П'ять століть. Міфи та легенди Стародавньої Греції

ТОДИ І ТЕПЕР
(Матеріал розрахований на 2 - 3 навчальні години)

Основна гуманістична ідея розділу:
- людство закономірно йшло до необхідності створення правил, які організують спільне існування різних індивідуальностей. Повага до правил, у тому числі й до таких, які обмежували б прояв насильства в конфліктах між людьми, - обов'язкова умова збереження людства.

Етична мета розділу:

Підвести учнів до розуміння значення правил, що регулюють поведінку людей загалом та обмежують насильство у їх силовому суперництві зокрема.

Тексти для читання з подальшим аналізом чи обговоренням
міф "П'ять століть"(переказ істориком Н.А. Куном фрагмента поеми Гесіода "Праці та дні"), у якому відбито уявлення давньогрецького поета про тенденцію розвитку людського суспільства на бік неповаги встановлених правил;
казка Р. Кіплінга "Кітка, що гуляла сама по собі" , що дозволяє обговорити можливість розумного співіснування різних індивідуальностей, здатних поважати правничий та обов'язки друг друга.

Словник понять:

Звичай- загальноприйнятий порядок, який традиційно встановив правила суспільної поведінки.

Правило- становище, встановлення, принцип, службовці керівництвом будь-чим; прийнятий будь-ким спосіб думок, дій.

Договір- письмова чи усна угода, умова про взаємні зобов'язання.

Якщо вчитель вважає за можливе розпочати роботу з засвоєнню понять "гуманний", "гуманістичний", "гуманітарний" вже на перших уроках по даному УМК, він може звернутися до визначення даних понять на стор.70 методичних рекомендацій.

ДО УРОКУ З МІФУ "П'ЯТЬ СТОЛІТТІВ"

Цілі:

загальні- познайомити учнів із уявленнями давньогрецького поета Гесіода про логіку розвитку людського суспільства; обговорити проблему, відображену в міфі: "Яким шляхом рухається людство: шляхом поваги загальноприйнятих правил або ж зневаги ними";

приватні- познайомити з новим видом міфологічного оповідання; продовжити формування навичок лексичної роботи; збагатити уявлення учнів про такі мистецькі засоби, як епітет, алегорія, метонімія.

Можливий хід уроку

"Справи давно минулих днів..."

Вчитель наперед готує на дошці запис умовної назви уроку.

Справи давно минулих днів,
Перекази старовини глибокої...

Ці пушкінські рядки дозволять нам розпочати розмову про справді далекий час, про справи настільки давні, що видаються нам зараз міфічними.

Однак трохи пізніше я попрошу вас знову звернутися до цих рядків і відповісти на запитання: "Ті питання, які ми обговорюватимемо після знайомства з творами, створеними давним-давно, - це справді "справи давно минулих днів", які були важливими і цікавими. Або вони, як і раніше, хвилюють і нас, що живуть ТЕПЕР?

Підготовка до сприйняття тексту

На дошці вчитель записує слова "срібний, залізний, золотий, мідний". Потім він просить учнів розмістити ці слова у логічній послідовності і пояснити, чому саме таке розташування слів вони пропонують. Можливі наступні ланцюжки: золото-срібний-мідний-залізний або навпаки - слова в такому випадку розташовуються в міру спадання або зростання ступеня цінності природних матеріалів.

Далі вчитель може звернутися до учнів зі словами:
- Сьогодні ми маємо познайомитися з давньогрецьким міфом - називається він "П'ять століть". Його переказав нам історик Н.А. Кун за поемою Гесіода "Праці та дні".

(Можна згадати про зміст терміна "міф": його треба подати як "дологічне", а не "алогічне" усвідомлення світу. У міфах більше емоцій, ніж логіки. У них відображені первісні уявлення людей про світобудову та зв'язки в ньому, засновані на поведінці богів, що володіють людськими властивостями - емоціями насамперед.Все оповідання Гесіода, з яким трохи пізніше знайомитимуться діти, засноване на емоційному усвідомленні світу та його змін. невизначене) і докази.Однак він відрізняється від казки орієнтованістю на найважливіші події, проблеми в житті людей.)

У цьому міфі особливим чином розташовуються, обігруються слова, з яких ви вибудовували логічні ланцюжки. Чи можете ви за назвою міфу припустити, як саме обігруватимуться в ньому слова золотий, срібний, мідний, залізний? (Учням дається можливість висловити свої припущення, вчитель може коротко зафіксувати їх припущення на дошці.) Прочитайте текст, переконайтеся в правильності чи помилковості вашої припущення.

Гесіод(Кінець VIII-VII ст. До н.е.) - родоначальник дидактичного епосу в давньогрецькій літературі. Основні відомості про Гесіод почерпнуті з його поеми "Праці та дні". Незважаючи на гіркоту, що пронизує поему, її настрій не безвихідний. Поет прагне знайти у вікі риси добра, вказати джерело надії. Насамперед він вірить у богів та людську працю. Інший своєю поемою, "Теогонія", Гесіод стверджує думку про могутність і славу Зевса, як найбільш сильного, а й мудрого управителя світу. Порядок світобудови допомагає підтримувати Зевсу його дружини: богиня родючості Деметра і уособлює природний порядок речей Феміда, яка, у свою чергу, народжує трьох Ор - богинь пір року, що змінюються: Євномію, Діку, Ірину (Законність, Справедливість, Світ), що позначають основи норм. Ці імена багатозначні: вони вказують на ті явища, дотримання яких, на думку Гесіода, було поставлено під загрозу.

