Scenario Ekološki skiper.docx - Intelektualno takmičenje za predškolsku obrazovnu ustanovu "Ekološki skiper". Vannastavna priredba “Ekološki skeč”

OPŠTINSKA BUDŽETSKA OBRAZOVNA USTANOVA

"2-PRISTANSKA OSNOVNA OBRAZOVNA ŠKOLA"

"EKOLOŠKI KUPUS"

ekološka igra-takmičenje za učenike 5-6 razreda

Autor

nastavnik biologije

Kornienko Julia Evgenievna

D. Pristan – 2.

2014

Cilj: intenzivirati kognitivna aktivnost učenika iz oblasti ekologije i zaštite prirode, da privuče pažnju dece na ekološke probleme okruženje, spomenuti pažljiv stav prirodi, razvijanje sposobnosti za timski rad.

Zadaci:
edukativni: motivisati školarce na samoobrazovanje, proučavanje prirodnih nauka, doprinijeti formiranju znanja o prirodi i njenim zakonima;
obrazovni i razvojni: promovirati razvoj mišljenja, pažnje, zapažanja, sposobnosti rješavanja problema dizajniranih za inteligenciju;
edukativni: nastaviti razvijati kod učenika osjećaj odgovornosti za stanje životne sredine; razvijati emocionalnu i senzornu sferu ličnosti učenika, promovirati jedinstvo dječijeg tima.
Forma: ekološka igra-takmičenje.

Oprema:
kasetofon, audio kasete sa snimkama glazbe na tu temu, posteri na ekološke teme; živi predmeti prirode (lišće, cvijeće, sjemenke), lutke povrća, gljive, kartice koje prikazuju tragove životinja; sobne biljke.

likovi : voditelj – 1 osoba, takmičarski žiri – 3 osobe.

Napredak igre
U takmičarskoj igri učestvuju ekipe iz svakog razreda od pet osoba.

Prethodno timovi dobijaju zadatke:
1. Pripremite se muzički broj(otpjevati ili dramatizirati pjesmu o prirodi).

2. Smislite i odglumite skeč o očuvanju prirode.

3. Nacrtajte poster i pripremite prezentaciju o ekološkim temama.
Prije početka takmičarske igre čuju se pjesme o prirodi, glasovi ptica, zvuk surfanja itd.
Timovi zauzimaju mjesta u učionici koja su im unaprijed dodijeljena.
Tokom svečanog dela na sceni rade učitelj i voditelj.
Nastavnik određuje svrhu događaja, objašnjava naziv časa i uslove takmičenja.

1. Uvodni dio
Vodeći: Zdravo momci! Zadovoljstvo nam je poželjeti Vam dobrodošlicu ekološka igra za učenike 5-6 razreda. Igra je posvećena ekologiji i održava se u cilju prepoznavanja najboljih stručnjaka iz oblasti ekologije i biologije. U današnjoj utakmici učestvuju školske ekipe (učenici imenuju svoje ekipe). Tim koji je postigao gol najveći broj bodovi će biti pobjednik. Igra se sastoji od 8 faza. Svaki ima svoja pravila, koja će biti saopštena prije nego što se održe.

Vaše odgovore će ocjenjivati ​​nadležni žiri. (Predstavljanje članova žirija)

Dakle, krenimo u prvi krug naše igre. Želim svima puno sreće!

1 takmičenje. "Moji susjedi na planeti."

Timovi su pozvani da naprave kolektivni crtež na velikim listovima papira, u kojem moraju prikazati svoje susjede na planeti (voditelj ne precizira koga tačno). Vrijeme izvođenja 5-10 minuta. Žiri ocjenjuje crteže na skali od 6 bodova.

2 takmičenje. " ekološki"

Svakom timu se postavljaju tri pitanja za koja mogu osvojiti 2 boda. 1 minut za razmišljanje.

1. Postojanje zeca na Zemlji nije bez oblaka. S vremena na vrijeme čujete gorke uzdahe o tome da u našem kraju na svakog zeca ima 10 lovaca. Nažalost, ovaj omjer nije toliko pretjeran. Kako zečevi uspijevaju preživjeti? (Spasava ih njihova plodnost: ima do 3-4 legla godišnje, a svako ima do osam mladunaca.)

2. Zašto se u onim zemljama u kojima je ostalo malo vukova uzimaju pod zaštitu, pa čak i uvoze. (Smanjenje broja vukova dovodi do nedostatka hrane i bolesti biljojeda, jer su vukovi u prirodi urednici i regulišu broj biljojeda.)

3. Da li zečevi donose korist ili štetu prirodi? (Benefit. Zečevi su veza u lanac ishrane. Šteta koju nanose grizući koru voćaka minimalna je u odnosu na dobrobit koju donose prirodi.)

4. Koje adaptivne osobine pomažu životinjama da prežive na krajnjem sjeveru.Toplokrvne životinje imaju debelo krzno i ​​debeli sloj potkožne masti.

5. Kako su se biljke prilagodile životu u pustinji. (Listovi imaju malu površinu lista, prekriveni su voštanim premazom, a kod nekih su se listovi pretvorili u iglice, poput onih kod kaktusa.)

6. Navedite staništa sljedećih životinja: arktička lisica, bijela sova, leming, sobovi.(Tundra.)

3 takmičenje. "mjuzikl"

Ekipe prezentiraju prethodno pripremljene brojeve. Timovima se mogu ponuditi sljedeće pjesme za izvođenje: „Skakavac je sjedio u travi“, „Živjeli smo kod bake“, „Ne zadirkuj pse“, „Lucy“

Žiri ocjenjuje takmičenje po sistemu od 5 bodova.

4 takmičenje. " Šumska staza."
1. Čiji je ovo trag? Na osnovu predloženih zadataka odredite kome pripadaju ovi tragovi (na primjer, možete prikazati tragove losa, tigra, medvjeda, zeca).
2. Pokaži od kojih dijelova se sastoji pero ptice? (opruga, šipka, ventilator).
3. Identifikujte biljku prema predloženom sjemenu (sjeme jasena, javora, hrasta, smrče, bora).
4. Koristeći kompas i azimut, odredite strane horizonta.
5. Sakupite pečurke u korpu (predstavljeni su modeli pečuraka; potrebno je odabrati one jestive i odrediti im naziv).

Svaki tačno obavljen zadatak vredi 2 boda.

5 takmičenje. "Ekološki poster".

Svaki razred ima poster i prezentaciju za takmičenje. ekološka tema. Timovi moraju komentirati svoj rad. Maksimalni broj bodova za takmičenje je 6 bodova.

6 takmičenje. "Takmičenje kapetana."

