонирхохоо больсон гэсэн асуулт гарч ирж байна.
  • "Евгений Онегин" номын 2-р бүлгийн дүн шинжилгээ. Хоёрдахь бүлэгт гол дүрүүдийг дүрсэлж, тэдний хөрөг дүр төрхийг өгч, зан чанарын зарим шинж чанарыг тоймлон харуулав. Дахин нэг асуулт: Онегин яагаад хөршүүдээсээ зайлсхийдэг боловч Ленскийтэй эвлэрдэг вэ? Эцсийн эцэст тэд маш их ялгаатай, бие биенээсээ ялгаатай, мөс, гал мэт.
  • "Евгений Онегин" 3-р бүлгийн дүн шинжилгээ. Энэ бүлгээс мөргөлдөөн эхэлдэг гэж үздэг. Гэхдээ Пушкин яруу найргийн эрч хүчээрээ үзэсгэлэнг хоёр бүлэг болгон сунгах болов уу? Тэрээр романаа шийдэмгий эхлүүлсэн. Зохиолын үйл явдал нь баатрыг зовоож буй зөрчилдөөн, түүний амьдралын бүх сүр жавхланг үл харгалзан түүний уйтгар гунигийн хачирхалтай байдалд оршдог. Хоёр дахь бүлэг нь амьдрах орчны өөрчлөлт, газар өөрчлөгдөхөд хүргэдэг. Гэхдээ энд, үл хөдлөх хөрөнгөд Онегин нийслэлтэй бараг адил хүсэл эрмэлзэлтэй байдаг. Гуравдугаар бүлэг бол энэ үйл явдлын дараагийн алхам юм. Баатар тосгонтой биш, харин хайр дурлалыг санагдуулдаг мэдрэмжтэй тулгарах болно. Татьяна болон түүний үйлдэл, хайрын захидал нь энэ бүлгийн гол гол зүйл юм. Мөн дахин асуултууд. Татьяна хайр яагаад ийм гэнэтийн байдлаар сэрсэн бэ? Түүнийг Онегинд захидал бичихэд юу нөлөөлсөн бэ?
  • "Евгений Онегин" номын 4-р бүлгийн дүн шинжилгээ. Энэ бүлэгт гол дүрийн баатрын хайр дурлалд хэрхэн ханддагийг уншигчид харуулдаг. Ромын зохиолч Татьяна хоёр цэцэрлэгт хийсэн тайлбараа хэрхэн үнэлж байна вэ? Үүнтэй адил уу? Зохиогч яагаад Онегинийн ариун байдал, Ленский, Ольга хоёрын аз жаргалтай хайрыг энэ бүлэгт харуулах шаардлагатай болсон бэ?
  • "Евгений Онегин" номын 5-р бүлгийн дүн шинжилгээ. Энд баатрыг шинэ сорилт хүлээж байгаа бөгөөд тэр асуултын өмнө тулгараад байна: юу ялах вэ - бусад хүмүүсээс давуу байдлын ухамсараар дэмжигдсэн өөрийн амар амгалангийн төлөөх хүсэл, эсвэл хэн нэгний хайрыг өрөвдөж, нөхөрлөлийг өрөвдөх сэтгэл үү? Энэ бүлэг асуултуудад хариулдаг: Татьяна Ленский, Онегин хоёрын мөргөлдөөнийг хэрхэн урьдчилан таамаглаж чадсан бэ, Татьянагийн мөрөөдөл нь нэрийн өдрүүдтэй ямар төстэй вэ?
  • "Евгений Онегин" номын 6-р бүлгийн дүн шинжилгээ. Энэ нь Онегинд хамаарах давуу байдлын төсөөллийн мэдрэмжийг бүхэлд нь илчилдэг. Энэ бол Онегин номонд өгүүлсэн нийгэмтэй хийсэн тэмцлийг үгүйсгэж, түүний найз залуу яруу найрагчийг хөнөөсөн хэрэг юм. Зөвхөн гол дүрийн бие махбодийн бүрхүүл амьд үлдэж, тэр ёс суртахууны хувьд эвдэрсэн. Түүний жигшин зэвүүцдэг хүрээлэн буй орчныг буруушаах нь түүний далд мэдрэмж, чин сэтгэлийн хүслээс илүү хүчтэй болж хувирав. Хариулах нь зүйтэй асуултууд: юу болсон бэ, найзууд хэрхэн гэнэт дайсагналцаж, дуэльд мөргөлдөв, тулааны гунигтай төгсгөлд хэн буруутай вэ?
  • "Евгений Онегин" 7-р бүлгийн дүн шинжилгээ. Энэ нь 2 үйл явдал дээр бүтээгдсэн: Татьяна Онегинүүдийн амьдардаг байшинд зочлох, Татьяна Москвад ирсэн. Баатар Москвад байхгүй. Онегин үнэлгээний талаарх уншигчдын эргэлзэл улам ширүүснэ. Түүний дүр төрхөд бүр илүү тодорхойгүй, нууцлаг байдал бий. Ёс суртахууны хямралд орсон түүнийг бид буруутгах ёстой юм шиг санагдаж байна. Татьянаг даван туулж, хайхрамжгүй байдалд оруулсан эргэлзээ нь Онегинийг буруушаахад улам бүр нэмэр болж байх шиг байна. Гэвч наймдугаар бүлэгт Пушкин биднийг буруу ташаа ойлголтоос гаргаж, баатарыг увайгүй шүүхийг бидэнд зөвшөөрдөггүй. Зохиолын төгсгөлд чин сэтгэлийн мэдрэмж, гүн зовлонг мэдрэх чадвартай баатар. Эндээс бид асуулт асуух болно: болсон бүх үйл явдлуудтай холбоотойгоор Татьяна Онегинд хандах хандлага өөрчлөгдсөн үү?
  • "Евгений Онегин" номын 8-р бүлгийн дүн шинжилгээ. Энэ бүлэгт Онегин өмнө нь байгаагүй боломжуудыг олж мэдэв. Баатар дээшээ гарч, түүнд шууд, аминч бус, уянгын мэдрэмж илэрсэн. Гэсэн хэдий ч тэрээр эмгэнэлтэй мухардалд оров. Пушкины хэлснээр, хайр дурлалд орох, нийгмийг хүйтэн жигшил зэвүүцлийг илэрхийлэх нь аврал биш юм. Энэ бол романы дотоод утгыг үгүйсгэсэн явдал юм. Тэгээд бид асуултанд хариулах ёстой: Онегин Татьяна хайртай, гэхдээ тэр яагаад одоо түүнээс татгалзаж байгаа юм бэ?