За М. Нікола

Читання тексту

На етапі підготовки до уроку вчителю може знадобитися додаткова інформація про Гесіод.

У книзі для учня пояснюються в повному обсязі слова, які називають давньогрецькі реалії, оскільки частина їх вже знайома учням з курсу історії. Крім зазначених у дитячій книзі можуть також потребувати пояснення і такі слова:

Кадм- Герой давньогрецьких міфів, засновник Фів. Після викрадення Європи Зевсом її брати, зокрема Кадм, були послані батьком на пошуки сестри. Дельфійський оракул наказав К. припинити пошуки, йти за коровою, яку він зустріне, і побудувати місто там, де вона зупиниться. Виконуючи цей наказ, К. прибув до Беотії (поряд з Аттикою, найбільш значну область Стародавньої Греції), де заснував Кадмею - цитадель, навколо якої згодом виросли Фіви - найбільше місто Беотії, у Гомера - "семибратні" Фіви.

Едіп- Син фіванського царя Лая. Дельфійський оракул передбачив, що Едіп у майбутньому стане вбивцею свого батька та чоловіком матері, тому за наказом батька він ще дитиною був кинутий на поживу звірам. Знайдений пастухами, Едіп було передано бездітному коринфському цареві Поливу, який виховав його як свого сина. Едіп, що виріс, зустрів на перехресті доріг свого батька Лая і вбив його, не знаючи, що це його батько. Едіп звільнив Фіви від Сфінкса, вирішивши його загадку, став там царем і, нічого не підозрюючи, одружився зі своєю матір'ю. Дізнавшись істину, він засліпив себе.

Кронос(Крон) - один з найдавніших доолімпійських богів, син Урана (Неба) і Геї (Землі), молодший з титанів, який скинув і покалічив свого батька. Мати Кроноса передбачила, що, подібно до свого батька, він буде скинутий одним зі своїх дітей. Тому Кронос проковтував усіх своїх новонароджених дітей. Цієї долі уникнув лише молодший син Кроноса Зевс, замість якого був проковтнутий загорнутий у пелюшки камінь. Згодом Зевс скинув батька і змусив його виригнути всіх проковтнутих ним дітей. Під проводом Зевса діти Кроноса оголосили війну титанам, що тривала десять років. Разом з іншими переможеними титанами Кронос був скинутий у Тартар.

Спочатку Кронос, мабуть, був богом землеробства, жнив (у деяких міфах зброєю та атрибутом Кроноса вважався серп). З Кроносом пов'язана легенда про золотий вік, під час якого Кронос керував світом.

Народна етимологія зблизила ім'я Кроноса з грецьким позначенням часу - хронос, і Кронос стали розглядати як бога часу.

Океан. 1. Згідно з Гесіодом - син Урана та Геї, титан, брат Кроноса, чоловік Тефіди, яка народила йому три тисячі синів - річкових божеств і три тисячі дочок - океанід. Океан живе самотньо у підводному палаці і з'являється зборах богів. У пізніших міфах витісняється Посейдон. 2. Міфічна річка, що оточує землю. В Океані, за уявленнями стародавніх, беруть початок усі морські течії, річки та джерела. З Океану сходять і в нього опускаються сонце, місяць та зірки (крім сузір'я Великої Ведмедиці).

1. Назвіть п'ять століть у тому порядку, як вони перераховуються в міфі. (Золотий, срібний, мідний, вік героїв, залізний.) Яка назва століття нам зустрілася вперше (Століття героїв.) Чи відомі вам міфи, які розповідали б про життя людей і богів у вік героїв? (Деякі міфи про Ахілла, Геракла, аргонавтів.)
Випишіть назви всіх п'яти століть. Підберіть слово для ємної, узагальнюючої характеристики кожного століття. (Щасливий, жорстокий, героїчний, трагічний, шляхетний, радісний, важкий тощо)

2. Як ви думаєте, на що в характеристиці століть звертається наша увага з появою в логічному ланцюжку назви повік героїв? Знайдіть в описі кожного століття слова та вирази, що характеризують життя людей кожного століття. Випишіть їх.
(Золотий: Безболісне і щасливе життя; безтурботно жили люди.
Срібний: "нерозумні" люди...
Мідний: страшні та могутні люди; полюбили війну, багату стогонами; знищували одне одного.
Вік героїв: рід людський більш благородний, справедливіший, однак і вони загинули у війнах і кровопролитних битвах.
Залізний: виснажлива праця, тяжкі турботи; не шанують люди один одного, гість не знаходить гостинності, не дотримуються цієї клятви, не цінують правди та добра; одне в одного руйнують міста, всюди панує насильство; немає у них захисту від зла...).

Як, за Гесіодом, змінювалося життя людей Землі зі зміною століть? Чому? Який прийом допомагає зробити такий висновок? Як, на вашу думку, змінюється емоційне забарвлення слів, що характеризують життя людей різних століть? (Назви століть дано за аналогією з металами, порівняльна цінність яких різна: золото дорожче за срібло, срібло дорожче за мідь, мідь - залізо.)

3. У житті людей майже кожного століття, про яке розповів Гесіод, були свої світлі та темні сторони: радість та горе. Який із століть оцінюється Гесіодом як найбезхмарніший, найщасливіший для людей, що живуть у ньому? Чому? Перечитайте опис їхнього життя. Які синоніми, виходячи з цього опису, ви могли б підібрати до слова "щасливий"? (Безтурботний, спокійний, тихий.) Знайдіть у тексті метонімії, порівняння, що допомагають створити відчуття щасливого, спокійного життя людей у ​​золотому столітті. ("Безболісне і щасливе життя їхнє було вічним бенкетом"; "смерть... спокійний, тихий сон"; "Самі боги приходили до них радитися".)