1. Ovo je jedina riba koja pliva uspravno. (morski konj)
2. Ova životinja je rođak morski jež. Hrani se na vrlo jedinstven način: izbacuje želudac kroz usta i probavlja plijen izvan svog tijela. (Morska zvijezda).
3. Kako se zove najveća hobotnica? (Hobotnica).
4. Manta Ray ima drugo ime... (Morski đavo).
5. Da li je koral biljka ili životinja? (životinja).
6. Godine 1943. Jean Yves Cousteau, poznati francuski okeanograf, izumio je aparat koji pomaže u proučavanju Svjetskog okeana. Sastoji se od cilindara sa komprimiranim zrakom. Kako se zove? (oprema za ronjenje).

"Igranje sa gledaocima"

Dok se ekipe pripremaju za takmičenje „Šumsko pozorište“, domaćin vodi igru ​​sa publikom za svaki tačan odgovor, 1 bod dobija ekipa čiji je navijač tačno odgovorio na pitanje.

Biljke oko nas.

1. Na livadama i rubovima šuma često postoji biljka u kojoj je svaki list isječen na male kriške, svaka kriška ima čipkaste rubove. Ova ljekovita biljka liječi rane i zaustavlja krvarenje. (Yarrow)
2. Ime ove biljke je od tada vrlo dobro poznato rano djetinjstvo iz bajke, ali malo ko je jeo (repu).

3. Plod ovog drveta omogućio je otvaranje univerzalni zakon gravitacije (jabuka).
4. Koju biljku mačke zaista vole? (valerijana)

životinje"

1. Životinja, skoro upola manja od vjeverice. Siva ili crvena. Duž leđa se proteže pet tamnih pruga. Životinja živi u rupi, koju obično gradi ispod oborenih stabala ili panjeva. Ljeti i jeseni zalihe pinjola, žitarica i sjemena drveća. Trpa hranu u svoje obrazne kese i tako je nosi svojoj kući. Životinja jede pripremljene rezerve nakon hibernacije. Kako se zove ova životinja?(Ovo je veverica.)

3. Ovo je prekrasan šumski div s velikim rogovima na glavi s kukastim nosom mužjaka. Njegova težina doseže 300-400 kg ili više, visina je oko dva metra. Ovo je tipičan stanovnik tajge i močvara. Hrani se biljem, izdancima drveća, žbunjem, bobicama i gljivama.(Elk.)

4. Lijepa, aktivna životinja, sa vrijednim krznom koje mu je donijelo svjetska slava. Živi u gustim šumama, hrani se miševima, pticama i pinjolima. Sada je rasprostranjena u našim krajevima i predmet je lova. Od posebne vrijednosti je podvrsta životinje Barguzin, s kvalitetnijom kožom, tamne boje krzna sa sivim prugama.(Sable.)

5. Kakva je to životinja koja je preko zime toliko smršala da sve što je zeleno, što je živo žvače i grize, proleće švrlja okolo, pa i nalazi strvina i gozbe? Mravinjak je posebno prijatan nalaz. Sve će to biti rastrgano i razbacano daleko unaokolo. Kada se snijeg otopi iz močvarnih mahovina, on skuplja brusnice. Štuka će ići u poplave da se mrijesti - i on će također otići tamo. o kome mi pričamo?(Govorimo o medvjedu.)

6. Divlja mačka veličine psa, guste dlake visi sa strane glave, a rese krase vrhove ušiju. Rep životinje je kratak, kao da je odsječen na kraju. Lovi na zečeve, losove i jelene, razne glodare i ptice.(Ris.)

7 takmičenje. "Šumsko pozorište"

Timovi izvode unaprijed pripremljene skečeve o životinjama i biljkama na ekološke teme.

Žiri ocjenjuje tekst, kostime, muzički aranžman. Maksimalni rezultat je 7 bodova.

8 takmičenje “Race for vođa"

(Provodi se ako su timovi osvojili isti broj poena.)

Vodeći. Svaki tim odgovara na pet blitz pitanja. U ovom kolu timovi će moći osvojiti 5 dodatnih bodova.

Pitanja za 1. tim

    Ptičiji nos. (Kljun .)

    Kuća za ptice. (Nest .)

    Noćna ptica. (Sova .)

    Insekt koji proizvodi med. (Bee .)

    Divlja životinja s pahuljastim crvenim repom. (Fox .)

Pitanja za 2. tim

    Mala ptica koja zimuje. (Sparrow )

    Chicken baby. (Chick )

    Koja ptica uzgaja piliće zimi. (Crossbill .)

    Kućni čuvar. (Pas .)

    Hrastovo voće. (Žir .)

Žiri sumira rezultate svih takmičenja. Dodjela pobjednika diplomama i poklonima.

Književnost
1. Batuev, A. S. Man [Tekst] / A. S. Batuev, I. D. Kuzmina i drugi - M.: Obrazovanje, 1995.-237 str.
2. Demyankov, E.N. Biologija u pitanjima i odgovorima [Tekst]/ E.N.
Demyankov. – M.: Obrazovanje, 1996
3. Migunova, E. Ya. Odlična enciklopedijaživotinje [Tekst]/ E. Ya Migunova - M.: Omega, 2004.
4. Rychkova, Yu. Najnovija enciklopedija sobne biljke [Tekst]/ Yu. M.: Eksmo, 2003.

"EKOLOŠKI KUPUS"

Cilj: intenzivirati kognitivnu aktivnost učenika iz oblasti ekologije i zaštite prirode, skrenuti pažnju dece na ekološke probleme životne sredine, negovati brižan odnos prema prirodi i razvijati sposobnost timskog rada.

Zadaci:
edukativni: motivisati školarce na samoobrazovanje, proučavanje prirodnih nauka, doprinijeti formiranju znanja o prirodi i njenim zakonima;
obrazovni i razvojni: promovirati razvoj mišljenja, pažnje, zapažanja, sposobnosti rješavanja problema dizajniranih za inteligenciju;
edukativni: nastaviti razvijati kod učenika osjećaj odgovornosti za stanje životne sredine; razvijati emocionalnu i senzornu sferu ličnosti učenika, promovirati jedinstvo dječijeg tima.
Forma: ekološka igra-takmičenje.

likovi: voditelj - 1 osoba, Baba Yaga žiri takmičenja - 2 osobe.

P: Sečemo šume, uređujemo deponije,
Ali ko će sve uzeti pod zaštitu?
Potoci su prazni, u šumi ima samo štapova.
Razmislite, šta nas dalje čeka?
Vreme je da čovečanstvo razume
Bogatstvo iz prirode, odnošenje,
Da i Zemlju treba zaštititi:
Ona je kao i mi - živa!