Бид танд "Евгений Онегин" романы товч дүн шинжилгээг толилуулж байгаа бөгөөд энэ нь танд энэ бүтээлийг илүү сайн ойлгоход тусална гэж найдаж байна.

А.С.Пушкиний "Евгений Онегин" романы асар том, цэвэр толинд уншигчид орчин үеийн байдлыг хүлээн зөвшөөрч, өөрсдийгөө болон найз нөхөд, хүрээлэн буй орчныг бүхэлд нь таньж мэдсэн. Тэд түүний үеийн шилдэг хүмүүсийн амьд, яриа хөөрөөтэй, завсарлагатай, чин сэтгэлээсээ, тиймээс давхар сэтгэл татам яриаг сонссон. Зургуудын бүх шинж чанарууд нь санамсаргүй байдлаар биш, хаанаас ч аваагүй, зүгээр л төсөөллөөс авсан. Тэд нэг эрин үеийн хөндлөн огтлолыг төлөөлдөг.

Тиймээс зөвхөн романы гол дүрүүдийн дүр төрхийг төдийгүй үнэн зөв, үзэсгэлэнтэй дүрсэлсэн хоёрдогч дүрүүдийг авч үзэх нь сонирхолтой юм.

Ийнхүү яруу найрагч хоёрдугаар бүлгийн нэг хэсгийг (6-аас 12 хүртэл) Ленскийн дүр төрхийг тодорхойлоход зориулав. Тэрээр баатрын онцгой, өвөрмөц шинж чанарыг сайн анзаардаг. Гэхдээ бид Ленскийн дүр төрхийг хамгийн товч бөгөөд тодорхой харуулсан 10-12 гэсэн гурван бадаг сонирхож байна.