4. Чи можна назвати життя наступних людських пологів спокійним, безтурботним? У які століття, створені, згідно зі світосприйняттям древніх греків, богами Олімпу, люди мали можливість обирати ту чи іншу лінію поведінки? Який вибір вони робили? Якими були наслідки цього вибору?

5. Чим завершується розповідь про життя людей залізного віку? Хто чи що могло б змінити їхнє життя? (У залізному столітті на землі панує насильство, тому що самі люди ведуть себе не так, як має. Совість і Правосуддя покинули Землю. Отже, позитивні зміни залежать передусім від самих людей: вони поважатимуть встановлені, загальноприйняті правила - Совість і Правосуддя зможуть повернутися.)

7. Уявіть, що вас попросили дати характеристику минулим століттям та часу, в якому ви живете зараз. Придумайте, якщо хочете, свої назви віків та їхні часові межі. Охарактеризуйте життя людей, які у цих століттях. Постарайтеся описати "своє століття" (тобто час, в який ви живете) з різних сторін, не втрачаючи ні світлі його сторони, ні будь-які проблеми, що вас хвилюють.

Висновки з урокуроблять самі учні, відповідаючи на запитання вчителя:
Сьогодні розмова йшла про організацію життя людей за правилами. Чи можна цю тему віднести до "вічних" тем? Чому?

Пояснення домашнього завдання

Прочитайте цей міф своїм рідним або знайомим, які старші за вас за віком. Розпитайте їх про те "століття", тобто часу, в якому вони жили, будучи у вашому віці. Яким воно їм видається тепер? А як вони характеризують час, коли живуть зараз? Запишіть визначення епітети, які вони будуть використовувати для характеристики минулого і сьогодення. Підготуйте розповідь про розмову, що відбулася.

ДО УРОКУ З КАЗКИ Р. КІПЛІНГА "КІШКА, ГУЛЯЛА САМА ЗА СЕБЕ"
(Матеріал розрахований на 1-2 навчальні години)

Цілі:

загальна- спонукати учнів задуматися про сенс правил і законів, що дозволяють співіснувати різним індивідуальностям;

приватні- поглибити уявлення школярів про жанр літературної казки; продовжити роботу з формування навичок лексичного аналізу тексту; звернути увагу школярів на роль лексичних та композиційних повторів.

Можливий хід уроку

Підготовка до обговорення центральної проблеми твору (2 хв.)

З Стародавню Грецію перенесемося в інший час - рубіж XIX і XX століть. Саме цей період створював свої твори англійський письменник Редьярд Кіплінг. Поряд з різними проблемами його також займало питання про можливість розумного співіснування різних індивідуальностей, здатних поважати права і обов'язки один одного. Роздуми з цього приводу знайшли свій відбиток у його казці " Кішка, що гуляла сама собою".

На етапі підготовки до уроку вчителю може знадобитися додаткова інформація про письменника.

Редьярд Кіплінг– англійський письменник (1865-1936). Він народився та провів раннє дитинство в Індії. На той час Індія була залежною від Великобританії, була її колонією. У найдавнішій прекрасній країні розпоряджалися англійські чиновники. На службі в Індії перебував і батько Ред'ярда Кіплінга. Він був директором музею мистецтв у Бомбеї. У цьому великому індійському місті пройшли дитячі роки майбутнього письменника. А коли Редьярд Кіплінг підріс і настав час вступати до школи, його відправили до Англії.

В Англії Кіплінг жив не у родичів, а незнайомих людей, яких знайшли за оголошенням. Незабаром життя хлопчика стало нестерпним: господиня будинку зовсім зацькувала його: била, замикала в темній кімнаті, всіляко принижувала... Він дуже пізно і з великими труднощами навчився читати, а одержуючи погані позначки, намагався приховати їх. Господиня знайшла, як їй здавалося, спосіб боротьби із цим. Одного разу, коли Кіплінг викинув свій щоденник з відмітками за місяць, вона наклеїла хлопчику на спину листок із написом "брехун" і в такому вигляді відправила його до школи. Але й це не допомогло...

Єдине, у чому згодом знайшов порятунок, було читання. Редьярд читав запоєм усе поспіль, кожну друковану сторінку, що траплялася йому. Але його мучителька почала забирати у нього книги.

У хлопчика почалося нервове виснаження, він швидко втрачав зір.

Дізнавшись про те, що сталося, його мати приїхала до Англії, і коли вона зайшла до кімнати сина і нахилилася до нього, щоб поцілувати його на ніч, він інстинктивно загородився від удару. Це вирішило справу. Хлопчика віддали до іншої школи, після якої він повернувся до Індії.

За Н.П. Михальської та Ю.І. Кагарлицькому


Вийшовши з коледжу, Кіплінг став журналістом в Індії, прославився як письменник та поет. У нашій країні особливу популярність здобули його "Книги джунглів"і "Казки просто так" . "Казки"складалися в сімейному колі, у буквальному значенні біля домашнього вогнища. Тому, мабуть, у них стільки домашнього тепла. Першими слухачами були діти Кіплінга. Казки писалися їм у певному сенсі про них. "Казки" пройняті домашнім духом, а точніше – ідеєю Будинку.