IN poslednjih godina Sve češće se čuje riječ „ekologija“, sve alarmantnije. Ako se ranije nismo baš udubljivali u značenje ovog pojma, danas se ježimo od zastrašujućih činjenica kriminalnog progona i ubijanja prirode, a to znači i nas samih. Ove informacije nas bombarduju svakodnevno, svaki sat, svaki minut. Vazduh koji udišemo, voda koju pijemo, hrana koju jedemo ni na koji način ne odgovaraju onome što eliminiše bolest, podiže naše raspoloženje i daje nam samopouzdanje u budućnost. Jao, situacija u Rusiji je toliko alarmantna da želim viknuti: "Urazumite se ljudi, glasine o globalnoj ekološkoj katastrofi nisu nimalo pretjerane!" A kao odgovor nastaje muk...

Pesma uz zvuke zvona:

Postoji samo hram
Postoji hram nauke.
A tu je i hram prirode -
Sa skelom koja se pruža
U susret suncu i vjetrovima.
On je lagan u bilo koje doba dana,
Otvori nam se na vrućini i hladnoći,
Dođi ovamo, budi malo srčan,
Ne skrnavite njene svetinje!

III. Glavni dio.
1. kolo. Timska prezentacija.
Naš turnir počinjemo predstavljanjem ekipa i izborom kapitena. Logo će biti ocijenjen, ime mora biti na temu životne sredine i predstavljanje timova. Ocjenjuje se po sistemu od pet bodova.

2. kolo. Zagrijavanje.
Svaki tim redom dobija četiri traga. Ako ekipa odgovori sa 1 tragom, dobija 4 boda, ako sa 2 - 3, ako sa 3 - 2, ako sa 4 - 1 bod. Ako tim ne odgovori na pitanje, ali drugi odgovori, dobija 1 bod.

1. Može da živi do 2000 hiljada godina.
2. Deblo ne trune u vodi, već samo crni i postaje jače.
3. Od njega se prave bačve i parket.
4. Puškin je napisao da tamo sjedi sirena. (Hrast)

1. Bobičasto voće je dobro za jelo sa medom, ali je posle mraza ukusno i samostalno.
2. O njoj je napisano mnogo pjesama.
3. Kora je ljekovitija od bobica.
4. Ima rođaka sa sjajnim crnim plodovima - gorodik. (Kalina)

1. Najbolji med dolazi iz njegovih cvjetova.
2. Od njega se prave kašike i cipele.
3. Cvjeta ljeti i veoma je mirisna.
4. Uvarak od cvijeća ne može se zamijeniti kod prehlade. (lipa)

P: Ovim je naše zagrijavanje završeno.

3. kolo. Priča o Baba Yagi.

P: Pređimo na treću rundu.

Pojava Baba Yage.

B.Ya. Zdravo, evo me.
P: Odakle ste došli?
B.Ya. Pogodi odakle dolazi. Sada ću vam reći jednu zagonetku.
Proljeće i ljeto
Videli smo ga obučenog.
I u jesen od jadnika
Sve majice su bile pocepane.
B.Ya. Naravno da sam ti došao iz šume.

Oh, kako se sećam. Nedavno smo Leshiy i ja otišli u obližnju šumu na piknik. Bilo nam je super.
V.: Već sam čuo vašu priču i bio sam užasnut. Šta si radio u šumi? Djeca će imati zadatak da pažljivo slušaju priču i saznaju šta su Baba Yaga i Leshy radili u šumi. Ko je veći će pronaći greške, on pobeđuje. Za svaki tačan odgovor tim dobija 1 bod.
B.Ya. Tako je!

Uz veselu muziku obavijestili smo šumu da smo stigli. (Glasna muzika plaši životinje i ptice). Dani su bili vrući, ali vrućina se nije toliko osjećala u šumi. Poznata staza dovela nas je do brezovog gaja. Putem smo često nailazili na pečurke - vrganje, vrganje, russula. Goblin i ja smo izvukli pečurke iz zemlje za destilaciju. Sve gljive koje nismo poznavali oborene su štapovima. (Ne treba vaditi i rušiti gljive - micelij je uništen).

Stani. Brzo su lomili grane i zapalili vatru. (Za vatru se skupljaju suva drva. Po toplom i suvom vremenu ne treba paliti vatru.) Skuhali smo čaj u loncu, prezalogajili i krenuli dalje. Prije odlaska, Leshiy i ja smo se nadmetali ko će sljedeći baciti prazne limenke i plastične kese. Ali šta, mikrobi će ih ionako uništiti. (Ovim supstancama je potrebno 100-200 godina da se razgrade) zapaljeni ugljevi vatre nam namignu zbogom. (Ugljeve treba zatrpati zemljom ili napuniti vodom) u grmlju smo našli gnijezdo neke ptice. Držali su tople plavkaste testise i vraćali ih nazad. (Ne treba dirati ptičja jaja) Sunce je izašlo više iznad horizonta. Postajalo je toplije. Na rubu šume smo našli mali jež. Odlučivši da ga je majka napustila, poveli su ga sa sobom, možda bi dobro došao. (Nema potrebe uzimati piliće i životinje iz šume) već smo prilično umorni. U šumi ima dosta mravinjaka. Leshy je odlučio pokazati kako se ekstrahuje mravlja kiselina. Rendisao je neke štapove i počeo njima da buši čitav mravinjak. Nekoliko minuta kasnije rado smo sisali mravlje štapiće. (Ne treba ništa gurati u mravinjak.)

Postepeno su se počeli nadvijati oblaci, počeo je da pada mrak, sijevale su munje i grmljavina. Počela je prilično jaka kiša. Ali više se nismo plašili – uspjeli smo otrčati do usamljenog drveta i sakriti se ispod njega. (Opasno je sakriti se ispod usamljenog drveta za vrijeme grmljavine.) Vratili smo se u našu šumu s pregrštovima livadskog i šumskog cvijeća. (Livadsko i šumsko cvijeće ne treba brati.) Dan je prošao sretno.

(Učenici zapisuju svoje odgovore na komade papira)
V. Sada ste B.Ya. Shvatio sam šta ste ti i Leshiy uradili.
B.Ya. Da naravno. Odmah ću otrčati do njega i reći mu sve.