Гэхдээ эдгээр шүлгийн дүн шинжилгээ хийхээс өмнө Ленскийн шүлгийн анхны ноорог дээр "чанга, босогч, яруу найрагч" гэж дүрслэгдсэн болохыг тэмдэглэх нь зүйтэй. Тэрээр Германы их сургуулиас зөвхөн "эрх чөлөөнд дуртай мөрөөдөл" төдийгүй "уур хилэн, харамсал", тэр ч байтугай "өшөө авах цангааг" авчирсан.

Тиймээс эхлээд Ленский Пушкинд илүү ач холбогдолтой, өөртэйгөө илүү ойр санагдсан: тэр бол ирээдүйн Декабрист байсан юм. Дүрсийг бүтээхдээ яруу найрагч эдгээр шинж чанаруудыг орхиж, гадаадаас буцаж ирсэн орос залуучуудын ачаа тээшинд зөвхөн "эрх чөлөөг эрхэмлэгч мөрөөдөл", "үргэлж урам зоригтой яриа, мөрний урт хар буржгар" л хадгалагдан үлджээ.

Пушкин язгууртны залуучуудын жирийн төлөөлөгч Ленскийг энгийн болгожээ. Владимир маш эелдэг, туршлагагүй бөгөөд хүсэл эрмэлзэлдээ цэвэр ариун гэж хэлж болно, тэр өөрийн уран зохиол, бодит байдлын хоорондох ялгааг олж хардаггүй.

Тэр хайрыг дуулж, хайранд дуулгавартай,

Мөн түүний дуу тодорхой байсан,

Энгийн сэтгэлгээтэй бүсгүйн бодол шиг

Яг л хүүхдийн мөрөөдөл шиг...

Ленский шүлэг бичсэн гэсэн утгаар зохиолч баатарынхаа тухай ингэж хэлдэг. Тиймээс дуэлийн өмнөх шөнө тэрээр сүүлчийн шүлгээ Ольгад бичнэ, Онегин нойрсож байхад... Энэ нарийн ширийн зүйл - яруу найргийн дасгал хийх нь Пушкины хувьд маш чухал юм. Энэ бол баатарыг зохиолчтой холбоотой болгох ёстой шинж чанаруудын нэг юм. Тэрээр Ленскийн романтизм төдийгүй түүний гүн гүнзгий, чин сэтгэлээсээ мэдрэх чадварыг онцлон тэмдэглэв ("нялх хүүхдийн нойр шиг" зүйрлэлийг энд ашигласан нь тохиолдлын хэрэг биш юм).

Тэр хагацал, уйтгар гунигийг дуулж,

Бас ямар нэг зүйл, мөн манантай зай ...

Тэрээр амьдралын бүдгэрсэн өнгийг дуулжээ

Бараг арван найман настай.

Эдгээр мөрүүд нь баатрын бүтээлч байдлын талаархи инээдэмийг илэрхийлдэг. Пушкин үгийн жинхэнэ мастерын хувьд Ленскийн мэдрэмжийн ердийн шинж чанарыг онцлон тэмдэглэхийг хичээдэг. Эцсийн эцэст арван найман настай бүх яруу найрагчид амьдрал, мэдрэмжийн талаар бичдэг. Хэдийгээр тэдний амьдрал дөнгөж эхэлж байгаа бөгөөд "нар жаргах" гэж юу болохыг ойлгоогүй хэвээр байна.

Хөрш зэргэлдээх тосгоны ноёд

Тэр найранд дургүй байсан;

Тэр тэдний шуугиантай ярианаас зугтав.

Тэдний яриа боломжийн...

Евгений ганцаараа байгаа цөлд

Би түүний бэлгийг үнэлж чадна ...