Протягом багатьох років змінювалося ставлення до особистості та творчості Кіплінга у нього на батьківщині та в нашій країні. Проте час – найкращий критик. Пала Британська імперія, але найкраще з написаного Кіплінгом живе. Це не тільки " Книги джунгліві "Казки просто так". Т.С. Еліот, який іронізував над Кіплінгом напередодні першої світової війни, в ході другої видав його обрані вірші, супроводжувавши тою великою передмовою, в якій визнав його великим Майстром Слова. С. Моем видає у середині століття антологію оповідань Р. Кіплінга і завершує своє есе про нього категоричним висловлюванням: " Редьярд Кіплінг - єдиний автор нашій країні, якого можна поставити поруч із Мопассаном і Чеховим. Він - наш найбільший майстер оповідання " . Таким він і увійде до ХХІ століття.

За Г. Іонікою


Читання тексту за ролями

У тексті казки є продовження - вірш у перекладі С. Маршака, з яким школярі, що зацікавилися, можуть познайомитися самостійно, звернувшись до бібліотеки.

Аналітична робота за текстом:

Після читання казки учням пропонується відповісти на питання, що допомагають виявити їх сприйняття, наприклад: "Чи сподобалася казка? Який з епізодів, персонажів запам'ятався найяскравіше?" і т.п.

1. Чому в тексті казки так часто повторюється слово "дикий"? Підберіть синоніми до цього слова.

2. Кожній із тварин, що знову приходять Жінка ставить умову, дотримання якої гарантує йому певні блага. Чому тварини погоджуються виконувати ці умови? Яким шляхом добивається жінка цього – мирним чи насильницьким? (У кожної тварини є причина, через яку вона добровільно приймає пропозицію Жінки; кожна тварина отримує винагороду за дотримання умов. Якщо дозволить час, можна поставити запитання: “Чому саме Жінку змушує автор змінити життя даного світу та укласти договір?” Обговорення цього питання пов'язане із зіставленням чоловічого та жіночого почав (матріархального та патріархального) в організації життя людського суспільства.)

3. У казці зустрічаються кілька договорів: Кішка укладає договори з Жінкою, Чоловіком та Собакою; Жінка укладає договори тваринами. З яких пунктів складаються ці договори? Чим вони схожі та чим відрізняються? (Важливо виявити типологічну подібність всіх договорів: вони складаються з формулювання правий і обов'язків кожної із сторін.)

4. Ми вже спостерігали за "перетвореннями" трьох персонажів - Пса, Коня. Корови. Яка роль Кішки у казці?
Кішка "блукає де заманеться і гуляє сама по собі". Як ти розумієш вираз "сам собою"? Як ти думаєш: бути "самим собою" - це завжди добре, завжди погано чи якось інакше?

5. Чому ж Кішка, яка так цінує свободу, прагне проникнути в печеру? Як вдається Кішці отримати право сидіти біля вогню та лакати молоко? Чи змінилася Кішка після укладання договору із Жінкою?

6. За допомогою яких художніх засобів автор наголошує на початку казки існування тварин і людей за принципом "кожен сам по собі"?

Можлива робота на дошці або у зошитах:
Як?
- слово "дикий"

Можна ознайомити учнів із значенням цього слова:

" Дикий: 1. Перебуває у первісному стані (про людей), некультивований (про рослини), неприручений, неодомашнений (про тварин). 2. перекл. Грубий, неприборканий. 3. перекл. Безглуздий. 4. Не пов'язаний з жодними організаціями, що діє самостійно (розг.)".

Але краще спочатку вислухати висловлювання учнів і спиратися ними під час аналітичної роботі. Знайомство зі словниковою статтею узагальнює, але не замінює висловлювання школярів. "Дикий"-хаотичний, неорганізований;

Повторення слова "дикий": "Собака була дика, і Кінь був дикий, і Корова була дика, і Вівця була дика, і Свиня була дика..." (лексичний повтор);

Повторення слова "дикий" з епітетами, що підсилюють емоційно негативну оцінку: "Людина, звичайно, була теж дика, страшно дика, страшенно дика"; "дикий-предикий, найдикіша";

Протиставлення "ручний - дикий" (антитеза).

Для того щоб запис на дошці виглядав завершеним, учням пропонується відповісти на наступне запитання:

Чи можна знайти літературознавчий термін, загальний всім перелічених прийомів? (Учні назвуть епітет.)

7. За допомогою яких художніх засобів автор наголошує на перехіді від одного рівня взаємин людей і тварин до іншого рівня?

В результаті роботи на дошці з'являється запис:
Дикий Домашній
Ворог мій Друг мій
Дружина мого ворога Дружина мого друга
Дикий Пес Перший Друг
Дикий Кінь Перший Слуга
Дика Корова Подателька Хорошої їжі

8. Знайдіть у тексті та випишіть усі слова, які називають усіх учасників подій, що відбуваються.

Вчитель записує слова на дошці слідом за учнями таким чином, щоб у результаті вийшов наступний запис:

Печера
Жінка Пес Завіска Вогонь
Чоловік Кішка Молочна Кринка Чаклунство
Дитина Кінь Пісня
Корова
Летюча миша

Змінилося б щось у казці, якби ці самі слова були написані не з великої, а з малої літери? (Використання великої літери посилює символічне значення казки.)

Чому Дика Кішка стала називатися просто Кішкою і не отримала нового імені, як решта диких тварин після укладення договору з Жінкою?

9. Чи подібна ця казка на відомі вам народні казки? Чим? Якого ефекту досягає Кіплінг, неодноразово використовуючи характерний жанру казки прийом триразового композиційного повтору?