KRUG 4. Igra skrivača.
Pronađite skriveni cvijet i pticu u svakom datom izrazu. To se može učiniti samo povezivanjem i razdvajanjem riječi u red, ali bez mijenjanja njihovih mjesta. Za svaki tačan odgovor tim dobija 1 bod. Vrijeme za zadatak je ograničeno (raspodijelite zadatke)

1. Ići ćemo stazom pored ograde, jesi li ti Pierre? (mimoza, gorčica)
2. Razmišljali smo da hodamo dvadesetak minuta, ali je došlo do greške - najmanje četrdeset. (kamilica, svraka)
3. Gledam kroz prozor: Ne želim da čitam ili crtam. Udoban u kupeu. Noć će proletjeti i bit ćeš kući. (perunika, pevac)
4. Plovimo do Žigulija. Nad planinama je grmljavina, Volga se kreće u talasima. (ruža, oriole)
5. Ko si ti danas? Ja sam danas špijun, - Lozinka? - U-dva, školjka. (božur, plavo grlo)
6. Ali problemi su dobri. Slušaj, slušaj - ovo nije šala. (šipak, patke)

5. KRUG. Takmičenje kapetana.

Kapetani naizmjenično odgovaraju na pitanja. Za svaki tačan odgovor 1 bod.
1. Prirodni resursi koji se nalaze duboko u zemlji koje ljudi koriste u poljoprivredi? (fosili)
2. Ljudske aktivnosti u cilju zaštite žive i nežive prirode? (sigurnost)
3. Uobičajena supstanca koja se nalazi na zemlji u 3 države? (voda)
4. gornji sloj tla u kojem rastu biljke? (tlo)
5. Stvorenje, aktivno i svjesno utječući na živu i neživu prirodu? (Čovjek)
6. Organizmi koji se nalaze u svima prirodna područja ko ne može da živi bez svetlosti i vazduha? (biljke)
7. Kako se zove linija koja ograničava vidljivi dio? zemljine površine? (horizont)
8. Koji uređaj možete koristiti za navigaciju po bilo kojem vremenu? (kompas)
9. Kako se zove sposobnost pronalaženja strana horizonta? (orijentacija)

OBILAZAK 6 . Sada će timovi dobiti zadatak - legendu.

Morate pogoditi koji ide do cvijeta govor (distribucija zadataka)
Prema legendi, ovo cvijeće je nastalo iz Evinih suza, koja je zajedno s Adamom protjerana iz Rajskog vrta. Predak ljudskog roda gorko je plakao, i gde god su njene suze padale, cvetalo je ovo cveće. Sa ovim cvijetom u ruci se arhanđel Gavrilo ukazao Djevici Mariji na dan Blagovijesti da joj navijesti rođenje Sina koji će biti veliki i koji će se zvati Sinom Svevišnjega. Ovaj cvijet je bio na zastavama francuskih vitezova. (ljiljan)

TOUR 7"Logički lanac"
Potrebno je podvući dodatnu riječ u ovom lancu (raspodijeliti zadatke)
1. Korijen, stabljika, cvijet, buket, listovi su dijelovi biljaka.
2. Sunce, kamen, hrast, nebo, snijeg - ovo je neživa priroda.
3. Brijest, joha, fir, jasen, javor su listopadno drveće.
4. Glog, euonymus, lješnjak, orlovi nokti, Linden, su grmlje.
5. Nuthatch, sojka, djetlić, drozd, vranice su ptice koje zimuju.
6. Medvjed, veverica, jazavac, vjeverica- hibernacija.
7. Smreka, bor, jela, breza, ariš, tuja, kleka su crnogorična stabla.
8. Slavuj, lastavica, brza, vrana, kukavica, ševa su ptice selice.
9. Sparrow, slavuj, ševa, drozd su ptice pjevice.
10. podbel, kamilica, stolisnik, kopriva, maslačak, vučjeg lica- ovo su lekovite biljke.

TURNEJA 8 “Fashionista”

Napravite šešir od otpadnog materijala (novine, flaše, kasete)

Rezimirajući. Ceremonija dodjele nagrada pobjedniku.

Epigrafi: Zemlja može zadovoljiti potrebe,
ali nije svačija pohlepa. (Mahatma Gandi)
Ponašanje čoveka u prirodi ogledalo je njegove duše.
(K. Zelinsky)
Cilj: obrazovanje ekološka kultura i ekološku pismenost učenika kroz
organizacija igračkih aktivnosti.
Zadaci:
1. Razvijati kognitivni interes I kognitivna aktivnostškolarce, njihove
Kreativne vještine;
2. Povećati ekološku pismenost učenika;
3. Formirati lični stav učenika prema ekološkim problemima,
negovati brižan, human odnos prema prirodi;
4. Proširiti vidike učenika;
5. Razvijati komunikacijske vještine;
6. Razviti vještine grupnog rada.
I. Organizacioni momenat.
Vodeći:
Dvadeset prvi vek je na planeti.
Taština, potraga za srećom.
A čovek se negde žuri.
Uspjeh je glavni zadatak.
Zemlja se vrti u vrtlogu poslova,
Sve brže nakon novosti i napretka.
I ljudi su navikli da istrebljuju,
Uzimajte bez mjere za lične interese.
Majka Zemlja je patila
Od postupaka nerazumne djece.
Kao da nas moli za milost,
Priroda cele planete je zadrhtala.
I danas ne možemo da ćutimo,
Svi ćemo se zauzeti za nju.
Pa hajde da igramo KVN!
Pričajte smiješno o nesmiješnim temama.
Zdravo momci! Ja sam vrlo sretan novi sastanak sa vama u Klubu veselih i snalažljivih,
gdje ruke ne poznaju dosadu, a glava stalno nastoji naučiti nešto novo i zanimljivo.
Mislim da ćemo danas uspjeti naš susret učiniti neobičnim i nezaboravnim.

Naš današnji KVN pod nazivom „Ekološki skeč“ biće posvećen godini
ekologija. Naš uvaženi žiri, koji se sastoji od... danas će ocjenjivati ​​utakmicu. (najavljuje
članovi žirija).
A sada, poželimo dobrodošlicu ekipama koje su spremne da nam pričaju jezikom humora
o bolnim problemima ekološki problemi. Timovima zelimo srecu u igri i bez zablude, ne
olovka!
II. Takmičenje u igri.
Takmičenje 1. Takmičenje u pozdravu na temu „Oh, ova ekologija“.
Prezentacija KVN timova.
Žiri ocjenjuje umjetnost, humor, erudiciju, sveobuhvatno znanje i
timska kohezija.
Takmičenje 2. Takmičenje za zagrevanje „Svet oko nas“.
Pitanja za tim 1:
1. Prugasti konj. (Zebra.)
2. Najveća životinja na zemlji. (Slon.)
3. Najpoznatiji graditelj brana. (Dabar.)
4. Ptica je simbol ljubavi i vjernosti. (Labud.)
5. Koje gljive rastu na panjevima? (Pečurke.)
6. Koja životinja mijenja boju? (Kameleon.)
7. Najmanja ptica na zemlji. (Kolibri.)
8. Najbrže noge? (noj.)
9. Borova šuma. (Bor.)
10. Najproždrljiviji insekt. (Vilini konjic.)
Pitanja za tim 2:
1. Drvo je simbol naše domovine. (Breza.)
2. Ptica je simbol mira. (Golub.)
3. Biljku koju i slepi znaju? (Kopriva.)
4. Koja grabljivica je pohlepna za malinom? (Medvjed.)
5. Cvijet koji je dao ime joga pozi. (Lotos.)
6. Najotrovnija gljiva. (Smrt kapa.)
7. Životinja koja se najsporije kreće. (Puž, njegova brzina je 0,05 km/h)
8. Brzina leta koje ptice dostiže 170 km/h? (Swift.)
9. Brezova šuma. (Grov.)
10. Većina velika riba planete. (Ajkula kitova.)
Maksimalni broj bodova za takmičenje je 10 bodova.
Konkurencija 3. “Verifikator.”
Timovi odgovaraju sa da ili ne na pitanja. Za svaki tačan odgovor - 1 bod.
Pitanja za tim 1:
Da li je istina da...