Хөрш газрын эздийнх нь төсөөлж байснаар баатрын маш хураангуй хөрөг зураг: "Баян, царайлаг Ленский // Хаа сайгүй хүргэн болгон хүлээж авсан..." Түүгээр ч зогсохгүй "царайлаг" гэсэн хэллэг нь хамгийн их хамааралтай байдаг. баатрын хөрөг дээр биш, харин газрын эзний охинд хүргэн хийх чадвар нь:.

Бүх охид өөрсдийнхөө төлөө заяагдсан

Хагас Оросын хөршийн хувьд...

Ерөнхийдөө Ленский романы хуудсан дээр гарч ирсэн, тэр Евгений найз болсон нь чухал төхөөрөмж юм. Владимирын тусламжтайгаар түүний амьдралыг илэн далангүй хардаг тул бүх дүр төрх илүү тод, гайхалтай болж хувирдаг. Тэр амаараа үнэнийг хэлдэг хүүхэд шиг.

В.Г.Белинскийн хэлснээр Пушкиний "Евгений Онегин" романыг "Оросын амьдралын нэвтэрхий толь" гэж нэрлэж болно. Найдвартай эх сурвалжаас авсан энэхүү бүтээлээс та тэр үеийн тухай, юу идэж, хүмүүс хэрхэн хувцаслаж байсан зэрэг бараг бүх зүйлийг мэдэж болно. Энэ нь Оросын ард түмний амьдрал, амьдралын хэв маяг, тухайн үеийн уур амьсгалыг тусгасан байдаг. "Евгений Онегин" төлөвлөгөөний дагуу хийсэн ажлын товч дүн шинжилгээтэй танилцахыг урьж байна. Энэ материалыг 9-р ангийн уран зохиолын хичээлд ашиглах, мөн улсын нэгдсэн шалгалтанд бэлтгэхэд ашиглаж болно.

Товч дүн шинжилгээ

Бичсэн жил- 1823-1830 он

Бүтээлийн түүх– Зохиолын ажил долоо гаруй жил үргэлжилсэн гэж яруу найрагч өөрөө хэлсэнчлэн төрөлх нутагтаа болж буй үйл явдлуудын талаарх түүний бодол, үнэлгээний үндсэн дээр бүтээгдсэн.

Сэдэв– “Евгений Онегин” киноны гол сэдэв бол хариу нэхээгүй хайр. Хүний амьдралыг дагалддаг бүх сэдвүүд энд оролцдог - нөхөрлөл, хайр, үнэнч байдал, урам хугарах.

Найрлага– Найман бүлгээс бүрдсэн яруу найргийн роман.

Төрөл– А.С.Пушкин өөрөө “Евгений Онегин” жанрыг шүлгийн зохиол гэж тодорхойлж, уянгын болон туульсын агуулгыг онцолсон.

Чиглэл– Реализм, гэхдээ эхний бүлгүүдэд романтизмын чиглэл байсаар байна.

Бүтээлийн түүх

"Евгений Онегин" бүтээлийн түүх 1823 онд яруу найрагч цөллөгт байхдаа эхэлсэн. Энэ үед зохиолч зохиолынхоо утгыг илэрхийлэх тэргүүлэгч арга болох романтизмаас аль хэдийнээ татгалзаж, бодитойгоор ажиллаж эхэлжээ.

Зохиолын үйл явдлууд нь нэгдүгээр Александрын хаанчлалын үе, XIX зууны эхний улирлын Оросын нийгмийн хөгжлийг хамардаг. Бүтээлийг бүтээх нь язгууртны драмын хувь заяанд зориулагдсан юм.

Бүх болж буй үйл явдлын цаана романы хайр дурлалын өрнөл, гол баатруудын туршлага, тэдний хувь заяанд хүрээлэн буй орчны нөлөөлөл, ертөнцийг үзэх үзэл нь хөгждөг. Зохиолын төгсгөл нь яруу найрагчийн бүтээлч ажлын "алтан" үед, холерын тахал түүнийг Болдиногийн эдлэнд саатуулсан үед унав. Энэхүү роман нь түүний гайхалтай ур чадвар, бүтээлч сэтгэлгээг тод харуулсан бөгөөд энэ нь уг бүтээлд агуулгыг өвөрмөц гүнзгийрүүлсэн юм.