Пояснення домашнього завдання

1. Чи відома ця казка вашим рідним? Якщо ні, коротко перекажіть її зміст (не забудьте передати її основну думку). Які епізоди ви обов'язково включите у свій переказ? Дізнайтеся ставлення своїх слухачів до необхідності дотримуватися загальноприйнятих правил у взаєминах між людьми, нехай навіть дуже несхожими один на одного. Поцікавтеся, що для ваших співрозмовників складніше: користуватися своїм правом або виконувати свої обов'язки.

2. Підготуйте відповідь на запитання: "Чи може життя людського суспільства бути організованим за принципом "кожен сам собою"?"

Підсумкова робота з розділу

1. Ви маєте можливість познайомитися з роздумами Гесіода і Р. Кіплінга. Ці люди жили давно, "тоді".
Ви самі міркували, чули думки однокласників. Це відбувалося щойно, "тепер".
Що в давніх, "тодішніх" роздумах Гесіода і Кіплінга видається вам важливим, актуальним у сьогоднішньому, "теперішньому" дні?

2. Поміркуйте письмово однією з тем:
Моя гіпотеза про причини появи правил життя людей. Навіщо потрібні людям правила?
Опишіть ті ситуації, в яких правила обов'язково повинні дотримуватись, і ті ситуації, в яких вони не потрібні.

На наступних уроках ви познайомитеся з тими творами (або фрагментами з них), у яких обговорюватимуться різні проблеми, зокрема такі:

Роль правил у житті людей;

Вразливе, беззахисне становище людей, які опиняються у владі природних сил або ж у владі довільних дій інших людей (зокрема і під час збройних конфліктів) та необхідність захисту жертв таких обставин;

Наслідки вчинків і відповідальність за них і багато інших.

Підготуйтеся до початку такої розмови та прочитайте фрагменти з роману В. Скотта "Айвенго", із роману А. Дюма " Три мушкетери",які ви знайдете у розділі "Одвічна суперечка: Хто кращий? Хто сильніший?".

Бог Крон правив тоді на небі. Як блаженні боги, жили на той час люди, не знаючи ні турботи, ні праці, ні печалі. Не знали вони й немічної старості; завжди були сильні та міцні їхні ноги та руки.


Безболісне і щасливе їхнє життя було вічним бенкетом. Смерть, що наставала після їхнього довгого життя, схожа була на спокійний, тихий сон. Вони мали за життя все удосталь. Земля сама давала їм багаті плоди, і не доводилося їм витрачати працю на вирощування полів та садів.

Численні були їхні стада, і спокійно паслися вони на огрядних пасовищах. Безтурботно жили люди золотого віку. Самі боги приходили до них радитись. Але золоте століття на землі скінчилося, і нікого не залишилося з людей цього покоління. Після смерті люди золотої доби стали духами, покровителями людей нових поколінь. Огорнуті туманом, вони гасають по всій землі, захищаючи правду і караючи зло. Так нагородив їх Зевс після смерті.

срібний вік

Другий людський рід і друге століття вже не були такими щасливими, як перший. Це був срібний вік. Не були рівні ні силою, ні розумом люди срібного віку людям золотого.


Сто років росли вони нерозумними в будинках своїх матерів, тільки змужнівши, покидали їх. Коротким було їхнє життя в зрілому віці, а оскільки вони були нерозумні, то багато нещасть і горя бачили вони в житті. Непокірними були люди срібного віку.


Вони не корилися безсмертним богам і не хотіли спалювати їм жертви на вівтарях. Великий син Крона Зевс знищив їхній рід на землі. Він розгнівався на них за те, що не корилися вони богам, що живуть на світлому Олімпі. Зевс поселив їх у підземному похмурому царстві. Там і живуть вони, не знаючи ні радості, ні печалі; їм теж вшановують люди.

Мідний вік

Батько Зевс створив третій рід і третє століття - вік мідний. Не схожий на срібний. З держака списа створив Зевс людей - страшних і могутніх.


Полюбили люди мідного віку гордість і війну, багату стогонами. Не знали вони землеробства і не їли плодів землі, що дають сади та ріллі. Зевс дав їм величезне зростання і незламну силу. Неприборкано, мужньо було їхнє серце і нездоланні їхні руки.


Зброя їхня була викута з міді, з міді були їхні будинки, мідними знаряддями працювали вони. Не знали ще за тих часів темного заліза. Своїми власними руками знищували один одного люди мідного віку. Швидко зійшли вони до похмурого царства жахливого Аїда. Як не були вони сильні, все ж таки чорна смерть викрала їх, і покинули вони ясне світло сонця.

Вік півбогів

Як тільки цей рід зійшов у царство тіней, відразу ж великий Зевс створив на годівлі всіх землі четверте століття і новий рід людський, більш благородний, справедливіший, рівний богам рід напівбогів-героїв.

І вони всі загинули у злих війнах та жахливих кровопролитних битвах. Одні загинули у семивратних Фів, країни Кадма, борючись за спадщину Едіпа. Інші впали під Троєю, куди прийшли вони за прекраснокудрою Оленою, переплив на кораблях широке море.


Коли всіх їх викрала смерть, Зевс-громовержець поселив їх на краю землі, далеко від живих людей. Напівбоги-герої живуть на островах блаженних біля бурхливих вод Океану щасливим, безпечним життям. Там родюча земля тричі на рік дає їм плоди, солодкі, як мед.

Залізний вік

Останнє, п'яте століття і людський рід - залізний. Він продовжується і тепер на землі. Вночі та вдень, не перестаючи, гублять людей печалі та виснажлива праця.