1. ...da li se krokodili mogu penjati na drveće? (DA.)
2. ...zmije mogu skočiti i do metra u visinu? (DA.)
3. ... da li striži uopće spavaju u letu? (DA.)
4. ...plave ruže rastu samo u Kini? (NE. Uopšte ne postoje)
5. ... može li medvjed pojesti do 200.000 bobica dnevno? (DA)
Pitanja za tim 2:
Da li je istina da...
1. ...imaju li prugaste buve na zebrama? (NE)
2. ...da li se pauci hrane svojom mrežom? (DA.)
3. ...da li je zračenje mobilnih telefona bezbedno za ljudski organizam? (NE)
4. ...da li prosječna osoba baci 2,5 kilograma smeća dnevno?
(DA.)
5. ... micelijum većine gljiva živi i do 100 godina? (DA.)
Maksimalni broj bodova za takmičenje je 5 bodova.
Takmičenje 4. „Ko je ko“.
Predstavnici faune za 1 tim:
1. Sliski rep (ptica).
2. Paunovo oko (insekt).
3. Scops Owl (ptica).
4. Triton (vodozemac).
5. Platypus (sisarac).
Predstavnici faune za tim 2:
1. Nuthatch (ptica).
2. Zmija (gmizavac).
3. Murena – (riba).
4. Lisne uši (insekt).
5. Emu – (ptica).
Takmičenje 5. “Kapetane, kapetane, osmijeh...”
Takmičenje u govoru jezika u kojem učestvuju samo kapiteni. Treba mi govornica
govori brzo tri puta.
1. Sa timijanom, par tratinčica
U gustišu sam pio čaj iz šoljica
Sat kasnije timijan se osušio,

Čajanka je gotova.
2. Zmija je ujela zmiju.
Ne mogu da se složim sa zmijom.
Već od užasa -
Zmija će je pojesti za večeru.

Takmičenje 6. “Smjenjivači”.
Zadatak: Nakon slušanja mjenjača, trebate pogoditi poslovicu. Zapišite svoje odgovore na papir i
predati članovima žirija.
1. Kad sade travu, balvane lete. (Šuma se seče - čips leti.)
2. Novi neprijatelj- gore od starog. (Stari prijatelj je bolji od dva nova.)
3. Veliki rat- gore od zlog sveta. ( Tanak svijet- bolje od dobre svađe.)
4. Slon neće otupiti svoj rep. (Komarac vam neće nagrizati nos.)
5. Vrana se počasti plesom. (Slavuj se ne hrani basnama.)
Maksimalni broj bodova za takmičenje je 5 bodova.
Takmičenje 7. "Bal kod MukhaTsokotukhe."
Svi znaju bajku "Fly Tsokotukha". Zamislite da je muva pozvala goste na bal.
Pokažite za 12 minuta kako možete plesati na balu:
Tim 1: leptiri, žohari.

Tim 2: skakavci, vilini konjici.
Maksimalni broj bodova za takmičenje je 5 bodova.
Takmičenje 8. „Djubre fantazija“.
U roku od 3-5 minuta, timovi moraju smisliti pjesmu o zaštiti prirode od
smeće koje ima zadatu rimu: u šumi, lepota, uredno, prijatno.
primjer:
Nema potrebe za smećem u šumi,
Priroda kvari svu svoju lepotu,
Kada je šuma čista, lepa, uredna,
Tada je odmor tamo dvostruko ugodan!
Žiri ocjenjuje relevantnost pjesama za temu i originalnost.
Takmičenje 9. “Ne čini zlo.”

Pitanja za tim 1:
1. Zašto ne možete uzeti jaja iz ptičjeg gnijezda? (Ptica može napustiti gnijezdo.)
2. Zašto više godina za redom ne možete sakupljati ljekovito bilje na jednom mjestu?
(Tako da ne nestanu, već imaju vremena da se oporave.)
3. Zašto treba da štitimo bumbare? (Oni su najkorisniji oprašivači divljih biljaka.)
Pitanja za tim 2:
1. Zašto ne možete pecati u proljeće? (U ovom trenutku ona se mrijesti.)
2. Zašto ne možete loviti u prirodnim rezervatima, rezervatima i nacionalni parkovi? (Ovo
posebno zaštićena prirodna područja.)
3. Zašto kod ispaše stoke trebate premještati životinje s jednog pašnjaka na drugi?
(Da bi se spriječilo zbijanje tla i dezertifikacija.)
Maksimalni broj bodova za takmičenje je 3 boda.
Takmičenje 10. “Optužni govor.”
Zamislite da smo sada na sudu. Napišite pa pročitajte optužnicu.
1 tim:
Starica Shapoklyak - za šetnju pacova na pogrešnom mjestu.
Tim 2:
Emelya za ribolov zabranjenim metodama.
Takmičenje 11 "Koplica za smeće".
Nije tajna da, šetajući ulicama nekog sela, često za sobom ostavimo najviše
razno smeće: komadi papira, plastične flaše, kutije, kese. Čak se i dešava
kada su kante u blizini. Ponekad ne možemo ni da uđemo u njih. Hajde da probamo
Sada vježbajte kako precizno odlagati smeće u kantu za smeće.
Svi igrači učestvuju. Svaki tačan pogodak vrijedi 1 bod.
Takmičenje 12. “ECO racing”
Svakom timu se postavlja jedno pitanje za svaki tačan
odgovor – 1 bod.
pitanja:
1. Ljudi koji ubijaju životinje bez dozvole iu pogrešno vrijeme lova.
(Lovolovci.)
2. Šuma u kojoj raste hrast. (Dubrava.)
3. Vještački ribnjak. (ribnjak.)
4. Isparljive tvari nekih biljaka koje ubijaju mikrobe. (Vatoncidi.)
5. Sinonim za nilskog konja. (Hipopotamus.)
6. Gusta magla koja sadrži prašinu i štetne gasove. (Smog.)
7. Ko je uveo pojam “ekologija” u nauku? (E. Hekel.)
8. Organizmi koji žive u ograničenim područjima. (Endem.)