Тусдаа бүлгүүдийг бүтээх нь зохиолчийн амьдралын тодорхой үетэй тохирч байсан бөгөөд тус бүр нь бие даасан бүтээл болж эсвэл бүхэл бүтэн романы нэг хэсэг байж болно. 1823-1830 онуудад бичсэн олон жил үргэлжилж, номыг хэсэгчлэн хэвлэж, романыг бүхэлд нь 1837 онд хэвлүүлжээ.

Сэдэв

Зохиолын гол санааЭнэ бол Татьянагийн Онегинд учирсан хариу нэхээгүй хайр юм. Пушкиний ном нь тухайн үеийн Оросын нийгмийн амьдралын бүхий л салбарыг бүрэн дүүрэн, өнгөлөг дүрсэлсэн байдаг. Зохиогч нь Оросын тосгоны амьдрал, өдөр тутмын амьдрал, иргэний нийслэл хотын нийгэм, баатруудын ердийн хөрөг зураг, тухайн үеийн хүмүүсийн загвар, амтыг харуулсан.

Зохиолын гол дүр, залуу язгууртан Евгений Онегин амьдралдаа сэтгэл дундуур байна. Авга ах нь түүнд үл хөдлөх хөрөнгө үлдээжээ. Нийгмийн амьдралаас залхсан Евгений тосгон руу явав. Энд тэр Ленскитэй уулздаг, тэд маш их харилцдаг. Ленский Евгенийг Ларины гэр бүлд танилцуулав. Ленский өөрөө залуухан, нисдэг гоо бүсгүй Ольгад дурладаг бөгөөд түүний эсрэг тал болох Татьяна эгчтэй. Энэ бол зохиолоор хүмүүжсэн боловсролтой залуу охин юм. Түүний цэвэр, романтик сэтгэл нь тод, үнэнч, үнэнч хайрыг хүсдэг. Залуу охин хүчтэй арга хэмжээ авахаар шийдэв: Онегин дүрд дүрслэгдсэн мөрөөдлийнхөө баатарт хайраа зарлав. Залуу язгууртан охины хайрыг үгүйсгэдэг. Онегиний үгсийн дараа охинд ямар мэдрэмж төрж байгааг төсөөлөхөд хэцүү байдаг. Энэ бол өвдөлт, ичгүүр, урам хугарал юм. Номын баатруудын жинхэнэ мэдрэмжийн талаар бүрэн итгэлтэй өссөн охины хувьд энэ нь маш том стресс юм.

Ленский хайрынхаа төлөө тулалдахад бэлэн, Онегин Ольгатай илэн далангүй тэмцэж эхэлсний дараа тэрээр Онегинийг тулаанд уриалав. Залуу үхнэ. Хэдэн жилийн дараа аль хэдийн гэрлэсэн Татьянатай уулзсаны дараа тэрээр жинхэнэ хайраа алдсан гэдгээ ойлгов. Тэрээр Татьяна өөрийгөө тайлбарлаж байгаа боловч одоо тэр түүний хайраас татгалзаж байна. Охин бол өндөр ёс суртахуунтай бөгөөд хэзээ ч эх орноосоо урвахгүй. Зохиолын гол санаа нь хайрын харилцааны асуудлыг харуулах явдал юм. Баатруудын мэдрэмж, туршлага нь тухайн үеийн нийгмийн мөн чанарыг тусгасан байв. Хүний асуудал бол хүмүүсийн үзэл бодолд захирагддаг явдал юм. Татьяна Евгений хайрыг үгүйсгэдэг, учир нь тэр одоо түүний хүрээлэлд шилжиж буй өндөр нийгмийн буруушаалтаас айдаг.

"Евгений Онегин" бүтээлийн дүн шинжилгээг нэгтгэн дүгнэж хэлэхэд бид онцлон тэмдэглэж болно романы гол мөн чанар- оюун санааны хувьд сүйрсэн хүн өөрийгөө батлахыг хичээдэггүй, нийгмийн нөлөөнд автдаг. Хүн ба нийгмийн хоорондын зөрчилдөөннэг зүйлд захирагдаж, ерөнхий хүч нь нэг хүнийг тогтолцооны эсрэг эсэргүүцэл үзүүлэхгүй бол дарж устгадаг.