Боги посилають людям тяжкі турботи. Правда, до зла домішують боги і добро, але все ж таки зла більше, воно панує всюди.


Не шанують діти батьків; друг не вірний другові; гість не знаходить гостинності; немає кохання між братами. Не дотримуються люди цієї клятви, не цінують правди та добра.


Один у одного руйнують люди міста. Усюди панує насильство. Цінуються лише гордість і сила. Богині Совість та Правосуддя залишили людей. У своїх білих шатах злетіли вони на високий Олімп до безсмертних богів, а людям залишилися тільки тяжкі біди, і немає у них захисту від зла.

Легенди та міфи стародавньої Греції (іл.) Кун Микола Альбертович

П'ЯТЬ СТОЛІТТЯ

П'ЯТЬ СТОЛІТТЯ

Викладено за поемою Гесіода «Праці та дні».

Безсмертні боги, що живуть на світлому Олімпі, перший рід людський створили щасливим; це був золотий вік. Бог Крон правив тоді на небі. Як блаженні боги, жили на той час люди, не знаючи ні турботи, ні праці, ні печалі. Не знали вони й немічної старості; завжди були сильні та міцні їхні ноги та руки. Безболісне і щасливе їхнє життя було вічним бенкетом. Смерть, що наставала після їхнього довгого життя, схожа була на спокійний, тихий сон. Вони мали за життя все удосталь. Земля сама давала їм багаті плоди, і не доводилося їм витрачати працю на вирощування полів та садів. Численні були їхні стада, і спокійно паслися вони на огрядних пасовищах. Безтурботно жили люди золотого віку. Самі боги приходили до них радитись. Але золоте століття на землі скінчилося, і нікого не залишилося з людей цього покоління. Після смерті люди золотої доби стали духами, покровителями людей нових поколінь. Огорнуті туманом, вони гасають по всій землі, захищаючи правду і караючи зло. Так нагородив їх Зевс після смерті.

Другий людський рід і друге століття вже не були такими щасливими, як перший. Це був срібний вік. Не були рівні ні силою, ні розумом люди срібного віку людям золотого. Сто років росли вони нерозумними в будинках своїх матерів, тільки змужнівши, покидали їх. Коротким було їхнє життя в зрілому віці, а оскільки вони були нерозумні, то багато нещастя і горя бачили вони в житті. Непокірними були люди срібного віку. Вони не корилися безсмертним богам і не хотіли спалювати їм жертви на вівтарях. Великий син Крона Зевс знищив їхній рід на землі. Він розгнівався на них за те, що не корилися вони богам, що живуть на світлому Олімпі. Зевс поселив їх у підземному похмурому царстві. Там і живуть вони, не знаючи ані радощів, ані печалі; їм теж вшановують люди.

Батько Зевс створив третій рід і третє століття - вік мідний. Не схожий на срібний. З держака списа створив Зевс людей - страшних і могутніх. Полюбили люди мідного віку гордість і війну, багату стогонами. Не знали вони землеробства і не їли плодів землі, що дають сади та ріллі. Зевс дав їм величезне зростання і незламну силу. Неприборкано, мужньо було їхнє серце і нездоланні їхні руки. Зброя їхня була викута з міді, з міді були їхні будинки, мідними знаряддями працювали вони. Не знали ще за тих часів темного заліза. Своїми власними руками знищували один одного люди мідного віку. Швидко зійшли вони до похмурого царства жахливого Аїда. Як не були вони сильні, все ж таки чорна смерть викрала їх, і покинули вони ясне світло сонця.

Як тільки цей рід зійшов у царство тіней, відразу ж великий Зевс створив на годівлі всіх землі четверте століття і новий рід людський, більш благородний, справедливіший, рівний богам рід напівбогів-героїв. І вони всі загинули у злих війнах та жахливих кровопролитних битвах. Одні загинули у семивратних Фів, країни Кадма, борючись за спадщину Едіпа. Інші впали під Троєю, куди прийшли вони за прекраснокудрою Оленою, перепливши на кораблях широке море. Коли всіх їх викрала смерть, Зевс-громовержець поселив їх на краю землі, далеко від живих людей. Напівбоги-герої живуть на островах блаженних біля бурхливих вод Океану щасливим, безпечним життям. Там родюча земля тричі на рік дає їм плоди, солодкі, як мед.

Останнє, рід людський і п'яте століття - залізне. Він продовжується і тепер на землі. Вночі та вдень, не перестаючи, гублять людей печалі та виснажлива праця. Боги посилають людям тяжкі турботи. Правда, до зла домішують боги і добро, але все ж таки зла більше, воно панує всюди. Не шанують діти батьків; друг не вірний другові; гість не знаходить гостинності; немає кохання між братами. Не дотримуються люди цієї клятви, не цінують правди та добра. Один у одного руйнують люди міста. Усюди панує насильство. Цінуються лише гордість і сила. Богині Совість та Правосуддя залишили людей. У своїх білих шатах злетіли вони на високий Олімп до безсмертних богів, а людям залишилися тільки тяжкі біди, і немає у них захисту від зла.