9. Indikatori čistog vazduha. (Lišajevi.)
10. Korijenje ovog drveta pomaže hidrauličkim graditeljima da pričvrste obale ništa gore od čelika
ojačanje i sprječavanje valova da erodiraju obale. (Vrba.)
11. Gdje se na Zemlji nalaze najveće rezerve vode? (Na Antarktiku.)
12. Povećanje temperature nižih slojeva atmosfere planete u odnosu na
efektivna temperatura zbog prevelike akumulacije ugljen-dioksid u atmosferi.
(Efekat staklenika.)
13. ugly duck V zrelo doba. (Labud.)
14. Životinja čija se snaga koristi za mjerenje snage motora. (Konj.)
15. Chip ili Dale kao predstavnici faune. (Veverica.)
16. Močvarna biljka je glavni prirodni pročišćivač obalnog pojasa velike rijeke.
(Reeds.)
III. Rezimirajući.
Voditelj: Bravo, momci! Naše putovanje do
neverovatan svet priroda. Pokušajmo da je nikada ne uvrijedimo. Moramo
uvijek zapamtite da čovjek nije razarač, već prijatelj prirode, baštovan i ljekar.
Nekoliko dobrih savjeta:
 Naučite razumjeti prirodu, postati njen prijatelj i zaštitnik.
 Uživajte u ljepoti prirode, nemojte je štetiti svojim stavom.
 U krilu prirode budite tihi i neupadljivi: gledajte, slušajte i ne pravite buku.
 Iskoristite svaku priliku da učinite nešto korisno za prirodu.
 Budite prijatelj svim živim bićima i ne mučite i ne ubijajte životinje.
 Vode održavajte čistim, vodite računa o izvorima i bunarima.
 Održavajte ga čistim prirodno okruženje i ne ostavljaju za sobom tragove boravka
ona.
 Pomozite onima koji brinu o prirodi, zaštitite je od štetočina i nesvjesnog
turisti.
Završio bih današnji susret sa pjesmama M. Dubina:
Kao jabuka na tanjiru
Imamo jednu Zemlju.
Uzmite si vremena, ljudi
Iscrpite sve do dna.
Nije ni čudo doći tamo
Do skrivenih skrovišta,
Opljačkaj svo bogatstvo
U budućim vekovima.
Mi smo zajednički život žita,
Rođaci iste sudbine,
Sramota je da se pirujemo
Za sljedeći dan.
Shvatite ovaj narod
Kao svoju narudžbu.
Inače neće biti Zemlje
Dajem riječ našem žiriju da sumira rezultate. (Ekipne nagrade).

Žiri proglašava pobjednike igre. Ceremonija dodjele nagrada pobjedniku.

Ciljevi lekcije:

  • Prenesite suštinu i ozbiljnost problema otpada.
  • Predstavite različite opcije upravljanja otpadom i razgovarajte o integriranom pristupu gospodarenju otpadom kao najoptimalnijom opcijom.
  • Pomozite da vidite kako djeca lično mogu doprinijeti rješavanju problema

Napredak događaja

1. Pozdrav, predmet poruke.

Uvod. Danas ćemo pričati o našoj planeti, o njenoj prirodi, o vama i meni, o našem odnosu prema prirodi.

Za koga čuvamo prirodu? - Za osobu.

Od koga čuvamo prirodu? - Od osobe.

1 učenik: B prošle decenije Sve češće čujemo riječ „ekologija“. Ova nauka pokušava dati odgovore teška pitanja: šta možete uzeti od prirode, kako to ispravno učiniti? Riječ "ekologija" sastoji se od dvije grčke riječi: "oikos" - "stan, kuća" i "logos" - učenje. Nauka o stanovanju, domu. Svako od nas ima svoju kuću, moja je u ulici Lenjin 130. Moja kuća je u Sergijevsku, što znači da je moj dom Sergijevsk. Sergijevsk se nalazi u Samarskoj oblasti, što znači moj dom Samara Region. A Samarska oblast je u Rusiji, odnosno moj dom je Rusija. Rusija se nalazi na evroazijskom kontinentu, što znači da je moj dom Evroazija. Evroazija je deo planete Zemlje, što znači da je moj dom naša planeta! Ovo je naše zajednički dom. Stanovnici ove kuće su životinje, ptice, ribe, insekti, bilje, drveće, alge, mikrobi i svi smo mi ljudi.

2 student: Ulazi u naš vlastiti stan, obrišemo noge ili izumo cipele. Nikome ne bi palo na pamet da izuje cipele i stavi ih na sto. Trudimo se da se ne svađamo sa svojim najmilijima i očuvamo mir u porodici. U planetarnom domu, u krilu prirode, ljudi se ponašaju kao huligani. Često misle da je skladište prirode neiscrpno, a bogatstvo planete neograničeno. Ovo je opasna zabluda. Pogrešno je i mišljenje da se tlo, voda i zrak pročišćavaju, koliko god ih zagađivali, kao i da se štetna živa bića moraju uništiti.

DEMONSTRACIJA SOCIJALNOG KLIKA

Deponije u Rusiji i svetu

Učiteljica: „Hajde da danas pričamo o tome šta mi zovemo smećem. Na kraju krajeva, smeće je nešto neprijatno, smrdi, nezanimljivo, zbog čega se poželiš da ga se što pre rešiš tako što ćeš ga baciti u smeće? konzervi, u kanti, u kanti za smeće, u grmlju itd.

Smeće se ne da zaboraviti i pretvara se u sve po cijelom svijetu. veliki problem. Stvaramo sve više otpada i na kraju rizikujemo da se udavimo u njemu. “Čovječanstvo neće umrijeti u atomskoj noćnoj mori, ono će se utopiti u vlastitom otpadu” (Niels Bohr).

Pored toga što deponije zasipaju velike površine i čine ih nepogodnim za dalju upotrebu, deponije gore, trujući vazduh više kilometara uokolo, a otpad, kada se razloži, oslobađa opasne materije koje ulaze u tlo i podzemne vode.

Zašto ima toliko smeća?

Glavni razlozi:

Rast Zemljine populacije. Samo u proteklih 170 godina, broj ljudi na Zemlji se povećao 7 puta (sa 1 ​​milijarde na 7 milijardi)

Pojava novih sintetičkih, neprirodnih materijala kojima je potrebno izuzetno dugo vremena da se razgrade, zagađujući životnu sredinu vekovima

Prelazak na masovnu proizvodnju sa ručnog rada učinio je stvari dostupnijim, prestali smo ih štititi i lako ih možemo poslati na deponije

Izgled velika količina ambalaža koja služi samo za privlačenje kupaca i odmah nakon kupovine pretvara se u smeće i odlazi na deponiju

Svaki Rus proizvede više od 300 kg kućnog otpada (MSW) - dijaprojekcija.

Glavne komponente su papir, staklo, prehrambeni i baštenski otpad, plastika, tkanine, metalni predmeti, polietilenski otpad. Kao i stari namještaj, stari kućni aparati, automobilske gume itd.