Энэ ажлын заадаг зүйл үргэлж хамааралтай хэвээр байна - сонголтоо хийх, амьдралаа бүрэн дүүрэн амьдрах чадвар.

Найрлага

Пушкиний бүтээл бөгөөд найруулгын онцлог нь агуулгын гүн утгыг онцолж өгдөг. Яруу найргийн роман нь найман хэсгээс бүрдэнэ.

Зохиолын эхний бүлэгт гол дүрийн дүрийг танилцуулж, түүний нийслэл дэх амьдралыг гэрэлтүүлжээ. Хоёрдахь бүлэгт романы хоёр дахь сэдвийн өрнөл эхэлдэг - залуу, эрч хүчтэй яруу найрагч Ленскийн Онегинтэй танилцах явдал юм. Гуравдугаар бүлэгт Евгений Татьянатай уулзсан ажлын гол сэдвийн эхлэлийг харуулсан болно. Үйлдэл хөгжиж байна: охин захидал бичиж, Онегинтэй хийсэн яриа өрнөнө. Евгений найзынхаа сүйт бүсгүйтэй үерхэж, түүнийг дуэлд уриалан дуудаж байна. Татьяна зөгнөлийн мөрөөдөлтэй байдаг.

Ромын оргил үе бол Владимир тулаанд нас барсан, Ольга өөр хүнтэй гэрлэсэн, Татьяна нэр хүндтэй генералтай гэрлэсэн юм.

Татьяна Онегинтэй уулзсан нь тэдний тайлбар бөгөөд Евгений хайртай хэвээр байгаа охин түүнээс татгалзаж буйг үгүйсгэж байна. Төгсгөл нь өөрөө нээлттэй, тодорхой баталгаа байхгүй.

Шүлгийн бүлгүүдэд гол үйл явдлаас салдаггүй уянгын аяллууд байдаг, гэхдээ нэгэн зэрэг зохиолчийн уншигчдад ханддаг. Эхэндээ яруу найрагч 9 бүлэг зохиосон ч цензурын хатуу хязгаарлалт яруу найрагчийг нэг бүлгийг хасч, бүх бодол санаа, мэдрэмжээ мөрийн хооронд дүгнэж, уянгын гажуудлыг ашиглахаас өөр аргагүйд хүргэсэн. Тиймээс бүх бүлгүүд, шүлэг бүхэлдээ дуусаагүй дүр төрхтэй, ямар нэгэн дутуу илэрхийлэлтэй байдаг.

Гол дүр

Төрөл

Зохиолын зохиолын хайрын шугам нь үйл явдал өрнөж буй баатарлаг эхлэл юм. Зохиогчийн эргэцүүлэл, түүний ухралт нь уянгын эхлэл бөгөөд яруу найрагч түүний бүтээлийг дараахь байдлаар тодорхойлдог. шүлэгт "уянгын-тууль" роман.

Зохиолыг бүтээх явцад яруу найрагч романтик үзлийг аль хэдийн орхиж, бүтээлч байдлын шинэ үе шатыг эхлүүлсэн бөгөөд "Евгений Онегин" роман нь бодит чиглэлийг хүлээн авсан.

Зохиолын төгсгөл тийм ч өөдрөг биш байсан ч уншигч ирээдүйгээ өөдрөгөөр харж, эрхэмсэг сэтгэл, жинхэнэ мэдрэмжинд чин сэтгэлээсээ итгэдэг тийм амьд, эгдүүтэй хэлээр бичигдсэн байдаг. "Евгений Онегин" бол үнэхээр Оросын яруу найрагч, зохиолч, агуу суут Александр Сергеевич Пушкиний авъяас чадвар, хүч чадлын илэрхийлэл юм.

Ажлын тест

Үнэлгээний шинжилгээ

Дундаж үнэлгээ: 4.3. Хүлээн авсан нийт үнэлгээ: 4029.