З книги Імперія – I [з ілюстраціями] автора

4. Слов'янське завоювання Європи VI-VII століть н.е. як одне з відображень Російського «монгольського» завоювання XIV-XV століть Підсумок такий. У неупередженій і відвертій скандинавській розповіді про заселення та підкорення Європи нащадками «Монгол», Готов, Турок, Татар знайшло своє відображення

Із книги Цар слов'ян. автора Носівський Гліб Володимирович

5. Крізь яку заломлюючу призму ми сьогодні дивимося на минуле Русі XIV-XVI століть? Боротьба у суспільстві XVII–XVIII століть Отже, багато незвичайного з погляду скалигеровско-романівської історії було, виявляється, у старовинному Московському Кремлі. Але потім, в епоху окупації

З книги Реконструкція загальної історії [тільки текст] автора Носівський Гліб Володимирович

1. РОМЕЯ-ВІЗАНТІЯ XI–XV СТОЛІТТЯ І ВЕЛИКА = «МОНГОЛЬСЬКА» ІМПЕРІЯ XIV–XVI СТОЛІТТЯВ Є ОРІГІНАЛАМИ ВСІХ «СКОРОДАВНИХ ЦАРСТВ» У наших книгах «Імперія» та «Біблійна IIIX» були «Біблійна Русь» та «Біблійна Русь» століть. Нам представляється

З книги Тут був Рим. Сучасні прогулянки древнім містом автора Сонькін Віктор Валентинович

З книги Реконструкція справжньої історії автора Носівський Гліб Володимирович

6. Цар-Градське Царство XI–XII століть та Ординська Імперія XII–XVI століть є оригіналами всіх основних «давніх царств» скалігерівської історії Ми виявили, що «імператори західно-римської імперії», тобто Габсбурги до XVI століття, виявляються лише фантомними

З книги Великий псевдонім автора Похльобкін Вільям Васильович

11. Усі п'ять відповідей п'ять раніше здивованих питань Отже, тепер ми знаємо все про походження головного псевдоніма І.В.Джугашвілі – великого псевдоніма XX століття – «Сталін». І ми маємо відтепер ясні відповіді на всі п'ять питань, що стояли перед нашим

З книги Зліт та падіння «червоного Бонапарта». Трагічна доля маршала Тухачевського автора Пруднікова Олена Анатоліївна

П'ять орденів і п'ять пагонів Вже 1 серпня їхній полк опинився на фронті. У першому ж бою під фольварком Вікмундова рота, в якій він служив, відзначилася: переслідуючи ворога, вони прорвалися через річку палаючим мостом. Обидва офіцери, які були на цьому мосту, отримали нагороди: командир

З книги Шлях із варяг у греки. Тисячолітня загадка історії автора Звягін Юрій Юрійович

Г. П'ять метрів туди, п'ять метрів сюди… Люблять, щоправда, говорити про те, що за старих часів річки були глибшими. Але ж ми з вами на прикладі Ловаті бачили, що це, швидше за все, міф. Точніше стверджувати не можна, оскільки, наскільки я розумію, питання досі не досліджено. У

З книги Історія Петербурга навиворіт. Нотатки на полях міських літописів автора Шеріх Дмитро Юрійович

З книги Теоретична географія автора Вотяков Анатолій Олександрович

П'ять, шість, сім, дев'ять століть. «Згадки про століття і катастрофи виявлені в «Авесті» (Дзен-Авесті), священних писаннях маздаїзму, давньої перської релігії. "Бахман Яшт", одна з книг "Авести", налічує сім світових століть або тисячоліть. Заратустра (Зороастр),

Із книги Серпухов. Останній рубіж. 49-а армія у битві за Москву. 1941 автора Міхєєнков Сергій Єгорович

Розділ 2 Бої за Калугу П'ять днів, п'ять ночей Дивізії 49-ї армії вивантажують у дорозі. Вони йдуть на Калузьку УР. 5-та гвардійська та полк 194-ї стрілецької вступають у бій. Зведення Радінформбюро. Генерал Жуков вступає на посаду командувача Західного фронту. Бої на рідній землі.

З книги Цар слов'ян автора Носівський Гліб Володимирович

5. КРІЗЬ ЯКУ ПРЯЛОМЛЯЮЧУ ПРИЗМУ МИ СЬОГОДНІ ДИВИМОСЯ НА МИНУЛЕ РУСІ XIV–XVI СТОЛІТТІВ? БОРОТЬБА В РОСІЙСЬКОМУ СУСПІЛЬСТВІ XVII–XVIII СТОЛІТТІ Отже, багато незвичайного з погляду скалігерівсько-романівської історії було, виявляється, у старовинному Московському Кремлі. Але потім, в епоху окупації

Книга 1. Імперія [Слов'янське завоювання світу. Європа. Китай. Японія. Русь як середньовічна метрополія Великої Імперії] автора Носівський Гліб Володимирович

4. Слов'янське завоювання Європи нібито VI-VII століть н. е. як одне з відображень російського «монгольського» завоювання XIV-XV століть Підсумок такий. У неупередженій та відвертій скандинавській розповіді про заселення та підкорення Європи нащадками «МОНГОЛОВ», ГОТІВ, ТУРОК, ТАТАР знайшло своє

З книги Атлантиди моря Тетіс автора Кондратов Олександр Михайлович

Частина перша: Двадцять п'ять століть атлантології «Історична атлантологія має послужити предметом спеціального дослідження, яке, як здається автору, буде читатися як захоплюючий роман про помилки людської думки.» Н. Ф. Жиров. Атлантида. Основні

З книги Психологія день у день. Події та уроки автора Степанов Сергій Сергійович

З книги Російська правда [Язичництво - наш «золотий вік»] автора Прозорів Лев Рудольфович

Розділ 3 П'ять каст, п'ять сторін світу Шива-Житнодавець, Король Сил, Сидячи біля порога будинку, живність створив, І великим, і малим корм і карму дав, І князям, і жебракам – усім, кого створив Редьярд Кіплінг «Артхашастра». Тіло Пуруші та сини Ману. П'ятини Ірландії та її