Postoji nekoliko opcija za rukovanje čvrstim otpadom - slajd Upravljanje otpadom

Postoje 4 glavne metode upravljanja otpadom.

1. Odlaganje na deponijama

Šteta od odlaganja otpada u obliku koji danas postoji u Rusiji:

  • Ogromne površine se otuđuju za deponije, koje se u budućnosti više ne mogu koristiti ni za šta drugo.
  • Odlazi na deponije velika količina korisnim materijalima koje bi se mogle reciklirati u korisne stvari
  • Otrovne tvari iz otpada koji se raspada ulaze u tlo i podzemne vode, trujući ih
  • Deponije se često spontano izgaraju, ispuštajući štetne otrovne tvari i stakleničke plinove u zrak
  • Deponije su mjesta gdje se miševi, pacovi i ptice okupljaju, hrane se otpadom i postaju prenosioci infekcija.
  • Deponije ne krase naše pejzaže.

Odlaganje otpada je dozvoljeno ako se odlaže na posebno opremljenim deponijama, a ne na „divljim“ deponijama.

Deponija je opremljeno skladište otpada koje je bezbedno za prirodu i ljude. Dno i zidovi deponije su obloženi specijalnim materijalima koji sprečavaju prodiranje štetnih materija u tlo i postavljaju se posebni sistemi za sakupljanje gasa koji nastaje prilikom razgradnje otpada kako bi se izbeglo njegovo paljenje ili ispuštanje u vazduh. Ovaj plin se koristi u ekonomske svrhe, na primjer, za grijanje infrastrukture deponije i obližnjih preduzeća.
Na deponiju se šalje samo mali dio otpada koji se ne može preraditi u korisne proizvode.

2. Spaljivanje

Šta je dobro ili loše u gorenju?

Prednosti sagorevanja:

Kada se spali, količina otpada se smanjuje do 30 posto

Toplota nastala sagorevanjem otpada može se iskoristiti u ekonomske svrhe.

Nedostaci spaljivanja:

Ovo je najskuplji način upravljanja otpadom, osim naravno mi pričamo o tome o modernom, bezbednom postrojenju za spaljivanje otpada, gde su instalirani, posebno, savremeni sistemi za tretman.

Većina spalionica otpada u našoj zemlji nije moderna i bezbedna, što znači da se prilikom sagorevanja otpada u vazduh ispušta ogromna količina štetnih materija. (oksidi sumpora i dušika, klorovodik, teški metali, itd.), uključujući dioksine. Dioksini su jedan od najjačih otrova, njihovo dejstvo je jače od cijanida, strihnina, kurarea!

Kao rezultat sagorijevanja smeća nastaje pepeo, koji je višestruko opasniji po okoliš od samog smeća. I mora se zakopati na posebnim deponijama (a to je dodatni trošak), inače se ne može izbjeći kontaminacija tla i podzemnih voda.

Danas šaljemo ogromnu količinu korisnih materijala u postrojenja za spaljivanje otpada koji bi se mogli preraditi u korisne stvari.
Spaljivanje otpada u spalionicama je dozvoljeno, ova metoda se koristi u mnogim evropskim zemljama, ali u ovim zemljama:

Posvećeno velika pažnja a velike količine novca se troše na osiguranje sigurnosti takvih postrojenja (postrojenja za pročišćavanje otpadnih voda, odlaganje toksičnog pepela, itd.)

Taj dio otpada koji se ne može reciklirati šalje se na spaljivanje.

3. Reciklaža.

Najprofitabilniji, najrazumniji način upravljanja otpadom (i sa ekološke i ekonomske tačke gledišta) je izdvajanje maksimalno korisnih komponenti iz smeća i njihovo recikliranje u nove stvari. Ovaj pristup:

  • Čuva primarne resurse (drvo, minerale) za naše potomke
  • Smanjuje količinu otpada koji odlazi na deponiju
  • Čuva nas zdravim
  • Manje zagađenja okoline.
  • Danas recikliramo samo 3-4% otpada iz naših domova, ali mogli bismo reciklirati i do 90%.

Poster br. 4 - slajd.

Recite nam koje se korisne stvari mogu učiniti recikliranjem ovog otpada.

Ali da bi to postalo moguće, potrebno je odvojeno sakupljati otpad kod kuće. Ako sve bacimo u jednu kantu, tada je otpad teže odvojiti, a gube se i neki vrijedni resursi koji se mogu reciklirati (npr. kontaminirani papirni otpad postaje neupotrebljiv za reciklažu). Prema statistikama, prilikom razvrstavanja miješanog otpada (na primjer, na stanicama za sortiranje otpada) može se izdvojiti samo oko 20% materijala koji se mogu reciklirati.

Mogu se koristiti različite šeme sortiranja, ovisno o zahtjevima kompanije koja prikuplja otpad, a zatim ga šalje na reciklažu. Osnovni princip je odvajanje opasnog otpada (baterije, sijalice, termometri). Moraju se odnijeti na posebna sabirna mjesta, a vrijedni materijali koji se mogu reciklirati moraju se odvojiti od hrane i otpada koji se ne može reciklirati.

4. Kompostiranje

Organski otpad (trava, lišće, otpad od hrane) može se reciklirati prirodnom biorazgradnjom – kompostiranjem. Kao rezultat toga, otpad se pretvara u kompost, koji savršeno gnoji tlo i poboljšava njegova svojstva. Sigurno mnogi znaju i koriste ovu metodu upravljanja otpadom.

5. Integrisani pristup upravljanju otpadom

Najnaprednije zemlje koriste integrisani pristup upravljanju otpadom, koristeći sve 4 metode. Optimalni recept za upravljanje otpadom:

Reciklirajte sve što možete, uključujući kompostiranje organskog otpada.

Spalite nešto što se ne može reciklirati, ali se može bezbedno spaliti za dobijanje energije za potrebe domaćinstva.

Odložite ono malo što se ne može reciklirati ili spaliti na deponiju.

A sada predlažem da igramo "Kroz usta bebe" (pozvani učenici 2. razreda)

Odredite šta je to.

1.- Izmislili su ga Kinezi.

Dobijamo ga od drveta

Ona lako gori

Proizvodi mnogo smeća.

Ljudi obično crtaju i pišu na njemu (papir)

Napravljen je od pijeska.

Najčešće je transparentan.

Kad padne, lomi se.

Ako ga zagrijete postaje ljepljivo kao tijesto.

Napušten u šumi, može postati izvor vatre (Staklo)

Imam mnogo igračaka napravljenih od njega.

Dolazi u različitim bojama

Predmeti napravljeni od njega imaju malu težinu

Ako ga zapalite, proizvešće mnogo crnog dima koji smrdi.

Ne može se baciti (plastika)

Gotovo je nevidljiv.

Toga ima dosta u blizini puteva, i gdje ima mnogo fabrika i fabrika

Zbog toga ljudi pate od astme i bronhitisa.

Zelene biljke to mogu sakupljati na svojim listovima.

Ovo sprečava rast lišajeva na drveću (gasni otpad)

Ovo se dešava kada nešto gvožđe postane staro ili se pokvari.

To se može videti svuda - u gradu, selu, pored puteva

Ovo se prikuplja i predaje

Možete napraviti nešto novo od ovoga

Ponekad je obojen (otpadni metal)

Lakši je od vode

Ovo stvara film na vodi i ne tone

Toga ima dosta u rijeci kad peru kola.

Ovo sprečava ribu da diše

Ovo se mora ukloniti sa površine vode (loživo ulje, mašinsko ulje)

Žetoni za tačne odgovore.

Savremeni otpad ne nestaje nigdje i stalno se gomila “Ali možda nije sve tako loše, sigurno otpad postepeno nestaje, rastvara se, truli?”

Učitelj vodi igru ​​koja upoznaje djecu s tim koliko je vremena potrebno za razlaganje različite vrste otpad.

Stvari koje djeca mogu prepoznati.

Iz kante za smeće vadi različite vrste otpada:

Plastična boca

Aluminijumska konzerva

Staklena boca

Notebook

Jezgra jabuke ili kora narandže

Kartice sa vremenskim periodima

Polaže na sto pred učenicima. Postavite hrpu karata u blizini, na svakoj je napisano različito vremensko razdoblje. I pita učenike u grupama od 2-3 da pogode koliko će svaki otpad živjeti na deponiji, stavljajući karticu s odgovarajućim periodom nasuprot otpada.

Periodi koji moraju biti naznačeni na karticama:

2-5 sedmica

Više od 1000 godina

Zatim demonstracija postera br. 2 - slajd pokazuje tačne odgovore. Djeca upoređuju svoje odgovore i dobijaju žeton za tačnost.

Zaključak: otpad dolazi, ali ne nestaje.

Zamislite samo, na primjer, nijedna plastična boca se nije raspala od početka njihove proizvodnje, a ostat će na deponijama čak i za vrijeme vaših unuka i praunuka! Ali svaki dan se potroši između 500 milijardi i bilion novih boca, koje su za jednokratnu upotrebu, a mi ih obično bacamo u roku od nekoliko sati nakon što smo kupili piće u prodavnici.”

Programi smanjenja otpada

Najbolji otpad je otpad koji je izbjegnut. U naprednim zemljama, programi upravljanja otpadom se široko koriste za smanjenje otpada.

Na primjer, Inicijativa RRR u oblasti upravljanja otpadom:

Reduce - smanjenje, Reuse - ponovna upotreba, Recycle - obrada sekundarnih resursa - slajd

Zajedno s momcima, uzmite u obzir barem jedan primjer (na primjer, aluminijsku limenku sode) tako što ćete ispuniti tabelu na ploči:

R1 - Skraćenica. Kupujte vodu u staklenoj boci (umjesto plastične), koristite vrećice za višekratnu upotrebu umjesto vrećica

R2 - Ponovna upotreba. Napravite zanat - na primjer, kantu za zalijevanje iz boce ili dame od čepova

R3 - Recikliranje. Rastopite i napravite dijelove za bicikle

Praktična igra za učvršćivanje materijala

„Hajde da pobliže pogledamo sadržaj naše obične kante za smeće i vidimo je li ono što smo nekada smatrali smećem zaista toliko beskorisno.” (domaći sa đubretom koji su momci radili tokom sedmice)

Sada razmislite kako možete pravilno odlagati svoj otpad i kako ga može biti manje (razgovor)?

Na kraju učiteljica kaže da je to nešto što svako od nas danas može učiniti da riješi problem, čak i ako nemamo niti jedan sekundarni resurs u svom selu.

Možemo mnogo!

Izvođenje ekoloških dionica.

Ljudi ima svuda - tu i tamo.
Gde su oni, tu je smeće i sramota.
I sami patimo od ovoga,
Da zagađujemo prirodu.
Kakva šteta za prirodu!
Ne uništavajte njenu lepotu!
Čovječe, ne pravi rupu
Blizu Sergijevska, u šumi!
Oh, ti mala rijeka,
Nećeš uhvatiti bas.
Može se uhvatiti samo udicom
Ili paket ili cipela.
Bacimo ga, pa ispustimo
Na putu, na travi.
Svi ćemo se udaviti u smeću.
Ako ima smeća u tvojoj glavi.
Smeće ovde, gomila smeća tamo,
I Zemlja se okreće -
Neprimetno, polako
Pretvara se u deponiju !
Zaštitite zelenu šumu,
Ne vrijeđaj nikoga!
Ne uništavajte drveće
Sačuvajte cvijeće u šumi!
O, vi ljudi cele Zemlje,
Šta ako se Zemlja uvrijedi?!
Život na drugim planetama
Još se ne očekuje!
Sačuvajmo mora i vazduh,
Podzemlje, šuma i tišina,
Tako da ima posla i odmora,
Kako se to dešavalo u stara vremena.
Globus je naš native home,
Ali sada iz veka u vek
On je u velikoj opasnosti
Od ljudskih dela.
Imao sam divan san
Neću ga zaboraviti.
Evo ga globus - globus,
Tako čist i drag.
Priroda nam je dala
Inteligencija, snaga i vještina.
Otplatimo u potpunosti
Neka je živa.
Spasimo planetu!
Ne postoji ništa ljepše u cijelom Univerzumu.
Sasvim sam u celom Univerzumu
Šta će ona bez nas?

(prema rezultatima takmičenja, onaj koji je prikupio najviše tokena određene boje, bit će nagrađena vrećom sjemena) Predstavljanje vrećica rotkvice, repe, zelene salate, sjemena spanaća. Zašto ove sjemenke? U Rusiji do 17. veka nije bilo mnogo povrća - šargarepe, kupusa, paprike, bundeve, krastavca i paradajza, pa čak i luka. Šta se onda dogodilo? Bilo je rotkvica i repa. Bile su kuvane, pržene i pečene pite. Korisne tvari iz njih genetski su nam bliske, više nego iz banana i narandži. Stoga vam savjetujem da osmislite vlastitu baštensku gredicu i posadite ovo povrće! Ovo je treća godina da se ova manifestacija održava u Rusiji. "Uradimo to zajedno!" - javna manifestacija za odvoz smeća. Ova akcija, započeta u Podmoskovlju, obuhvatila je cijelu zemlju. Odvoz smeća je odvojen: volonteri pakuju staklo, plastiku i limenke u posebne vreće i šalju ih na reciklažu. Ostatak otpada ide na deponiju.