Безсмертні боги, що живуть на світлому Олімпі, перший рід людський створили щасливим; це був золотий вік. Бог Крон правив тоді на небі. Як блаженні боги, жили на той час люди, не знаючи ні турботи, ні праці, ні печалі. Не знали вони й немічної старості; завжди були сильні та міцні їхні ноги та руки. Безболісне я щасливе життя їхнє було вічним бенкетом. Смерть, що наставала після їхнього довгого життя, схожа була на спокійний, тихий сон. Вони мали за життя все удосталь. Земля сама давала їм багаті плоди, і не доводилося їм витрачати працю на вирощування полів та садів. Численні були їхні стада, і спокійно паслися вони на огрядних пасовищах. Безтурботно жили люди золотого віку. Самі боги приходили до них радитись. Але золоте століття на землі скінчилося, і нікого не залишилося з людей цього покоління. Після смерті люди золотом століття стали духами, покровителями нових поколінь. Огорнуті туманом, вони гасають по всій землі, захищаючи правду і караючи зло. Так нагородив їх Зевс після смерті.

Другий людський рід і друге століття вже не були такими щасливими, як перший. Це був срібний вік. Не були рівні

Ні силою, ні розумом люди срібного віку людям золотого. Сто років росли вони нерозумними в будинках своїх матерів, тільки змужнівши, покидали їх. Коротким було їхнє життя в зрілому віці, а оскільки вони були нерозумні, то багато нещасть і горя бачили вони в житті. Непокірними були люди срібного віку. Вони не корилися безсмертним богам і не хотіли спалювати їм жертви на вівтарях, Великий син Крона Зевс знищив їхній рід на землі. Він розгнівався на них за те, що не корилися вони богам, що живуть на світлому Олімпі. Зевс поселив їх у підземному похмурому царстві. Там і живуть вони, не знаючи ні радості, ні печалі; їм теж вшановують люди.

Батько Зевс створив третій рід і третє століття - мідний вік. Не схожий на срібний. З держака списа створив Зевс людей - страшних і могутніх. Полюбили люди мідного віку гордість і війну, багату стогонами. Не знали вони землеробства і не їли плодів землі, що дають сади та ріллі. Зевс дав їм величезне зростання і незламну силу. Неприборкано, мужньо було їхнє серце і нездоланні їхні руки. Зброя їхня була викута з міді, з міді були їхні будинки, мідними знаряддями працювали вони. Не знали ще за тих часів темного заліза. Своїми власними руками знищували один одного люди мідного віку. Швидко зійшли вони до похмурого царства жахливого Аїда. Як не були вони сильні, все ж таки чорна смерть викрала їх, і покинули вони ясне світло сонця.

Як тільки цей рід зійшов у царство тіней, відразу ж великий Зевс створив на годівлі всіх землі четверте століття і новий рід людський, більш благородний, справедливіший, рівний богам рід напівбогів-героїв. І вони всі загинули у злих війнах та жахливих кровопролитних битвах. Одні загинули у семивратних Фів, країни Кадма, борючись за спадщину Едіпа. Інші впали під Троєю, куди прийшли вони за прекраснокудрою Оленою, переплив на кораблях широке море. Коли всіх їх викрала смерть, Зевс-громовержець поселив їх на краю землі, далеко від живих людей. Напівбоги-герої живуть на островах блаженних біля бурхливих вод Океану щасливим, безпечним життям. Там родюча земля тричі на рік дає їм плоди, солодкі, як мед.

Останнє, п'яте століття і людський рід – залізний. Він продовжується і тепер на землі. Вночі та вдень, не перестаючи, гублять людей печалі та виснажлива праця. Боги посилають людям тяжкі турботи. Правда, до зла домішують боги і добро, але все ж таки зла більше, воно панує всюди. Не шанують діти батьків; друг не вірний другові; гість не знаходить гостинності; немає кохання між братами. Не дотримуються люди цієї клятви, не цінують правди та добра. Один у одного руйнують міста. Усюди панує насильство. Цінуються лише гордість і сила. Богині Совість та Правосуддя залишили людей. У своїх білих шатах злетіли вони на високий Олімп до безсмертних богів, а людям залишилися тільки тяжкі біди, і немає у них захисту від зла.

П'ять століть

Можливо, вам будуть цікаві й наступні казки:

  1. У далекі первісні часи, за оповідями древніх еллінів, з хаосу виникла богиня Землі – Гея, і світом правив тоді її син, бог Неба...
  2. Багато злочинів скоїли люди мідного віку. Гордовиті і безбожні, не корилися вони богам-олімпійцям. Громовержець Зевс розгнівався на них; особливо ж прогнівив Зевса цар Лікосури в...
  3. Довгий час царював у світі великий і могутній Крон, бог Часу, та його царство люди називали золотим віком. Перші люди тоді тільки народилися на Землі.
  4. Жив у країні Чола на березі річки Кавері людина. З дитинства любив він азартні ігри, - і в рідному селі його прозвали "Гравцем".
  5. Жив-був хлопчик-сирота. Погано жив, з дня на день ледь-ледь перебивався. Якось сказав він сам собі: "Піду я куди-небудь, наймуся в працівники. Може, добре жити почну".
  6. На вершині Олімпу, де серед неприступної скелі розбитий заповідний сад богів, під кронами вічнозелених дерев бенкетували небожителі. Зевс дивився в далечінь, де в далекій Беотії, в...